Sport
Zadar izgubio od Olimpije 66:72
Zadar ni u drugom kolu NLB lige nije uspio upisati pobjedu. Ovog puta bolja je bila Olimpija rezultatom 66:72.
Zadrani su imali previše izgubljenih lopti, pogotovo u završnici. Olimpija je bila mirnija i susret je u zadnjim minutama okrenula u svoju korist.
Iako su vodili gotovo cijelu utakmicu, lošom igrom u zadnjoj četvrtini koju su izgubili 12:22, Zadrani su izgubili i prvu domaću ovosezonsku utakmicu.
Ispromašivali su se Zadrani previše. Šut za dva poena je mizernih 38%, 13/34, a za tri poena 8/23 što je 35%. Ono u čemu su bili bolji od Olimpije je skok, ali to nisu znali iskoristit. Imali su čak 11 skokova više od gostiju no loša realizacija Zadrana kako zicera tako i drugog napada držala je goste u igri.
Najbolji u redovima Zadra bio je Vladović koji je odigrao 37 minuta i zabio 17 poena. Dobar dojam ostavio je Ivanov koji je za 25 minuta zabio 8 poena i Golemac koji je za 36 minuta zabio 13 poena. Car je u 34 minute zabio 14 poena uz sveukupni šut 4/12 što je samo 33%.
Kod gostiju najbolji su bili Ilievski sa 20, Jagodnik sa 15 i Ožbolt sa 17 poena.
Nakon utakmice rekli su:
Danijel Jusup, trener Zadra: ” Odigrali smo jako loše u svim segmentima igre. Nigdje nismo funkcionirali. Ni u šutu, ni u pokušaju brzog protoka lopte. Zabrinjava me bezidejnost u napadu i to što lošije igramo kod kuće nego kad smo u gostima.”
Jure Zdovc, trener Union Olimpije: “Čestitam mojim igračima na ovoj pobjedi. Zadar nam je ravnopravni protivnik, no mi smo bili mirniji u završnici. Iako je Zadar imao puno bolji skok od nas, zbog mirnoće u zadnjim minutama mi smo izvukli ovu pobjedu.”
KK ZADAR : KK UNION OLIMPIJA 66 : 72 ( 18:17, 12:12, 24:22, 12:21)
KK ZADAR: Car 14, Vladović 17, Batur, Golemac 13, Dundović 2, Marčinković, Olivari, Ivanov 8, Brown 6, Bilan 6, Pelczmann, Vlaić. Trener: Danijel Jusup.
KK UNION OLIMPIJA: Špan, Nowakowski, Ilievski 20, Anagonye 9, Murič 4, Jagodnik 15, Radojević, Markota 5, Lorbek 2, Ožbolt 17. Trener: Jure Zdovc.
Tijek utakmice:
U napetoj završnici Zadrani su loše odreagirali i Olimpija je uzela ponuđeno.
Još jedan prekršaj Dundovića i Olimpija opet ima slobodna bacanja. Zadar gubi 66:70. Car promašuje za tri, a ostalo je jos 13 sekundi do kraja. Zadar opet radi prekršaj. Markota na slobodnim bacanjima zabija za 66:72. Gotovo. Zadar je izgubio.
Nova izgubljena lopta Zadra nakon neuspjelog pokušaja izvođenja auta. Dundović radi nesportsku pogrešku i gosti imaju bacanja i loptu sa strane. 14 sekundi do kraja Zadar gubi 66:68.
22 sekunde do kraja. Novi time out. Olimpije je poravnala na 66:66.
Car iznuđuje Markotinu osobu u napadu. Odmah nakon promašuje šut za tri. Markota pokušava također za tri no srećom promašuje. 40 sekundi do kraja Zadar vodi 2 razlike. Vladović krivo dodaje i lopta odlazi u aut. Jusup zove time out.
Car zabija tricu u poslijednjim sekundama napada i Zadar minutu i 42 sekunde prije kraja vodi 66:64.
Bilan u napadu zabija i smanjuje na jedan razlike. Olimpija radi faul u napadu i Zadar ima priliku prijeći u vodstvo.
Gosti preko novih slobodnih bacanja, ovog puta Anagonye, odlaze na 4 razlike, no Vladović uzvraća i smanjuje na 2 razlike. Dosuđena je osobna upitna Bilanu i Olimpija ima slobodna bacanja te odlazi na 61:64.
Ožbolt iznuđuje osobu i zabija dva bacanja za prednost Olimpije 59:61 tri minute prije kraja.
4 minute prije kraja Vladović poravnava tricom na 59:59.
Još jedna izgubljena lopta Zadra. Gosti iz kontre smanjuju na 56:55. Šest i pol minuta prije kraja ulazi Marčinković i skokom u napadu osigurava Zadru novu priliku za povećati vodstvo. Vladović promašuje zicer no Marčinković ponovno skače u napadu. Odmah nakon toga iznuđuje petu osobnu Murića. Ni nakon tri napada Zadar nije zabio. Gosti to iskorištavaju i dvijema kontrama za redom prelaze u vodstvo 56:59. Marčinković izlazi iz igre.
Car šutira nepotreban šut preko ruke i promašuje cijelu konstrukciju koša. Jusup zove time out jer je njegova ekipa vrlo loše otvorila zadnju četvrtinu.
Trener Jusup na početku zadnje četvrtine odlučio se za petorku Vladović, Car, Dundović, Brown i Golemac. Atraktivnim zakucavanjemAnagonye gosti smanjuju na 54:53.
U poslijednjim sekundama treće četvtrine Ivanov postiže svoj osmi koš i dovodi Zadar na 3 razlike.
Dvije uzastopne izgubljene lopte Zadra rezultirale su lakim koševima Olimpije. Gosti smanjuju na 52:51.
Minuta i 40 sekundi do kraja treće četvrtine. Nakon sjajne asistencije Golemca za Ivanova Zadar vodi 52:47. Trener Olimpije poziva time out.
Ponovno Ožbolt za tri poena preko Vladovića, no srećom Car odmah uzvraća sa svojom novom tricom. Zadar vodi 48:45
Nakon pet minuta treće četvrtine momčad Zadra iskoristila je bonus. U 26. minuti Car zabija tricu ali Ožbolt uzvraća također tricom. Zadar vodi samo 2 razlike.
U dvije uzastopne akcije Ožbolt zabija za tri i za dva poena i smanjuje na 41:38.
Zadar preko slobodnih bacanja Golemca odlazi na 32:29. Nakon toga igraju dobru obranu no Car promašuje otvoren šut za tri. Još jedna osvojena lopta nakon šuta Zadra, Vladović postiže koš. Odmah nakon njega Brown dobro reagira i osvaja loptu u napadu te zabija zicer za 36:29.
Petorka Zadra na početku treće četvrtine: Vladović, Car, Ivanov, Golemac i Brown.
U prve dvije četvrtine Zadar ima loš postotak šuta. Za dva 6/21, 29 %, a za tri 3/8, 38%. Imaju 19 skokova od čega 6 napadačkih i u tom segmentu su bolji od gostiju koji imaju 17 skokova, 5 napadačih. No te napadačke skokove nisu uspijeli iskoristiti jer su promašili previše zicera.
Kraj prvog poluvremena. Zadar na odmor ide sa minimalnom prednosti 30:29.
40 sekundi do kraja prvog poluvremena. Car dovodi Zadar slobodnim bacanjima u minimalno vodstvo 30:29. Trener Olimpije poziva time out.
Minutu i pol prije kraja prvog poluvremena nakon izgubljene lopte Vladovića, trener Jusup poziva time out. Rezultat je 28:29.
Petnaesta minuta utakmice- najprije Bilan skokom u napadu, zatim Car iz kontre, smanjuju gostujuću prednost na 24:26. Imali su Zadrani priliku i poravnati no Golemac glupo gubi loptu i gosti nakon prekršaja Zadrana imaju 2 slobodna bacanja od kojih zabijaju samo jedno. Rezultat je 24:27.
Zadar napokon organizira jednu suvislu akciju i Golemac nakon otvorenog šuta zabija tricu i poravnava na 27:27.
Ni na početku druge četvrtine Zadar nije bolji u napadu. Opet promašuju zicere. Ovog puta Marčinković na sjajnu asisteniciju Vladovića. Gosti sve igraju preko Markote koji ne uspjeva slomiti svog čuvara Ivanova.
U prve tri minute druge četvrtine Zadar je promašio četiri zicera, što su gosti iskoristili i iz kontre zabili dva, a zatim i tri poena. Rezultat je 20:22 za Olimpiju.
Trideset sekundi prije kraja 1. četvrtine Ivanov slobodnim bacianjima poravnava na 15:15. Gosti nakon skoka u napadu zabijaju tricu, no Vladović za kraj prve četvrine sa sirenom zabija svoju prvu tricu i rezultat je 18:17 za Zadar.
Nakon time outa u igri je Ivanov. Golemac zabija samo jedno slobodno bacanje, no nakon toga domaćini imaju dva skoka u napadu zaredom. Ipak ne uspjevaju ni to realizirati i rezultat je 11:13.
Gosti imaju skok u napadu i zabijaju za 10:13.Dvije i pol minute prije kraja trener Jusup zove time out.
Šesta minuta susreta- ulazi Brown. Zadrani nikako da oraganiziraju napad sa glavom i repom. Gosti prelagano dolaze do otvorenih šuteva i Murič zabija novu tricu za Olimpiju.
Umjesto Marčinkovića ulazi Car. Zadar i dalje ne uspjeva stvoriti čistu situaciju za koš.
Nakon pet minuta susreta Vladović postiže prvu zadarsku tricu i rezultat je 10:9 za Zadar.
Olimpija je krenula sa Markotinom tricom. Zadar postiže svoj prvi koš tek nakon dvije minute susreta. Iz kontre zabija Bilan.
Zadar je krenuo sa petorkom Vladović, Golemac, Dundović, Marčinković i Bilan, a Olimpija Ilievski, Murič, Anagonye, Špan i Markota.
Sport
DAN GRADA ZADRA / Više od 120 prijavljenih trkača za subotnji polumaraton Nin – Zadar
Povodom Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana, u subotu, 23. studenoga 2024., održat će se 41. tradicionalni polumaraton Nin-Zadar koji je dio 1. Hrvatske atletske cestovne lige.
Riječ je o sportskom spektaklu koji povezuje povijest i sport, utrci od najstarijeg hrvatskog kraljevskog grada Nina do europskog grada sporta Zadra, na kojoj će sudjelovati 122 trkača.
Organizator ovog događaja je Atletski savez Zadarske županije na čelu s predsjednikom Slobodanom Miolovićem, direktor utrke je Miro Bajlo, a pokrovitelj Grad Zadar.
Start polumaratona je u 11 sati na sjevernom ulazu u Nin, a cilj na Narodnom trgu u Zadru. Ruta od 21,1 km prolazi kroz Nin, Zaton, Kožino, Žmirići, Borik i preko mosta do Zadra. Mole se vozači za strpljenje i oprez u vremenu od 11 do 13 sati.
Sudionici se natječu u više dobnih kategorija, a za svih su osigurane medalje, majice s logom utrke, prijevoz, medicinska pratnja, okrjepa te ručak i tuševi u SC Višnjik.
Satnica događanja:
- 9:45 Polazak autobusa iz SC Višnjik za Nin
- 11:00 Start utrke u Ninu
- 12:10 Dolazak prvih trkača na Narodni trg
- 12:45 Proglašenje pobjednika u muškoj i ženskoj konkurenciji na Narodnom trgu
- 14:45 Domjenak za sudionike u SC Višnjik
- 15:15 Podjela medalja po kategorijama u SC Višnjik
Sport
PK JADERA NA SV. KRŠEVANU / Niz osobnih rekorda i normi za PH sa mitinga u Zadru
16./17.11.2024. na bazenu Višnjik održan je 15. Sveti Krševan. Na natjecanju se okupilo 560 plivača i plivačica iz Češke i Hrvatske, a PK Jaderu su pod vodstvom trenera Ante Džaje, prof., predstavljali: Jana Batur, Matej Brkić, Gabriel Bušić, Antonio Dobrić, Gabriel Kovačević, Karlo Maričić, Klara Maruna, Niko Milin, Noa Miočić, Adrian Pavić, Marcel Prenđa, Erika Sommer Bem, Marin Šimičević, Jelena Šimunac, Cvita Vlatković, Jakov Vučenović, Vito Vukoša. Svi naši plivači su isplivali osobne rekorde, a posebne pohvale idu članovima koji su isplivali norme za kadetsko Prvenstvo Hrvatske.
Najvrijednije plasmane je isplivao Antonio Dobrić (2011) koji se u 4 discipline plasirao među 10 najbržih plivača u kategoriji. Tako se na 4.mjesto plasirao u disciplinama 100m prsno (1:17.73) i 50m slobodno (27.99), dok se na 5. mjesto plasirao u disciplinama 200m prsno (2:49.84) i 50m prsno (35.72). Mešu 10 najbržih plivačica u svojoj kategoriji plasirala se i Erika Sommer Bem (2013) koja je zauzela 4.mjesto u disciplini 100m leptir (1:26.51), dok se u disciplini 100m mješovito plasirala na 7.mjesto s vremenom 1:22.45. Adrian Pavić (2011) je zauzeo 7.mjesto u disciplini 100m slobodno (1:03.63) te 9. mjesto na 50mslobodno (28.81) istu poziciju je zauzela i Jelena Šimunac (2012) u disciplini 200m prsno s vremenom 3:30.35.
Na ovom natjecanju norme za PH su isplivali Antonio Dobrić, Adrian Pavić, Noa Miočić i Klara Maruna. Norme je isplivala i Erika Sommer Bem ali kao mlađi kadet jos uvijek nema pravo nastupa na PH
Sport
Dalićeva Hrvatska, momčad koja jedva čeka da primi gol
Hrvatska nogometna reprezentacija uzela je bod (1:1) protiv Portugala u zadnjem kolu Lige nacija. To joj je bilo dovoljno da potvrdi drugo mjesto u skupini i drugi put zaredom ode na završnicu natjecanja, među osam najboljih ekipa koje će se boriti za plasman na Final Four.
Bila su to dva dijametralno suprotna poluvremena. Prvo u kojem Hrvatska nije postojala, u kojem su gosti vodili i u kojem je izgledalo kao da se čeka s koliko golova razlike će završiti utakmica. No, u drugom su Hrvatska i Dalić pokazali ono što znamo još od utakmice s Engleskom u polufinalu Mundijala u Rusiji – ova ekipa je gospodar kaosa.
Potpuna nemoć u prvom dijelu
Za razliku od utakmice u Glasgowu, Dalić se odlučio vratiti na 3-5-2 formaciju u kojoj je uz tri centralna stopera Borna Sosa zaigrao na lijevom, a Ivan Perišić na desnom boku. Kao što je pomoćnik Dražen Ladić rekao prije utakmice, ideja je bila da Gvardiol, Ćaleta-Car i Šutalo kontroliraju protok lopte i budu ključ u izgradnji napada.
No, gotovo ništa nije funkcioniralo kako treba. Perišić i Sosa su se jako teško nosili s Leaom, Cancelom i Semedom, koji su im ulazili iza leđa, a bez doprinosa dvojice bočnih igrača u napadu, Hrvatska je imala isti problem kao u Glasgowu.
U napadu je kronično falilo širine, Hrvatska je igrala na jako suženom i ograničenom prostoru i u tim uvjetima je puno lakše gubila loptu protiv kompaktne i fizički moćne suparničke momčadi. Bez mogućnosti da u kontinuitetu drži loptu, često je gubila posjed i ritam. To je na drugoj strani otvaralo velike koridore iza leđa bekova koji su Portugalci sjajno koristili. Momčad koja je uglavnom prisiljena napadati nisko postavljene blokove sada je imala puno prostora u tranziciji i s lakoćom je dolazila pred Livakovićeva vrata.
Gol je zabila baš iz jedne direktne lopte preko čitave hrvatske obrane. Uz to je zapucala još dvije sjajne šanse, a previše puta je ušla u zadnju trećinu terena, gdje je, uz malo više koncentracije, mogla i do drugog gola. I dok su hrvatski navijači s nestrpljenjem slušali vijesti iz Škotske, Hrvatska je napravila veliku promjenu.
Kaos u kojem je Hrvatska gospodar
Ozlijeđeni Kovačić i Sosa su izašli iz igre, a ušli su Jakić i Pašalić. Dalić je odlučio prijeći na formaciju s četiri igrača u zadnjoj liniji, a u veznjaku Atalante je dobio dodatnog igrača koji može raditi pritisak na zadnju liniju Portugala i dolaziti u završnicu.
Hrvatska je u novoj formaciji izgledala bitno drugačije. Hrvatska je na krilnim pozicijama visoko podignula Perišića i Baturinu, što je potisnulo portugalske bekove 10-15 metara unazad i otvorilo prostor za Gvardiola i Jakića da dođu visoko gore. Tu je dobivena ključna pozicijska bitka i Portugalci su, kako je utakmica odmicala, sve teže i teže izlazili preko bokova.
U takvoj postavci je Hrvatska imala puno bolju strukturu da pokupi odbijene lopte. Umjesto da, kao u prvom poluvremenu, osvojene lopte Portugala završavaju kontrama iza leđa hrvatskoj obrani, one su vrlo brzo ponovno dolazile u posjed Hrvatskoj.
S Budimirom, Kramarićem i Pašalićem u igri, završavanje akcije centaršutom je imalo smisla, a pred gol je stalno dolazio i Gvardiol. “Nije tipično za beka, ali kad vidiš da ima prostora, zašto ne ići naprijed? Pogotovo jer znam da je veznim igračima najljepše kad se napada dubina. Napadačima je to teško jer su okupirani protivničkim igračima tako da im treba netko iz drugog plana”, poručio je nakon utakmice.
Uz Gvardiolov priznati i nepriznati gol, Hrvatska je u drugom dijelu pogodila stativu i imala jednu fantastičnu priliku koju je Budimir zamalo ugurao u gol. Bilo je i u drugom dijelu kriznih trenutaka koje je trebalo preživjeti, Livaković je imao svoju sada već klasičnu spasiteljsku obranu lopte koju su svi vidjeli u golu, ali Hrvatska se još jednom izvukla.
Hrvatska je momčad koja uživa u kaosu kada se drugi gube
To joj je pošlo za rukom zato što je utakmicu u kojoj je gubila bitku prebacila u divlje vode u kojima je preuzela potpuni rizik i bez prevelikih taktičkih finesa, na momentum i energiju pritisnula suparnika. Stvorila je kaos u kojem se suparnik slabije snalazi i to nije fenomen od jučer.
Vrlo slična je bila ranije spomenuta utakmica na Mundijalu u Rusiji kada je Engleska na poluvremenu vodila 1:0. Kane je uz to promašio dva zicera u jednoj akciji, a Hrvatska je izgledala kao da ju je nervoza pojela.
No, u drugom dijelu je na teren izašla Hrvatska u kojoj je svaki igrač djelovao kao da je na poluvremenu u njega ušao novi život. Kao što je komentator BBC-ja tad rekao: “Ne mogu vjerovati da su ono iz prvog i drugog poluvremena iste momčadi.”
Istu stvar gledali smo na prethodnom Euru. Hrvatska je igrala i dominirala tek kada joj je gorjelo pod nogama (zadnjih pola sata protiv Italije) ili kada bi prva primila gol (Španjolska, Albanija). Zapravo, u Dalićevom mandatu je to postalo pravilo.
Hrvatska je pod njegovim vodstvom na velikim natjecanjima (ako u to uključimo i Ligu nacija) odigrala 17 utakmica u kojima je suparnik zabio barem jedan gol. Od tih 17 utakmica, suparnik je poveo u njih čak 14. To sugerira velike probleme s pripremom utakmice.
Isto tako, činjenica da je Hrvatska u 10 od tih 14 utakmica na kraju ipak došla do pozitivnog rezultata sugerira da je ona momčad ritma i momentuma, koja zna podignuti tempo u kasnijim fazama utakmice i koja se generalno jako dobro snalazi u situacijama u kojima utakmica više ni po čemu ne liči na ono kako je pripremljena. Na neki način, Dalićeva Hrvatska je momčad koja kao da jedva čeka da dobije gol kako bi postala opasna.
To je velika prednost u odnosu na praktički sve najbolje reprezentacije, ali i zadnji Euro je pokazao da nije moguće uzdati se samo u to. Prvo poluvrijeme protiv Portugala bilo je jedno od najslabijih u novijoj eri reprezentacije i dugo netko nije tako nadigrao Dalićevu momčad. U predstojećim, nikad kraćim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, prostora za ispravljanje greške neće biti puno.
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska3 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
FOTOGALERIJA / Izaslanstvo Općine Sv. Filip i Jakov u Vukovaru odalo počast žrtvama
-
Hrvatska4 dana prije
Stiže promjena vremena uz obilne oborine, bit će i snijega