Hrvatska
Šare na sudu: "Tužiteljica i publika me zbunjuju!"
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljen sudski postupak protiv Slavka Šare, bivšeg načelnika općine Galovac, Marijana Burčula, bivšeg donačelnika i Marina Ćose, bivšeg tajnika općine Galovac koji se terete da su se tijekom 2002. godine okoristili, nakon podizanja gotovog novca sa žiro-računa Općine Galovac i u više navrata vršili isplatu gotovine, a za to nije bilo nikakve valjane osnove, odnosno zlouporabu položaja i ovlasti te krivotvorenja službenih isprava.
Slavko Šare je obnašao dužnost načelnika općine Galovac do noći 22. svibnja ove godine, kada je, kako kaže, pod prisilom Uskoka napustio to radno mjesto, te ističe kako ostaje pri svom iskazu koje je dao 2007. godine.
Rafael Burčul, sadašnji donačelnik Galovca koji je bio vijećnik u Općini od 12. svibnja 2009. do 02. srpnja 2010. godine, ostao je kod izjave koju je dao 2005. godine u vezi ovog sudskog postupka te dodaje:
– Petar Burčul koji je danas predsjednik Općinskog vijeća, a sporne godine nije bio zaposlenik Općine Galovac, rekao je da s obzirom na funkciju koju je obnašao zna da se Općina Galovac ne smatra oštećenom, rekao je Rafael Burčul.
Prvooptuženi Slavko Šare protivi se iskazu Rafaela Burčula jer nije najavljen.
Saslušana je svjedokinja Olivera Plavšić, knjigovođa Općine Galovac koja je naglasila da je isplatnice koje su sporne kako bi se dokazalo krivotvorenje spisa, neke potpisala te naglašava kako na nekima ipak nije njezin potpis, iako je sličan njezinom:
– Na svim isplatnicama je moj rukopis osim u rubrikama “primatelj” na nekim od njih. Smatram da to nije moj potpis te sam se spremna pred vještakom ponovno potpisati, kako bi se utvrdilo da njegovo izvješće nije točno, jer u njemu piše da su to moji potpisi, rekla je Plavšić koja je naglasila kako nije sačinila ni popis novca na kraju 2002. godine jer blagajna nije bila kod nje. Kaže kako su jedan dan nepoznata dva čovjeka došli kod nje, uzeli sve općinske dokumente te ih vratili nakon par dana, ali kako ih danas ne bi mogla prepoznati, niti zna njihova imena.
Šare je kad dokaz upotrijebio neiskorišteni blagajnički izvještaj, prazan blok isplatnica kako bi se utvrdilo da su se isti koristili i onda kao dokumenti.
Svjedok Bartul Burčul nije pristupio raspravi, pa je prvooptuženi povukao prijedlog o njegovom svjedočenju, jer:
– Očito je da se čovjeku ne dolazi na sud zbog nas. Ne želi gledati sva ova lica, od kojih mu dolazi mučno, zaključio je Šare.
Tužiteljica je ipak zatražila da se svjedok privede i sasluša.
Vještak koji je vještačio potpise također je svjedočio o negiranju Olivere Plavšić da je ona potpisivala 3 isplatnice, predlaže da se izvrši dopuna vještačenja na način da se ista potpiše na više načina te da se uzme njezin preslik osobne iskaznice za usporedbu.
Prvooptuženi je postavljao pitanja vještaku, na koja je sutkinja Enka Moković zaključila da bi najbolje bila da Šare iznese svoju obranu jer je upitima i dokaznim prijedlozima zbunio sudsko vijeće, odvjetnike i zastupnike optužbe, na što on nije pristao. Nastavio se koristiti dokumentima iz arhive Općine Galovac koje se u pravilu ne bi trebale nalaziti u njegovom vlasništvu. Šare je istaknuo kako ga zastupnica optužbe dekoncentrira:
– Tužiteljica me opterećuje i zbunjuje, ne mogu normalno funkcionirati uz njezino uzastopno upadanje u riječ. I ova publika me zbunjuje, draga sutkinjo, žalio se Šare. Na to je predsjednica vijeća rekla kako nije on tu da zaključuje tko će prisustvovati ovom sudskom postupku. Prvooptuženi se žalio na vjerodostojnost vještaka, jer kako kaže:
– On nije znao pročitati ime potpisnika, pa mi je nejasno kako može utvrditi da se radi o tom čovjeku.
Tužitelj mu je na to odgovorio kako je za vještačenje potpisa potreban trag pisanja te da nije problem ako se potpis više puta fotokopira.
Slavko Nižić, branitelj drugooptuženog Marijana Burčula zatražio je da se pribave izvorne isplatnice koje bi po nalogu ispisao njegov branjenik.
Obrana Slavka Šare prigovorila je na izvješče grafičkog vještaka u cijelosti.
Predsjednici vijeća pristupit će trečeoptuženi Marin Ćoso, sutra u 9 sati kako bi dobio mogućnost uvida u spise, stoga se rasprava odgađa za sutra u 11 sati.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA22 sata prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet3 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska3 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa