Connect with us

magazin

POČINJE ČETVRTO IZDANJE BIBINJSKE REVIJE EUROPSKOG FILMA / Pogledajte najbolja europska filmska ostvarenja potpuno besplatno na Sri sela u Bibinjama

Objavljeno

-

Od petog do desetog rujna, Udruga aktivno Bibinje četvrtu godinu za redom publici donosi najtraženije ovogodišnje filmske naslove. Bit će prikazano šest filmova, od kojih su dva animirana u programu namijenjenom djeci. Udruga Aktivno Bibinje ima za cilj prikazati publici filmove koje inače nisu u mogućnosti pogledati u komercijalnim kinima ili na televiziji, te povezati domaću publiku i goste kroz sedmu umjetnost.

– Ove godine imamo uistinu sjajnih filmova koji na inovativan i prije svega umjetnički način progovaraju o aktualnim temama u društvu. Stoga se nadam da ćemo uspjeti kroz sedmu umjetnost senzibilizirati javnost o položaju žena u društvu i nasilju nad ženama, tragičnim sudbinama imigranata koji sve više dolaze u našu zemlju. Imamo filmova koji progovaraju o vršnjačkom nasilju, pritisku s kojim se susreću adolescenti, prekomjernom konzumiranju alkohola, droge ali i sjajnu francusku komediju redatelja filma ˝Nedodirljivi˝ koji progovara o zaštiti okoliša. Smatram da smo uspjeli probrati odlične filmove i vjerujem kako će se naša publika uživati – rekao nam je predsjednik Aktivnog Bibinja Šime Sikirić.

Reviju otvaraju i zatvaraju dječji animirani filmovi ˝Panda u Africi˝ poznatog filmaša Richarda Clausa, dok će zadnjeg dana u sklopu ˝Bref kids˝ programa biti prikazan filmski nastavak popularnog francuskog serijala za djecu Miraculous: Pustolovine Bubamare i Crnog Mačka. Oba filma za djecu na BREF-u dolaze u sinkroniziranoj verziji.

Između animiranih filmova gledamo vrhunska europska igrana ostvarenja. U petak, 6. rujna reviju otvara najgledaniji talijanski film u posljednjih 27 godina. Humoristična drama ˝Uvijek postoji sutra˝ Paole Cortellesi. Redateljski prvijenac popularne Talijanke, ujedno i glavne glumice u filmu, postao je pravi fenomen i pokorio kino dvorane. Bio je gledaniji i od najpopularnijih blockbustera, te postao deveti najgledaniji domaći film svih vremena.

Svoju svjetsku premijeru film je imao na festivalu u Rimu gdje je osvojio posebno priznanje žirija i nagradu publike. “Uvijek postoji sutra” dobitnik je i šest nacionalnih filmskih nagrada David di Donatello, uključujući one za najbolju režiju, scenarij i glumu, te film godine po izboru publike.

Radnja filma odvija se sredinom 1940-ih. Delia je kućanica koja brine o suprugu Ivanu, njihovo troje djece i svekru Ottorinu, a uz to obavlja sitne honorarne poslove. Ivano je pak neprikosnoveni gospodar obitelji koji zarađuje jedva dovoljno za osigurati krov nad glavom, no ima potrebu stalno podsjećati tko je hranitelj obitelji, ponekad ružnim riječima, a nekad uz pomoć remena. Delia obiteljsku situaciju pokorno prihvaća pokušavajući djeci osigurati što bolji život, a najveća joj je želja udaja kćerke Marcelle za dobrog i plemenitog supruga. Međutim, kada jednoga dana primi misteriozno pismo, počinje kovati neke nove planove.

Uvijek postoji sutra” svoju hrvatsku premijeru imao je na Festivalu mediteranskog filma Split gdje je dobio najvišu ocjenu publike.

U subotu, 6. rujna dolazi hvaljeni dugometražni prvijenac britanske redateljice Molly Maning Walker ˝Kako se poseksati˝ koja nam pruža dinamičan i sirov pogled na kompleksne tinejdžerske odnose, njihova očekivanja i seksualnost. Ovo je film koji ne treba suditi po naslovu, jer ovo nije još jedna u nizu vulgarna tinejdžerska komedija o tulumarenju, gubljenju nevinosti, već karakterno puno kompleksniji film. Mia McKenna-Bruce nominirana je za Europsku filmsku nagradu u kategoriji najbolje glumice, a sam film za Europsko otkriće.

Film je premijerno prikazan na Cannes Film Festivalu, u programu “Izvjestan pogled”, gdje je osvojio veliku nagradu žirija. Hrvatsku premijeru imao je u sklopu glavnog natjecateljskog programa Zagreb Film Festivala, gdje je nagrađen za najbolji film. Prikazan je i nagrađen na brojnim drugim svjetskim festivalima.

Nedjelja, 7. rujna donosi nam još jedno remek djelo redatelja Mattea Garronea ˝Ja, kapetan˝. Epska priča nominirana za nagrade Oscar i Zlatni globus, nagrađena srebrnim lavom za najbolju režiju na festivalu u Veneciji govori o tinejdžeru koji sa svojim rođakom odluči napustiti Dakar u Senegalu te se zaputiti do Europe. Priča o Seydouu i Moussi moderna je odiseja u kojoj dvojica protagonista moraju nadvladati niz ozbiljnih prepreka. Tijekom svog putovanja primorani su učestalo se mijenjati, sve dok Seydou u konačnici ne postane junakom.

Film se temelji se na originalnoj Garroneovoj ideji, inspiriranoj stvarnim pričama o afričkim putovima migranata prema Europi. „Io capitano” natjecao se za Zlatnog lava na 80. Međunarodnom filmskom festivalu u Veneciji (nakon premijere doživio je 13-minutne ovacije), gdje je osvojio Srebrnog lava za režiju i nagradu Marcello Mastroianni za izvedbu Seydoua Sarra. „Ja, kapetan” nominiran je za Oscara. Osvojio je nagradu za najbolji film i režiju na dodjeli nagrada David Di Donatello 2024., najveće talijanske filmske nagrade.

Ova velika avantura koja gledatelja vodi kroz pogibeljnosti pustinje i mora te dvosmislenosti i proturječnosti ljudskih bića tijekom kojih se snovi, nade i ambicije glavnih likova pretvaraju u borbu za preživljavanje neće ostaviti mjesta ravnodušnosti.

Ponedjeljak, 8. rujna prikazujemo film ˝Teška godina˝. Luda društvena satira redatelja francuskog kino hita ˝Nedodirljivi˝ . Ovu sjajnu francusku komediju redateljskog dvojca Oliviera Nakachea i Érica Toledana, prijatelja koji već preko trideset godina zajedno pišu i režiraju filmove u francuskim kinima pogledalo je preko milijun gledatelja.

Teška godina, iako komedija progovara o vrlo važnim pitanjima što ga čini točno onakvim djelom kakva su dvojica redatelja navikla snimati tijekom velike većine svojih karijera. Film je prepun zabavnih, ali i gorko slatkih trenutaka. Inteligentna komedija koja na vrlo kvalitetan način korespondira s današnjim vremenom budući da obrađuje teme prekomjerne potrošnje (film počinje scenom pomahnitalih kupaca koji na Crni petak nasilno ulijeću u dućan kako bi prvi kupili željene stvari koje im, vjerojatno, niti ne trebaju) i ekološke (ne)osviještenosti koja nagovještava moguću apokalipsu čovječanstva.

Sve projekcije počinju u 20 sati, a u slučaju kiše i nepovoljne vremenske prognoze projekcije će se održati u Društvenom centru Bibinje na adresi Trg Tome Bulića 2.

Ponesite grickalice, dovedite društvo i uživajte u potpuno besplatnim filmovima na otvorenom koje nam donosi Općina Bibinje, Bibinjac d.o.o., Visit Bibinje i Udruga Aktivno Bibinje.

 

magazin

NOVOPOKRENUTI FESTIVAL U ZADRU / Rekordno niske rujanske temperature donose RISK! Evo programa…

Objavljeno

-

By

Nastavljamo s RISK-om, novopokrenutim festivalom suvremenog kazališta i performansa koji kroz cijeli rujan donosi niz programa pop-up izvedbi, radionica i kulturnih događanja na raznim zadarskim lokacijama i kvartovima.

U novom RISK bloku u sklopu programa RISK u gostima 23.9. družimo se sa zadarskom spisateljicom Mirjanom Mrkelom koja nas je pozvala u goste na razgovor ugodni u sklopu programa događanja koje ova svestrana zadarska umjetnica organizira u Udruzi slijepih Zadarske županije.

27.9. ispred Centra za mlade Zadar Gildo Bavčević i Claudio D’Iglio izvode performans Može više! Mora više!, a Irena Boćkai isti dan izvodi svoj performans pohvale dokolici Sunčanje.

U riskantnoj rujanskoj festivalskoj završnici selimo se u prostor Nigdjezemske na RISKantni party zatvaranja by Holandez.

PROGRAM:

Ponedjeljak 23.9. / 18h, Udruga slijepih Zadarske županije (Poljana Požarišće 1, 23000 Zadar)

RISK u gostima kod Mirjane Mrkele

Petak, 27.9. 18:00-20:00h, Centar za mlade Zadar

Gildo Bavčević (Split) i Claudio D’Iglio (Sicilija): Može više! Mora više!, performans

Irena Boćkai: Sunčanje, performans

20:30-00:00 Nigdjezemska

RISKantni party zatvaranja by Holandez

Fb event: https://fb.me/e/6UOYlz5q1

 
Nastavi čitati

magazin

Ključna stvar koju trebate napraviti prije nego uključite grijanje: Može vam uštedjeti novac

Objavljeno

-

By

Pixabay

Prije nego što uključite grijanje, potrebno je napraviti jednu ključnu stvar, a to je čišćenje unutrašnjosti radijatora.

Naime, u unutrašnjosti radijatora nakupljaju se prašina i prljavština, a to sve može dovesti do toga da radijatori budu manje učinkoviti.

Možda vam se čini da je ovo prilično izazovan zadatak, ali postoje neki trikovi koji vam to mogu olakšati, a u konačnici vam to može pomoći da uštedite i nešto novca jer čisti radijatori učinkovitije grijati prostorije.

Stručnjaci upozoravaju da prljavi radijator troši više energije za zagrijavanje prostorije. U nastavku otkrijte kako jednostavno očistiti radijatore i pripremiti ih za novu sezonu grijanja.

Kako očistiti radijator?

Najprije provjerite da je grijanje isključeno. Andrew Collinge, stručnjak za proizvode za grijanje u tvrtki BestHeating, objasnio je da je hladne radijatore lakše čistiti jer povlače manje prašine tijekom čišenja.

Kako piše The Sun, u čišćenju vam može pomoći usisavač jer će dobro povući prašinu koja se nagomilala u radijatoru. Dobro usisajte radijator i oko njega, a ako vaš usisavač ima i manje nastavke, iskoristite ih da dobro usisate oko svih rešetki.

Potom ispod radijatora stavite krpu ili stari ručnik koji će pokupiti sve nečistoće koje ispadaju iz radijatora. Uzmite štap ili komad drveta i omotajte ga krpom od mikrovlakana, a možete je pričvrstiti i ljepljivom trakom. Potom dobro prođite izmđeu svih rešetki radijatora, a pri tome možete koristiti i sušilo za kosu da ispušete sve nečistoće.

Nakon toga uzmite deterdžen i vlažnu spužvicu i radijator dobro šprebrišite sa svih strana. Zatim osušite radijator krpom od mikrovlakana ili starim ručnikom kako biste bili sigurni da se neće pojaviti hrđa od kapljica vode. Nemojte koristiti ništa previše abrazivno da ne biste uzrokovali štetu poput ogrebotina.

Nakon čišćenja radijatora, provjerite lajsne i zidove oko njih da vidite je li na njih pala ikakva prašina s radijatora i prebrišite ih. Time je završeno čišćenje i vaši radijatori su spremni grijati dom.

 
Nastavi čitati

magazin

Ovo je i službeno popis najzdravijeg povrća na svijetu

Objavljeno

-

By

Pixabay

Svi znamo da su svježi proizvodi poput voća i povrća kamen temeljac zdrave prehrane, ali jeste li se ikada zapitali koje povrće ima najveću nutritivnu vrijednost?

Od salata prepunih lisnatog povrća do šarenog pečenog povrća, opcija ne manjka. No sada je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) službeno objavio popis najzdravijeg povrća. Nedavno objavljena studija otkriva koje je povrće vrhunsko kada je riječ o količini hranjivih tvari, a rezultati su iznenađujući!

Kako je određeno koje je najzdravije povrće?

Kako bi rangirali voće i povrće, istraživači CDC-a koristili su podatke o hranjivim tvarima u sirovom obliku voća i povrća. Ova metoda je osigurala da gubitak hranjivih tvari tijekom kuhanja nije faktor, iako je važno napomenuti da metode kuhanja mogu utjecati na sadržaj hranjivih tvari u velikom broju povrća, prenosi Yahoo.

Istraživači su postavili prag kako bi odredili što bi se kvalificiralo kao “moćno” voće ili povrće, zahtijevajući da hrana dostigne ili premaši ocjenu 10 na svojoj ljestvici gustoće hranjivih tvari. Gustoća hranjivih tvari odnosi se na koncentraciju vitamina, minerala i drugih korisnih spojeva i iako ne postoji jasna definicija ‘snažnog’ voća i povrća (PFV), studija ih je identificirala kao namirnice koje su “snažno povezane sa smanjenim rizikom od kroničnih bolesti, što uključuje zeleno lisnato, žuto/narančasto, citrusno i križasto voće”.

Studija CDC-a usredotočila se na 17 ključnih nutrijenata, uključujući vlakna, kalij, željezo i vitamine A, C, D, E i K.

Koje je najzdravije povrće?

Na samom vrhu ovog popisa je – potočarka sa savršenom ocjenom gustoće hranjivih tvari od 100. Odmah iza nje bilo je drugo lisnato povrće poput kineskog kupusa, blitve, cikle i špinata. Ovo povrće zaslužilo je svoje mjesto jer je bogato esencijalnim vitaminima i mineralima, a ima malo kalorija.

Prvih 10 vrsta povrća, koje je klasificirano kao “moćno povrće”

Potočarka (100,00)
Kineski kupus (91,99)
Blitva (89,27)
Zelena repa (87,08)
Špinat (86,43)
Cikorija (73,36)
Lisnata salata (70,73)
Peršin (65,59)
Salata Romaine (63,48)
Zeleni kelj (62,49)

Što ovo povrće čini tako zdravim?

Povrće koje je bilo na vrhu CDC-ove ljestvice dijeli zajedničke osobine koje doprinose njihovoj visokoj gustoći hranjivih tvari. Uglavnom je to tamno lisnato povrće koje je prepuno vitamina A, C i K, zajedno s vlaknima, željezom i antioksidansima. Ove su hranjive tvari vitalne za razne tjelesne funkcije, od poboljšanja imunološkog zdravlja do održavanja jakih kostiju i promicanja zdravlja srca.

Vlakna posebno pomažu regulirati probavu i mogu spriječiti određena kronična stanja poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. Antioksidansi koji se nalaze u mnogim od ovih vrsta povrća, poput špinata i cikle, pomažu neutralizirati slobodne radikale u tijelu, smanjujući upalu i potencijalno smanjujući rizik od raka.

Više o najzdravijem povrću: Potočarki

Potočarka je lisnata zelena vodena biljka koja pripada istoj obitelji kao kupus i brokula. Porijeklom je iz Europe i Azije, gdje se stoljećima konzumira zbog svojih nutritivnih i ljekovitih svojstava.

Poznata je po svom paprenom, blago ljutom okusu. Nutritivne prednosti potočarke čine je odličnom hranom za jačanje imunološkog sustava, podržavanje zdravlja kostiju i promicanje zdrave kože. Visoke razine antioksidansa u biljci pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa, što može smanjiti rizik od kroničnih bolesti poput raka i bolesti srca.

Potočarka se lako može uklopiti u obroke dodavanjem u salate, sendviče ili juhe.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu