Connect with us

Hrvatska

Izlagači s Eko-Etna: "Priča o tisućama prodanih ulaznica je bajka!"

Objavljeno

-

Eko etno sajam (Foto: Ivan Katalinić)
Izlagači nedavno održanog Eko-Etno sajma u Zadru, na adresu redakcije Z NET-a uputili su oštar demantij nedavne izjave glavne organizatorice sajma, Dijane Katice, a koja je rekla kako se ulaznice za Sajam odlično prodaju, te da ne razumuje zašto se izlagači bune. Podsjetimo i to kako su izlagači potpisivali peticiju zbog velikog najma sajamskog prostora.
Donosimo reakciju izlagača u cijelosti:
“‘Noblesse’ sajam se ne postiže samo visokim pokroviteljstvom Predsjednika republike i cijenama ulaznica, već ukupnom organizacijom, dobrom komunikacijom u svih pet dana trajanja Sajma i promocijom. Gospođa s omalovažavanjem objašnjava da Eko-Etno sajam nije seoski sajam, da se na takvom sajmu uglavnom ne prodaju proizvodi (90 posto je bilo izlagača koji su bili orjentirani na prodaju), nego se ostvaruju kontakti i da onima koji nemaju brendove tu nije mjesto, a u isto vrijeme daje nagradu za najbolje prezentirane proizvode, te zlatnu medalju za kvalitetu upravo onim izlagačima koji su pokrenuli peticiju i na koje se ta izjava odnosi. Govoriti da to nije sajam na kojem se roba prodaje je bedastoća kojom se želi opravdati slaba posjećenost, a time i slaba prodaja proizvoda koji su itekako imali prigodnu sajamsku cijenu. Gospođa bi trebala znati da je i prodaja promocija. Ali, taman da je Sajam i bio izložbenog karaktera, odnosno manifestacija na kojoj se ostvaruju kontakti i sklapaju dugoročni poslovi, na ovom tako nešto sigurno nije bilo ostvarivo jer za kontakte i poslove, kao ustalom i za prodaju, Sajam treba imati posjećenost. Bajke o tisućama prodanih ulaznica su samo priče za one koji nisu bili na Sajmu. Čule su se prijetnje kako će se iduće godine pomno birati izlagači i paziti da se ovakvi kao što su bili ove godine (čitaj; oni koji se bune) nikako ne puste na Eko etno sajam zaista nikog ne mogu uplašiti i samo govore o organizatoru. Umjesto da se bavi propustima u organizaciji koji će se sigurno manifestirati na broju izlagača i sponzora kod organizacije idućeg Sajma, on se bavi time da ‘ne pusti’ na Sajam one koji mu ne odgovaraju jer kritiziraju. Već je ove godine u odnosu na prijašnju godinu bilo puno manje županija, gradova, općina i turističkih zajednica koje su, plativši sajamski prostor, omogućile svojim privrednicima dolazak, a iduće će ih godine biti još i manje. Jer, zamislite, i oni su bili orjentirani na prodaju svojih proizvoda. Sva je sreća da je recesijsko vrjeme pa će to opravdati time. Mnogo je Sajmova iza nas; i velikih i onih manjih, onih koji nose pridjev ‘Obrtnički’, na kojima vrlo teško nađete mjesto za izlaganje ako se ne prijavite najmanje tri mjeseca prije početka, na kojima cijena kvadratnog metra izložbenog prostora nije mala ali je svaka kuna izlagača itekako dobro uložena i višestruko vraćena za razliku od ovog, na kojima se ne naplaćju ulaznice, i uvijek, ali baš uvijek, ukoliko dođe do nekakvog nezadovoljstva izlagača, se nađe kompromis i problemi se dogovorno riješe na obostrano zadovoljsvo. Ali, bit će da su to oni seoski sajmovi!”

Izlagači

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Anonimno

    20. listopada 2010. at 14:46

    svako danas može bit novinar

     
  2. ante

    20. listopada 2010. at 15:51

    Nažalost ni izlagači na sajmu nisu shvatili bit sajma.
    Naime, to bi trebala biti prilika da svoje proizvode reklamiraju i približe kupcima. Pretpostavka za to je i pristupačna tj. promotivna cijena. Ali, kao što je to kod običaj, te ekonomske neznalice nabiju još višu cijenu i tako u startu ljude odbijaju od svojih proizvoda. Viška pogača npr. 50 kuna (mali kolutić prešanih suhih smokava) je stvarno previše. Ali, ni drugi nisu bili bolji tj. pametniji.

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Pogledajte kako trgovci varaju kupce! Inspekcija ih uhvatila na (ne)djelu

Objavljeno

-

By

Pexels

Tržišna inspekcija Državnog inspektorata u razdoblju od 9. do 31. prosinca 2024. obavila je ukupno 163 inspekcijska nadzora trgovaca prilikom provođenja posebnih oblika prodaje robe, a to su akcijska prodaja, rasprodaja, sezonsko sniženje, prodaja robe s greškom i prodaja robe kojoj istječe rok uporabe, u kojima je utvrđeno 46 povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača.

Tržišna inspekcija je, kako su naveli, od 9. do 31. prosinca 2024. godine obavljala ciljane inspekcijske nadzore poslovne prakse trgovaca prilikom provođenja posebnih oblika prodaje robe i uvjeta prodaje kao i oglašavanja radi utvrđivanja ima li u njima elemenata nepoštene poslovne prakse, s naglaskom na trgovce koji obavljaju djelatnost trgovine prehrambenim proizvodima, objavio je u četvrtak Državni inspektorat na svojim internetskim stranicama.

Prema podacima Inspektorata, u navedenom su razdoblju obavljena ukupno 163 inspekcijska nadzora, u kojima je utvrđeno 46 povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača.

Od ukupno utvrđenih povreda u 26 slučajeva je utvrđena nepoštena poslovna praksa trgovaca koja se primjerice odnosila na zavaravanje potrošača u pogledu cijena proizvoda ili načina na koji je cijena proizvoda izračunata, odnosno trgovac kao sniženu cijenu iskazuje cijenu koja je veća od referentne cijene, isto tako prilikom oglašavanju isticanje netočnih informacija vezano uz referentnu cijenu. U četiri slučaja je utvrđeno kršenje Vladine odluke o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda u trgovini na malo.

Nadalje, u 18 slučajeva utvrđenih povreda sukladno ovlasti iz Zakona o zaštiti potrošača, primijenjeno je načelo oportuniteta i to za utvrđene prekršaje koji su otklonjeni tijekom nadzora te za koje trgovac nije u povratu počinio prekršaj. Primjerice, primjena oportuniteta se odnosila na neisticanje maloprodajne cijene, neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora, neisticanje uvjeta prodaje, navode iz Državnog inspektorata.

Napominju i da je predviđena kazna za utvrđene nepravilnosti propisana Zakonom o zaštiti potrošača, koji propisuje novčanu kaznu u iznosu od 1.327,23 eura do 26.544,56 eura za trgovca – pravnu osobu, od 1.327,23 eura do 1.990,84 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi te od 663,61 eura do 1.990,84 eura za fizičku osobu – obrtnika. Također, ako se u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da trgovac obavlja nepoštenu, zavaravajuću poslovnu praksu, trgovcu se zabranjuje nepoštena poslovna praksa.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ryanair srezao cijene: Letovi iz Zadra, Zagreba i Dubrovnika od 14.99 eura

Objavljeno

-

By

Iz Zagreba se tako već od 14.99 eura može otputovati u Göteborg, dok cijena karata za Rim kreće od 19 eura. Nova godina donosi nove Ryanair popuste. Ovaj popularni europski niskobudžetni avioprijevoznik poznat je po povoljnim cijenama karata i kratkotrajnim akcijama na koje treba brzo reagirati, piše Dubrovačkidnevnik.

Letovi iz Hrvatske dostupni su s aerodroma u Dubrovniku, Zadru i Zagrebu, a ponuda letova iz glavnog grada zemlje je najbogatija. Iz Zagreba se tako već od 14.99 eura može otputovati u Göteborg, dok cijena karata za Rim kreće od 19 eura.

Let prema Sofiji dostupan je od 19.35 eura, a prema Malagi od 21.99 eura. U okviru iste akcije iz Zagreba su dostupni i letovi prema Lanzaroteu po cijeni od 24.99 eura, Malmöu od 34.58 eura, Oslu od 37.97 eura te Palermu od 73.99 eura.

Ponuda letova iz Zadra nešto je skromnija – iz ovog grada se može letjeti u Poznan po cijeni od 28.08 eura te u Eindhoven po cijeni od 36.09 eura. Iz Dubrovnika su dostupni letovi za Bruxelles od 14.99 eura, Dublin od 19.99 eura, Poznan od 30.39 eura i Bari od 30.94 eura.

Karte je potrebno rezervirati do 9. siječnja 2025., a za putovanja između 8. siječnja 2025. i 31. ožujka 2025.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Crna prognoza: Očekuje se da će cijene ove godine duplo rasti od plaća

Objavljeno

-

By

Građani eurozone očekuju da će cijene i ove jeseni rasti više nego dvostruko snažnije nego plaće u uvjetima smanjene gospodarske aktivnosti, pokazalo je istraživanje Europske središnje banke (ECB). Ove jeseni godišnja stopa inflacije iznosit će 2,6 posto, procijenili su potrošači u ECB-ovoj anketi provedenoj u studenom, naznačivši da očekuju nešto brži rast cijena nego što su bili prognozirali u listopadu.

Do jeseni 2028. godine iznosit će po njihovim prognozama 2,4 posto. Samo mjesec dana ranije bili su procijenili da će iznositi 2,1 posto. To bi značilo da ECB po njihovim procjenama ni za tri godine neće dosegnuti ciljanu stopu inflacije od dva posto. Njihove procjene za jesen 2028. predviđaju isti rast cijena kao i u prošlogodišnjem prosincu. Europski statistički ured preliminarno je izračunao da je stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena u prosincu iznosila 2,4 posto.

U 2024. cijene su po procjenama građana porasle za 3,4 posto, pokazala je ECB-ova anketa, objavljena u utorak.

Nominalne plaće trebale bi po njima ove jeseni porasti za 1,1 posto. Još u rujnu bili su prognozirali da će do početka jeseni 2025. porasti za 1,3 posto. Nominalna potrošnja trebala bi ove jeseni po njihovim novim procjenama porasti za 3,5 posto, neznatno snažnije no što su bili prognozirali u listopadu.

Gospodarstvo eurozone trebalo bi se pak u istom razdoblju smanjiti za 1,3 posto, nešto snažnije no što su građani do sada očekivali. Stopa nezaposlenosti trenutno po njihovoj procjeni iznosi 10,1 posto, pokazuje istraživanje provedeno u studenom, a do studenog 2025. godine trebala bi porasti na 10,6 posto.

U ECB-ovoj anketi sudjeluje oko 19 tisuća građana iz 11 zemalja eurozone, uključujući Belgiju, Njemačku, Španjolsku, Francusku, Italiju i Nizozemsku, Irsku, Grčku, Austriju, Portugal i Finsku.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu