Connect with us

Hrvatska

Burna pravosudna 2010.

Objavljeno

-


Malo nas je što iznenadilo ove godine. Drama na samom državnom vrhu koja traje još od prošle godine dobila za epilog uhićenje bivšeg nam premijera i smjenu pola vlade. Tu političku dramu pratila su i mnoga uhićenja povezana s organiziranim kriminalom, a premijerkina antikorupcijska borba, na prvi pogled, izgleda kao da je dobila maha. No ta borba čini se kako ipak nije doprla do našeg grada, jer dok cijela zemlja gleda kako padaju “veliki poduzetnici i političari” u Zadru korupcije kao da nema.
Kod nas je sve pošteno. Nitko nije krao, nitko nema veze ni s kim, jer nikoga nisu uhvatili s prstima u marmeladi. No čini se kako nikoga nije niti briga što su te prste odavno umočili i polizali, a tega odavno presušila. Kako na državnom vrhu tako i u Zadru govore uvije istu rečenicu “službe rade svoj posao”. Nekoliko mjeseci nakon početka 2010. točnije u trećem mjesecu počele su promjene u zadarskoj “službi”, policiji. Tako je dotadašnjeg načelnika Antona Dražinu zamijenio Zlatko Sokolar, koji je došao iz Dubrovnika, pa mu je Zadar ipak bio malo nepoznata sredina. No, čini se kako, iako je odličan policijski načelnik, Sokolar još nije ispunio obećano, borbu protiv korupcije.
No, ono što je uvidio je da ljude na rukovodećim položajima u policiji treba mijenjati. Zapravo, rečeno je kako su to oni sami zatražili jer je policijski posao pun stresa. Nedugo nakon tragedije u Benkovcu (gdje se dogodilo dvostruko ubojstvo i samoubojstvo), a za koju se tražila odgovornost i policije, temeljem vlastite zamolbe načelnik policijske postaje Benkovac, Ivica Burčul, zatražio je premještaj. Na čelo operativno komunikacijskog centra došao je Ivan Gambiraža, dok je dotadašnji načelnik OKC-a, Bore Mršić, zatražio je premještaj s tog rukovodećeg položaja, a zamijenio je Antu Kulaša na mjestu voditelja OKC-a. Kulaš je pak otišao u Benkovac na mjesto Ivice Burčula. Načelnika kriminalističke policije u Zadru, Antuna Novoselovića, zamijenio je Gašpar Begonja. Baja je shvatio očito da je nabolje i službeno prijeći u politiku – bliže si oltaru, pa bolje i čuješ. SDP je bio njegova opcija.
No, zadarskoj policiji treba svakako odati i priznanje na akcijama koje su odrađivane na području Zadarske županije. Tako je ovo ljeto medijske stupce punila akcija policije tijekom koje je razbijen lanac prostitucije, bilo je tu akcija u kojima je otkriveno po nekoliko kilograma droga (marihuane i heroina), a padale su i neke “krupnije ribe” zadarskog narko tržišta.
Na klupu Županijskog suda u Zadru po drugi put sjeo i Elvis Šopić, ubojica taksita Igora Ćustića kojem je Vrhovni sud ukinuo presudu od 30 godina. Šopić je optužen a i osuđen jer je 2008. upucao Ćustića, a zaim i zapalio taxi u kojem je bio ubijeni. Nakon dugog i mučnog suđena Šopiću je izrečena presuda od 15 godina.
Novinske stupce ovo ljeto punio je i Perica Majstorović koji se ubio u bjelovarskom zatvoru, a samo za podsjetnik – on je po narudžbi Šime Medanića ubio Medanićevu sestru Slavicu. Županijski sud u Zadru osudio ga je na 40 godina zatvora.
U Zadru je u studenom započelo i suđenje desetljeća – ono Draženu Slavici, vatrogasnom zapovjedniku kojeg prozivaju za tragediju koja se 2007. dogodila na Kornatima. Tada je na Kornatima poginulo 13 mladih vatrogasaca, a iako je tragedija tada na noge digula cijeli državni vrh (čak je i Sanader dolazio u zadarsku Opću bolnicu), do dan danas se ne zna uzrok tragedije. Teorije urote se kreću od toga da je kriva vojska do toga da je uzrok bio eruptivni požar. Slavici se suđenje nastavalja u sljedećoj godini.
Klupu zadarskog suda dijelio je i Josip Modrić, zajedno sa Franom Olujićem, sinom poznatog zagrebačkog odvjetnika. Ovaj drugi se kune da nije znao da mu je ovaj prvi stavio drogu u džep, iako se prvi izjasnio da je kriv. Kazne su bile minimalne.
Iako su se na Županijskom sudu izredali mnogi poznati i manje poznati građani ovog grada, mogli bi pomisliti kako nam je pravosuđe idealno. Kad, ono, i tamo neki koji su zalutali na visoke funkcije.
Jedan takav je smijenjeni općinski državni odvjetnik Trpimir Kučina, a koji nije shvatio kako, kad si na toj funkciji, ne smiješ pajdašima dijeliti krunske dokaze iz službenih predmeta. Malo se zabunio, pa je odmah morao djelovati županijski državni odvjetnik Ivan Galović koji ga je smijenio, a Kučina je tri mjeseca bio na relaciji Zadar-Zagreb gdje je o njegovoj sudbini odlučivalo Državnoodvjeničko vijeće. I odlučilo je – Kučina će ostati zamjenik općinskog državnog odvjetnika, ali bez mogućnosti napredovanja pune tri godine.
Na samom kraju, po Zadru se proširila i vijest da predsjednik Županijskog suda Antun Klišmanić – odlazi u mirovinu. Tko će ga zamjeniti? I tu imamo nekih glasina, ali – vrijeme će još pokazati.
Eto, godina nam je bila burna. Pola vlade, političara i poduzetnika otišlo je na odmor u Remetinec Inn, a nama ostaje za vidjeti hoće li im se pridružiti i pokoji zadarski dužnosnik ili poduzetnik?

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. OČEKIVANO...

    31. prosinca 2010. at 11:28

    i naravno ni riječi o Renaultu Sinovčiću. Pa da, on je prijatelj redakcije!!!
    Jadni novinari moji, nije vam lako!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu