ZADAR / ŽUPANIJA
BAŠKOTIN, ŠTRIKA, RAFAJOLI, ČIPKA… / Gradonačelnik grada Paga primio oznake HOP za Benediktinski samostan Sv. Margarite
5. prosinca u Šibeniku, u sklopu konferencije Dani regionalnoga razvoja i EU fondova 2024., gradonačelnik Grada Paga Ante Fabijanić u ime Benediktinskog samostana Sv. Margarite preuzeo je prestižne oznake Hrvatski otočni proizvod (HOP) koje je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije dodijelilo za iznimne proizvode samostana.
Benediktinski samostan Sv. Margarite primio je oznake za svoje tradicionalne proizvode:
Paški baškotin, autentični biskvit s jedinstvenim okusom i dugom tradicijom,
Koludrašku štriku, ručno rađenu slasticu koja oduševljava kvalitetom i unikatnošću,
Paške rafajole, delicije od prhkog tijesta s nadjevom od oraha,
Kolacić, mekano pecivo s aromom anisa, omiljeno među otočanima i posjetiteljima,
Pašku čipku, vrhunsku rukotvorinu koja je simbol umjetničkog izraza i tradicije grada Paga.
Ova priznanja koja se dodjeljuju na razdoblje od pet godina, dodatno naglašavaju važnost očuvanja izvornih otočkih proizvoda, njihov značaj za kulturnu i turističku promociju grada Paga te ističu iznimnu kvalitetu i autentičnost proizvoda samostana Sv. Margarite, koji kroz generacije čuva bogatu kulturnu i gastronomsku baštinu.
Gradonačelnik Fabijanić izrazio je ponos na trud i predanost svih koji su uključeni u očuvanje paške tradicije te naglasio kako ove oznake doprinose ne samo lokalnom razvoju već i jačanju prepoznatljivosti grada Paga na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
„Iznimno sam ponosan na trud i predanost časnih sestara koje kroz svoje proizvode osim što objedinjuju autentičnost i vrhunsku kvalitetu, prenose stoljetnu tradiciju te doprinose prepoznatljivosti našeg grada. Grad Pag sada s ponosom nosi titulu s rekordnim brojem ovih prestižnih oznaka, potvrđujući svoju poziciju kao središta kulturne, tradicijske i gastronomske izvrsnosti. Ovaj povijesni trenutak dodatno potvrđuje bogatstvo otočke baštine i važnost lokalnih proizvođača u očuvanju izvornosti i kvalitete.” – izjavio je Ante Fabijanić, gradonačelnik Grada Paga.
Uz Benediktinski samostan, Paška solana, jedan od najstarijih i najvažnijih proizvođača soli u regiji, također je dobila oznaku HOP za Liniju proizvoda paške soli, prepoznatu po vrhunskoj kvaliteti i neizostavnu u domaćinstvima diljem Hrvatske. Oznaku HOP dobila je i SŠ Bartula Kašića i Učenička zadruga Slani škoj za knjižicu tradicionalnih recepata „Ca, ča što se nekad kuhalo na našem otoku”, projekt „Pag na meniju” te ukrasne svijeće s mlijekom paške ovce.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA IZ NINA / Predstavljena monografija „Ecclesia Nonensis – O prošlosti Ninske biskupije“
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis – O prošlosti Ninske biskupije” urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru. U zborniku radova donose se studije dvadesetorice povjesničara, arheologa, konzervatora, arhivista, demografa, etnologa i geografa okupljenih oko zajedničkoga cilja – prezentiranja novih podataka o prošlosti Ninske biskupije. Svojim izlaganjima na znanstvenom skupu i radovima objavljenim u zborniku rasvijetlili su teme iz njene bogate crkvene povijesti i predstavili nove znanstvene spoznaje temeljene na izvorima u crkvenim i svjetovnim arhivima u Zadru, Splitu, Zagrebu, Beču, Parizu, Rimu ili Veneciji.
O monografiji su govorili prof. dr. sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru, doc. dr. sc. Ante Gverić, ravnatelj Državnog arhiva u Zadru i izv. prof. dr. sc. Zdenko Dundović, pročelnik Teološko – katehetskog odjela na Sveučilištu u Zadru.
– Ninska biskupija se do 1684. godine, kad su Habsburgovci oslobodili Liku od Osmanlija, širila do Karlobaga i Gospića. Zahvaćala je veliki dio Like. Bila je najrasprostranjenija hrvatska biskupija od Srednjeg vijeka do početka 18. stoljeća. Dugo godina se u povijesti govorilo da je Nin bio razrušen, pa su svi iz Nina pobjegli. To nije istina. U Ninu je ostao kanonik Gašpar Morović sa svojom obitelji koji je čuvao, makar i ruševine. Slavio je misu u razrušenoj ninskoj katedrali sv. Anselma. Život je tekao bez obzira na ratne okolnosti, rekao je na predstavljanju dr. Dundović. Podsjetio je da je ninski prostor desetljećima bio zanemaren te se monografijom želi vratiti i intelektualni sjaj ninskoj prošlosti.
Ninska biskupija je, prema nekima, postojala još u apostolskim vremenima, a sigurno je postojala od 9. st. do 1828., kad je prostor njene nadležnosti pripojen Zadarskoj nadbiskupiji. U vrijeme svog najvećeg opsega zahvaćala je veliki dio Ravnih kotara, Bukovicu, Vir, dio Like i Krbavu. Nin je doživio i mletačko uništavanje jer su se Mlečani bojali da bi osvajanjem Nina Osmanlije dobile važnu stratešku točku u središtu Jadrana. Nakon ponovnog mletačkog osvajanja krajem 17. st., u Ninskoj biskupiji obnovio se život, ali demografski i kulturno Nin više nikada nije zadobio nekadašnju funkciju u sustavu hrvatskih urbanih središta.
– Bogata povijest Ninske biskupije u svojoj tisućljetnoj postojanosti ostaje izuzetno vrijedna baština koja zaslužuje našu pažnju i proučavanje, kako bi se u njoj našli bogatstvo mudrosti koje poučava i ohrabruje, izazov za sadašnjost koja potiče i s nadom gleda u budućnost te ljepota koja privlači i oduševljava, rekao je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.
Fotografije: Ines Grbić (Zadarska nadbiskupija)
ZADAR / ŽUPANIJA
PROVIDUROVA / U četvrtak Ukrajinsko-hrvatska glazbena večer 2024.
Volonterski centar Zadar i ove godine organizira Ukrajinsko-hrvatsku glazbenu večer, koja će se ove godine održati 12. prosinca u 20.30 sati u Polivalentnoj dvorani Providurove palače na adresi Trg Petra Zoranića 1 Zadar.
Manifestacija je pokrenuta 2022. godine na inicijativu sudionika grupe psihosocijalne podrške, koju je tada Volonterski centar Zadar organizirao za izbjeglice iz Ukrajine. Ove godine očekuje vas bogat program koji uključuje suvremenu i tradicijsku glazbu, plesne točke, ali i recitacije. U programu će sudjelovati ukrajinske i hrvatske mlade nade iz glazbenih škola iz Zadra, kao i članovi različitih ansambla i zborova iz Hrvatske i Ukrajine. Ovim događajem želimo ojačati povezanost između hrvatske i ukrajinske kulture s ciljem integracije raseljenih osoba iz Ukrajine u naše društvo.
Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na ovom posebnom događaju koji slavi bogatstvo i ljepotu dviju kultura kroz glazbu, ples i druženje. Dođite i uživajte u večeri ispunjenoj ukrajinskim i hrvatskim melodijama i zajedništvom koje stvara glazba!
Navedena aktivnost odvija se u sklopu projekta „Izgradnja društva dobrodošlice“, koji Udruga “MI” – Split provodi uz financijsku podršku UNHCR-a Hrvatska. Glavni cilj projekta je doprinijeti stvaranju uvjeta za kvalitetnu integraciju izbjeglica i azilanata na lokalnoj razini sukladno važećim politikama i zakonodavnom okviru.
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE / Objavljeni privremeni rezultati natječaja za dodjelu stipendija. Donosimo popis…
Sa Sveučilišta u Zadru objavljeni su privremeni rezultati natječaja za dodjelu stipendija.
Možete ih pregledati na donjim linkovima:
Privremeni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija izvrsnim redovitim studentima
Privremeni rezultati Natječaja za dodjelu stipendija studentima aktivnim sportašima