Hrvatska
SLUČAJ STRPIĆ: Policija nema ni motiv ni sumnjivca!?
Praktički jedino “filmsko” ubojstvo u Zadru koje pamtimo, a koje se dogodilo prije trinaest godina, još uvijek nema svog scenaristu ni redatelja. Riječ je, dakako, o ubojstvu Ive Strpića (66), umirovljenika iz Zadra, a koji je ubijen između 31. siječnja i 7. veljače 1998. godine u Zadru, oštrim predmetom. Odgovor na pitanje – što se zaista s njime dogodilo i zašto, te tko je ubojica, Strpić je odnio sa sobom u grob.
Tog poznatog i imućnog, nagađa se, zadarsog kolekcionara i filantropa policija je pronašla mrtvog u njegovom stanu na Kalelargi 7. veljače 1998. godine. Policiju su pozvali susjedi sa tvrdnjom da ga desetak dana nisu vidjeli. Strpić je na glavi imao više teških ozljeda koje su zadane oštrim predmetom. Prema nalazu obdukcije, uzrok Strpićeve smrti bilo je iskrvarenje od zadobivenih ozljeda.
Strpić je zadobio tri udarca nepoznatim oštrim predmetom. Obzirom na činjenicu da nije bio oženjen i nije imao djece, osim njegove sada već stare sestre, nasljednik Strpićeve imovine je njegov nećak, Petar Strpić, a koji živi u Zagrebu. Do danas, reći će, prošao je Golgotu ne bi li se primakao makar milimetar rješenju ubojstva svog strica.
Petar Strpić ispričao je medijima prije dvije godine kako je vidio neke fotografije s očevida i neke dijelove dosjea koji je navodno ubrzo nekim čudom misteriozno nestao, što u policiji danas oštro demantiraju. Strpića tvrdi i kako je njegov stric imao kolekciju vrijednih zlatnika i zlatnu bankovnu karticu za račune u Švicarskoj, a koja mu nikada nije vraćena. Policija je svojevremeno dala zahtjev Interpolu da im se na uvid stave računi pokojnog Strpića u Švicarskoj, ali je taj njihov zahtjev odbijen.
Petar Strpić dalje tvrdi i kako je njegov pokojni stric Ivo prodao dio svoje kuće u Biogradu za 200 tisuća maraka, ali da po ubojstvu taj novac nikada nije pronađen, iako je trebao biti u stanu jer nije bio na računima, a sam Strpić navodno je živio skromno da bi potrošio toliku količinu novca.
U razgovoru sa djelatnicima Policijske uprave zadarske koji još uvijek rade na tom ubojstvu, reporteri Z NET-a saznaju ovih dana da se ni nakon trinaest godina čak niti ne kalkulira s motivom zbog kojeg je Strpić hladnokrvno ubijen, a nije pronađeno ni oružje kojim je ubojstvo počinjeno…
– Zadnja obrada je bila krajem 2009., a tadašnji podaci o počinitelju ubojstva nisu se pokazali vjerodostojni, kaže nam inspektor Ivica Dučić koji još uvijek radi na slučaju Strpić.
Na predmetu se, kako doznajemo, radi bez prekida, ali trenutno ne postoji sumnja prema bilo kome. Kuću u Biogradu, prema riječima policijskih djelatnika koji rade na slučaju, pokojni Strpić nije prodao, kako tvrdi njegov nećak, već je iznajmljivao kao poslovni prostor. Uz to, dodat će, sve osobe koje su bile povezane sa najmom tog prostora u Biogradu su istražene.
– Obavljeno je preko 800 obavijesnih razgovora nad više od 30 osoba i provedeno je kompletno kriminalističko istraživanje u više od 15 pretraga domova. Dosije Strpić postoji, nije “nestao”, i vodi se u jedanaest registratora, veli nam inspektor Dučić otkrivajući kako predmet kojim je Strpić ubijen nikada nije nađen, a motiv je policiji još uvijek nepoznat.
– Kada bismo znali motiv, imali bi jasan pravac kojim trebamo krenuti. Smatramo da smo imali kvalitetan pristup slučaju od samog početka, naglašavaju zadarski policijski djelatnici. Provalu u Strpićev stan 2003. godine, dakle pet godina nakon njegovog ubojstva, ne dovode u vezu sa ubojstvom.
Protok vremena od ubojstva do danas otežavajući je faktor u rješavanju slučaja. Međutim, u zadarskoj policiji tvrde kako je cijeli tim radio na tom slučaju i propusta – nije bilo.
– Sve što radimo vezano za slučaj u koordinaciji je sa Županijskim državnim odvjetništvom, kažu u policiji i pozivaju građane da prijave bilo kakvu informaciju o slučaju.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa