Connect with us

Hrvatska

"Pod Zadrom se isprepliću vodene bujice!"

Objavljeno

-

Željko Predovan s kartom (Foto: Mario Nakić)
Cijelo područje Zadra nalazi se iznad podzemnih izvora, potoka i jezera koja se međusobno isprepliću i u svakoj gradskoj uvali slijevaju u more. Tako turbulentne vode pod zemljom na kritičnim mjestima mogu štetno utjecati na zdravlje ljudi koji na njemu provedu dulji period. Ugledni zadarski arhitekt Željko Predovan proveo je vlastito istraživanje na temu podzemnih voda ispod grada i došao do zabrinjavajućih rezultata.
– Kartu podzemnih voda ispod Zadra ne želim objaviti javnosti jer bi ona mogla naštetiti investitorima koji na ovom području grade stambene objekte. Mnoge bi nekretnine izgubile na cijeni, a to ne bi bilo korektno jer je teško dokazati izravnu povezanost podzemnih voda s pojavljivanjem bolesti među stanovništvom. Područje su istražili račvari i ja im vjerujem, ali postoje i točnije metode koje bi se još trebale provesti, kazao je Predovan koji je to područje počeo istraživati nakon što su strani naručitelji jednog projekta, između ostalog, bili zainteresirani i za podzemne vode na mjestu za koje su tražili projektni plan.
Medicinski stručnjaci kažu, ako provodite dulje vrijeme na mjestu ispod kojega je voda turbulentna i ako se ona spoji s konstantnim zračenjem, to može lako dovesti do oštećenja tijela i raka.
– Ako biste probušili rupu u bilo kojem dvorištu na Poluotoku, lako biste došli do izvora žive vode. Također, park kod Vrulja je mjesto gdje se slijevaju potoci u jedno središte ispod zemlje, i onda ulaze u more. Svaka uvala ima svoje vode koje pod zemljom ulaze u nju. Područje Gaženice i Ričina, također je puno podzemnih voda. Jedino za Diklo nisam siguran, tvrdi Predovan.

Kritično – oko crkve na Boriku!
Tomislav Gugić, umirovljeni inženjer građevine koji je ranije radio u Uredu za izdavanje građevinskih dozvola, također je provodio istraživanja o podzemnim vodama.
– Grad još nije službeno zatražio nikakvu studiju po tom pitanju. Osobno sam provjerio područje kod crkve na Boriku i zaključio da se radi o kritičnoj točci. Naš se grad nalazi na specifičnom terenu i to treba uzeti u obzir,  kazao je Gugić.
Budući da službeno istraživanje o podzemnim vodama ispod Zadra i njihovom konkrentnom utjecaju na raspoloženje i zdravlje stanovništva još nije provedeno, ili barem nije predočeno javnosti, na nadležnim je službama (gradskim i zdravstvenim) da to konačno učine.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. M.E

    20. rujna 2010. at 0:25

    Dragi novinaru, a i dragi arhitektu, bilo bi lijepo kad bi ste se obrazovali i znali da
    ZRAČENJE POZDEMNIH VODA NE POSTOJI!!
    Voda je nereaktivan spoj, voda svojim protokom ne zrači ništa, eventualno može stvoriti slabo eletrostatičko polje kod jako velikih protoka. Podzemne vode nisu ni rijeke ni potoci kako ste napisali, podzemne vode su cijeđenje vode kap po kap kroz slojeve zemlje. To “zračenje” nije niti jedna čestica koju današnja fizika poznaje, nemjerljivo je. Niti jedan rašljar nije prošao duplo slijepi test. Zračenje podzemnih voda je imišljotina pseudo znastvenika koji zarađuju na naivnim i neinformiranim ljudima, a VI im u tome pomažete.

     
  2. S.S

    20. rujna 2010. at 0:39

    ” a to ne bi bilo korektno jer je teško dokazati izravnu povezanost podzemnih voda s pojavljivanjem bolesti među stanovništvom. ”
    on se tu ogradio radi takvih komentara 🙂
    ali thumbs up > M.E 😀

     
  3. tomi

    20. rujna 2010. at 10:36

    PORTAL JE ODLIČAN; a izgleda da će bit zanimljiv, politički vas još ne mogu ocijenit- ali i to mi se čini jako jako zanimljivo

     
  4. kapetan nemo

    20. rujna 2010. at 10:59

    Nevjerojatna je naivnost i glupost našeg naroda. Počevši od vjerovanja političarima pa do nekakvih rašljara i sličnih prodavača magle… Sramim se.

     
  5. lajoswinkler

    24. lipnja 2018. at 18:20

    Ovog arhitekta, a i vas, može biti sram što promičete ovakve laži.
    “Zračenje podzemnih voda” ne postoji. To je voda, ista ona koja struji kroz cijevi, samo se ovdje lagano cijedi kroz pukotine i šupljine kamenja, silazeći s uzvisine prema nižem terenu i na kraju prema moru.
    Nema područja na zemaljskoj kugli koje na nekoj dubini nema vodu, a područja uz morsku obalu, pogotovo kršku, a gdje je količina kiše bitna, imaju i bitnije slijevanje od kojih naposlijetku imamo izvore koje PIJEMO.
    Rašljari su prevaranti, ali najčešće se radi o samozabludi pučkih “sveznalica” koje promovira ljudska glupost.
    Ovakvim člancima samo sebi uništavate kredibilitet, a ovim lašcima dajete reklamu.
    Da je Predovan ikad naučio išta geologije, ne bi se sramotio ovakvim izjavama, a ne bi mu se ni dogodilo ono što se dogodilo u Murvičkoj ulici, gdje je projektirao zgradu na mjestu koje se posebno plitko natapa slivnom vodom.

     
  6. GTJ

    25. lipnja 2018. at 7:13

    Ja sam pročitala ozbiljne tekstove gospodina STANKA JURDANE,poznatog hrvatskog arhitekta(dakle, čovjeka od struke!) i ne bih ja te činjenice baš tako olako zanemarila! Ima tu mnogo istine-za početak ne bih baš rado spavala iznad” Hartmannova čvora”!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

HRejting: Da su predsjednički izbori ovih dana, evo kakvi bi bili rezultati…

Objavljeno

-

By

Foto: HRT / HTV

Na dan kada je Vlada službeno odredila datum predsjedničkih izbora, rezultati HRejtinga pokazuju kako kod birača trenutačno prolaze potencijalni kandidati. Istraživanje “PromocijePlus” provedeno je od 14. do 19. studenoga na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,04 posto, a pouzdanost je 95%. Rezultate je prezentirala novinarka Tatjana Munižaba.

Da su izbori ovih dana, kakvi bi bili rezultati?

Nitko od 11 punoljetnih hrvatskih državljana koji su dosad pokazali predsjedničke ambicije, u prvom ih krugu ne može ostvariti. Birači su ih 32 dana prije izbora poredali ovako:

Prvi je Zoran Milanović iza kojega stoji SDP i bliske mu stranke. Aktualnog predsjednika ponovno bi zaokružilo 36,8% posto birača, što je otprilike isto (+0,27%) kao i prošli mjesec.

Drugi izbor je kandidat HDZ-ove koalicije, Dragan Primorac. Trenutačno je na 22%, što je gotovo 2% (1,91%) manje u odnosu na listopad, a u odnosu na ostale kandidate najveći mjesečni pad.

Po broju glasova treći bi predsjednički kandidat bio – “neodlučni”. Narasli su za 2 postotna boda (1,97%) i sad su na 14,1%.

Iako su iznenađenja uvijek moguća, anketa ih kod ulaska u drugi krug ipak ne pruža dvjema prepoznatljivim političarkama. Marija Selak Raspudić blago pada (-0,44%), ali s 9% i dalje bolje stoji od Ivane Kekin. No zahvaljujući blagom rastu kandidatkinja Možemo! sad zaostaje samo 1,5% i ima potporu od 7,5%.

Da do izbora nije samo mjesec dana, možda bi se drugom krugu mogao nadati i jedan od preostalih sedmero potencijalnih kandidata iz skupine bez realnih izgleda. Tako barem za Mostova Miru Bulja pokazuje istraživanje PromocijePlus prema kojemu je upravo on najviše rastao u 30 dana. Skokom od 1,44%, došao je do 4,3% i ujedno preskočio kandidatkinju Domina. Branka Lozo je u padu (-0,94%) i sad je na 2,1%.

Ni toliko ne uspijevaju dobaciti: nezavisni Tomislav Jonjić (1,6% / +0,23%), predsjednik Prava i pravde – Mislav Kolakušić (1,5% / – 0,12%) kao ni još jedan nezavisni – Niko Tokić Kartelo (0,4% / +0,40%)). Zanemarivu biračku potporu koja pritom nastavlja padati ima i predsjednik Autohtone Hrvatske stranke prava Dražen Keleminec (0,3% /-0,11%) kao i nezavisna Aurora Weiss (0,2%/-0,27%).

Prema HRejtingu u drugi krug idu Milanović i Primorac. Kako bi završio taj sraz?

Prije grafičkog prikaza odgovora, napomenut ću da je HRejting za predsjedničke izbore u pravilu najpouzdaniji. I to zato što se istraživanje provodi prema načelu da je Hrvatska jedna izborna jedinica. Upravo onako kako svakih pet godina biramo predsjednika ili predsjednicu. Ovaj bismo put, nakon dvoje predsjednika kojima nismo omogućili drugi mandat, ponovno izabrali istoga, istaknula je novinarka Tatjana Munižaba.

Iako obojici potpora neznatno pada, pobjedu u 2. krugu odnosi Zoran Milanović s osvojenih 52% (-0,62%) glasova.

Njegov izazivač Dragan Primorac predsjedničke izbore završava na 33% (- 0,73%).

S tom dvojicom suparnika, raste broj birača iz prvog kruga koji bi u drugom ostao kod kuće – 7,1% (1,03%). Broj neodlučnih, pak, ostaje gotovo isti kao i prošli mjesec – 7,7% (+0,27%).

Sučeljavanje na HRT-u

HRT će sve predsjedničke kandidate koji prikupe 10 tisuća potpisa pozvati na sučeljavanje koje će se održati 23. prosinca u 20 sati na Prvom programu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Erlić najavio nove pozive za poduzetnike za financiranje projekata iz EU fondova

Objavljeno

-

By

Iduće godine poduzetnici mogu očekivati 14 novih poziva za financiranje projekta iz EU fondova ukupno vrijednih više od 550 milijuna eura, najavio je u srijedu Šime Erlić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) na godišnjoj konferenciji HUP Udruge profesionalaca za fondove EU (HUP EUPRO), izvijestili su iz HUP-a.

Hrvatska u ovom trenutku ima stabilnu makroekonomsku situaciju te iznadprosječan trend rasta, što znači da nastavlja s hvatanjem razvojnog koraka s razvijenijim državama Europske unije, dodao je ministar.

“Tome su svakako pridonijele i brojne investicije iz europskih fondova, stvorivši povoljnije okruženje za gospodarski razvoj, čime smo postali otporniji, produktivniji i konkurentniji. U prošloj financijskoj perspektivi smo samo kroz kohezijske fondove uložili više od 1,5 milijardi eura u poduzetništvo, a istim intenzitetom nastavljamo i dalje. Posebno sam ponosan na nadolazeća ulaganja kroz industrijsku tranziciju hrvatskih regija, za što smo osigurali preko pola milijarde eura EU sredstava, a potpisivanje prvih ugovora očekujemo uskoro“, izjavio je ministar Erlić.

Na Konferenciji pod nazivom “Izazovi i mogućnosti: kako iskoristiti EU fondove do kraja ‘27.”, glavna direktorica HUP-a Irena Weber istaknula je da su upravo poduzetnici bili među prvima koji su iskoristili dodijeljenu financijsku „omotnicu“ iz prethodnog razdoblja dodjele sredstava. Uz podršku EU sufinanciranja, ulagali su značajna vlastita sredstva i otvarali nova radna mjesta, čime su dali snažan doprinos gospodarskom razvoju.

“EU fondovi predstavljaju iznimnu priliku za ulaganje u inovacije i stvaranje dodane vrijednosti, što je ključno za podizanje konkurentnosti i standarda na razinu najuspješnijih članica EU. Trenutačno se s vodećim europskim gospodarstvima i kompanija možemo natjecati samo ako smo cjenovno konkurentni, no to ne želimo. Mi želimo biti brži, bolji i produktivniji, a to možemo postići jedino kroz ulaganje u obrazovanje, istraživanja i inovacije. Upravo smo iz tog razloga, u prijedlog ključnih reformi za nadolazeće desetljeće, stavili prioritet na povećanje učinkovitosti u korištenju EU sredstava, s naglaskom na poticanje privatnih investicija i ostvarivanje ciljeva zelene tranzicije”, poručila je Weber.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane

Objavljeno

-

By

I ovih blagdana velik dio hrane dolazi iz uvoza, a procjene su kako ćemo samo u prosincu pojesti najmanje sto tisuća purica, od 600 do 700 tona svinjetine, odnosno odojka, te do 400 tona janjetine. Najviše se traži puretina i svinjetina.

A kakve će nas cijene odojka i janjetine dočekati za blagdane istražio je RTL.

“Ljudi pitaju i raspituju se uoči nadolazećih blagdana. Najviše traže odojak, janjetinu, teletinu. Ovog trenutka odojak je osam eura, ali mislimo da bi moglo cijena narasti na 10 eura, eventualno, 11, 12 eura za kilogram baš ako bude nestašica. Sada ima dovoljno odojaka jer naši uzgajivači su nam obećali da ih bude. Traži se i janjetina. Cijena je sada 16 eura za kilogram, a možda cijena bude za dva eura porasla i to će biti oni mladi janjci, jako mladi do deset kilograma”, kaže mesar Ivica Zubec.

Na pitanje da su cijene svake godine sve veće i veće Zubec kaže: “Može biti to zbog bolesti, učestalog pomanjkanja robe i cijene odu u nebo, ali mi ćemo gledati da cijene, koliko nam naši farmeri dozvole, budu prigodne”.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu