Hrvatska
"Ma kakvi sotonisti!? Buntovni tinejdžeri ili pijanci!"
Nakon što je nepoznati počinitelj na zadarskom Gradskom groblju prije koji dan počupao i preokrenuo naopako križeve sa sedamdesetak grobova, iznova se procijedila priča o kakvim sotonističkim sektama u Zadru koje bi opisanim izvodile svojvrstan sotonistički “obred”. Takvo što trenutačno je za Z NET demantirao poznati domaći alternativac, Drago Plečko.
* Koliko je u opisanom događaju sotonizma, a koliko je to zapravo čin vandala ili, kako ih mediji, nazivaju “poremećenog uma”? O čemu se zapravo radi?
– Ima nekoliko mogućnosti. Najvjerojatnije je riječ o tinejdžerima koji time podsvjesno izražavaju otpor spram društva i krize u cjelini, ali i religije. Dolazi, dakako, u obzir i osoba sa psihičkim problemima, no sve se doima preorganizirano, dakle vjerojatno se radi o više osoba, dok pojedinci obično ostave scenu u kaotičnom stanju. U konačnici nije isključeno da se radi o osobama u pripitom stanju. No, obično u takvom slučaju zaostaju razbijene boce, opušci cigareta ili nešto slično. Konačno, nije isključeno da je to netko učinio pod utjecajem goleme količine knjiga koje se bave urocima, magijom i drugim srednjevjekovnim praznovjerjem.
* Nedavno smo pisali o momku iz Šibenika koji je nestao 1986. godine i od tada mu se gubi svaki trag. Navodno je ubijen u sotonističkom ritualu na jednom otoku kraj Zadra. Tijelo mu nikada nije pronađeno. Jeste li čuli za taj slučaj i koliko to može imati veze sa sotonizmom?
– Načuo sam neke priče o ubojstvima u sklopu sotonističkih rituala, ali je obično kod tako ekstremnih slučajeva u pitanju organizirana grupa, potrebne su pripreme i iza takva rituala zaostaju artefakti koje je teško očistiti, a još je teže ukloniti bez traga tijelo. Spominjete “momka iz Šibenika”, ali ne i ime i dodatne detalje. Urbani mitovi tog tipa izuzetno su česti pa treba biti oprezan. U SAD-u godišnje netragom nestane 700.000 osoba, ali gotovo nikada nitko ne sumnja na sotonističke rituale, iako su tamo takve stvari razvijenije mnogo više.
* Možete li komentirati slučaj Aleksandra Milesa za kojeg se govorilo da pripada sotonističkoj sekti zvanoj “Crna Ruža”? Postoji li ta sekta? Jeste kada čuli nešto o njoj? Koliko ima istine u svemu tome?
– “Crna ruža” je izmišljotina koju su prilijepili Željku Malnaru koji je u Dugom Selu zalazio u kafić “Garuda” koji je ime dobio po indijskoj mitskoj ptici. U isti je kafić zalazila 15-godišnja djevojčica koja je počinila samoubojstvo, a počelo se pričati da se prije tog čina odjenula u crnu odjeću. Kako je Malnar u svojoj knjizi “U potrazi za staklenim gradom” pisao o kultu Crvene ruže, čini mi se u Afghanistanu, jedan je zagrebački – ne baš bistar – novinar sve to sklopio u jednu priču i proglasio Malnara vođom sekte Crna ruža, što je notorna glupost zbog koje je Malnar, međutim, imao mnogo neugodnosti. Aleksandar Milles je bio poremećeni vlasnik nekoliko videoteka, a u filmove je utiskivao subliminalne sotonističke poruke, najčešće broj 666. Kako je pokrao značajne količine građe iz Sveučilišne i nacionalne biblioteke i prodao je u Austriji, dobio je višegodišnju robiju. Za vrijeme odsluženja kazne je počinio samoubojstvo. Nije imao veze s nikakvim sektama.
* Jedna od teorija je da je sotonizam u bivšoj Jugoslaviji izmislila Udba kako bi se mogla rješavati onih koji su im smetali, a onda to pripisati nekakvim zlim silama.
– Sumnjam, imali su na raspolaganju jednostavnija sredstva za uništavanje ljudi. Istina je, međutim, da postoji sumnja da su na platnom spisku imali ljude koji su lansirali takve priče u sklopu eksperimentiranja vezano uz psihološki rat protiv ideološkog neprijatelja, konkretno Crkve. No, to su samo špekulacije. Udba je kao tajna policija stajala vjerojatno iza dosta ubojstava ali naprosto je smiješno špijunažu i opasne igre produžene ruke politike trpati u isti koš sa srednjevjekovnim praznovjerjem koje je, nakon uzleta Crkve Sotone Szandora LaVeya, posve splasnulo. Osim toga, LaVey se dobro zajebavao, a nije ubijao ljude.
* Koliko onda uopće – i u kojim situacijama – ima istine u tim pričama o sotonizmu?
– Izvan traženja uzbuđenja i uvrnute zabave – vrlo malo. Postoje u raznim religijama pojmovi, figure koje su pandan onome što mi zovemo Sotonom, kao npr. kod Sikha Kal Niranjan. No, nikakvi se krvavi rituali uz to ne vezuju. Sotone danas nose najskuplja odijela, Rolexe, voze se u skupim automobilima, muljaju sa stotinama milijuna kuna, zloporabe svoje položaje i kradu i tako doprinose krizi u kojoj se ova zemlja nalazi, pa i tolikoj nezaposlenosti i nesigurnosti. Otkrijte tajne račune i otkrili ste Sotonino skrovište.
* Kakav je profil ljudi koji sebe nazivaju sotonistima?
– Riječ je o egzibicionistima koji nemaju drukčijeg načina afirmirati se osim patološkim idejama. Ili su u pitanju klinci, zajebanti koje silno zabavlja galama koja se digla radi jednog necivilizacijskog i uvredljivog čina oskrvnuća grobova.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa