Connect with us

Hrvatska

"ISTRAGA JE U TIJEKU!"

Objavljeno

-


Hrvatska policija služi se vokabularom od dvadesetak, davno izbrušenih rečenica kojima istupa u javnosti. Desetak ih koriste glasnogovornice i ministar, a ostatak visoki policijski dužnosnici. Premećući ih, godinama nam pokušavaju “objasniti” sigurnosno stanje u Zemlji, a koje, ruku na srce, prilično škripi.
U djelokrug rada hrvatske policije spadaju zadaće na zaštiti života i osobne sigurnosti ljudi, zaštiti imovine, spriječavanju i otkrivanju kaznenih djela, pronalaženju i hvatanju počinitelja istih i njihovom dovođenju nadležnim tijelima, održavanju javnog reda i mira… pružanju neophodne pomoći radi otklanjanja posljedica u slučaju elementarnih nepogoda, zadaci u oblasti zaštite od požara…
Sigurnosno-obavještajna agencija, druga komponenta MUP-a, između ostalog, ima zadaću prikupljati, obrađivati i ocjenjivati podatke koji ukazuju na namjere, mogućnosti, prikrivene planove i tajna djelovanja usmjerena na ugrožavanje nacionalne sigurnosti…
I, dok je Zemlja suočena s elementarnom nepogodom u vidu velikih poplava koje nanose nemjerljivu štetu stanovništvu, oko čega ćemo se bakćati sve dok nas ne snađe veća nevolja, obraćam se državnim tijelima čije zadaće sam djelomično naveo, da mi objasne sljedeće:
– Ima li tijek istrage rok završetka? Naprimjer, u slučaju tisuća požara koji su ovog, a tako i prošlih ljeta, prosto opustošili najljepši dio Domovine? Onaj dio koji nam ulijeva kakvu-takvu nadu da će, pomoću turizma, ublažiti težinu postojeće recesije. Političari bi rekli -strateški dio.
U slučaju poplava, postoje dva-tri zakona fizike, poznata osnovcima, nije problem utvrditi tko ih je previdio, što je gotovo tehničko pitanje, ako ga tko želi riješiti. Uostalom, tamo je nazočio i ministar financija. Dok kišu šalje Svevišnji, požari su nešto drugo.
Iza poplava stižu novi i teško me uvjeriti da će tada biti lakše izvršiti zadaće, vezane za prošle, a proizlaze iz djelokruga rada MUP-a.
“VJERUJE SE DA JE POŽAR PODMETNUT. ISTRAGA JE U TIJEKU.”
Gornje dvije rečenice bile su, cijelo ljeto, neizostavni dio svakog izvješća o požaru. Tek ponegdje je neka baba palila korov, što je izmaklo kontroli, a kako svaka kazna ima, između ostalog, za cilj i da djeluje na druge možebitne počinitelje nedjela, trebali smo čuti što je bilo s babom. Priča kako dijete ne zna što je 200 kila, pa je ukralo tračnicu, prolazi samo u vicu.
Međutim, ono što bi, vjerujem, svatko htio čuti jest odgovor na pitanje: Ima li organiziranog paljenja hrvatskih šuma, tko to radi i zašto? Tko su piromani iz ovih ili onih pobuda i što je s njima? Kolike su kazne dobili i hoće li djelovati i slijedeće ljeto? Pali li možda netko čije ime ne smijemo znati? Barem recite da li je pod kontrolom? Koliko ovaj narod koštaju naleti protupožarnih zrakoplova i uporaba druge tehnike uz nemjerljivu štetu na državnoj i privatnoj imovini? U gašenju redovno stradaju gasitelji, ali ne i palitelji, požari se ponekad zaustave tik uz naselja i hoće li se uvijek moći kontrolirati?
Barem u ovoj Zemlji ima tristotinjak tisuća ljudi, sposobnih i slobodnih, koji se mogu angažirati u preventivi. No, dok je sustav takav da bolje prolazi piroman od gasitelja, ili prijavitelja požara, a to vi regulirate, sreće neće biti.  Što bi se to trebalo dogoditi da neke državne službe počnu raditi svoj posao?
Za sada dvije elementarne nepogode drže kakav-takav slijed. Što će s nama biti kada se poremeti, ili, ne daj Bože, dođe do još neke? Podsjećam samo na gotovo redovitu pojavu poslije velikih kiša i poplava. Što onda?
Ne snalazimo se s požarima, ne snalazimo se s poplavama, državom vlada voditeljica ureda za proračun koja nije navikla planirati duže od nekoliko mjeseci, a priroda se ponaša prirodno.
Elementi koji nas ugrožavaju poznati su od iskona, pa zar nije bilo dovoljno vremena za preventivne mjere?
Dovoljno čak i onih nekoliko mjeseci, koliko državni vrh godišnje vidi  unaprijed iz svojih udobnih fotelja.
Neka nam Bog pomogne.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu