Hrvatska
Najavljen je i bojkot banaka. Ekonomski analitičar: “Ovo postaje sve apsurdnije”

Ekonomski analitičar Damir Novotny smatra da organizatori bojkota polaze od pogrešnih pretpostavki o funkcioniranju nacionalne ekonomije i ponašanju potrošača.
U petom tjednu bojkota trgovina i usluga, organizatori s potrošačke platforme “Halo, inspektore” najavili su širenje akcije na banke i teleoperatere.
Savjetnik te potrošačke platforme i organizator bojkota Josip Kelemen najavio je okupljanje pred sjedištem Hrvatske narodne banke u Zagrebu ovoga četvrtka, 20. veljače, na Svjetski dan socijalne pravednosti. Među ostalim i da građani iskažu nezadovoljstvo rastom bankarskih naknada.
“Cijene rastu iz drugih razloga”
Osim općenitog spominjanja bojkota banaka, Kelemen i društvo s platforme “Halo inspektore” nisu konkretnije naveli kako bi izgledao bojkot banaka. Bi li to, kao u slučaju trgovina, podrazumijevalo neodlazak određenog dana ili tjedna u poslovnice banaka, izbjegavanje korištenja bankarskih usluga uključujući podizanje gotovine na bankomatima, odustajanje od planiranog ili već dogovorenog podizanja kredita u banci, demonstrativno rezanje kreditnih kartica…?
Ekonomski analitičar Damir Novotny skeptičan je spram ovog bojkota.
“Ideje koje dolaze u javnost iz udruge koja organizira bojkot postaju sve apsurdnije. Ako im je osnovna ideja da utječu na inflaciju, dakako da ne mogu kroz taj kanal snižavati cijene koje rastu zbog nekih drugih razloga, a ne onih o kojima govore organizatori bojkota. Oni polaze od potpuno pogrešnih pretpostavki o tome kako funckionira nacionalna ekonomija i kako se ponašaju potrošači”, smatra.
“Bojkot je otišao u krivom smjeru”
Ističe da se u suvremenoj nacionalnoj ekonomiji ne može živjeti bez banaka ili osiguravajućih društava.
“Ne možete bez police osiguranja i bez potrošačkih kredita. I telekomunikacije i bankarski sektor i opskrba tržišta u cjelini su nužni. A usluge tih institucija razvijene su do te razine da iziskuju određene troškove”, kaže.
Novotny ističe da korisnici tih usluga nisu samo hrvatski građani, nego i turisti koji dolaze u Hrvatsku i da na toj točki dolazimo do apsurdne situacije.
“Dio građana i javnosti želio bi uživati u blagodatima turizma i svega što on donosi i njihovim kućanstvima, a s druge strane spremni su podržati ukidanje onih usluga koje turisti traže, žele i trebaju. Ovaj bojkot je otišao u posve apsurdnom smjeru”, uvjeren je.
Mogu li kvalitetne usluge biti jeftine?
Napominje kako organizatori bojkota spominju rast bankarskih naknada kao motiv za bojkot, a ne spominju da domaći bankarski sektor ima visokorazvijene usluge.
“Hrvatski bankarski sektor ima najrazvijenije usluge u istočnoj Europi. Navikli smo da su nam one dostupne putem mobilnih komunikacijskih uređaja i da imamo potrošačke kredite kroz kreditne kartice. Hrvati su među narodima s najvećim brojem kreditnih kartica po glavi stanovnika u Europi. Očito je da vole te usluge pa je apsurdno ako ih žele bojkotirati. To je neizvedivo.”
Novotny ističe da podaci govore kako cijene usluga hrvatskih banaka nisu najviše u odnosu na usporedive zemlje.
“Nisu ni previsoke ni preniske, negdje su u sredini. A u odnosu na kvalitetu tih usluga, cijene naknada su umjerene. Mi nikada nismo imali situaciju da banke dva ili tri dana ne pružaju usluge bankomata ili mobilnog bankarstva, što se u istočnoeuropskim zemljama često događa. Iza toga stoje velika ulaganja u tehnologije i ljude, a mi bi htjeli kvalitetne usluge, ali da su jeftine”, kaže.
Hrvatska
Iz prodaje se povlači šampon: Može sadržavati bakteriju koja uzrokuje ozbiljne infekcije

Povlačenje se odnosi na trgovce u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se šampon, koji potencijalno sadrži bakteriju Klebsiella oxytoca, može kupiti i putem interneta u Europi.
Više od 1.000 boca šampona povlači se iz prodaje u SAD-u nakon što je proizvođač otkrio da mogu biti kontaminirane bakterijom koja može uzrokovati ozbiljne infekcije.
Boce Tec Italy Shampoo Totale distribuirane su u SAD-u, konkretno u državama New York i Kalifornija, ali su možda proslijeđene i u druge savezne države, priopćila je matična kompanija Henkel, sa sjedištem u Njemačkoj, koja proizvodi i druge poznate proizvode poput sapuna Dial i omekšivača Snuggle.
Povlačenje je pokrenuto iz meksičkog ogranka tvrtke i odnosi se na 1.068 boca, javlja Euronews.
Što se događa ako ste izloženi bakteriji?
Henkel je naveo da šampon može sadržavati bakteriju Klebsiella oxytoca, koja je inače prisutna u crijevima, no izloženost izvan probavnog sustava može uzrokovati infekcije očiju, nosa i kože. Bakterija se češće širi u zdravstvenim ustanovama.
Osobe s oslabljenim imunitetom izložene su većem riziku od štetnih reakcija, upozorili su iz tvrtke.
Koji se proizvodi povlače?
Povlačenje se odnosi na boce šampona pakirane u zelene plastične boce od 1 litre. Univerzalni proizvodni kod (UPC) – koji se nalazi na stražnjoj strani boce i služi za identifikaciju proizvoda – je 7501438375850.
Potrošači u Europi mogu kupiti proizvode Tec Italy putem interneta.
Hrvatska
Odzvonilo instrukcijama na crno? Inspekcija češlja oglase, kazne i do nekoliko tisuća eura

Studenti, nastavnici ili umirovljeni profesori nerijetko se odlučuju osobni budžet popuniti zaradom od instrukcija ili pripremama za maturu. Jedini legalan način na koji smiju nuditi tu uslugo otvaranje je obrta za instrukcije. Međutim, to se nerijetko zaobilazi i instrukcije postaju jedan od onih poslova koji se obavljaju ‘na crno’.
Od siječnja prošle godine tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila je 50 nadzora, od čega u 38 slučajeva djelatnost pružanja instrukcija nije bila registrirana.
Predajete u školi ili ste student pa ste si odlučili podebljati budžet. Računate da dobro znate gradivo nekog predmeta, primjerice fizike, pa biste mogli ući u Facebook grupu maturanata i ondje ponuditi instrukcije za pripremu mature iz tog predmeta. Nemojte se začuditi ako na kućnu adresu dobijete poziv iz Državnog inspektorata. Naime, ako nemate registriranu djelatnost za obavljanje instrukcija, zapravo radite ilegalno. I riskirate veliku novčanu kaznu, piše Srednja.hr.
U zadnjih 14 mjeseci provedeno 50 inspekcijskih nadzora
Iz podataka od Državnog inspektorata vidljivo je da je, kada jednom dođe do nadzora, ishod većine slučajeva takav da osobe koje su nudile instrukcije rade ‘na crno’.
“Tržišna inspekcija Državnog inspektorata je u razdoblju od 1. siječnja 2024. godine do 20. ožujka 2025. godine, vezano uz možebitno obavljanje neregistrirane djelatnosti pružanja poduka od strane fizičkih osoba, obavila ukupno 50 inspekcijskih nadzora. U tim inspekcijskim nadzorima utvrđeno u 38 slučajeva oglašavanje pružanja usluga poduka (instrukcija) od strane fizičkih osoba bez registracije i obavljanje neregistrirane djelatnosti pružanja usluga poduka od strane fizičkih osoba”, otkrivaju iz Državnog inspektorata.
Protiv takvih osoba poduzete su upravne i/ili prekršajne mjere podnošenjem optužnih prijedloga i izdavanjem prekršajnih naloga.
“Ističemo da Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti propisuje što se smatra obavljanjem neregistrirane djelatnosti te iznimke, sudionici, ovlasti za suzbijanje neregistrirane djelatnosti, nadzor nad provođenjem Zakona, upravne mjere te prekršajnopravne sankcije. Člankom 2. navedenog Zakona je propisano da se odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju na obavljanje neregistrirane djelatnosti sankcionirane posebnim zakonom. U slučaju obavljanja neregistrirane djelatnosti te oglašavanja istih, ističemo da takvi nadzori uključuju prethodno obavljanje istražnih radnji od strane inspektora, u cilju utvrđivanja svih činjenica vezano uz obavljanje neregistrirane djelatnosti i oglašavanja bez registracije, što tada predstavlja obavljanje neregistrirane djelatnosti”, navode iz Državnog inspektorata.
Kazne mogu biti i više tisuća eura
Isti zakon propisuje da se, među ostalim, obavljanjem neregistrirane djelatnosti smatra ‘aktivnost kada fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima, kao i kad fizička osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti’.
“Ukoliko se u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da fizička osoba obavlja neregistriranu djelatnost propisane su novčane kazne u iznosu od 1.327,23 eura do 3.981,68 eura, te u slučaju oglašavanja neregistrirane djelatnosti novčane kazne u iznosu od 663,61 euro do 1.327,23 eura. Isto tako, u slučaju utvrđene povrede obavljanja neregistrirane djelatnosti, inspektor poduzima i upravne mjere zabrane obavljanja neregistrirane djelatnosti sukladno odredbama Zakona”, odgovaraju iz Državnog inspektorata na pitanje o tome kolike su kazne.
Nemaju, dodaju, podatke o tome u koliko je slučajeva bila riječ o studentima, a u kojim se slučajevima radilo o osobama koje već rade, primjerice, u školama jer takvu evidenciju ne vode. No, podsjećaju da ukoliko fizička osoba pruža usluge instrukcija, ta osoba podliježe i obvezama uređenima kroz porezne propise, o čemu se valja informirati ako se odlučite držati instrukcije.
Hrvatska
Povratak zime u travnju? Evo kad je moguća promjena

Umjereno do pretežno oblačno je jutros u većini krajeva Hrvatske, kiša je zastupljenija na Jadranu i uz njega. Na Jadranu probleme stvara i olujna bura, udari su preko 100 km na sat pod Velebitom, još će i jačati prema večeri.
U nastavku ponedjeljka lokalno kiša i pljuskovi, češće u Dalmaciji te u Gorskom kotaru i Lici. U najvišem gorju može pasti malo snijega.
Utorak će isto biti nestabilan, uz češću oborinu duž Jadrana i uz Jadran, pri čemu u najvišem gorju može još lepršati koja pahulja snijega. Poslijepodne kiše može biti i na istoku unutrašnjosti.
U srijedu rjeđa oborina, većinom još prijepodne na istoku Hrvatske i u Gorskoj Hrvatskoj.
Od četvrtka sunčanije no ne i posve stabilno. Lokalno slabe oborine može biti i tijekom četvrtka i petka. Bura će oslabjeti, temperatura će malo porasti, i na kopnu i na moru.
Za vikend je moguće novo jače pogoršanje, barem tako u ovim trenucima pokazuju prognostički materijali. Zahladnjenje bi moglo biti praćeno i snijegom, prije svega u gorskom predjelima.