Connect with us

Hrvatska

Forbesova lista najbogatijih ljudi u 2010

Objavljeno

-


Dok se ostatak svijeta polako i nesigurno oporavlja od recesije, 400 najbogatijih Amerikanaca zabilježilo je sjajne rezultate. U 2010. godini njihov je imetak porastao za osam posto, ili 1,37 bilijuna dolara, a više od polovice, njih 217, bogatije je nego što je bilo prije godinu dana.
Godina je bila dobra za one koji su već godinama na vrhu, ali i za osnivače Facebooka. Dobri prijatelji Bill Gates i Warren Buffet u 2010. godini su povećali svoje bogatstvo za četiri i pet milijardi dolara, dok je Mark Zuckerberg utrostručio svoj imetak, a suosnivač Facebooka Dustin Moskovitz je postao najmlađi milijarder svih vremena.
Za ulazak na listu 400 najbogatijih bilo je potrebno premašiti milijardu dolara. Na listu je po prvi put ušlo 16 novih ljudi, 18 ih se vratilo, a 34 bogataša ispala su s nje.
Vodeći na Forbesovoj listi je Carlos Slim Helu iz Meksika sa procijenjenim imetkom u vrijednosti od 53.5 milijarde dolara.
2. Bill Gates
Kako navodi Forbes, Gates nije najbogatiji čovjek na svijetu, ali to je samo zato što je najdarežljiviji. Sa 54 milijarde dolara procijenjenog imetka, Gates je 17. godinu zaredom na vrhu liste Forbes 400, a do danas je donirao čak 28 milijardi dolara, uglavnom kroz fondaciju Billa i Melinde Gates. Microsoft, tvrtka koju je osnovao i koja dominira svjetskim tržištem računala, donosi stalne prihode. Gatesov udio u kompaniji je vrijedan 16 milijardi dolara, iako su dionice ostale na istoj razini tijekom 2010. godine. Gates redovno prodaje svoje dionice u Microsoftu i ulaže ih u investicijsku kompaniju Cascade, koja čini 70 posto njegovog imetka, kao i u druge projekte s kojima se zabavlja.
3. Warren Buffet
Gatesov partner u bridžu i vjerojatno najveći investicijski mag svih vremena, Buffet, “težak” je fascinantnih 45 milijardi dolara, a namjerava nakon smrti ostaviti 99 posto svog bogatstva Gatesovoj fondaciji. Kako sam kaže, najbolja investicija koju ima u životu su zdravlja i prijatelji. Od 1965. godine, kad je preuzeo tekstilnu kompaniju Berkshire Hathaway, postao je sinonim za najdarovitijeg investitora današnjice. U 2009. godini je ta kompanija preuzela željezničku kompaniju Burlington Northern Santa Fe za frapantnih 26 milijardi dolara.
4. Larry Ellison
Šef divovskog Oraclea ove je godine dolazio na naslovnice preko svoje svađe s HP-om, kao i preko ostvarenja svog dugogodišnjeg sna o osvajanju Kupa Amerike u jedrenju. Oracle je tijekom godina preuzeo 66 tvrtki, a u 2010. je uspio profitirati od zadnje velike kupovine, one kompanije Sun Microsystems. U zadnjih pet godina je Ellison dobio 960 milijuna dolara kompenzacije za svoje mjesto izvršnog direktora kompanije, a nedavno je svoju plaću srezao na jedan dolar. Od 27 milijardi dolara imetka, Ellison namjerava dati 95 posto u dobrotvorne svrhe, a tijekom godina potrošio je 100 milijuna dolara, da bi u veljači ove godine osvojio Kup Amerike, najcjenjeniju jedriličarsku utrku na svijetu.
5. Christy Walton i obitelj
Udovica Johna Waltona, sina Sama Waltona, osnivača Wal-Marta, najvećeg trgovačkog lanca u SAD-u, naslijedila je svojih 24 milijarde dolara kad je njen suprug umro u zrakoplovnoj nesreći 2005. godine. Ove je godine dobila i dodatni bonus zbog mudre investicije svog pokojnog supruga. John Walton je rano ušao u kompaniju First Solara, a dionice te tvrtke su od 2006. godine skočile za 400 posto. Ipak, većina imetka dolazi od Wal-Marta, koji godišnje ima prodaju od 405 milijardi dolara, i zapošljava preko dva milijuna ljudi. Njen šurjak James nalazi se na sedmom mjestu liste.
6. Charles Koch i David Koch
Dva brata, nasljednika diva Koch Industries, su s 21,5 milijardi dolara po glavi najbogatiji par braće svih vremena. za razliku od svoja druga dva brata, Fredericka i Williama, koji su nakon očeve smrti prodali svoje udjele u obiteljskoj kompaniji, dvojica su braće odlučila nastaviti širenje. Uspješno. Koch Industries je druga najveća privatna kompanija u SAD-u, a dvojica braće su poznati politički aktivisti i mecene libertarijanskog pokreta. Zadnji put su se na političkoj sceni sukobili s guvernerom Kalifornije Arnoldom Schwarzeneggerom kad su dali milijuna dolara da bi našli načina za borbu protiv njegovog zakona o klimatskim promjenama.
Među prvih dvadeset na listi nalaze se i gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg, osnivači Googlea Larry Page i Sergei Brin, investitor George Soroš, ili suosnivač Microsofta Paul Allen, prenosi lifezona.com.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu