Connect with us

Hrvatska

U Biogradu na Moru održan sajam VINCRO 2010. Polača

Objavljeno

-

Vincro Biograd (Foto: Ivan Katalinić)
Na 2. međunarodnom sajmu vina VINCRO 2010. Polača, održanom u restoranu Marina Kornati u Biogradu na Moru, dodjeljne su brojne nagrade i priznanja vinarima za njihova vina.
Unatoč recesiji koja je sveprisutna, organizatori su se potrudili da sajam ostane na razini jer zna se što ovaj sajam znači za vinogradare.
Natjecali su se vinari iz Hrvatske, Bosne i Hervegovine i Slovenije. Komisija od sveukupno 15 članova bodovala je crna i bijela vina. Za bodovanje se gledala boja, bistroća, aroma i okus vina. Najbolji su se birali među 33 bijela i 67 crnih, kako otvorenih tako i buteljiranih vina.
Od prijavljenih bijelih vina 9 ih je dobilo priznanja, tri su dobila broncu, tri srebro i pet zlato. Od crnih vina 19 ih je dobilo priznanja, isto toliko ih je dobilo broncu, 14 srebro i četiri zlato.
Onaj koji je sakupio najviše bodova proglašen je šamiponom. Tako je šampionom za bijelo otvoreno vino proglašen Muškat žuti od proizvođača PZ “Maslina i vino” iz Polače. Zlatnu medalju u toj kategoriji osvojili su Maraština od Stanka Čačića iz Stankovaca, Debit,maraština, ugni blanc od Mladena Duševića iz Ljupča, Chardonnay od PZ “Maslina i vino” iz Polače i Maraština od Dejana Golema iz Lisičića.
Šamipon kod crnih otvorenih vina je Merlot mješano od Snježe Sinovčića iz Novigrada. Zlatnu medalju osvojili su Merlot od Marka Glavića iz Nadina, Merlot od Slavka Vrsaljka iz Zadra i Merlto od Elvisa Mužanovića iz Zadra.
Kod bijelih buteljiranih vina šampionom je proglašena Žilavka-Zlatna dolina iz 2009. godine koju proizvodi Hercegovina produkt d.o.o. iz Čitluka. Zlatnu medalju su osvojili Sauvignon iz 2009. godine od P&F Jeruzalem d.o.o. iz Ormoža, Graševina iz 2008. i Pinot sivi iz 2008. godine od Obiteljske vinarije Ivan Čobanković.
Šampion među crnim buteljiranim vinima je Nadinska rana iz 2009. godine koju proizvodi Željko Vrsaljko iz Nadina. Zlatnu medalju osvojili su Cuvee-Piket iz 2009. od Sveučilišta u Zadru, Modro jezero iz 2007. od Vinarije Grabovac iz Prološca i Blatina-Zlatna dolina iz 2007. od Hercegovine produkt d.o.o. Iz Čitluka.
Vincro Biograd (Foto: Ivan Katalinić)
Nakon proglašenja najboljih uslijedila je večera na kojoj je vinare zabavljao Bepo Matešić uz pratnju, te je održan izbor za Vinsku kraljicu za 2010. godinu. Natjecateljice su nosile nošnje svojih krajeva te su odgovarale na pitanja vezana za vina. Vinskom kraljicom je proglašena Monika Prtenjača iz Polače.
O važnosti vinogradarstva i proizvodnje vina dr. sc. Vinko Milat, savjetnik ministra poljoprivrede rekao je:
– Vrlo brzo će Hrvatska ući u Europsku uniju i tamo će nas čekati tržište s 500 milijuna potrošača. Otvaraju nam se mnoge opcije, ali može se i dogoditi da će mnogi ući na naše tržište. Pitanje je koliko smo se pripremili za Europu. Moramo naći svoje mjesto na europskom tržištu. Događa nam se sve veći uvoz stranih vina na naše tržište što nije dobro. Ne izvozimo praktički ništa i nemamo poznati brand u svijetu te to treba promijeniti. Kao rješenje ja vidim to da se svi vinari povežu u jednu krovnu organizaciju koja će raditi na stvaranju branda i izvozu.
Vincro Biograd (Foto: Ivan Katalinić)
Pitali smo Željka Vrsaljka, čija je Nadinska rana osvojila titulu šamipona među crnim buteljiranim vinima, što za njega znači ovaj sajam i kako mu pomaže u daljnjem radu.
– Moja prva nagrada bila je u Polači. Ovo je velika manifestacija na našem području i svi vinari Zadarske županije su sretni kada osvoje nagradu pa tako i ja. Svaka nagrada mi znači, ali ova posebno jer mi je s Polačom sve počelo, a i sve završava. Čast mi je biti šamiponom jer je ovo mukotrpan i težak posao, pa je lijepo kad se trud isplati. Nagrada će mi pomoći zasigurno i u promociji vina.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Izašao prijedlog kalendara za sljedeću školsku godinu: Stiže velika promjena s praznicima!

Objavljeno

-

By

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predlaže drugačiju organizaciju nastave i praznika.

Školska godina 2025./2026. vjerojatno će donijeti značajne promjene kad je riječ o školskom kalendaru odnosno praznicima. Naime, kako je objavljeno u e-Savjetovanju, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predlaže drugačiju organizaciju nastave i praznika, koje zapravo podsjeća na stanje kakvo je bilo prijašnjih godina.

Tako je u javnoj raspravi ministarstvo predložilo da više nema kratkih jesenskih niti drugog dijela zimskih praznika te bi se oni provodili u jednom dijelu.

Prema prijedlogu nastavna godina počinje 8. rujna 2025., a završava 12. lipnja, odnosno 22. svibnja 2026. godine za maturante. Pvo polugodište bi trajalo od 8. rujna do 23. prosinca 2025. godine, a drugo od 12. siječnja do 12. lipnja 2026. godine, odnosno za maturante do 22. svibnja, piše Dnevnik.hr.

Praznici u 2025./2026. bili bi u sljedećim terminima:

– zimski praznici počinju 24. prosinca 2025. godine i traju do 9. siječnja 2026. godine, a nastava počinje 12. siječnja 2026. godine.

– proljetni praznici počinju 30. ožujka 2026. godine i završavaju 6. travnja 2026. godine, a nastava počinje 7. travnja 2026. godine.

– ljetni praznici počinju 15. lipnja 2026. godine.

Zadnji dan nastave bi bio u petak 12. lipnja, a službeno ljetni praznici počinju 15. lipnja 2026. godine, osim za učenike koji imaju razredni ispit ili dopunsku nastavu, završni rad ili ispite državne mature, kao i za strukovnjake koji su na praksi.

Javno savjetovanje oko školskog kalendara za 2025./2026. možete pogledati OVDJE.

Državni praznici tijekom školske godine 2025./2026.

1. studenog (subota) – Svi sveti

18. studenog (utorak) – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
25. prosinca (četvrtak) – Božić
26. prosinca (petak) – Sveti Stjepan
1. siječnja (četvrtak) – Nova godina

6. siječnja (utorak) – Sveta tri kralja
5. travnja (nedjelja) – Uskrs
6. travnja (ponedjeljak) – Uskrsni ponedjeljak
1. svibnja (petak) – Praznik rada

30. svibnja (subota) – Dan državnosti
4. lipnja (četvrtak) – Tijelovo

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stiže hladna fronta, znatno će zahladnjeti, evo gdje je moguć snijeg

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je jutros duž obale, dok je u unutrašnjosti uglavnom oblačno, lokalno ima i slabe kiše prema istoku zemlje.

Slaba oborina moguća je i u nastavku četvrtka lokalno u unutrašnjosti, i to češće prema istoku i u Gorskoj Hrvatskoj. Prolazni pljusak moguć je i na krajnjem jugu Jadrana. Bura će puhati još u prvom dijelu dana, pojačano na udare pod Velebitom, dok će poslijepodne okretati na sjeverozapadnjak.

Posve stabilno neće biti niti tijekom petka. Lokalno slaba oborina naizglednija je u Gorskoj Hrvatskoj i na području Dalmacije.

Subota će većim dijelom biti pretežno suha, no navečer će nailaskom hladne fronte sa sjevera stići jače naoblačenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Kako će temperature padati, kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg, prije svega u gorju, u noći na nedjelju i tijekom nedjelje.

Koja pahulja tek je prolazno moguća u nižim predjelima.

Opet će ojačati sjeverni vjetar koji će prolazno na udare biti i jak, moguće i olujan. Osjetno će zahladnjeti, temperature će u unutrašnjosti pasti lokalno za više od 10 stupnjeva.

Zahladnjet će i na moru gdje će zapuhati jaka i olujna bura, što će rezultirati i problemima u prometu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Kreće se u snimanje cijele Hrvatske, evo o čemu se radi

Objavljeno

-

By

Pixabay

Do 2034. godine cijelo područje Hrvatske bit će obuhvaćeno aerofotogrametrijskim snimanjem i zračnim snimanjem LIDAR-om te izrađene službene državne karte Hrvatske, proizlazi iz prijedloga programa službene državne kartografije o kojem je Hrvatski sabor raspravljao u srijedu.

Prijedlog višegodišnjeg programa službene državne kartografije za razdoblje od 2025. do 2034., koji su zastupnici jednoglasno podržali, ima za cilj osiguravanje pouzdanih, točnih i ažurnih topografskih podataka za cijelo područje Hrvatske i izradu službenih državnih karata mjerila: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000.

Provedbom aktivnosti iz programa, građanima, javnom i privatnom sektoru osigurat će se ažurirani geoprostorni podaci Hrvatske koji su ključni za prostorno planiranje, upravljanje prostorom, krizne situacije, zaštitu prirode i okoliša te održivi razvoj, kazala je državna tajnica u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš.

Nositelj programa je Državna geodetska uprava, a potrebna sredstva za provedbu programa iznose 36,8 milijuna eura s PDV-om, pri čemu će se iz državnog proračuna osigurati 28,5 milijuna eura, a 8,3 milijuna eura iz drugih izvora financiranja.

Očekujemo financiranje iz europskih fondova, a snimanje LIDER-om financirat će se zajmom Svjetske banke, pojasnila je Magaš na upit Marije Lugarić (SDP) što se misli pod drugi izvori financiranja.

Ante Babić (HDZ) posebno je istaknuo važnost kvalitetnih i ažurnih karata za učinkovitu reakciju u kriznim situacijama kao što su poplave i potresi, a Predrag Štromar (HNS) pohvalio omogućavanje distribucije podataka putem mrežnih usluga odnosno pristup podacima u stvarnom vremenu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu