Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Poznat program i satnica za sva 4 dana 18. Festivala tolerancije

Objavljeno

-

U susret novom izdanju Festivala tolerancije koji će se sljedeći tjedan od 26. – 29. rujna održati premijerno u Zadru, u II PALAČE – Providurovoj i Kneževoj te u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar objavljen je detaljan program i satnica za sve tri lokacije održavanja festivala.


Festival počinje već u 10:00 u četvtak 26. rujna programom Edukacijsko jutro u Polivalentnoj dvorani Providurove palače te ima za cilj educirati mlade o tragediji Holokausta na njima razumljiv način. Nakon filma Jedan život (One life), učenici će imati priliku iz prve ruke čuti svjedočanstvo preživjele Holokausta, Vesne Domany Hardy, a program se odvija u suradnji s  Veleposlanstvom Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sj. Irske u Republici Hrvatskoj.

Protokol svečanog otvorenja predviđen je isti dan u četvrtak 26. rujna u 19:30 u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zadru gdje će publiku i goste pozdraviti gradonačelnik grada Zadra i predstavnik generalnog pokrovitelja festivala, dr. Branko Dukić, zatim predstavnici organizatora: direktorica udruge Festival suvremenog židovskog filma iz Zagreba Nataša Popović i voditelj Centra nezavisne kulture (Kino Zona) iz Zadra Andrej Fric, te selektori filmskog programa Snježana Tribuson, Boško Picula i programska voditeljica Dina Pokrajac.

U 20:00 festival započinje projekcijom filma Ljubavi (Loveable, 2024.) redateljice Lilje Ingolfsdottir iz Norveške, koji je na festivalu u Karlovym Varyma dobio posebnu nagradu žirija i nagradu za najbolje žensko glumačko ostvarenje.

PROVIDUROVA PALAČA:

Kroz sljedeće dane festivala (petak 27.09., subotu 28.09. i nedjelju 29.09.) u Polivalentnoj dvorani  Providurove palače u 11:00 počinju edukacijski programi za djecu i mlade koji počinju s filmovima te se nastavljaju raspravama koje su tematski vezani na filmove. Poslijepodne od 18:30 program se usmjerava na filmove koje prate Tolerance Talk rasprave uz relevantne stručnjake. U raspravama sudjeluje i publika, kao važan faktor u kreiranju javnog mijenja, kroz poticanje kulturne komunikacije, a sve u svrhu izgradnje otvorenijeg i tolerantnijeg društva. Ove godine pokrećemo teme Integracije izbjeglica i prevencije vršnjačkog nasilja.
Među filmovima koje će publika moći pogledati u Providurovoj palači su  za Oscara nominirani filmovi Crven, bijeli, plavi (Red, White and Blue)o pitanju pobačaja, Abeceda zabrane knjiga (ABC’s of Book Banning)o izbacivanju pojedinih naslova iz knjižnica, U Retrovizoru (In The Rearview) o izbjeglicama, Sestrinstvo (Sisterhood), film koji potiče temu prevencije vršnjačkog nasilja, dokumentarac o institucionalnom zlostavljanju djece nagrađen na Sundance Film Festivalu Šećerna trska (Sugarcane) i drugi naslovi vrijedni gledanja.

KNEŽEVA PALAČA:
U Koncertnoj dvorani braće Bersa u Kneževoj palači tijekom petka i subote prikazivat će se favoriti publike poput animiranog filma koji je oduševio publiku na Festivalu u Annecyju Memoari jednog puža (Memoir of a Snail) te, primjerice, s pet francuskih nagrada César nagrađena znanstveno-fantastična alegorija Životinjsko kraljevstvo (Animal Kingdom) ali i kompleksna drama Proljeće, jesen (December May) u kojoj briljiraju oskarovke Natalie Portman i Julianne Moore. Festival u nedjelju donosi i britanski film U nepoznatu zemlju (To a Land Unknown) o palestinskim izbjeglicama na njihovom teškom putu u nepoznato te film 999 – Zaboravljene djevojke (999 The Forgotten Girls) koji donosi priču iz ženske perspektiveo 999 djevojaka u prvom vlaku za Auschwitz. Uz kratke i efektne hrvatske filmove Žarko, razmazit’ ćeš dite i Niska trava prikazuje se i film U tranzitu (In Transit), o migrantima na njihovom putovanju i neizvjesnoj budućnosti.

U multimedijalnoj dvorani u Kneževoj dvorani od 17:00 u subotu (28.09.) i nedjelju (29.09.) odvijat će se Festival Market – program posvećen drugim  filmskim festivalima, povezivanju i razmjeni mišljenja. Predstavit će se inovativni danski filmski festival za edukacije Salaam Film Festival te jedan od najmlađih, izuzetno uspješnih domaćih festivala, RAFF – Rab film festival.

Kao novitet uvodi se i nagrada publike za najbolji film festivala, tako će svi posjetitelji imati mogućnost odabrati svojeg favorita među sjajnim filmovima.

Ponosni smo što možemo predstaviti ovaj festival kao platformu za dijalog, kritičko mišljenje i jačanje zajednice. Borba za ljudska prava je globalno putovanje—putovanje koje ovdje, u Zadru, s bogatom poviješću otpornosti i otvorenosti prema svijetu, snažno odjekuje. Pripremili smo program koji odražava raznolikost ljudskog iskustva. U četiri festivalska dana predstavljamo vam filmove, Tolerance Talk rasprave, edukacijske programe i Festival Market. Svi segmenti zajedno imaju transformativnu moć koja povezuje kulture i epohe, povezujući nas i podsjećajući nas na zajedničku prošlost, sadašnjost, na humanost i na toleranciju – istaknuli su organizatori festivala Nataša Popović i Andrej Fric.

Cijeli filmski program i detaljnu satnicu 18. Festivala tolerancije možete pronaći na ovoj poveznici

Za one koji prvi put dolaze na Festival, vrijedi istaknuti da je Festival namijenjen svim generacijama i svi programi su besplatni za publiku i posjetitelje. Sve detalje o filmovima i programima možete pronaći na službenoj stranici i društvenim mrežama festivala.

Generalni pokrovitelj festivala je Grad Zadar. Partneri festivala su: UNHCR Hrvatska, Hrvatski audiovizualni centar (HAVC),Zadarska županija, Turistička zajednica grada Zadra, Veleposlanstvo Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske u RH, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Maraska d.d.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI / Posedarje danas bez vode! Evo što kažu iz Vodovoda…

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na sanaciji puknuća vodovodne cijevi, danas će biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Posedarje.

Normalizacija vodoopskrbe očekuje se u poslijepodnevnim satima.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještene u ulici Obala Ante Damira Klanac kod kućnog broja 4, te na Trgu velika vrata kod kućnog broja 4.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PREDSTAVLJANJE KNJIGE U DRŽAVNOM ARHIVU: “Signorine, gospoje i šjore: žene u kulturi Zadra u dugome 19. stoljeću”

Objavljeno

-

By

Čast nam je pozvati Vas na promociju knjige „Signorine, gospoje i šjore: žene u kulturi Zadra u dugome 19. stoljeću“  autorice Mirise Katić Piljušić koju predstavljamo u okviru 400. obljetnice osnutka Državnog arhiva u Zadru. Knjiga će biti prikazana u utorak, 1. listopada 2024., s početkom u 12 sati u Čitaonici Državnog arhiva u Zadru, R. Boškovića 1, III. kat. O knjizi će govoriti recenzentice prof dr. sc. Nedjeljka Balić-Nižić i dr. sc. Lovorka Čoralić te autorica dr. sc. Mirisa Katić Piljušić.

Tema knjige je uloga žena u kulturnom životu Zadra od pada Mletačke Republike do kraja Prvoga svjetskog rata. Kako se zbog zakonskih, društvenih i tradicionalnih ograničenja nisu mogle pojavljivati na polju dominantnih društvenih aktivnosti, vezanih za vlast, stjecanje imovine i raspolaganje imetkom, njihova se uloga svodila na aktivnosti u kulturi i školstvu. U književnosti i publicistici se javljaju za vrijeme velikih društvenih promjena, a u školstvu nakon otvaranja škola za žensku djecu i školovanja učiteljica u drugoj polovini 19. stoljeća. Početkom 20. st. Zadar je bio kulturni centar u kojemu je djelovala većina suvremenih hrvatskih književnika i slikara, uključujući i književnice hrvatskog modernizma.   

Krajem 19. stoljeća u Zadru se osnivaju ženske udruge za potporu siromašnim stanovnicima grada i okolice, kao i prognanicima iz Bosne, što se posebno uspješno odvijalo tijekom Prvoga svjetskog rata i neposredno nakon njega. Te aktivnosti i doprinos žena imali su veliku potporu državnih institucija, iskazivano im je poštovanje i dobivale su javna priznanja, što je u suvremenoj historiografiji zanemareno i prepušteno zaboravu. Autorica ističe da je zbog toga važno komemoriranje i pamćenje doprinosa žena isto kao što se radi kada su u pitanju zaslužni muškarci. 

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ZAŠTITNIK GRADA ZADRA / U nedjelju započinje Devetnica u čast sv. Šime. Nadbiskupija objavila raspored događanja…

Objavljeno

-

By

Devetnica u čast sv. Šime, zaštitnika grada Zadra, u crkvi sv. Šime u Zadru započinje u nedjelju, 29. rujna i traje do uočnice blagdana sv. Šime u ponedjeljak, 7. listopada.

Prvi dan Devetnice, u nedjelju, 29. rujna, misna slavlja u 8.30 i u 10 sati predvodi don Damir Šehić, upravitelj svetišta sv. Šime. Od ponedjeljka, 30. rujna do subote, 5. listopada, misna slavlja tijekom Devetnice su svaki dan u 19 sati i predvodi ih drugi svećenik.

U ponedjeljak, 30. rujna, utorak, 1. listopada i srijedu, 2. listopada, misna slavlja predvode profesori s KBF-a u Splitu: mr. don Ivo Bezina, dr. don Ivan Bodrožić i dr. fra Ante Akrap. U četvrtak, 3. listopada, misno slavlje predvodi dr. fra Šimun Bilokapić, dekan KBF-a u Splitu. U petak, 4. listopada, misu predvodi mons. Šime Perić iz Zadra, a u subotu, 5. listopada, don Ivan Šibalić, SDB, studentski kapelan u Zadru. U nedjelju, 6. listopada, misno slavlje predvodi vlč. Ivan Vučak, župnik Krašića i dekan. U ponedjeljak, 7. listopada, misu u 8,30 predvodi don Zdenko Milić, kanonik Stolnog kaptola sv. Stošije.

Svečanu Večernju na uočnicu svetkovine, u ponedjeljak, 7. listopada, s početkom u 19 sati, u svetištu sv. Šime u Zadru predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.  

Na svetkovinu sv. Šime, u utorak, 8. listopada, svečano prijepodnevno misno slavlje u 11 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Svečano večernje koncelebrirano slavlje u 19 sati predvodi požeški biskup Ivo Martinović.

Na blagdan sv. Šime mise su još u 7 i 8.30 sati, a misu s blagoslovom djece u 17 sati predvodi don Damir Stojić.

Tijelo sv. Šime nalazi se u škrinji iznad glavnog oltara u crkvi sv. Šime.

U osmini nakon blagdana, od srijede, 9. do srijede, 16. listopada, Škrinja sv. Šime će biti otvorena i izložena za čašćenje hodočasnicima.

U srijedu, 9. listopada, misno slavlje s osobitom nakanom za bolesne predvodi umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Za vrijeme mise će se podijeliti i sakrament bolesničkog pomazanja.

U četvrtak, 10. listopada, svečano misno slavlje u svetištu sv. Šime u 19 sati predvodi mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u RH.   

Tijekom Osmine, od petka, 11. listopada do utorka, 15. listopada, misa u crkvi sv. Šime je u 8 sati. U utorak, 15. listopada, nakon mise u 8 sati će biti izložen Presveti oltarski sakrament za 40-satno klanjanje.

Osmina od svetkovine sv. Šime završava u srijedu, 16. listopada, završetkom 40-satnog klanjanja i misom u 19 sati sa svečanim Tebe Boga hvalimo koje predvodi dr. don Zdenko Dundović, ravnatelj Teološko – katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru.

Susret svetog Šimuna i Isusa opisan je u Lukinom evanđelju (Lk 2, 22 – 35).

Marija i Josip došli su u jeruzalemski hram prikazati Isusa četrdeseti dan od njegovog rođenja. Prorok Šimun je tada u djetetu Isusu prepoznao iščekivanog Mesiju i rekao da je Isus „Svjetlo na prosvjetljenje naroda, slava puka svoga Izraelskoga. Ovaj je, evo, postavljen na propast i uzdignuće mnogima u Izraelu i za znak osporavan“, a Mariji je prorokovao: „I tebi sâmoj će mač probosti dušu, da se razotkriju namisli mnogih srdaca”.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu