Connect with us

Hrvatska

"Ma kakvi sotonisti!? Buntovni tinejdžeri ili pijanci!"

Objavljeno

-

Drago Plečko (foto: PIXSELL)
Nakon što je nepoznati počinitelj na zadarskom Gradskom groblju prije koji dan počupao i preokrenuo naopako križeve sa sedamdesetak grobova, iznova se procijedila priča o kakvim sotonističkim sektama u Zadru koje bi opisanim izvodile svojvrstan sotonistički “obred”. Takvo što trenutačno je za Z NET demantirao poznati domaći alternativac, Drago Plečko.
* Koliko je u opisanom događaju sotonizma, a koliko je to zapravo čin vandala ili, kako ih mediji, nazivaju “poremećenog uma”? O čemu se zapravo radi?
Ima nekoliko mogućnosti. Najvjerojatnije je riječ o tinejdžerima koji time podsvjesno izražavaju otpor spram društva i krize u cjelini, ali i religije. Dolazi, dakako, u obzir i osoba sa psihičkim problemima, no sve se doima preorganizirano, dakle vjerojatno se radi o više osoba, dok pojedinci obično ostave scenu u kaotičnom stanju. U konačnici nije isključeno da se radi o osobama u pripitom stanju. No, obično u takvom slučaju zaostaju razbijene boce, opušci cigareta ili nešto slično. Konačno, nije isključeno da je to netko učinio pod utjecajem goleme količine knjiga koje se bave urocima, magijom i drugim srednjevjekovnim praznovjerjem.
* Nedavno smo pisali o momku iz Šibenika koji je nestao 1986. godine i od tada mu se gubi svaki trag. Navodno je ubijen u sotonističkom ritualu na jednom otoku kraj Zadra. Tijelo mu nikada nije pronađeno. Jeste li čuli za taj slučaj i koliko to može imati veze sa sotonizmom?
Načuo sam neke priče o ubojstvima u sklopu sotonističkih rituala, ali je obično kod tako ekstremnih slučajeva u pitanju organizirana grupa, potrebne su pripreme i iza takva rituala zaostaju artefakti koje je teško očistiti, a još je teže ukloniti bez traga tijelo. Spominjete “momka iz Šibenika”, ali ne i ime i dodatne detalje. Urbani mitovi tog tipa izuzetno su česti pa treba biti oprezan. U SAD-u godišnje netragom nestane 700.000 osoba, ali gotovo nikada nitko ne sumnja na sotonističke rituale, iako su tamo takve stvari razvijenije mnogo više.
* Možete li komentirati slučaj Aleksandra Milesa za kojeg se govorilo da pripada sotonističkoj sekti zvanoj “Crna Ruža”? Postoji li ta sekta? Jeste kada čuli nešto o njoj? Koliko ima istine u svemu tome?
– “Crna ruža” je izmišljotina koju su prilijepili Željku Malnaru koji je u Dugom Selu zalazio u kafić “Garuda” koji je ime dobio po indijskoj mitskoj ptici. U isti je kafić zalazila 15-godišnja djevojčica koja je počinila samoubojstvo, a počelo se pričati da se prije tog čina odjenula u crnu odjeću. Kako je Malnar u svojoj knjizi “U potrazi za staklenim gradom” pisao o kultu Crvene ruže, čini mi se u Afghanistanu, jedan je zagrebački – ne baš bistar – novinar sve to sklopio u jednu priču i proglasio Malnara vođom sekte Crna ruža, što je notorna glupost zbog koje je Malnar, međutim, imao mnogo neugodnosti. Aleksandar Milles je bio poremećeni vlasnik nekoliko videoteka, a u filmove je utiskivao subliminalne sotonističke poruke, najčešće broj 666. Kako je pokrao značajne količine građe iz Sveučilišne i nacionalne biblioteke i prodao je u Austriji, dobio je višegodišnju robiju. Za vrijeme odsluženja kazne je počinio samoubojstvo. Nije imao veze s nikakvim sektama.
* Jedna od teorija je da je sotonizam u bivšoj Jugoslaviji izmislila Udba kako bi se mogla rješavati onih koji su im smetali, a onda to pripisati nekakvim zlim silama.
– Sumnjam, imali su na raspolaganju jednostavnija sredstva za uništavanje ljudi. Istina je, međutim, da postoji sumnja da su na platnom spisku imali ljude koji su lansirali takve priče u sklopu eksperimentiranja vezano uz psihološki rat protiv ideološkog neprijatelja, konkretno Crkve. No, to su samo špekulacije. Udba je kao tajna policija stajala vjerojatno iza dosta ubojstava ali naprosto je smiješno špijunažu i opasne igre produžene ruke politike trpati u isti koš sa srednjevjekovnim praznovjerjem koje je, nakon uzleta Crkve Sotone Szandora LaVeya, posve splasnulo. Osim toga, LaVey se dobro zajebavao, a nije ubijao ljude.
* Koliko onda uopće – i u kojim situacijama – ima istine u tim pričama o sotonizmu?
– Izvan traženja uzbuđenja i uvrnute zabave – vrlo malo. Postoje u raznim religijama pojmovi, figure koje su pandan onome što mi zovemo Sotonom, kao npr. kod Sikha Kal Niranjan. No, nikakvi se krvavi rituali uz to ne vezuju. Sotone danas nose najskuplja odijela, Rolexe, voze se u skupim automobilima, muljaju sa stotinama milijuna kuna, zloporabe svoje položaje i kradu i tako doprinose krizi u kojoj se ova zemlja nalazi, pa i tolikoj nezaposlenosti i nesigurnosti. Otkrijte tajne račune i otkrili ste Sotonino skrovište.
* Kakav je profil ljudi koji sebe nazivaju sotonistima?
– Riječ je o egzibicionistima koji nemaju drukčijeg načina afirmirati se osim patološkim idejama. Ili su u pitanju klinci, zajebanti koje silno zabavlja galama koja se digla radi jednog necivilizacijskog i uvredljivog čina oskrvnuća grobova.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena

Objavljeno

-

By

Pixabay/Ilustracija

Nad Europskim kopnom je polje visokog tlaka. Hladna suha zračna masa polarnog porijekla prodire istočno od Karpata prema Crnom moru i donosi manje zahlađenje u naše krajeve.

Prodorom hladnog zraka nad Panonsku nizinu vjetar okreće na sjeverni smjer, a uz obalu se stvaraju uvjeti za jaku anticiklonalnu buru.

Ciklonalni vrtlog nad Pirinejskim poluotokom slabo je pokretan i dalje se hrani energijom – iz razmjerno toplog Sredozemnog mora te se sporo popunjava. Počeo se premještati nad Zapadni dio Sredozemnog mora te će do kraja idućeg tjedna putovati uz sjevernu obalu Afrike prema istoku i donijeti obilne oborine Sardiniji, Siciliji, Tirenskom moru te jugozapadnoj obali Apeninskog poluotoka.

U našim južnim krajevima uzrokovat će promjenu vremena, zapuhat će jugo uz kišu, ali tek za 10 do 12 dana.

Kakvo nas vrijeme očekuje?

Danas će nakon jutarnje magle i jutarnjih temperatura od 3 do 6C u unutrašnjosti i toplijeg Jadrana s temperaturama od 13 do 17 dan biti pretežno sunčan i razmjerno toplo. U unutrašnjosti će se magla tijekom prijepodneva razići te će biti umjerene naoblake ostataka jutarnje magle. Na Jadranu će krajem dana iznenada punom snagom zapuhati bura koja će doseći maksimum u noći na nedjelju te će mjestimice na udare puhati olujnom jačinom. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 14 do 18, na Jadranu od 18 do 21.

U nedjelju u unutrašnjosti promjenljivo oblačno s jutarnjom maglom u dolinama i uz tokove rijeka. Na Jadranu i uz Jadran sunčano uz oblake burine kape na priobalnim planinama. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 3 a na Jadranu oko 11C. Puhat će slab do umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak a na Jadranu jaka bura mjestimice s olujnim udarima. Najviše dnevne temperature zraka od 12 do 15 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18.

U nastavku tjedna pod utjecajem anticiklone stabilno suho vrijeme uz jutarnje magle. Na Jadranu će bura od utorka oslabiti i skrenuti na sjeverozapadnjak. Zbog premještanja hladne zračne mase nad sjeveroistokom Europe manji pad temperature zraka, ali sve u okvirima srednjaka za početak studenog. U unutrašnjosti je mjestimice u noći i pred jutro moguć slab mraz.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Počinje ocjenjivanje državnih i javnih službenika! Evo kriterija i procedure…

Objavljeno

-

By

Vlada je na sjednici prihvatila dvije uredbe o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih službenika te postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, na snagu stupaju 1. siječnja iduće godine, a prve odluke o ocjenama donosit će se početkom 2026. Službenici će se ocjenjivati ocjenama ‘izvrstan’, ‘naročito uspješan, ‘uspješan’, ‘zadovoljava’ te ‘ne zadovoljava’.

Prema Uredbi o postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, koju donosi Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, učinkovitost rada zaposlenika javnih službi ocjenjivat će se primjenom općih i posebnih kriterija, a koji će se, s obzirom na specifičnost svake pojedine javne službe, propisati pravilnicima za svako područje javnih službi.

Prijedlogom je definirano da je neposredno nadređeni zaposlenik tijekom godine dužan kontinuirano pratiti rad i postupanje zaposlenika, poticati na kvalitetno i učinkovito izvršavanje radnih zadataka i primjereno ponašanje te pisanim putem upozoravati na propuste i nepravilnosti zaposlenika. U nedostatku hijerarhijske strukture, čelnik javne službe odredit će osobu zaduženu za praćenje rada zaposlenika i predlaganje ocjene.

Nadređeni predlaže ocjenu, uz koju se i prilaže izvješće o učinkovitosti koju vodi, ali zaposlenikova samoprocjena, te je dostavlja Povjerenstvu za predlaganje konačne ocjene najkasnije do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu, radi donošenja konačnog prijedloga ocjene.

Povjerenstvo za predlaganje konačne ocjene i Odbor za preispitivanje prijedloga ocjene

Povjerenstvo osniva i imenuje čelnik javne službe, a mora imati neparan broj članova, njih najmanje pet, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata, a konačni prijedlog ocjene donose najkasnije do kraja veljače za prethodnu godinu.

Ako je konačni prijedlog ocjene zaposlenika ‘izvrstan’ ili ‘naročito uspješan’, Povjerenstvo ga dostavlja i Odboru za preispitivanje prijedloga ocjene, koje, također, osniva čelnik javne službe. I taj odbor mora imati neparan broj članova, najmanje tri, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata.

Ocjena kao kriterij za plaću

Konačna odluka o ocjeni donosi se najkasnije do 15. ožujka za prethodnu godinu i unosi u Registar zaposlenih u javnom sektoru radi dodjele bodova u skladu s odredbama propisa o plaćama u javnim službama.

Uredba propisuje da zaposlenik može dobiti ocjenu ‘ne zadovoljava’ pod uvjetom da je najkasnije tri mjeseca prije isteka godine za koju se provodi ocjenjivanje pisanim putem upozoren na mogućnost dobivanja negativne ocjene, s pozivom na obvezu poboljšanja izvršenja obveze.

Radnici koji su u prethodnoj godini radili manje od šest mjeseci ne ocjenjuju se, a za razdoblja odsutnosti s rada zbog korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog, očinskog dopusta i skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju koja su trajala duže od šest mjeseci u kalendarskoj godini za koju se provodi ocjenjivanje, zaposlenik će se ocijeniti ocjenom ‘uspješan’.

Kod ocjenjivanja čelnika javne službe, neposredno nadređenog zaposlenika zamjenjuje tijelo koje je imenovalo čelnika javne službe.

Za ocjenu ‘ne zadovoljava’ – prekid službe

Što se tiče državnih službenika, postupak ocjenjivanja učinkovitosti rada provodit će se kroz tri faze – planiranje ključnih zadataka koje državni službenik treba obaviti, kontrolu učinkovitosti rada, pri čemu državni službenik i neposredno nadređeni službenik polugodišnje i na kraju kalendarske godine obavljaju pregled onoga što je do tada ostvareno te ocjenjivanje učinkovitosti rada, pri čemu nadređeni službenik ocjenjuje cjelokupni rad državnog službenika tijekom kalendarske godine.

Nadređeni će biti dužan pratiti rad državnog službenika i o tome voditi evidenciju, najkasnije do 31. srpnja tekuće godine provesti polugodišnju kontrolu, a od 1. siječnja do 15. siječnja tekuće godine i završnu kontrolu učinkovitosti rada.

Državnom službeniku i namješteniku, kao i službeniku i namješteniku u javnoj službi koji je ocijenjen ocjenom ‘ne zadovoljava’, prema Zakonu o plaćama u državnoj i javnim službama, prestaje državna služba u skladu s propisima o državnim službenicima, odnosno za javne službenike prestaje služba redovitim otkazom u skladu s općim propisom o radu.

Ministarstvo pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije predlaže tri grupe kriterija ocjenjivanja – opći, posebni i kriteriji za rukovodeće državne službenike.

Prijedlog ocjene daje neposredno nadređeni službenik uz koji se prilaže i samoprocjena državnog službenika, koji ima pravo dati i primjedbu na ocjenu, a konačni prijedlog ocjene daje nadređeni službenik koji rukovodi najvišom ustrojstvenom jedinicom.

‘Izvrstan’ i ‘naročito uspješan’

Prijedlog ocjene ‘izvrstan’ mora biti posebno obrazložen, a da bi postigao tu ocjenu državni službenik mora ostvariti bodove za ocjenu ‘naročito uspješan, propisuje se u prijedlogu Uredbe, imati iznimne rezultate u radu, posebice ako obavlja poslove u opsegu znatno većem od uobičajenog ili je inovativan i kreativan te aktivno sudjeluje u unapređenju upravnog područja ili se dodatno angažira na provedbi reformi i projekata u upravnom području u kojem je zaposlen.

Prijedlog ocjene ‘izvrstan’, kao i ‘naročito uspješan’ dostavlja se Odboru za preispitivanje prijedloga ocjena, koje osniva čelnik tijela.

Prve ocjene početkom 2026. godine

Uredbe stupaju na snagu 1. siječnja 2025., a prve odluke o ocjeni učinkovitosti rada prema kriterijima i načinu vrednovanja donosit će se početkom 2026. godine.

– Prva isplata dodataka na plaću za one službenike koji će u 2025. i 2026. godini prikupiti potreban broj bodova, odnosno njih 12, što znači da će biti ocijenjeni dvije uzastopne godine ocjenom ‘izvrstan’, očekuje se 2027. godine, rekao je ministar pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodatak na plaću za učinkovitost rada obračunava se na osnovnu plaću uvećanu za dodatak za radni staž i, prema Zakonu, za ostvarenih najmanje 12 bodova prilikom ocjenjivanja iznosi tri posto i povećava se s povećanjem ostvarenih bodova, a za ostvarenih najviših 120 bodova iznosi 30 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Evo kolike će božićnice dobiti zaposleni u državnim firmama

Objavljeno

-

By

Pixabay

Ako radite u državnoj firmi, božićnica vam je zagarantirana. Evo koliko će zaposleni dobiti pod bor. Cifre i nisu neke, osim u HEP-u.

HŽ Infrastruktura d.o.o. božićnicu će isplatiti svim radnicima, a određena je prema važećem Kolektivnom ugovoru. Božićnica će za 2024. godinu iznositi 250 eura po radniku. Ukupan predviđeni iznos za božićnice je 1,33 milijuna eura, rekli su za Dnevnik.hr u tvrtki.

Janaf svojim zaposlenima temeljem Kolektivnog ugovora uoči Božića daruje božićnicu u iznosu od 331,81 eura.

Svojim radnicima INA i ove godine isplaćuje naknade i potpore utvrđene važećim Kolektivnim ugovorom: prigodnu nagradu za Božić, tzv. božićnicu, u iznosu od 331,81 EUR neto te dar za djecu u visini od 132,72 EUR neto po djetetu. Isplatom božićnice obuhvaćeni su svi radnici u društvima INA Grupe, odnosno više od 8500 radnika, priopćili su.

Radnicima većine društava INA Grupe početkom prošle godine, uslijed inflatornih pritisaka, iznosi godišnjih bonusa ugrađeni su u fiksna mjesečna primanja koja su porasla svim zaposlenima, a pritom je zadržan i kvartalni bonus koji se radnicima isplaćuje ovisno o ostvarenju poslovnih rezultata i individualnom doprinosu, naveli su dodatno u priopćenju.

Hrvatske ceste pod borom svojim zaposlenima dat će 150,00 eura, jednako kao i prošle godine. Ukupni iznos isplate ovisi o broju zaposlenika u mjesecu isplate. Trenutni broj zaposlenika je 483

Hrvatska pošta isplatit će božićnicu u iznosu 500 eura, što je čak 300 eura iznad iznosa propisanog Kolektivnim ugovorom.

HEP će svojim djelatnicima isplatiti iznos od 497,71 eura po radniku.

Grad Zagreb će svojim djelatnicima sukladno odredbama Kolektivnog ugovora također isplatiti božićnice. Ona će za 3009 zaposlenika Gradske uprave za 2024. godinu iznositi 331,81 euro.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu