Hrvatska
Đula Rušinović Sunara: "Sakoman krši hrvatski Ustav!"
Burne reakcije oko ZNET-ovog razgovra s dr. Sakomanom i dalje stižu. Šokirani Sakomanovim izjavama Hrvtaska udruga za promicanje prava pacijenata poslala je oštru reakciju.
Ispred Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata moram se osvrnuti na natpise koji su uslijedili kao reakcija na zahtjev roditelja ovisnika iz Zadra, a u kojima je dr. Sakoman doista jasno stavio na znanje, a kako je to komentirano od obiteljskog liječnika dr. Bressan Leonarda, kako se prema svojim pacijentima odnosi na način da ih smatra manje vrijednima.
Naime, u svojim izjavama, na način kako su objavljene u članku “Protiv Metadona su samo frustrirane Zadranke” , dr. Sakoman ne samo da krši liječnički kodeks, već i dva zakonska akta te se ponaša protuustavno.
Važno je istaknuti: ako pacijenti nešto ne znaju za to su zakonom odgovorni liječnici i to sukladno Zakonu o zaštiti prava pacijenata.
Sukladno napisanom, dr. Sakoman u svojoj izjavi omalovažava roditelje ovisnika iz Zadra na više načina.
Prvo na način da ih se proziva kako nisu ni sposobni nešto shvatiti, jer nisu dovoljno obrazovani – ovo je diskriminacija prema obrazovanju (“njihova neupućenost, neznanje, uplitanje u vrlo diferentna medicinska, ali i strateška pitanja, ..). Diskriminacija, koja je Ustavom Republike Hrvatske opisna kao zabranjeno ponašanje, je od nedavno regulirana Zakonom o suzbijanju diskriminacije.
No, sukladno napisanom u članku, postoji i drugo zakonom regulirano nedopušteno ponašanje. Naime, postoji Zakon o zaštiti prava pacijenata prema kojem se pacijentu i onima koji o njegovom zdravlju vode brigu, kao što su to roditelji ovisnika, mora odnositi na način kako propisuje navedeni Zakon u čl. 8. i čl. 9. To znači kako se pružanje informacija ima smatrati osnovnim ljudskim pravom i za kršenje istog postoje propisane sankcije .
Kršenje osnovnih ljudskih prava, kao što je to pravo na informaciju i pravo svake osobe da ne bude diskriminirana ni po kojoj osnovi, jest i zakonski i civilizacijski potpuno nedopušteni način ponašanja.
Dakle, ako neki roditelji nešto ne znaju onda je i dr. Sakoman izravno odgovoran za to i morao je naći načina da im to kaže na njima razumljiv način. Ukoliko bi i nakon toga netko i nadalje inzistirao na nečemu znači kako taj isti ima na to svoje ljudsko pravo na odluku pa čak i opredjeljenje. To mu se također ne smije oduzimati vršenjem pritisaka ili dodatnim oblicima diskriminiranja.
Omalovažavajuća izjava kako roditelji nisu zabrinuti roditelji oboljele osobe, već “frustrirane žene” jest i dodatna diskriminacija prema spolu. Naime, nazivajući roditelje “frustriranim ženama” jasno se ( Zar je primjereno takvo što zaključivati temeljem peticije frustriranih žena u Zadru? ) daje na znanje kako je biti žena manje vrijedno u njegovim očima i ne vidi ništa spornoga u takvom stavu te bez ikakva stida javno iskazuje takve stavove. Takvim izražavanjem dr. Sakoman sebe prikazuje kao čvrstog paternalističkog i muško-šovinističkog liječnika, a takvima u modernom zdravstvu ima sve manje mjesta i nadamo se kako će uskoro nestati iz svih zdravstvenih sustava.
Poručujem “frustriranim ženama” da podnesu kaznenu prijavu za javnu uvredu časti kao i za javni čin diskriminacije prema spolu i prema obrazovanju.
Kao udruga koja se jedanaest godina zalaže za procese demokratizacije sustava zdravstva, naročito nestrpljivo čekamo dan kada će nestati s hrvatske zdravstvene scene liječnici koji svoje pacijente smatraju maloumnima i nesposobnima da išta shvate i/ili razumiju kada je u pitanju zdravstveni sustav pa im redovito, svjesno i namjerno uskraćuju informacije o kojima izravno ovise i njihovo zdravlje i njihov život.
Hrvatska udruga za promicanje prava pacijenata
Predsjednica:
Mr. sc. Đula Rušinović-Sunara, dr.med.
Www.pravapacijenata.hr
Hrvatska
Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena
Nad Europskim kopnom je polje visokog tlaka. Hladna suha zračna masa polarnog porijekla prodire istočno od Karpata prema Crnom moru i donosi manje zahlađenje u naše krajeve.
Prodorom hladnog zraka nad Panonsku nizinu vjetar okreće na sjeverni smjer, a uz obalu se stvaraju uvjeti za jaku anticiklonalnu buru.
Ciklonalni vrtlog nad Pirinejskim poluotokom slabo je pokretan i dalje se hrani energijom – iz razmjerno toplog Sredozemnog mora te se sporo popunjava. Počeo se premještati nad Zapadni dio Sredozemnog mora te će do kraja idućeg tjedna putovati uz sjevernu obalu Afrike prema istoku i donijeti obilne oborine Sardiniji, Siciliji, Tirenskom moru te jugozapadnoj obali Apeninskog poluotoka.
U našim južnim krajevima uzrokovat će promjenu vremena, zapuhat će jugo uz kišu, ali tek za 10 do 12 dana.
Kakvo nas vrijeme očekuje?
Danas će nakon jutarnje magle i jutarnjih temperatura od 3 do 6C u unutrašnjosti i toplijeg Jadrana s temperaturama od 13 do 17 dan biti pretežno sunčan i razmjerno toplo. U unutrašnjosti će se magla tijekom prijepodneva razići te će biti umjerene naoblake ostataka jutarnje magle. Na Jadranu će krajem dana iznenada punom snagom zapuhati bura koja će doseći maksimum u noći na nedjelju te će mjestimice na udare puhati olujnom jačinom. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 14 do 18, na Jadranu od 18 do 21.
U nedjelju u unutrašnjosti promjenljivo oblačno s jutarnjom maglom u dolinama i uz tokove rijeka. Na Jadranu i uz Jadran sunčano uz oblake burine kape na priobalnim planinama. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 3 a na Jadranu oko 11C. Puhat će slab do umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak a na Jadranu jaka bura mjestimice s olujnim udarima. Najviše dnevne temperature zraka od 12 do 15 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18.
U nastavku tjedna pod utjecajem anticiklone stabilno suho vrijeme uz jutarnje magle. Na Jadranu će bura od utorka oslabiti i skrenuti na sjeverozapadnjak. Zbog premještanja hladne zračne mase nad sjeveroistokom Europe manji pad temperature zraka, ali sve u okvirima srednjaka za početak studenog. U unutrašnjosti je mjestimice u noći i pred jutro moguć slab mraz.
Hrvatska
Počinje ocjenjivanje državnih i javnih službenika! Evo kriterija i procedure…
Vlada je na sjednici prihvatila dvije uredbe o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih službenika te postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, na snagu stupaju 1. siječnja iduće godine, a prve odluke o ocjenama donosit će se početkom 2026. Službenici će se ocjenjivati ocjenama ‘izvrstan’, ‘naročito uspješan, ‘uspješan’, ‘zadovoljava’ te ‘ne zadovoljava’.
Prema Uredbi o postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, koju donosi Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, učinkovitost rada zaposlenika javnih službi ocjenjivat će se primjenom općih i posebnih kriterija, a koji će se, s obzirom na specifičnost svake pojedine javne službe, propisati pravilnicima za svako područje javnih službi.
Prijedlogom je definirano da je neposredno nadređeni zaposlenik tijekom godine dužan kontinuirano pratiti rad i postupanje zaposlenika, poticati na kvalitetno i učinkovito izvršavanje radnih zadataka i primjereno ponašanje te pisanim putem upozoravati na propuste i nepravilnosti zaposlenika. U nedostatku hijerarhijske strukture, čelnik javne službe odredit će osobu zaduženu za praćenje rada zaposlenika i predlaganje ocjene.
Nadređeni predlaže ocjenu, uz koju se i prilaže izvješće o učinkovitosti koju vodi, ali zaposlenikova samoprocjena, te je dostavlja Povjerenstvu za predlaganje konačne ocjene najkasnije do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu, radi donošenja konačnog prijedloga ocjene.
Povjerenstvo za predlaganje konačne ocjene i Odbor za preispitivanje prijedloga ocjene
Povjerenstvo osniva i imenuje čelnik javne službe, a mora imati neparan broj članova, njih najmanje pet, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata, a konačni prijedlog ocjene donose najkasnije do kraja veljače za prethodnu godinu.
Ako je konačni prijedlog ocjene zaposlenika ‘izvrstan’ ili ‘naročito uspješan’, Povjerenstvo ga dostavlja i Odboru za preispitivanje prijedloga ocjene, koje, također, osniva čelnik javne službe. I taj odbor mora imati neparan broj članova, najmanje tri, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata.
Ocjena kao kriterij za plaću
Konačna odluka o ocjeni donosi se najkasnije do 15. ožujka za prethodnu godinu i unosi u Registar zaposlenih u javnom sektoru radi dodjele bodova u skladu s odredbama propisa o plaćama u javnim službama.
Uredba propisuje da zaposlenik može dobiti ocjenu ‘ne zadovoljava’ pod uvjetom da je najkasnije tri mjeseca prije isteka godine za koju se provodi ocjenjivanje pisanim putem upozoren na mogućnost dobivanja negativne ocjene, s pozivom na obvezu poboljšanja izvršenja obveze.
Radnici koji su u prethodnoj godini radili manje od šest mjeseci ne ocjenjuju se, a za razdoblja odsutnosti s rada zbog korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog, očinskog dopusta i skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju koja su trajala duže od šest mjeseci u kalendarskoj godini za koju se provodi ocjenjivanje, zaposlenik će se ocijeniti ocjenom ‘uspješan’.
Kod ocjenjivanja čelnika javne službe, neposredno nadređenog zaposlenika zamjenjuje tijelo koje je imenovalo čelnika javne službe.
Za ocjenu ‘ne zadovoljava’ – prekid službe
Što se tiče državnih službenika, postupak ocjenjivanja učinkovitosti rada provodit će se kroz tri faze – planiranje ključnih zadataka koje državni službenik treba obaviti, kontrolu učinkovitosti rada, pri čemu državni službenik i neposredno nadređeni službenik polugodišnje i na kraju kalendarske godine obavljaju pregled onoga što je do tada ostvareno te ocjenjivanje učinkovitosti rada, pri čemu nadređeni službenik ocjenjuje cjelokupni rad državnog službenika tijekom kalendarske godine.
Nadređeni će biti dužan pratiti rad državnog službenika i o tome voditi evidenciju, najkasnije do 31. srpnja tekuće godine provesti polugodišnju kontrolu, a od 1. siječnja do 15. siječnja tekuće godine i završnu kontrolu učinkovitosti rada.
Državnom službeniku i namješteniku, kao i službeniku i namješteniku u javnoj službi koji je ocijenjen ocjenom ‘ne zadovoljava’, prema Zakonu o plaćama u državnoj i javnim službama, prestaje državna služba u skladu s propisima o državnim službenicima, odnosno za javne službenike prestaje služba redovitim otkazom u skladu s općim propisom o radu.
Ministarstvo pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije predlaže tri grupe kriterija ocjenjivanja – opći, posebni i kriteriji za rukovodeće državne službenike.
Prijedlog ocjene daje neposredno nadređeni službenik uz koji se prilaže i samoprocjena državnog službenika, koji ima pravo dati i primjedbu na ocjenu, a konačni prijedlog ocjene daje nadređeni službenik koji rukovodi najvišom ustrojstvenom jedinicom.
‘Izvrstan’ i ‘naročito uspješan’
Prijedlog ocjene ‘izvrstan’ mora biti posebno obrazložen, a da bi postigao tu ocjenu državni službenik mora ostvariti bodove za ocjenu ‘naročito uspješan, propisuje se u prijedlogu Uredbe, imati iznimne rezultate u radu, posebice ako obavlja poslove u opsegu znatno većem od uobičajenog ili je inovativan i kreativan te aktivno sudjeluje u unapređenju upravnog područja ili se dodatno angažira na provedbi reformi i projekata u upravnom području u kojem je zaposlen.
Prijedlog ocjene ‘izvrstan’, kao i ‘naročito uspješan’ dostavlja se Odboru za preispitivanje prijedloga ocjena, koje osniva čelnik tijela.
Prve ocjene početkom 2026. godine
Uredbe stupaju na snagu 1. siječnja 2025., a prve odluke o ocjeni učinkovitosti rada prema kriterijima i načinu vrednovanja donosit će se početkom 2026. godine.
– Prva isplata dodataka na plaću za one službenike koji će u 2025. i 2026. godini prikupiti potreban broj bodova, odnosno njih 12, što znači da će biti ocijenjeni dvije uzastopne godine ocjenom ‘izvrstan’, očekuje se 2027. godine, rekao je ministar pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.
Dodatak na plaću za učinkovitost rada obračunava se na osnovnu plaću uvećanu za dodatak za radni staž i, prema Zakonu, za ostvarenih najmanje 12 bodova prilikom ocjenjivanja iznosi tri posto i povećava se s povećanjem ostvarenih bodova, a za ostvarenih najviših 120 bodova iznosi 30 posto.
Hrvatska
Evo kolike će božićnice dobiti zaposleni u državnim firmama
Ako radite u državnoj firmi, božićnica vam je zagarantirana. Evo koliko će zaposleni dobiti pod bor. Cifre i nisu neke, osim u HEP-u.
HŽ Infrastruktura d.o.o. božićnicu će isplatiti svim radnicima, a određena je prema važećem Kolektivnom ugovoru. Božićnica će za 2024. godinu iznositi 250 eura po radniku. Ukupan predviđeni iznos za božićnice je 1,33 milijuna eura, rekli su za Dnevnik.hr u tvrtki.
Janaf svojim zaposlenima temeljem Kolektivnog ugovora uoči Božića daruje božićnicu u iznosu od 331,81 eura.
Svojim radnicima INA i ove godine isplaćuje naknade i potpore utvrđene važećim Kolektivnim ugovorom: prigodnu nagradu za Božić, tzv. božićnicu, u iznosu od 331,81 EUR neto te dar za djecu u visini od 132,72 EUR neto po djetetu. Isplatom božićnice obuhvaćeni su svi radnici u društvima INA Grupe, odnosno više od 8500 radnika, priopćili su.
Radnicima većine društava INA Grupe početkom prošle godine, uslijed inflatornih pritisaka, iznosi godišnjih bonusa ugrađeni su u fiksna mjesečna primanja koja su porasla svim zaposlenima, a pritom je zadržan i kvartalni bonus koji se radnicima isplaćuje ovisno o ostvarenju poslovnih rezultata i individualnom doprinosu, naveli su dodatno u priopćenju.
Hrvatske ceste pod borom svojim zaposlenima dat će 150,00 eura, jednako kao i prošle godine. Ukupni iznos isplate ovisi o broju zaposlenika u mjesecu isplate. Trenutni broj zaposlenika je 483
Hrvatska pošta isplatit će božićnicu u iznosu 500 eura, što je čak 300 eura iznad iznosa propisanog Kolektivnim ugovorom.
HEP će svojim djelatnicima isplatiti iznos od 497,71 eura po radniku.
Grad Zagreb će svojim djelatnicima sukladno odredbama Kolektivnog ugovora također isplatiti božićnice. Ona će za 3009 zaposlenika Gradske uprave za 2024. godinu iznositi 331,81 euro.
-
Hrvatska3 dana prije
ZNATE LI KADA I ŠTO SLAVIMO? 31. listopada je Svjetski dan štednje, 1. studenog Svi sveti, a pokojnih se sjećamo 2. studenog…
-
Hrvatska2 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA13 sati prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
Pavao
5. studenoga 2010. at 13:26
Alo, Oto, a odaklen si ti??? AAAA? Ma je li ti čuješ sam sebe?
“Diskriminacija prema obrazovanju mora se činiti jer bi inače spremačice operirale.”
Bravo!!!!!
Naprid naši muški šovinisti s akademskim titulama koji nemate dovoljno sivih stanica da bi naučili što su ljudska prava i tko su ljudi. Triba nam još takovih! Di ste? Javite se…jaaavi seeee…jaaaaviii seee…
zadranin
5. studenoga 2010. at 13:29
ovaj gornji komentar nije uopće na mjestu…ovdje se radi o diskriminaciji žena…o stručnosti gosp.Sakomana najviše govori činjenica da je njegovo mišljenje – kako ovisnik nakon 25 godine života nemože postiči izliječenje u smislu drug free apstinencije nego bi po gosp.Sakomanu trebao biti na održavanju Heptanonom–
alexandra
5. studenoga 2010. at 13:33
Bolje da nas liječe i čistačice nego dr.Sakoman!
Marta
5. studenoga 2010. at 13:38
Svi smo mi budale ako ne znamo operirati. Ne razumijem tko je toliko povrijeđen činjenicom kako doktotr ne žele razgovarati s nižim vrstama koje ne znaju operirati. Samo mi je simptomatično da se Oto ne izjašnjava kako bi bilo dobro poslati odvjetnike, ekonomiste pa ni mehaničare da odu u zadarsku bolnicu operirati, već sugerira “najnižu od najnižih oblika života”: ženu koja pere podove!
Draga doktorice Đula, nije li vas ponekad sram što se i Vas ubraja među te i takve doktore (tipa Ota)?
Ne dajte se i ne dozvolite da Vas ometu razni neškolovani i necivilizirani doktori znanosti.
Hvala Vam za sve što činite i dobro ste rekli:
” nestrpljivo čekamo dan kada će nestati s hrvatske zdravstvene scene liječnici koji svoje pacijente smatraju maloumnima i nesposobnima..”
ana
5. studenoga 2010. at 14:00
Svaka čast gosp.Rušinović-Sunara!
A što se tiče obrazovanja kod liječenja ovisnika ne pomaže jer im više može pomoći i razumjeti ih onaj tko je prošao istu životnu školu koju i oni prolaze!
Zato jedino adekvatno i uspješno liječenje ovisnika ima uspješnih rezultata u zajednicama!
Nada Drušković
15. listopada 2015. at 16:08
Želim savjet što uraditi kada lijek koji nije na listi HZZO-a radi velike cijene,meni i 20-tak pacijenata znači život?
Farmaceutska kuća iz Amerike je donirala lijek Hrvatskoj te ga sada koristimo.
Za 5-6 mj.lijek nam više neće biti dostupan ukoliko ne dođe na listu lijekova HZZO.
Hvala na savjetu
Nada Drušković