Connect with us

Hrvatska

U "ribarskoj kućici na Vranskom jezeru" bio je "logor za Srbe"!?

Objavljeno

-


Službeni Beograd, Tužiteljstvo za ratne zločine Republike Srbije, pa čak i Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu barataju službenom informacijom da je u izvjesnoj “ribarskoj kućici na Vranskom jezeru” tijekom Domovinskog rata bio organiziran “logor za Srbe”!
– Na osnovu odluke Vlade Republike Srbije, Tužiteljstvo za ratne zločine preuzelo je 28. travnja 2009. godine arhivsku građu bivšeg Saveznog komiteta za prikupljanje podataka o povredama međunarodnog humanitarnog prava i zločina protiv čovječnosti počinjenih na teritoriju bivše Jugoslavije od 1991. do 1999. godine, a iz koje proizlazi takav podatak, odgovorili su iz Tužiteljstva RS na upit Z NET-a o izvoru Popisa lokacija “logora za Srbe” spomenutog Komiteta, kojim raspolažemo.
O samom radu Komiteta, koji je prikupljao dokumentaciju o zločinima nad Srbima tijekom 90-ih godina, objavljenom u službenom srbijanskom glasilu “Pravda”, zaključeno je:
“Komitet je u svom dosadašnjem radu evidentirao ukupno 7.164 dokumenta koji predstavljaju valjan dokaz o izvršenim zločinima protiv čovječnosti i međunarodnog prava. Ukupan broj dokumenata Komiteta je višestruko veći od tog broja, budući da većina predmeta sadrži i po više desetina podbrojeva, tako da je Komitet obradio više od 25.000 dokumenata iz kojih je ekstrahiran veliki broj podataka koji su ušli u proces sređivanja, klasifikacije, obrade, a kasnije prezentacije kroz izveštaje i publikacije.”

Milivoj Kurtov (foto: Žeminea Čotrić)
KURTOV: “PRVI PUT ČUJEM!”
Milivoj Kurtov, načelnik Općine Pakoštane, tvrdi da nikakvih logora na Vranskom jezeru nije bilo.
– Ovo mi je prvi glas! Bio sam u Pakoštanima 1991. i 1995. godine. Da je na Vranskom jezeru nešto takvo postojalo, sigurno bih znao.
Kurtov također ne zna na koju se “ribarsku kućicu” na popisu navodnih logora misli.

Cjelovit “Popis logora za Srbe”
Na cjelovitom popisu navodnih logora u Zadarskoj županiji, u susjednoj se državi, kako smo već navikli, tretiraju i mnoge zadarske osnovne škole, pa i Dom u Sv. Filipu i Jakovu, ali se, otkriva Z NET, navode i neke nove adrese…


ZADAR:
– šupa pored gostionice “Fontana” u Ulici Josipa Prtenjače prema Diklu (1991)
– Okružni zatvor (1995)
– Vojni zatvor (1991)
– Istražni zatvor (1993)
– Policijska postaja u bivšoj vojarni JNA (1995)
– Sportska dvorana Jazine (1995)
– hotel Donat
– Dom zrakoplovstva
– vojarna (1992-1993)

Nin (Foto: PIXSELL)
NIN:
– Ciglana Nin


BIOGRAD NA MORU:
– zatvor
– Centar za rehabilitaciju djece s poteškoćama u razvoju, Sv. Filip i Jakov
– Ribarska kuća na Vranskom jezeru

* Popis se, dakle, uzima kao službeni u susjednoj Srbiji i na njegovoj je osnovi suđeno pripadnicima Hrvatske vojske na Županijskom sudu u Požegi zbog zločina u Marinom selu kod Pakraca. Navedene se lokacije spominju pri mnogim istragama o navodnim ratnim zločinima, koje su još u tijeku.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. sham69

    19. listopada 2010. at 17:55

    Danas 19.10.2010 održan je prosvjedni skup ispred SNV u ulici Petra Berislavića u Zagrebu. Skupu je nazočilo stotinjak ustanika što je s obzirom na radni dan,vrijeme održavanja (prijepodne) i loše vrijeme sasvim zadovoljavajuće .
    Vrhunac skupa bio je prosvjedno spaljivanje Srbobrana-Novosti, fanzina koji se prodaje u tiraži od jedva 200 primjeraka a financira se našim novcem.
    Ovo je bio hrabar i smion čin koji zasigurno zahtjeva i zaslužuje veću podršku i pozornost barem ovih nekoliko prohtrvatskih medija koji preostaju prvenstveno HKV koji postaje reprezentativan faktor u našem svakodnevnom životu.
    Ustati ,dići glas i okupiti se za dobrobit i dignitet vlastita naroda te radi sjećanja i zaštite žrtve nije nikakav ekstremizam već napredno iskazivanje građanskog neposluha i korištenje jednog od osnovnih demokratskih prava ,onoga na okupljanje.
    Izađimo iz straha i odazivajmo se u većem broju za našu stvar jer vjerujte nitko drugi neće!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu