Hrvatska
"Naša se djeca 'predoziraju' Metadonom!"
“Poštovani,
javljamo Vam se otvorenim pismom u kojem izražavamo nezadovoljstvo dosadašnjim načinom provođenja i primjene metadonske terapije u liječenju bolesti ovisnosti, kako u Zadru, tako i u cijeloj RH. Naime, mi roditelji smo uočili veliku zlouporabu terapije Heptanona koja se primjenjuje u svakodnevnom liječenju ovisnika. Velika većina ovisnika, među njima i naša djeca taj pripravak ne uzimaju onako kako se to preporučuje u Smjernicama koje je propisalo Ministarstvo zdravstva i Vladin Ured za droge, već Heptanon koriste za uličnu preprodaju i time doprinose evidentnom porastu kriminala. Problem vidimo u tome što ovisnici propisanu terapiju ne piju svakodnevno pred zdravstvenim radnikom, već je dobijaju jedan ili dvaput na tjedan čime se povećava rizik za zluporabu, a učinak liječenja se poništava.
Mi, roditelji ovisnika iz Udruge ‘NADA’ Zadar, uz podršku 20 udruga, pokrenuli smo peticiju u kojoj smo željeli skrenuti pozornost javnosti da se provodi loša kontrola primjene terapije Metadonom u liječenju ovisnosti, te da je unaprijed određeno da nam vlastita djeca budu osobe koje će čitav život biti na tabletama, a uz to uredno konzumirati ostale opojne droge. Dnevne doze koje se prepisuju znaju biti i 40 tbl. dnevno (a to je 200 mg) što se izravno kosi sa smjernicama koje su zakonom određene. Prikupili smo 1.500 potpisa građana koji nas podržavaju u ovoj borbi za bolje sutra, a smatramo da time pomažemo i nekoj novoj djeci koja rastu i nad kojima isto tako vreba droga kao najveći karcinom društva.
Želimo da se čuje glas roditelja koji na svojim leđima nose križ borbe protiv ovisnosti, a ne da nas se klasificira kako se izjasnio dr. Slavko Sakoman: „…..protiv metadona su samo frustrirane Zadranke“. Mi, ponavljamo, nismo protiv metadona, već protiv njegove loše primjene u praksi, te smatramo da su promjene neophodne kako bi rezultati liječenja bili vidljiviji. Reagirajući na članak na Z NET portalu u kojemu dr. Sakoman tvrdi da su ‘protiv metadona samo frustrirane Zadranke’, mr.sc. Đula Rašinović-Sunara, dr. med. (predsjednica Udruge za promicanje prava pacijena) konstatira da dr. Sakoman krši liječnički kodeks, jer su to odredbe Kodeksa medicinske etike i deontologije, (kao što konstatira i Leonardo Bressan, dr. med – tajnik koordinacije Hrvatske obiteljske medicine te prof. dr. Zlatko Miliša sa Sveučilišta u Zadru) pa se pitamo nije li Hrvatska liječnička komora sada na potezu!? Pitamo se je li to rodna diskriminacija, pa molimo mjerodavne da se oglase (i) protiv takvog krajnje neetičkog postupka?!
Obraćamo se putem svima koji obnašaju odgovorne funkcije u RH, ali i cjelokupnoj javnosti da se čuje glas nas očajnih roditelja, jer danas su to naša djeca, a sutra možda i vaša.”
Predsjednica Udruge Nada
Ivanka Ledenko
Hrvatska
Dan je sjećanja na žrtvu Vukovara, u grad dolaze tisuće ljudi
Dana 18. studenoga obilježavamo 33. obljetnicu stradanja Vukovara i Škabrnje te se prisjećamo svih žrtava Domovinskog rata. Vukovar je danas središte okupljanja ljudi iz cijele Hrvatske i Hrvata izvan RH koji dolaze pokloniti se žrtvama i odati počast Gradu heroju, simbolu otpora tijekom Domovinskog rata.
Program “Vukovar mjesto posebnog domovinskog pijeteta” počinje u 10 sati, u dvorištu vukovarske bolnice dr. Juraj Njavro odakle će krenuti Kolona sjećanja koju će predvoditi hrvatski branitelji Vukovara zajedno sa članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar od velikosrpske agresije 1991.
Očekuje se sudjelovanje gotovo cijelog državnog vrha, dok će predsjednik RH Zoran Milanović obilježiti Dan sjećanja u Škabrnji, a u Vukovaru će ga zastupati predstojnik Ureda Orsat Miljenić. Svi predsjednički kandidati su najavili svoj dolazak.
Dolaskom na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata državna i druga izaslanstva položit će vijence i upaliti svijeće.
U 13 sati na groblju će biti služena sveta misa za sve žrtve u Domovinskom ratu, a predvodit će je mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup i metropolit.
Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježavamo 18. studenoga u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice.
Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba.
U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.
Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.
U spomen na 18. studenog 1991., Hrvatski je sabor 1999. donio Odluku o proglašenju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, kako bi se dostojanstveno i primjereno toga datuma odavala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode, a od 2020. taj je dan proglašen državnim blagdanom te se obilježava kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Hrvatska
Stiže li nam zima kakva se ne pamti zadnjih 65 godina? Evo što prognozira poznati meteorolog
Prema prognozama DHMZ-a, u višem gorju može biti susnježice i snijega. Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu jugo, a u srijedu jak do olujan jugozapadni vjetar.
Medijski naslovi ponovno najavljuju zimu kakva se ne pamti – jednu od najhladnijih, ako je vjerovati njihovim prognozama. Naime, poznati bosansko-hercegovački meteorolog Nedim Sladić kaže kako sve hladnije europske zemlje žele još na ljeto saznati kakva zima nas čeka te kada mogu očekivati prve pahulje snijega.,a takve se informacije doznaju ovisno o određenom referentnom periodu koji se izražava u postotcima.
“Trenutno najčešće radi usporedba u odnosu na niz 1991.-2020. Na temelju trenutačnih izračuna, kao i usporedbi iz prošlosti, izrađuju se planovi kako bi se na vrijeme procijenila dovoljna količina energenta za zemlju” ispričao je Sladić za Slobodnu Dalmaciju.
Nadalje objašnjava kako dugoročne prognoze ne mogu biti savršene te dodaje kako je potrebno dobro poznavanje fizikalnih osnova, razmjene procesa između atmosfere i oceana kako bi se dobio dobar pregled globalnih pokretača atmosfere.
“Niti jedna dugoročna prognoza nije savršena, ali može biti izuzetno korisna meteorolozima ako se “između redaka“ pravilno primijete i iščitaju stvari koje nas zanimaju. Slično kao u kratkoročnoj prognozi vremena, no razlika je u tome što su signali u kratkoročnim prognozama snažniji, podržaniji i lakši za praćenje, jer su atmosferski sustavi već definirani i razvijeni” istaknuo je meteorolog.
O najhladnijoj zimi u posljednjih 65 godina kaže kako se svake godine slušaju i čitaju iste stvari. “Nemoguće je precizirati točno “u datum“ kad ćemo, povrh toplijeg razdoblja, imati i povremene prodore hladnijeg zraka sa sjevera, jer to nije ni svrha sezonske prognoze vremena. Ukoliko bismo gledali pojedinačno, hladniji period je moguć u siječnju, uslijed prognozirane anticiklonalne situacije koja može uvjetovati i dugotrajnije periode s temperaturnom inverzijom na kopnu, što bi modificiralo temperature zraka i učinilo ih “umjetno“ nižima. Ljubiteljima zime na znanje, neće povremeni hladni prodori izostati ni ove zime, uostalom, kao i svake druge godine…” objašnjava Sladić.
Prema DHMZ-u, za kraj vikenda nas čeka djelomice sunčano vrijeme, u unutrašnjosti u noći i prijepodne mjestimice magla i niski oblaci koji se lokalno mogu duže zadržati. U drugom dijelu dana na sjevernom Jadranu i u gorskoj Hrvatskoj naoblačenje, navečer mjestimice kiša. Vjetar će biti većinom slab u gorju i na sjevernom Jadranu ponegdje umjeren jugozapadni, a na jugu još ujutro bura. Najniža jutarnja temperatura će biti od -3 do 2, dok će na Jadranu biti negdje između 5 i 10 °C, a najviša dnevna između 7 i 12, na moru od 13 do 18 °C. Radi magle je izdano i žuto upozorenje u osječkoj, zagrebačkoj i karlovačkoj regiji, a početkom tjedna možemo očekivati promjenljivo i pretežno oblačno vrijeme s kišom, u srijedu na Jadranu i obilnijom. Naime, prema prognozama DHMZ-a, u višem gorju može biti susnježice i snijega. Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, na Jadranu jugo, a u srijedu jak do olujan jugozapadni vjetar.
Po pitanju snijega, meteorolog Sladić je dao svoju prognozu te tvrdi kako nas početkom tjedna očekuje jačanje južine na prednjoj strani duboke doline i nagovještava novu promjenu vremena, koja će kulminirati sredinom idućeg tjedna, kad očekujemo osjetniji pad temperature zraka i zahlađenje. Ističe kako bi moglo biti i prvog ovosezonskog snijega, ne samo u Lici i Gorskom Kotaru, već i u u nižim kontinentalnim predjelima Hrvatske.
Hrvatska
Od utorka nove cijena goriva: Jedna vrsta jeftinija, druga poskupljuje
Poskupljuju eurodizel i plavi dizel, dok će eurosuper biti jedan cent povoljniji.
Doznajemo nove cijene goriva.
Tako će od utorka Eurosuper pojeftiniti za jedan cent pa bi nova cijena trebala iznositi 1,45 eura po litri.
Eurodizel će poskupjeti za dva centa i nova cijena će iznositi 1,38 eura.
Plavi dizel također poskupljuje. Nova cijena iznosit će 0,77 centi, prenosi Net.hr.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana ago
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
-
magazin2 dana ago
Špica!
-
Svijet5 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
magazin5 dana ago
Jesu li znanstvenici zaista pronašli pilulu koja može zamijeniti 10 kilometara trčanja?
jana
4. studenoga 2010. at 23:19
Svaka čast gosp.Ledenko i svim ostalim članovima udruge Nada!
Nemojte odustati jer jedino tako možda uspijete pomoći sadašnjim a i budućim ovisnicima !
antonia
4. studenoga 2010. at 23:22
Slažem se sa vama da se metadon zloupotrebljava i da se to pod hitno treba riješiti ako želimo pomoći svojoj djeci.
ivo
4. studenoga 2010. at 23:28
Više od 20 tableta metadona se nebi smjelo davati dnevno jer sve preko nema različitog efekta djelovanja pa mi nije jasno zašto se daje više i koji je to kreten odobrio??????????????????????????????????????
alexandra
4. studenoga 2010. at 23:43
Izgleda da ste nekoga dirnuli u bolnu točku kad vas tako napadaju. Ali samo hrabro naprijed jer se ovisnicima treba početi kontrolirano davati terapija i to svakodnevno, pa bi ih većina i odustala. Kad bi ih trebali baš popiti tj, kad ih nebi dobivali jednom tjedno pa ih nebi mogli imat i za prodavanje većina se nebi ni prijavljivala na njih već bi potražili pomoć u zajednicama i komunama gdje im se jedino i može pružit adekvatna pomoć!
Udruga HVIDR-a Zadar
5. studenoga 2010. at 10:22
Udruga HVIDR-a Zadar surađuje sa Udrugom Nada i gđom Ledenko i apsolutno ih podupiremo u njihovoj borbi protiv ovisnosti . Što se tiče komentara dr. Sakomana da se tu radi o isfustriranim babama iz Zadra, to dovoljno govori o kulturi njega kao osobe. Gosp. Sakoman, Udruga HVIDR-a Zadar stoji iza gđe Ledenko i njihovih nastojanja da se izbore za svoju djecu i djecu ovog grada. Želite li i nas i naših preko 1000 članova proglasiti babama ? Niti gđa Ledenko , niti naše udruge nisu za zabranu metadona, već smo za njegovu strožu kontrolu. Svaka terapija, pa i ta – morala bi ići od maksimuma prema minimumu, a ne obrnuto. Na kraju bismo postavili pitanje : Gospodine Sakoman, borite li se Vi za farmaceutske kompanije ili za djecu koje zastupaju gđa Ledenko i ostale majke ? Ako mislite da borba za detoks jedinicu i borba za kontrolu metadona od strane Udruge Nada, Udruge HVIDR-a Zadra i ostalih 20 udruga pretjerana, za Vašu informaciju dr. Sakoman – mi se tek zagrijavamo za borbu.
Veselko
5. studenoga 2010. at 15:21
Imam osobnih iskustava u liječenju, tretiranju ovisnika i članova njihove (moje-naših) obitelji, ja sam roditelj i aktivista više udruga koje pomažu ovisnicima i njihovim obiteljima te mi je PROBLEMATIKA OKO PRIMJENE zamjenskih terapija nad prosječno poznata.
U potpunosti razumjem i podržavam aktivnosti udruge Nada iz Zadra, te čestitam gđi.Ledenko na odlučnosti i hrabrosti da se suprostavi moćnim farmaceutskim lobijima i pojedinim neodgovornim lječnicima koji omogućuju dilanje zamjenskim terapijama,predoziranje i ubijanje naše-vaše djece.
Iznimno cijenim zalaganja uvaženog prof.Sakomana kojeg ja nazivam ocem uvođenja zamjenskih terapija u liječenju ovisnika u RH, te znam da kao koordinator ima uvid o primjeni zamjenskih terapija. Slobodan sam ga pitati i zamoliti da objavi koliko je u njegovu timu lječnika sankcionirano i diljem RH zbog ne provođenja obavezujuće strategije liječenja ovisnika u RH ?
Usudim se zahtjevati nužnost nadzora lječnika kod izdavanja i primjene zamjenskih terapija ako njihovi pacijenti dilaju istom.
Kada bi policija osim ovisnika prijavila i nadležnog lječnika-sučesnika za dilanje zamjenskom terapijom,problem bi postao zanemariv.
Koristim priliku da pozovem sve udruge,aktiviste i sve ostale koji se žele uključiti da incijativa udruge Nada zaživi po cijeloj RH.
Želim da civilno društvo može vršiti nadzor i prijaviti nepravilnosti kada zna za problem na terenu.
Provjereno znam da struka, odgovorni i civilno društvo znaju za problem o njemu se debatira ali se ne sankcionira od nadležnih ! ZAŠTO ? ??