Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) ZNANSTVENI SKUP NA SVEUČILIŠTU / Desničini susreti u znaku Obrovca i kontroverzi oko Tvornice glinice i hrvatsko-srpskih odnosa

Objavljeno

-

U Zadru i Obrovcu ovog je vikenda održan znanstveni skup „Desničini susreti 2024. – Obrovac i obrovačke Desnice, cca 1800. – 1990.“, kojega je u suradnji s Odjelom za povijest Sveučilišta u Zadru, Maticom Obrovčana i Srpskim kulturnim društvom prosvjeta organizirao Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Desničini susret, koji se održavaju od 2006. godine, odnosno stote obljetnice rođenja pisca Vladana Desnice, ovog puta su prvi put održani u Zadru, a zatim i Obrovcu, mjestu odakle potječu izravni piščevi preci i s kojim je povijest obrovačkih Desnica višestruko prepletena u 19. i 20. stoljeću. Zbog toga su i teme bile prvenstveno usmjerene na povijest Obrovca i okolnosti u kojima je obitelj Desnica živjela, a manje na književni rad.

– Obitelj Desnica uspjela je, osobito za vrijeme austrijske uprave, steći ugled koji nadilazi njihovo podrijetlo. Vladan je sin poznatog odvjetnika i političara Uroša Desnice, koji je bio odvjetnik i političar i imao je velik utjecaj u Dalmaciji do same smrti 1941. godine. Među temama iz povijesti, gospodarstva, književnosti, bit će i ona o Tvornici glinice Obrovac, koja do sada nije bila obrađena u hrvatskoj historiografiji. Tvornica je nažalost imala velike reperkusije na život građana Obrovca i šire te do danas imamo posljedice, istaknuo je u uvodu skupa prof. dr. sc. Ante Bralić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru.

Poticaj za ovogodišnji program bio je prvi svezak prepiske iz ostavštine Vladana Desnice „Desničin epistolar“, koji je otkrio mnoštvo aspekata piščevih veza s Obrovcem i obrovačkim Desnicama. Na temelju te prepiske željelo se istražiti modernu povijest Obrovca i obrovačkog kraja s različitih stajališta, imajući na umu da je to razdoblje usporene, proturječne, ali ipak neupitne tranzicije iz tradicionalnih zajednica u moderno društvo te razdoblje stvaranja modernih nacija u Obrovcu i obrovačkom kraju – hrvatske, srpske i talijanske.

– Rođen sam u Bukovici, a kako sam po struci mineralolog usmjeren sam prema cijelom području Sjeverne Dalmacije, što uključuje i Ravne kotare te sam objavio više radova o tom prostoru. Ovo je područje iznjedrilo je veći broj znanstvenika, književnika i sportaša koji su poznati diljem svijeta. I oni zaslužuju ovakve skupove jer to je jedina mogućnost da ih se otrgne od zaborava, istaknuo je poznati hrvatski geolog porijeklom iz Bilišana Marinko Oluić.

U dva dana izlaganja u sveučilišnog zgradi SEP i srednjoj školi u Obrovcu obrađene su različite zanimljive teme o Desnici i njegovoj obitelji, koja je imala ulogu i u izgradnji pravoslavne crkve u Obrovcu, o svećenstvu, svakodnevnom životu stanovnika obrovačkog kraja 1930-ih godina, industrijalizaciji, djelovanju Titova fonda za stipendiranje mladih radnika i radničke djece, urbanom razvoju itd. I do sada su bile poznate, ali i nedovoljno istražene, pozitivne reakcije Obrovčana na političke poticaje koji su dolazili iz Banske Hrvatske u proljeće i ljeto 1848., okolnosti stvaranja Narodne stranke, ali i njezine podjele na hrvatski i srpski dio, Karinskog slučaja ili gradnje Tvornice glinice u Obrovcu, čiji su učinci daleko nadmašivali lokalne i regionalne okvire.

– Neke teme su još kontroverzne i nadam se da će ovaj skup doprinijeti tome da se proturječnost tema smanji na najmanju razinu. Osnovni preduvjet je razgovor. Želimo kao Odjel za povijest aktivno sudjelovati u tome i ukazati na obrasce kojima se treba služiti da se dođe do novih spoznaja i da prestanemo raspravljati s krutih pozicija iz kojih se ne želimo pomaknuti, istaknuo je pročelnik Odjela za povijest prof. dr. sc. Zlatko Begonja.

Znanstveni skup završio je vožnjom brodom po Zrmanji, posjetom manastiru Krupa i kuli Jankovića u Islamu Grčkom, gdje je i održana završna rasprava.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

ZAŠTITNIK GRADA ZADRA / U nedjelju započinje Devetnica u čast sv. Šime. Nadbiskupija objavila raspored događanja…

Objavljeno

-

By

Devetnica u čast sv. Šime, zaštitnika grada Zadra, u crkvi sv. Šime u Zadru započinje u nedjelju, 29. rujna i traje do uočnice blagdana sv. Šime u ponedjeljak, 7. listopada.

Prvi dan Devetnice, u nedjelju, 29. rujna, misna slavlja u 8.30 i u 10 sati predvodi don Damir Šehić, upravitelj svetišta sv. Šime. Od ponedjeljka, 30. rujna do subote, 5. listopada, misna slavlja tijekom Devetnice su svaki dan u 19 sati i predvodi ih drugi svećenik.

U ponedjeljak, 30. rujna, utorak, 1. listopada i srijedu, 2. listopada, misna slavlja predvode profesori s KBF-a u Splitu: mr. don Ivo Bezina, dr. don Ivan Bodrožić i dr. fra Ante Akrap. U četvrtak, 3. listopada, misno slavlje predvodi dr. fra Šimun Bilokapić, dekan KBF-a u Splitu. U petak, 4. listopada, misu predvodi mons. Šime Perić iz Zadra, a u subotu, 5. listopada, don Ivan Šibalić, SDB, studentski kapelan u Zadru. U nedjelju, 6. listopada, misno slavlje predvodi vlč. Ivan Vučak, župnik Krašića i dekan. U ponedjeljak, 7. listopada, misu u 8,30 predvodi don Zdenko Milić, kanonik Stolnog kaptola sv. Stošije.

Svečanu Večernju na uočnicu svetkovine, u ponedjeljak, 7. listopada, s početkom u 19 sati, u svetištu sv. Šime u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.  

Na svetkovinu sv. Šime, u utorak, 8. listopada, svečano prijepodnevno misno slavlje u 11 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Svečano večernje koncelebrirano slavlje u 19 sati predvodi požeški biskup Ivo Martinović.

Na blagdan sv. Šime mise su još u 7 i 8.30 sati, a misu s blagoslovom djece u 17 sati predvodi don Damir Stojić.

Tijelo sv. Šime nalazi se u škrinji iznad glavnog oltara u crkvi sv. Šime.

U osmini nakon blagdana, od srijede, 9. do srijede, 16. listopada, Škrinja sv. Šime će biti otvorena i izložena za čašćenje hodočasnicima.

U srijedu, 9. listopada, misno slavlje s osobitom nakanom za bolesne predvodi umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Za vrijeme mise će se podijeliti i sakrament bolesničkog pomazanja.

U četvrtak, 10. listopada, svečano misno slavlje u svetištu sv. Šime u 19 sati predvodi mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u RH.   

Tijekom Osmine, od petka, 11. listopada do utorka, 15. listopada, misa u crkvi sv. Šime je u 8 sati. U utorak, 15. listopada, nakon mise u 8 sati će biti izložen Presveti oltarski sakrament za 40-satno klanjanje.

Osmina od svetkovine sv. Šime završava u srijedu, 16. listopada, završetkom 40-satnog klanjanja i misom u 19 sati sa svečanim Tebe Boga hvalimo koje predvodi dr. don Zdenko Dundović, ravnatelj Teološko – katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru.

Susret svetog Šimuna i Isusa opisan je u Lukinom evanđelju (Lk 2, 22 – 35).

Marija i Josip došli su u jeruzalemski hram prikazati Isusa četrdeseti dan od njegovog rođenja. Prorok Šimun je tada u djetetu Isusu prepoznao iščekivanog Mesiju i rekao da je Isus „Svjetlo na prosvjetljenje naroda, slava puka svoga Izraelskoga. Ovaj je, evo, postavljen na propast i uzdignuće mnogima u Izraelu i za znak osporavan“, a Mariji je prorokovao: „I tebi sâmoj će mač probosti dušu, da se razotkriju namisli mnogih srdaca”.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / U Zadru održana Marijanska procesija za život – Početak jesenske kampanje molitve za nerođene

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Marijanska procesija za život u čast Bezgrešnom Srcu Marijinom u organizaciji zadarske podružnice inicijative ’40 dana za život’ održana je u srijedu, 25. rujna, od Opće bolnice Zadar do crkve sv. Šime u Zadru.

Tom procesijom označen je početak jesenske molitvene kampanje za život. Okupljanje sudionika počelo je kod Opće bolnice Zadar, na mjestu gdje se moli krunica za nerođene tijekom jesenske i korizmene kampanje molitve za život, svakog dana od 6 do 18 sati. Tijekom procesije molila su se slavna otajstva krunice i pjevala pjesma Gospi u čast. Adrian Milin, salezijanski animator, na početku procesije nosio je Gospin kip Ružo otajstvena.

Nakon procesije, misno slavlje u crkvi sv. Šime predvodio je don Marko Majić Mazul, župni vikar u župi Gospe Loretske koji je vodio i procesiju. Suslavio je don Damir Šehić, čuvar svetišta sv. Šime.

„Svako Božje stvorenje u sebi duboko ima nešto od Stvoritelja, upravo ono Božje. To Božje što čovjek nosi je da je stvoren za dobro i da čini dobro. Taj pečat Stvoritelja u dubini čovjekovog bića je neizbrisiv. To znači da postoji slabost. Ne postoji prepreka koja može spriječiti Božje milosrđe, koja može spriječiti Stvoritelja da pokrene taj pečat, ukoliko mu čovjek povjeruje“, poručio je don Marko, rekavši da se tim susretom, procesijom i misnim slavljem, proslavlja život, proslavlja se Duha Svetoga koji je dao život.

„Molimo za sve kojima je oduzeto pravo na život, kojima je tijekom njihovog života nešto oduzeto, nešto im je zapriječeno. Svatko tko moli i tko prima molitvu, u stanju je da može činiti dobro i primiti dobro. Bog je toliko neizmjerno dobar da može ponovno pokrenuti i uvijek čini dobro, u nama i u svima za koje molimo – upravo zato što je pečat Oca Stvoritelja neizbrisiv. Božja ljubav je neizbrisiva“, ohrabrio je don Marko, potaknuvši da u životu ne radimo male stvari za Boga.

Govorio je i o veličini motiva da čovjek nešto čini i da se na određeni način ponaša. Osobu mogu pokrenuti različiti sadržaji u životu; ambicija može biti da treba dobiti neki novac, ostvariti nešto, nalaziti se s nekom osobom, neki hobi. „Ali, koji je motiv da me Bog pokrene baš za one najveće stvari koje posežu u dubinu čovjekovog bića, gdje je posegnuo sâm Gospodin? Ukoliko za to postoji veliki motiv, prvi korak prema silasku u svoje dubine, kako bismo Bogu otvorili mjesta, kako bi Bog kroz nas mogao krenuti prema nekim drugim dubinama, nekih drugih osoba – prvi korak je shvatiti da je svaki grijeh ozbiljan. Grijeh nije šala. Svaki grijeh, i najmanji, može otvoriti put prema drugome ili prema većem grijehu. Grijesi su ozbiljna stvar. Koliko to budemo ozbiljno shvatili u našim životima, ali ne u strahu, skrupuloznosti, nego u radosti, u shvaćanju da smo slaba bića, da ćemo padati; no opet, ne otići u površnost, da ne budemo ozbiljni u odnosu na grijeh. S grijehom trebamo biti ozbiljni, a onda će Bog biti milosrdan, pravedan i dobar. I onda će i kroz nas moći činiti velika djela. Koliko živim krepostan život, život bez grijeha, toliko Bog ima mjesta u mom srcu“, istaknuo je don Marko.

Prema navještenom ulomku Evanđelja po Luki, Isus je sazvao Dvanaestoricu i dao im moć i vlast nad svim zlodusima. „Isus ih lišava svega nepotrebnoga kako bi mogli živjeti krepostan život. Neka maknu od sebe sve što bi ih moglo dovesti u egoizam, oholost, u to da gledaju svoje ja, gdje će se dovesti u prigodu za grijeh“, rekao je don Marko, potaknuvši da se pitamo što mi to u mom srcu odvraća pažnju da moja najveća ambicija bude Bog. Možda su to neke banalne, svakodnevne stvari. Najveća ambicija treba biti Bog, istaknuo je Mazul.

Za razliku od toga kada vjernik kaže da Boga stavlja na prvo mjesto, don Marko je potaknuo na pomisao da nam Bog ne zauzima neko, pa i prvo mjesto u životu, nego da Bog sâm postane cijela ljestvica. „Jer, ako je Bog na prvom mjestu, pitanje je, na prvom mjestu koje ljestvice, koji je to kriterij? Po kojem kriteriju ću Boga staviti tu, nekoga drugoga tu? Jesam li ja kriterij? Ako Boga stavimo na prvo mjesto, odnosno, ako Bog bude ljestvica, ne mogu na tu ljestvicu stavljati nešto što nema veze s Bogom. Na Božjoj ljestvici sve mora imati veze s Bogom. Na Božju ljestvicu možemo staviti samo Božje. Kad tako budemo slagali stvari u svom životu, da sve bude s razlogom za Boga, da njega častimo, proslavljamo, hvalimo, usprkos našim slabostima i grijesima, tada ćemo doći do pobjede. Pobjeda je osigurana zato što je Bog uskrsnuo. Zato što se nije zaustavio na Kalvariji, gdje je borba. Ali, Bog je pobijedio, Bog je otišao iznad toga“, poručio je don Marko, ohrabrivši: „Dok molimo jedni za druge, dok slavimo život, budimo radosni, jer Đavao se boji radosnih ljudi, kaže sv. Ivan Bosco. Jer radostan čovjek zna da je Bog pobijedio!“.

Na kraju mise, don Damir je pohvalio povećani broj sudionika procesije za život, u odnosu na prošlu godinu. Rekao je da smo, prema riječima sâmog Isusa, pozvani biti poput djeteta, jer dijete ima čisto i nevino srce, neokaljano grijesima, za razliku od odraslog čovjeka koji tijekom života postaje i zao. Šehić je upozorio na postojanje zakona koji ugrožavaju život od začeća, ohrabrivši da se ne bojimo javno ukazivati da i u Hrvatskoj postoje zakoni koji legaliziraju ubojstvo djeteta. Rekavši da smo pozvani graditi humanije društvo zaštitom života od začeća i za to senzibilizirati javnost, don Damir je potaknuo na molitvu za roditelje i obitelji, da sva začeta djeca budu i rođena. Pozvao je da se utječemo i zagovoru sv. Šime čije se zadarsko svetište promiče kao svetište života.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGNOZA / Danas sunčano, vikend u znaku kiše i bure. Hladnije

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas razmjerno vjetrovito i toplije od prosjeka. U istočnoj Hrvatskoj i u Dalmaciji pretežno sunčano. Prema zapadu oblačnije, a uz granicu sa Slovenijom mjestimice i malo kiše. Prema večeri na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru kiša sve češća lokalno i uz grmljavinu. Puhat će umjeren jugozapadni vjetar, u gorskim predjelima i jak. Na Jadranu umjereno i jako jugo te južni vjetar. Najviša dnevna temperatura zraka od 25 do 30 °C, ponegdje na sjeveru Jadrana malo niža.

U subotu u unutrašnjosti umjereno do pretežno oblačno, a na Jadranu djelomice sunčano. Sa sjeverozapada jače naoblačenje s kišom, na Jadranu i pljuskovima s grmljavinom. Lokalno će pasti obilna kiša, osobito u drugom dijelu dana na istoku i u Dalmaciji. Puhat će umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar, na sjevernom Jadranu jugozapadnjak, a u Dalmaciji jugo u slabljenju. Najniža jutarnja temperatura od 15 do 20, na Jadranu od 19 do 23. Najviša dnevna od 17 do 22, na Jadranu od 23 do 27 °C.

IZGLEDI VREMENA:

U subotu prolazno naoblačenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Lokalno će pasti obilna kiša. U nedjelju smirivanje, sa zapada i razvedravanje, a kiša još samo na istoku i jugu. U ponedjeljak pretežno sunčano. Na kopnu će puhati umjeren do jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, a slabjet će u ponedjeljak. U subotu će na Jadranu jugo slabjeti, a potkraj dana će zapuhati umjerena i jaka bura, ponegdje s olujnim udarima. Slabjet će u ponedjeljak i okrenuti na sjeverozapadni vjetar. Temperatura zraka u niža, osobito na kopnu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu