Connect with us

Hrvatska

"Katastrofa će se ponoviti ako se ne izgrade potrebni nasipi!"

Published

on

Pavle Kalinić (Foto: PIXSELL)
Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za hitne intervencije Grada Zagreba, opet je podigao veliku prašinu u hrvatskoj javnosti.
Nakon poplave i probijanja brane savskog kanala na više mjesta nizvodno od Zagreba, on je upozorio na dodatne probleme koji su se potom pojavili, a na koje nitko od nadležnih ranije nije obraćao pažnju.
Izašao je u javnost s problemom ilegalnog pohranjivanja skupog otpada, optužio čitav niz institucija za zanemarivanje problema, počevši s Vladom i Državnim odvjetništvom.
Nakon smirivanja stanja na terenu, Kalinić je napokon uhvatio malo predaha, stao na loptu i sada, hladne glave, objasnio u intervjuu za Z NET o čemu se zapravo radi.
* Vidjeli smo što se događa kada Sava nabuja. Je li se takva situacija mogla izbjeći?
– Bio je to najveći vodostaj Save u posljednjih 46 godina. Grad Zagreb je nasipom i oteretnim kanalom koji je građen nakon velike poplave 1964. godine jako dobro zaštićen i u Zagrebu nije bilo poplave. Problem su, što se pokazalo, mjesta koja se nalaze uzvodno i nizvodno od Zagreba, u Zagrebačkoj županiji koja nemaju izgrađene nasipe. U ovom je slučaju i reakcija bila zakašnjela jer se nije pravovremeno išlo s gradnjom zečjih nasipa koji bi ipak koliko toliko neka mjesta i zaštitili.
* Mnogi ljudi s poplavljenog područja tvrde da pomoć nije bila dovoljno brza i učinkovita.
– Ured za upravljanje u hitnim situacijama je uvelike pomagao poplavljenim područjima. U Veliku Goricu su poslane dvije cisterne s 13.000 litara pitke vode, 15 vozila DVD-a, plutajuće brane, 50 dobrovoljnih vatrogasaca, 30-ak pumpi za ispumpavanje, vozilo JVP-a i tri pumpe za septičke jame. Prvi smo bili i u općini Brdovec, mjesto Javorje. Iz Vatrogasne postaje Jankomir (koja je najbliža poplavljenom području) poslan je vatrogasni čamac za spašavanje na vodi. Čamac je nakon Javorja otišao u Drenju gdje su evekuirani stanovnici. Samo da bude jasno Općina Brdovec ne spada u Grad Zagreb, već u Zagrebačku županiju.
* Je li u budućnosti moguće izbjeći veću štetu i koje se promjene prije toga trebaju provesti?
– Jedino što pruža kvalitetnu zaštitu jest izgradnja nasipa na ugroženim područjima, a oni nisu izgrađeni. Nakon toga, budući se u današnje vrijeme zna kada dolazi vodeni val, na vrijeme se treba krenuti s izgradnjom zečjih nasipa, zaštitom imovine i ono što se sada pokazuje kao problem, micanjem stoke.
* Kazali ste da je opasnost veća zbog pohranjivanja opasnog otpada. Tko ga pohranjuje i gdje?
– Radi se o opasnom otpadu u industijskim zonama. Odlažu ga neodgovorne tvrtke i pojedinci na raznim lokacijama, odnosno na bilo kojoj lokaciji koja im je dostupna. Veliki je problem što u RH nemamo spalionicu otpada pa se on odlaže na neprimjeren način ili se izvozi, što je jako skupo. Prije dvije godine smo na jednom terenu na Žitnjaku našli i sanirali, odnosno izvezli, 50 bačvi s opasnim otpadom.
* Tko je za to odgovoran?
– Problem odlaganja opasnog otpada nije isklučivo hrvatski problem, imaju ga sve industrijske zemlje. Mislim da bi se Ministarstvo zaštite okoliša trebalo ozbiljno pozabaviti opasnim otpadom. A za stanje u Hrvatskoj odgovorne su sve dosadašnje vlade.
* Imate li kakvih saznanja o opasnom otpadu, da se pohranjuje i u Zadru?
– Ne, nemam.

 
Continue Reading
Click to comment

0 Comments

  1. Ja

    28. rujna 2010. at 21:40

    Odličan intervju, aplause:

     
  2. persa

    29. rujna 2010. at 8:17

    Dovoljna je katastrofa tebe imati na čelu jedne takve službe…..

     

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Stiže li nam zima kakva se ne pamti zadnjih 65 godina? Evo što prognozira poznati meteorolog

Published

on

By

unsplash

Prema prognozama DHMZ-a, u višem gorju može biti susnježice i snijega. Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu jugo, a u srijedu jak do olujan jugozapadni vjetar.

Medijski naslovi ponovno najavljuju zimu kakva se ne pamti – jednu od najhladnijih, ako je vjerovati njihovim prognozama. Naime, poznati bosansko-hercegovački meteorolog Nedim Sladić kaže kako sve hladnije europske zemlje žele još na ljeto saznati kakva zima nas čeka te kada mogu očekivati prve pahulje snijega.,a takve se informacije doznaju ovisno o određenom referentnom periodu koji se izražava u postotcima.

“Trenutno najčešće radi usporedba u odnosu na niz 1991.-2020. Na temelju trenutačnih izračuna, kao i usporedbi iz prošlosti, izrađuju se planovi kako bi se na vrijeme procijenila dovoljna količina energenta za zemlju” ispričao je Sladić za Slobodnu Dalmaciju.

Nadalje objašnjava kako dugoročne prognoze ne mogu biti savršene te dodaje kako je potrebno dobro poznavanje fizikalnih osnova, razmjene procesa između atmosfere i oceana kako bi se dobio dobar pregled globalnih pokretača atmosfere.

“Niti jedna dugoročna prognoza nije savršena, ali može biti izuzetno korisna meteorolozima ako se “između redaka“ pravilno primijete i iščitaju stvari koje nas zanimaju. Slično kao u kratkoročnoj prognozi vremena, no razlika je u tome što su signali u kratkoročnim prognozama snažniji, podržaniji i lakši za praćenje, jer su atmosferski sustavi već definirani i razvijeni” istaknuo je meteorolog.

O najhladnijoj zimi u posljednjih 65 godina kaže kako se svake godine slušaju i čitaju iste stvari. “Nemoguće je precizirati točno “u datum“ kad ćemo, povrh toplijeg razdoblja, imati i povremene prodore hladnijeg zraka sa sjevera, jer to nije ni svrha sezonske prognoze vremena. Ukoliko bismo gledali pojedinačno, hladniji period je moguć u siječnju, uslijed prognozirane anticiklonalne situacije koja može uvjetovati i dugotrajnije periode s temperaturnom inverzijom na kopnu, što bi modificiralo temperature zraka i učinilo ih “umjetno“ nižima. Ljubiteljima zime na znanje, neće povremeni hladni prodori izostati ni ove zime, uostalom, kao i svake druge godine…” objašnjava Sladić.

Prema DHMZ-u, za kraj vikenda nas čeka djelomice sunčano vrijeme, u unutrašnjosti u noći i prijepodne mjestimice magla i niski oblaci koji se lokalno mogu duže zadržati. U drugom dijelu dana na sjevernom Jadranu i u gorskoj Hrvatskoj naoblačenje, navečer mjestimice kiša. Vjetar će biti većinom slab u gorju i na sjevernom Jadranu ponegdje umjeren jugozapadni, a na jugu još ujutro bura. Najniža jutarnja temperatura će biti od -3 do 2, dok će na Jadranu biti negdje između 5 i 10 °C, a najviša dnevna između 7 i 12, na moru od 13 do 18 °C. Radi magle je izdano i žuto upozorenje u osječkoj, zagrebačkoj i karlovačkoj regiji, a početkom tjedna možemo očekivati promjenljivo i pretežno oblačno vrijeme s kišom, u srijedu na Jadranu i obilnijom. Naime, prema prognozama DHMZ-a, u višem gorju može biti susnježice i snijega. Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu jugo, a u srijedu jak do olujan jugozapadni vjetar.

Po pitanju snijega, meteorolog Sladić je dao svoju prognozu te tvrdi kako nas početkom tjedna očekuje jačanje južine na prednjoj strani duboke doline i nagovještava novu promjenu vremena, koja će kulminirati sredinom idućeg tjedna, kad očekujemo osjetniji pad temperature zraka i zahlađenje. Ističe kako bi moglo biti i prvog ovosezonskog snijega, ne samo u Lici i Gorskom Kotaru, već i u u nižim kontinentalnim predjelima Hrvatske.

 
Continue Reading

Hrvatska

Od utorka nove cijena goriva: Jedna vrsta jeftinija, druga poskupljuje

Published

on

By

Poskupljuju eurodizel i plavi dizel, dok će eurosuper biti jedan cent povoljniji.

Doznajemo nove cijene goriva.

Tako će od utorka Eurosuper pojeftiniti za jedan cent pa bi nova cijena trebala iznositi 1,45 eura po litri.

Eurodizel će poskupjeti za dva centa i nova cijena će iznositi 1,38 eura.

Plavi dizel također poskupljuje. Nova cijena iznosit će 0,77 centi, prenosi Net.hr.

 
Continue Reading

Hrvatska

Stiže promjena vremena, evo kad bi zima mogla ugristi…

Published

on

By

foto: Saša Čuka

Pretežno vedro je diljem Jadrana, u unutrašnjosti je umjereno oblačno, česta pojava je i magla. Magla mjestimice smanjuje vidljivost u središnjoj Hrvatskoj i Slavoniji, stoga vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba.

U nastavku subote prevladavat će većinom sunčano, osobito na Jadranu. Bura je na moru i dalje jaka, ograničava promet, no slabjet će u nastavku dana.

Nedjelja će donijeti naoblačenje, osobito u drugom dijelu dana, kad treba računati na kišu na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru. Bit će to uvod u niz nestabilnih dana.

Novi tjedan počet će nestabilno, s kišom i pljuskovima, češćim duž Jadrana i u područjima uz Jadran. Sredinom tjedna izgledno je jače zahladnjenje, koje bi mogao popratiti i novi snijeg, no situacija je još podložna promjeni.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu