Connect with us

Hrvatska

Ministarstvo zdravstva: Kreće projekt uvođenja kućne hemodijalize

Objavljeno

-

Godišnje u Hrvatskoj oko 500 novih pacijenata treba dijalizu ili transplantaciju bubrega. To znači odlazak u bolnicu nekoliko puta na tjedan. Sve bi im olakšala kućna dijaliza za koju se udruge pacijenata i liječnika bore već godinama, a njihova borba napokon je uspjela.

Iz Ministarstva zdravstva Dnevniku Nove TV je potvrđeno da kreće projekt uvođenja kućne hemodijalize.

Dražen Pavičić zbog bolesti bubrega posljednje četiri godine mora na dijalizu i to tri puta tjedna po četiri sata.

“Život si moram prilagoditi dijalizi. Tu nema onoga da ne želiš ići, da bi spavao duže. Ja, recimo, i loše podnosim na način da sam jako umoran i iscrpljen nakon dijalize i ja nakon dijalize odem doma praktički spavati. I to vam je gubitak čitavog dana”, objasnio je.

Velik je to problem za sve one koji su zaposleni, a o dijalizi im ovisi život. Nina Radančević triput tjedno mora u bolnicu.

“Jako mi otežava, zahvalna sam svom poslodavcu što mi je omogućio prilagođeno radno vrijeme tako da one dane koje idem na dijalizu radim kraće. Ali uglavnom problema imam puno s tim”, rekla je.

Sve bi im olakšala kućna hemodijaliza koju godinama žele i pacijenti i liječnici. Iako se koristi u većini europskih zemalja, kod nas i dalje nije dopuštena.

“Jako bi mi pomogla jer bi me koliko toliko vratila u normalni život. Dijaliza se radi kući, možete normalno raditi, obavljati radne zadatke, baviti se sportom, hobijima, ljetovati, zimovati”, objasnila je Radančević.

Kada će se uvesti?

Sve ono što sad zbog odlaska u bolnicu – ne može. Iz Ministarstva zdravstva su za Dnevnik Nove TV rekli da do kraja godine planiraju uvesti kućnu hemodijalizu, a pacijenti bi je trebali početi koristiti iduće godine. HZZO je već počeo postupak uvrštavanja uređaja na listu pomagala. Kućna hemodijaliza ima brojne prednosti.

“Petogodišnje preživljavanje prosječnog bolesnika na hemodijalizi je 30-ak posto. Ono se penje na skoro 60 posto kod kućne hemodijalize. Bolesnik može imati više od tri hemodijalize tjedno, što utječe na krvni tlak, na bolesnikov apetit, ravnotežu tekućine, samim time i na same kardiovaskularne bolesti”, objasnila je Nikolina Bašić Jukić, predstojnica Hrvatskog društva za bubreg.

Bilo bi to rasterećenje i za bolnice. Godišnji trošak za jednog pacijenta na klasičnoj dijalizi iznosi gotovo 32 tisuće eura, a to ne uključuje troškove prijevoza. Iz HZZO-a pak kažu da nemaju podatke koliko bi koštala kućna dijaliza. No, podaci iz europskih zemalja pokazuju da bi ona bila jeftinija i pacijentima omogućila normalniji život.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

OBVEZNI VOJNI ROK / Evo što će biti sa studentima, zaposlenima i prigovorom savjesti…

Objavljeno

-

By

U Hrvatskoj smo sasvim blizu ponovnom aktiviranju obveznog vojnog roka koji formalno nikada nije ni bio ukinut, nego samo ‘zamrznut’ odlukom koja je stupila na snagu 1. siječnja 2008. godine.

Do te je odluke prije 15 godina došlo zbog masovnog priziva savjesti, odnosno nabujalog interesa za civilnu službu što je onomad praktički obesmislilo daljnju provedbu obvezne temeljne vojne obuke u vojarnama. A i Hrvatska je u to vrijeme pristupila NATO-u pa se smatralo da su profesionalni sastav vojske i NATO-ov ‘kišobran’ dovoljni za obranu zemlje.

No u proteklih desetak godina inicijative za obnovom odnosno ‘odmrzavanjem’ obveznog vojnog roka pristizale su u redovnim razmacima pa je ta tema bila aktualna i 2015. godine kada su put Europe krenuli migrantski valovi, pa 2017. i 2021. da bi se posve ozbiljno uzela u razmatranje početkom prošle godine.

Tomu su pridonijele i geopolitičke okolnosti (rat u Ukrajini, nestabilnost zapadnog Balkana…) a kumovala je i činjenica da se i u Srbiji počelo razmatrati vraćanje obveznog vojnog roka.

Vojarne spremne, čekaju se izmjene zakona

U Hrvatskoj reaktiviranje obveznog vojnog roka još mora proći kroz saborsku proceduru, a tehnički i logistički sve je spremno. Tako je, naime, u ponedjeljak izjavio potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić na vojnom poligonu “Eugen Kvaternik” u Slunju, jednom od onih gdje će se ubuduće provoditi temeljno vojno osposobljavanje novih ročnika. Kao jedan od glavnih razloga naveo je problem s popunjavanjem pričuvnog sastava Oružanih snaga.

“Pripremljeno je sve i mi smo spremni započeti s provedbom vojnog osposobljavanja praktički već sutra”, poručio je Anušić.

U Ministarstvu obrane Republike Hrvatske (MORH) rekli su nam da bi prijedlog izmjena i dopuna zakona koji uređuju temeljno vojno osposobljavanje uskoro trebao biti upućen u zakonsku proceduru. Također kažu kako je planirano da najesen prvi ročnici budu upućeni u vojarne.

Godišnje oko 4000 ročnika, obuka u tri grada

Evo i ostalih odgovora MORH-a na naša pitanja oko obveznog vojnog roka koji još uvijke stvara nedoumice među budućim ročnicima:

Kada će biti upućeni prvi pozivi budućim ročnicima i kojima za vojno osposobljavanje?

Navedenim prijedlogom izmjena i dopuna zakona predviđeno je upućivanje novaka na temeljno vojno osposobljavanje (TVO) u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina života, prema broju novaka koji određuje Ministarstvo obrane na temelju propisanih kriterija, a iznimno se mogu uputiti i novaci stariji od 19 godina života, a najkasnije do navršene 30 godine života, u skladu s brojem novaka koji određuje Ministarstvo obrane.

U koliko će se turnusa/kontigenata godišnje provoditi vojno osopsobljavanje i u kojim vojarnama?

Temeljno vojno osposobljavanje provodit će se u vojarnama u Kninu, Slunju i Požegi. Očekuje se da će na godišnjoj razini obuku proći pet naraštaja po 800 kandidata, dakle godišnje oko 4000 ročnika. Moguće je da će biti i više ročnika, a Ministarstvo obrane i Oružane snage imat će osigurane kapacitete i za veći broj onih koji žele služiti temeljno vojno osposobljavanje.

Zaposleni ročnik ne smije dobiti otkaz

Koliko će trajati vojno osposobljavanje, koliku će novčanu naknadu ročnici dobiti za to vrijeme i što će biti s onima koji su zaposleni?

Obuka će trajati dva mjeseca. Ročniku koji je zaposlen i koji će biti na temeljnom vojnom osposobljavanju, miruju prava iz radnog odnosa u skladu sa Zakonom o radu. Zaposleni ročnik ne može i ne smije dobiti otkaz zbog pohađanja temeljnog vojnog osposobljavanja i takva kategorija ročnika će primati novčanu naknadu koja iznosi mjesečno oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme na TVO-u ući u radni staž. Isto tako, nezaposleni ročnici za vrijeme temeljnog vojnog osposobljavanja imat će pravo na mjesečnu plaću u iznosu oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme ući u radni staž.

Osobe koje završe temeljno vojno osposobljavanje imat će i prednost pri zapošljavanju u državnim tijelima i tijelima jedinica lokalne samouprave. To su glavni benefiti koje smo predvidjeli kako bismo motivirali služenje temeljnog vojnog osposobljavanja.

Studentima odgoda, prigovor savjesti dopušten

Hoće li obveznici koji upišu fakultet imati pravo na odgodu vojnog roka i koliko dugo?

Studentima je omogućena odgoda temeljnog vojnog osposobljavanja za vrijeme studiranja, a najdulje do navršenih 29 godina života.

Što će biti s onima koji se pozovu na prigovor savjesti? 

Što se tiče prigovora savjesti, riječ je o ustavnoj kategoriji koja je regulirana člankom 47. Ustava Republike Hrvatske, u kojem stoji da je prigovor savjesti dopušten onima koji zbog svojih vjerskih ili moralnih razloga nisu pripravni na izvršavanje vojničkih dužnosti u Oružanim snagama.

Osobe koje iskažu prigovor savjesti služit će civilnu službu te je i taj dio predviđen zakonom, a što bi prema prijedlogu zakona dijelom trebalo biti nadležno Ministarstvo unutarnjih poslova, a dijelom jedinice lokalne samouprave.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stiže nova tura afričkog pijeska, evo kako će sve izgledati

Objavljeno

-

By

earth.nullschol

Nakon prodora hlarnog suhog zraka polarnog porijekla u prvim danima idućeg tjedna nad naše krajeve ponovo dolazi mutna žuta atmosfera.

Vjetrovi nad  Saharom podigli su u atmosferu velike količine pijeska, visinsko strujanje nad našim krajevima zbog primicanja ciklone s Atlantika mijenja smjer i okreće na jug i jugoistok te će idući tjedan plavu boju neba zamijeniti žučkasti sjaj pijeska. Prema posljednjim izlazima modela za prognozu vremena GFS oblak pijeska protezat će se od Sahare sve do Baltika.

Zračna masa s pijeskom će se prelaskom preko Sredozemnog mora napuniti vlagom te možemo očekivati ponovo žutu kišu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

FOTO / Carina zaplijenila kamion pun lažnih deterdženata i omekšivača, pogledajte fotografije

Objavljeno

-

By

Carinska uprava RH

Provodeći mjere carinskog nadzora službenici Službe za mobilne jedinice Osijek oduzeli su ukupno 21.600 litara krivotvorenih deterdženata i omekšivača objavila je Carinska uprava.

Ovlašteni carinski službenici Službe za mobilne jedinice Osijek provodeći mjere carinskog nadzora u unutrašnjosti carinskog područja, zaustavili su teretno vozilo hrvatskih registarskih oznaka kojim je upravljao državljanin Republike Hrvatske, a koji je prevozio deterdžente i omekšivače.

Zbog sumnje da su navedeni proizvodi upotrijebljeni protivno propisima o zaštiti žiga u trgovačkom prometu o istome je obaviješten zastupnik, nositelja prava koji je potvrdio da se radi o povredi žiga tvrtke i proizvodima s lažnim zaštitnim znakovima istog ili sličnog izgleda nositelja žiga.

Kako postoji osnovana sumnja u ostvarenja obilježja kaznenog djela Povreda žiga iz članka 288. st. 1. Kaznenog zakona, Služba za mobilne jedinice Osijek podnijet će kaznenu prijavu, a roba, 21.600 litara deterdženta, procijenjene vrijednosti oko 94.000 eura, oduzeta je.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu