Connect with us

Hrvatska

Sabolić: "Nesporan je značaj i uloga doktora Franje Tuđmana!"

Objavljeno

-


Prošlo je 11 godina od smrti prvog hrvatskog predsjednika i utemeljitelja samostalne hrvatske države, doktora Franje Tuđmana. Na čelo države došao je krajem svibnja 1990. godine, a predsjednik je postao 26. lipnja iste. Za vrijeme njegova vodstva Hrvatska je postala neovisna i samostalna država, oduprla se agresiji tadašnje JNA te oslobodila okupirana područja i ostvarila suverenitet na cijelom teritoriju. Na predsjedničkim izborima 1995. godine ostvario je drugi predsjednički mandat koji nije završio radi smrti. Umro je 10. prosinca 1999. godine.
Mišljenja o pokojnom predsjedniku Tuđmanu, danas, 11 godina nakon njegove smrti podijeljena su. Neki kažu da je vladao dobro, neki da je vladao loše, no svi se slažu u jednoj nepobitnoj činjenici, on je taj koji je uz hrvatske branitelje stvorio suverenu i samostalnu Republiku Hrvatsku.

Zadarski političari, također su podijeljeni kad se radi o predsjedniku Tuđmanu.
Sabina Glasovac, popredsjednica zadarskog SDP-a
– Doktor Franjo Tuđman puno je napravio za Republiku Hrvatsku. Uspio je dosanjati san o neovisnosti Hrvatske, no bojim se da je u poslijeratnom periodu zapravo prekršeno dosta toga, da se odstupilo od prvotne ideje demokratskog i samostalnog društva i da su neki neodgovorno i bahato pogazili, pokrali i rasprodali sve ono za što su se naši branitelji borili i ginuli.
Đani Bunja, dožupan
– Doktor Franjo Tuđman je utemeljitelj Hrvatske države i po mom mišljenju će u povijesti biti zabilježen kao najveći hrvatski predsjednik u novijoj povijesti. Cijeli život je posvetio da bi ostvario cilj i težnje hrvatskog naroda. Mogu kazati da čitam njegove knjige i kad ga se sagleda kao jednog znanstvenika izuzetno ga cijenim i poštujem, a kao državnik je postigao najviše što je mogao.
Vesna Sabolić, predsjednica gradsog HNS-a
– Nesporan je značaj i uloga doktora Franje Tuđmana u stvaranju Republike Hrvatske, ali je isto tako nesporno da su se nakon stvaranja stvari vodile krivo i onda smo došli do ovog što imamo danas. Nakon stvaranja je bilo loše rukovodstvo i svi ispaštamo zbog tih posljedica, a baš smo ovih dana svjedoci loših temelja. Ako se neke stvari ne uspiju popraviti, nadam se da ćemo ih uspjeti nekako zalijepiti.
Zvonimir Vrančić, gradonačelnik Zadra
– Osjećam veliko poštovanje prema pokojnom doktoru Franji Tuđmanu i kao osobi, ali i prema djelu koje je učinio, a to djelo je samostalna, suverena i demokratska hrvatska država, što je i bila želja svih Hrvata. Ranije težnje za samostalnom Hrvatskom nisu bile uspješne zbog povijesnih okolnosti, ali siguran sam da je doktor Franjo Tuđman dao pečat na to, a pod tim mislim na njegovo zalaganje za državu. Prema njemu osjećam veliko poštovanje, a za djelo koje je učinio mu se klanjam.
Željko Predovan, Predsjednik gradske organizacije HSLS-a grada Zadra
– Doktora Franje Tuđmana se treba sjećati po dobrom. Ipak je on stvorio Republiku Hrvatsku skupa s hrvatskim građanima i po tome ga treba pamtiti.
Darko Kasap, dogradonačelnik
– O prvom hrvatskom predsjedniku, Franji Tuđmanu imam apsolutno pozitivan stav. Stvorio je hrvatsku državu i to će ostati zapisano u povijesti.
Dražen Grgurović, dogradonačelnik
– Pobijedili smo u krvavom oslobodilačkom ratu s Franjom Tuđmanom na čelu i to je ono što treba cijeniti, a za ostale eventualne pogreške i propuste koji su napravljeni, njih treba u ovoj situaciji staviti u drugi plan i da u ovoj situaciji nema mjesta lošim izjavama o njegovim djelima. Apsolutno ga poštujem. Lako je danas govoriti o greškama, ali u onoj situaciji koja je bila, on je napravio veliko djelo. Jedno je biti predsjednik u miru, a skroz drugačije je biti predsjednik u ratu. Nitko nije bezgrješan, pa ni on, ali o tome ne treba. Napravio je ogromnu stvar za Republiku Hrvatsku i zaslužuje moje poštovanje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. ukjzhgfd

    10. prosinca 2010. at 19:58

    Točno je da je za vrijeme Tuđmanovog vodstva Hrvatska postala neovisna i samostalna država, oduprla se agresiji tadašnje JNA te oslobodila okupirana područja i ostvarila suverenitet na cijelom teritoriju.
    Još je točnije da su Tuđman i njegovi mangubi u isto vrijeme pokrali i opljačkali vlastiti narod i državu do gole kože. Da nije umro trebalo mu je suditi za mito, kriminal i korupciju kojoj je bio idejni otac, ovan predvodnik i , zaštitnik.

     
  2. krivi podaci

    11. prosinca 2010. at 2:13

    Piše u tekstu da je Franjo Tuđman 1995. izborio drugi predsjednički mandat što ne odgovara istini.
    Naime, nakon izbora 1990., prvi predsjednički izbori održani su 1992., a drugi 1997. Dakle, drugi mandat osvaja 1997.

     
  3. uhro

    11. prosinca 2010. at 8:45

    Odmah nakon što su Ivica Račan i Stipe Mesić početkom 2000. godine preuzeli vlast, počela je najveća rasprodaja hrvatskih banaka strancima. U samo godinu dana, strancima je prodano 44.2% ukupnog hrvatskog bankarstva, a do kraja 2003. godine stranci su postali vlasnici 90.8 posto hrvatskih banaka.
    Pokojni predsjednik Tuđman se u načelu protivio rasprodaji hrvatskih banaka strancima, tako da je koncem 1998. godine samo 6.7 posto hrvatskog bankarstva bilo u stranom vlasništvu. Od ukupno 60 banaka koje su tada poslovale u Hrvatskoj, njih je 50 bilo u hrvatskom vlasništvu, dok su stranci kontrolirali deset manjih banaka s ukupnom aktivom manjom od 7 posto. Kada je Tuđman već obolio, tadašnji predsjednik Vlade Zlatko Mateša i potpredsjednik Vlade i ministar financija Borislav Škegro prvi počinju s rasprodajom. Samo u 1999. godini, oni strancima prodaju 33 posto hrvatskog bankarstva, da bi nakon preuzimanja vlasti, započeti posao dovršili novi premijer Ivica Račan i njegov ministar financija Mato Crkvenac.
    A o tom velikom bogatsvu Tuđmanovih govori kampanja njegova sina,pa čovjek nije imao za dva poštena jumbo plakata.

     
    • ukjzhgfd

      11. prosinca 2010. at 9:49

      Ti si uhro promašio ne samo metu već i bojno brdo. Naravno da je dio onoga što tvrdiš točno Kada je koalicija zavađenih rogova u vreći došla na vlas Tućko i njegova banda su već odavno pokrali narod i državu. Tuđman nije bio sposoban upravljati niti svojom vlastitom obitelji, a kamo li državom. Ostavi se ti Škekre,Mateše i Pašalića i ostalih debila i lupeža iz redova HDZ-a, glava i vođa zločinačke organizacije je bio Franjo Tuđman. Da, bio je on i bolestan, ali najviše u glavi!

       
  4. uhro

    11. prosinca 2010. at 11:22

    Smiješan si dečko ,zato su i nađeni svi oni pusti dragulji iz Tuđmanovog sefa koje su druga mesića doveli na vlast,zato je i Miro Tuđman imao sve one novce u predsjedničkoj kampanji,pa čovjek nije imao za pošten plakat.
    Mesić kupuje stanove od nekoliko milijuna eura,posjeduje vile,sela doživotni predsjednik ,predsjednik nadzornog odbora Ingre,prima mirovinu od Srbije pliva u novcu a vama mediokritetima za sve je kriv tuđman.
    Dug Hrvatske 1999 9.5 milijardi dolara uz sva ratna stradanja a 2003 već 19 milijardi,danas da i ne govorimo.
    Ovoom društvu potrebna je retuđmanizacija,deset godina ti i takvi mediokriteti detuđmanizirate i vidite što ste postigli.

     
    • ukjzhgfd

      11. prosinca 2010. at 20:55

      Šjor uhro pa ti sam sebi skačeš u usta. Oluja je bila 1995. a već tada su Tuđman i njegov KRADEZE opljačkali narod i državu. Već tada su hrvatsku branitelji ostali bez posla, jer dok su oni branili Domovinu Tuđman i njegova lupeška banda je privatizirala i tajkunizirala obiteljsko srebro.
      Branitelji ginuli i stradavali u obrani Domovine, a KRADEZEOVA banda lopovska se busala u prsa i bogatila se. Dok su stradalnici Domovinskog rata i hrvatski branitelji proganjani, mučeni i ubijani Tuđman i njegovi banditi su si stvarili raj na zemlji. To znaju svi samo oni kojima je rat bio brat to neće priznati, a čini mi se da si i ti od te sorte.
      Spominješ dug Hrvatske 1999 a zaboravljaš tko je taj dug i one silne milijarde koje su nakon toga došle na naplatu napravio. Tko je opljačkao i pokrao Hrvatsku i napravio sttinu puta veću štetu od rata. Nije vrag da su to učinili oni koji su došli poslije smrti oca privatizacijsko pretvorbene pljačke i tajkunizacije Hrvatske po Tuđmanovom receptu od 200 bogatih obitelji. Tko je za bakšiš kupio vilu u Nazorovoj, pa nije to bio Stipe Mesić.
      Daj uhro odi ća, prodaji te fore onima nekome drugom. Sve mi se čini da ti nisi uhro već UKRO!

       

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena

Objavljeno

-

By

Pixabay/Ilustracija

Nad Europskim kopnom je polje visokog tlaka. Hladna suha zračna masa polarnog porijekla prodire istočno od Karpata prema Crnom moru i donosi manje zahlađenje u naše krajeve.

Prodorom hladnog zraka nad Panonsku nizinu vjetar okreće na sjeverni smjer, a uz obalu se stvaraju uvjeti za jaku anticiklonalnu buru.

Ciklonalni vrtlog nad Pirinejskim poluotokom slabo je pokretan i dalje se hrani energijom – iz razmjerno toplog Sredozemnog mora te se sporo popunjava. Počeo se premještati nad Zapadni dio Sredozemnog mora te će do kraja idućeg tjedna putovati uz sjevernu obalu Afrike prema istoku i donijeti obilne oborine Sardiniji, Siciliji, Tirenskom moru te jugozapadnoj obali Apeninskog poluotoka.

U našim južnim krajevima uzrokovat će promjenu vremena, zapuhat će jugo uz kišu, ali tek za 10 do 12 dana.

Kakvo nas vrijeme očekuje?

Danas će nakon jutarnje magle i jutarnjih temperatura od 3 do 6C u unutrašnjosti i toplijeg Jadrana s temperaturama od 13 do 17 dan biti pretežno sunčan i razmjerno toplo. U unutrašnjosti će se magla tijekom prijepodneva razići te će biti umjerene naoblake ostataka jutarnje magle. Na Jadranu će krajem dana iznenada punom snagom zapuhati bura koja će doseći maksimum u noći na nedjelju te će mjestimice na udare puhati olujnom jačinom. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 14 do 18, na Jadranu od 18 do 21.

U nedjelju u unutrašnjosti promjenljivo oblačno s jutarnjom maglom u dolinama i uz tokove rijeka. Na Jadranu i uz Jadran sunčano uz oblake burine kape na priobalnim planinama. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 3 a na Jadranu oko 11C. Puhat će slab do umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak a na Jadranu jaka bura mjestimice s olujnim udarima. Najviše dnevne temperature zraka od 12 do 15 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18.

U nastavku tjedna pod utjecajem anticiklone stabilno suho vrijeme uz jutarnje magle. Na Jadranu će bura od utorka oslabiti i skrenuti na sjeverozapadnjak. Zbog premještanja hladne zračne mase nad sjeveroistokom Europe manji pad temperature zraka, ali sve u okvirima srednjaka za početak studenog. U unutrašnjosti je mjestimice u noći i pred jutro moguć slab mraz.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Počinje ocjenjivanje državnih i javnih službenika! Evo kriterija i procedure…

Objavljeno

-

By

Vlada je na sjednici prihvatila dvije uredbe o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih službenika te postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, na snagu stupaju 1. siječnja iduće godine, a prve odluke o ocjenama donosit će se početkom 2026. Službenici će se ocjenjivati ocjenama ‘izvrstan’, ‘naročito uspješan, ‘uspješan’, ‘zadovoljava’ te ‘ne zadovoljava’.

Prema Uredbi o postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, koju donosi Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, učinkovitost rada zaposlenika javnih službi ocjenjivat će se primjenom općih i posebnih kriterija, a koji će se, s obzirom na specifičnost svake pojedine javne službe, propisati pravilnicima za svako područje javnih službi.

Prijedlogom je definirano da je neposredno nadređeni zaposlenik tijekom godine dužan kontinuirano pratiti rad i postupanje zaposlenika, poticati na kvalitetno i učinkovito izvršavanje radnih zadataka i primjereno ponašanje te pisanim putem upozoravati na propuste i nepravilnosti zaposlenika. U nedostatku hijerarhijske strukture, čelnik javne službe odredit će osobu zaduženu za praćenje rada zaposlenika i predlaganje ocjene.

Nadređeni predlaže ocjenu, uz koju se i prilaže izvješće o učinkovitosti koju vodi, ali zaposlenikova samoprocjena, te je dostavlja Povjerenstvu za predlaganje konačne ocjene najkasnije do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu, radi donošenja konačnog prijedloga ocjene.

Povjerenstvo za predlaganje konačne ocjene i Odbor za preispitivanje prijedloga ocjene

Povjerenstvo osniva i imenuje čelnik javne službe, a mora imati neparan broj članova, njih najmanje pet, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata, a konačni prijedlog ocjene donose najkasnije do kraja veljače za prethodnu godinu.

Ako je konačni prijedlog ocjene zaposlenika ‘izvrstan’ ili ‘naročito uspješan’, Povjerenstvo ga dostavlja i Odboru za preispitivanje prijedloga ocjene, koje, također, osniva čelnik javne službe. I taj odbor mora imati neparan broj članova, najmanje tri, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata.

Ocjena kao kriterij za plaću

Konačna odluka o ocjeni donosi se najkasnije do 15. ožujka za prethodnu godinu i unosi u Registar zaposlenih u javnom sektoru radi dodjele bodova u skladu s odredbama propisa o plaćama u javnim službama.

Uredba propisuje da zaposlenik može dobiti ocjenu ‘ne zadovoljava’ pod uvjetom da je najkasnije tri mjeseca prije isteka godine za koju se provodi ocjenjivanje pisanim putem upozoren na mogućnost dobivanja negativne ocjene, s pozivom na obvezu poboljšanja izvršenja obveze.

Radnici koji su u prethodnoj godini radili manje od šest mjeseci ne ocjenjuju se, a za razdoblja odsutnosti s rada zbog korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog, očinskog dopusta i skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju koja su trajala duže od šest mjeseci u kalendarskoj godini za koju se provodi ocjenjivanje, zaposlenik će se ocijeniti ocjenom ‘uspješan’.

Kod ocjenjivanja čelnika javne službe, neposredno nadređenog zaposlenika zamjenjuje tijelo koje je imenovalo čelnika javne službe.

Za ocjenu ‘ne zadovoljava’ – prekid službe

Što se tiče državnih službenika, postupak ocjenjivanja učinkovitosti rada provodit će se kroz tri faze – planiranje ključnih zadataka koje državni službenik treba obaviti, kontrolu učinkovitosti rada, pri čemu državni službenik i neposredno nadređeni službenik polugodišnje i na kraju kalendarske godine obavljaju pregled onoga što je do tada ostvareno te ocjenjivanje učinkovitosti rada, pri čemu nadređeni službenik ocjenjuje cjelokupni rad državnog službenika tijekom kalendarske godine.

Nadređeni će biti dužan pratiti rad državnog službenika i o tome voditi evidenciju, najkasnije do 31. srpnja tekuće godine provesti polugodišnju kontrolu, a od 1. siječnja do 15. siječnja tekuće godine i završnu kontrolu učinkovitosti rada.

Državnom službeniku i namješteniku, kao i službeniku i namješteniku u javnoj službi koji je ocijenjen ocjenom ‘ne zadovoljava’, prema Zakonu o plaćama u državnoj i javnim službama, prestaje državna služba u skladu s propisima o državnim službenicima, odnosno za javne službenike prestaje služba redovitim otkazom u skladu s općim propisom o radu.

Ministarstvo pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije predlaže tri grupe kriterija ocjenjivanja – opći, posebni i kriteriji za rukovodeće državne službenike.

Prijedlog ocjene daje neposredno nadređeni službenik uz koji se prilaže i samoprocjena državnog službenika, koji ima pravo dati i primjedbu na ocjenu, a konačni prijedlog ocjene daje nadređeni službenik koji rukovodi najvišom ustrojstvenom jedinicom.

‘Izvrstan’ i ‘naročito uspješan’

Prijedlog ocjene ‘izvrstan’ mora biti posebno obrazložen, a da bi postigao tu ocjenu državni službenik mora ostvariti bodove za ocjenu ‘naročito uspješan, propisuje se u prijedlogu Uredbe, imati iznimne rezultate u radu, posebice ako obavlja poslove u opsegu znatno većem od uobičajenog ili je inovativan i kreativan te aktivno sudjeluje u unapređenju upravnog područja ili se dodatno angažira na provedbi reformi i projekata u upravnom području u kojem je zaposlen.

Prijedlog ocjene ‘izvrstan’, kao i ‘naročito uspješan’ dostavlja se Odboru za preispitivanje prijedloga ocjena, koje osniva čelnik tijela.

Prve ocjene početkom 2026. godine

Uredbe stupaju na snagu 1. siječnja 2025., a prve odluke o ocjeni učinkovitosti rada prema kriterijima i načinu vrednovanja donosit će se početkom 2026. godine.

– Prva isplata dodataka na plaću za one službenike koji će u 2025. i 2026. godini prikupiti potreban broj bodova, odnosno njih 12, što znači da će biti ocijenjeni dvije uzastopne godine ocjenom ‘izvrstan’, očekuje se 2027. godine, rekao je ministar pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodatak na plaću za učinkovitost rada obračunava se na osnovnu plaću uvećanu za dodatak za radni staž i, prema Zakonu, za ostvarenih najmanje 12 bodova prilikom ocjenjivanja iznosi tri posto i povećava se s povećanjem ostvarenih bodova, a za ostvarenih najviših 120 bodova iznosi 30 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Evo kolike će božićnice dobiti zaposleni u državnim firmama

Objavljeno

-

By

Pixabay

Ako radite u državnoj firmi, božićnica vam je zagarantirana. Evo koliko će zaposleni dobiti pod bor. Cifre i nisu neke, osim u HEP-u.

HŽ Infrastruktura d.o.o. božićnicu će isplatiti svim radnicima, a određena je prema važećem Kolektivnom ugovoru. Božićnica će za 2024. godinu iznositi 250 eura po radniku. Ukupan predviđeni iznos za božićnice je 1,33 milijuna eura, rekli su za Dnevnik.hr u tvrtki.

Janaf svojim zaposlenima temeljem Kolektivnog ugovora uoči Božića daruje božićnicu u iznosu od 331,81 eura.

Svojim radnicima INA i ove godine isplaćuje naknade i potpore utvrđene važećim Kolektivnim ugovorom: prigodnu nagradu za Božić, tzv. božićnicu, u iznosu od 331,81 EUR neto te dar za djecu u visini od 132,72 EUR neto po djetetu. Isplatom božićnice obuhvaćeni su svi radnici u društvima INA Grupe, odnosno više od 8500 radnika, priopćili su.

Radnicima većine društava INA Grupe početkom prošle godine, uslijed inflatornih pritisaka, iznosi godišnjih bonusa ugrađeni su u fiksna mjesečna primanja koja su porasla svim zaposlenima, a pritom je zadržan i kvartalni bonus koji se radnicima isplaćuje ovisno o ostvarenju poslovnih rezultata i individualnom doprinosu, naveli su dodatno u priopćenju.

Hrvatske ceste pod borom svojim zaposlenima dat će 150,00 eura, jednako kao i prošle godine. Ukupni iznos isplate ovisi o broju zaposlenika u mjesecu isplate. Trenutni broj zaposlenika je 483

Hrvatska pošta isplatit će božićnicu u iznosu 500 eura, što je čak 300 eura iznad iznosa propisanog Kolektivnim ugovorom.

HEP će svojim djelatnicima isplatiti iznos od 497,71 eura po radniku.

Grad Zagreb će svojim djelatnicima sukladno odredbama Kolektivnog ugovora također isplatiti božićnice. Ona će za 3009 zaposlenika Gradske uprave za 2024. godinu iznositi 331,81 euro.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu