Connect with us

Hrvatska

Milošević: "Slavica nije morao provjeravati jesu li DVD-ovci punoljetni!"

Objavljeno

-

Dražen Slavica (foto: Žeminea Čotrić)
Nakon više od tri godine, na Županijskom sudu u Zadru, 23. studenog 2010. godine započelo je suđenje Draženu Slavici, bivšem zapovjedniku Šibensko-kninske vatrogasne zajednice. Slavicu Državno odvjetništvo tereti za organizacijske propuste pri gašenju požara na Kornatima, kojom prilikom je poginulo dvanaest vatrogasaca. Slavica je tom prilikom rekao kako se ne osjeća krivim.
Optužnica Slavicu tereti da je 30.8.2007. u Šibeniku, u svojstvu zapovjednika Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije i zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Šibenik, nakon što je oko 11:50 sati dobio obavijest da gori u Nacionalnom parku Kornati i da se požar širi, zapovjedio da se organizira skupina gasitelja za gašenje tog požara od pripadnika Javne vatrogasne postrojbe Šibenik i DVD-a Vodice, Zablaće i Tisno i da se oni svi okupe na heliodromu u vojarni “Bribirski knezovi” radi desantiranja helihopterom na Kornat.
Kad se okupila skupina gasitelja  koju su sačinjavali Dino Klarić, Ivica Crvelin, Ivan Marinović, Marinko Knežević, Nenad Alviž, Josip Klarić, Mate Bačić, Josip Zoričić, Šime Copić i Mate Gulam iz JVP Šibenik, Gabrijel Skočić, Hrvoje Strikoman, malodobni Karlo Ševerdija, Ante Juričev Mikulin, Mario Jozić iz DVD-a Vodice, malodobni Marko Stančić, Tomislav Crvelin, Ante Crvelin, Frane Lučić i ročni vojnik Josip Lučić iz DVD-a Tisno te Ivica Perković, Kristijan Popović i Krešimir Grgas iz DVD-a Zablaće na heliodromu se spustio i transposrtni helikopter Hrvatske vojske u koji se nisu smjeli ukrcati maloljetnici. Svi su se ukrcali u helikopter, gdje ih je uputio Slavica i krenuli za NP Kornati iako nisu svi završili protupožarne intervencije i iako je među ukrcanima bilo malodobnika, a od njih su jedino obuku za desentiranje prošli Dino Klarić, Ivan Marinović i Nenad Alviž, a ostali obuku nisu prošli te se radi o osobama nedovoljno osposobljenim i osobama koje nisu imale uvjete za obavljanje ovakve vrste protupožarne intervencije.
23. studenog samo je pročitana optužnica, a danas se počelo s ispitivanjem svjedoka. Današnje suđenje trajalo je skoro sedam sati, a od predviđena četiri svjedoka ispitana su samo dva, Josip Klarić, otac poginulog Dina Klarića i Volimir Milošević, tadašnji Slavicin zamjenik.
Otac preminulog Dina Klarića, koji je tada bio voditelj smjene, također je bio na intervenciji na kobnom požaru, no spletom okolnosti nije bio u skupini koja je nastradala. On je u svom iskazu ispričao u detalje što i kako se dogodilo. Naime, nakon što su dobili dojavu o požaru, naređeno im je da spreme opremu za desant te da vodu i kruške s vodom ne nose sa sobom već da će im to biti donešeno s Murtera. Klarić je detaljno opisivao cijeli taj tragični dan. Između ostalog rekao je kako se na Kornatu teško može stupiti u kontakt s JVP-om i pilotima kanadera i helikoptera pa da je on baš iz tog razloga krenuo, nakon dogovora sa sinom koji je ujedno bio i zapovjednik požarišta, penjati se na brdo ne bi li uhvatio signal. Penjao se 20ak minuta, a zatim ga je Dino nazvao i rekao kako je uspio stupiti u kontakt s JVP. Nakon što je zaključio kako nemaju potrebu biti na toj lokaciji jer se požar širio u drugom smjeru, odlučeno je da će ići na drugu lokaciju. Josip je Dinu rekao da idu bez njega jer je predaleko da ga čekaju te da će sam doći. Dino mu je još rekao kako postoji mogućnost da će dobiti i kanader. Kada je helikopter krenuo, Josip je vidio da trojica vatrogasaca se nisu ukrcala. Tada je Josip stupio u kontakt s dežurnim operativnim Blačićem te mu je on rekao kako su ta trojica izgubila vezu te im nije javljeno na vrijeme za ukrcaj. Blačić mu je još rekao kako će kanader doći, budući da ga je Josip upozoravao da ih je premalo te da oni neće moći ugasiti požar.
Nakon ovog razgovora Josip se uputio prema trojici vatrogasaca i oni prema njemu. Nakon što su se našli krenuli su dalje. Došli su do neke uvale gdje su pomogli ljudima da ugase vatru oko kuća. Nakon toga Josip je rekao jednom od te trojice da zove Blačića i pita Dinov broj. No, Blačić mu nije htio dati Dinov broj pa je Josip sam morao pitati. Međutim, Dina nisu uspjeli dobiti pa su dvojica krenula hvatati signal. 10ak minuta nakon što su otišli, javili su Josipu da se nalaze u opasnosti. U međuvremenu, Josipa je kontaktirao i Knežević koji mu je rekao da pod hitno zove JVP da dođe helikopter, da ima ozlijeđenih i dva mrtva. Josip Klarić krenuo je prema unesrećenima, ovu trojicu što su kasnili na ukrcaj i spletom okolnosti ostali s njim je poslao po vodu u uvalu kada je vidio u kakvom su stanju unesrećeni. Bili su izgoreni, tražili su vode, puni opeklina… Knežević mu je rekao da je vatra samo prošla i iznenadila ih. Također ga je upozorio da gore na stazi ima još unesrećenih. Josip je potom krenuo na stazu i tamo je ugledao svog sina. Tada je ugledao helikopter, no taj helikopter je otišao. Josip je stupio u vezu s Blačićem te mu rekao o mrtvima i kakva je situacija. Njegove zadnje riječi Blačiću bile su:
„Šta radite, igrate se ka mala dica.“
Zatim se vratio do unesrećenih, a oni su i dalje tražili vodu. Oko 18:00 sati došao je helikopter GSS-a i samo se jedan spasitelj spustio. Unesrećene su stavljali u hlače za spašavanje. Tada su došli i momci s vodom. Potom je došao i Stipe Božić, spasilac koji je donio kolica, no ona su bila neispravna. Helikopterom su prevezli preživjele, a poginule su ostavili jer to tako po propisima i ide. Preživjeli su trebali biti prebačeni na Firule u Split, no nije bilo dovoljno goriva u helikopteru pa su prebačeni u Zadar.
Josip Klarić rekao je kako odbacuje mogućnost eruptivnog požara jer trava oko unesrećenih bila je izgorena samo s jedne strane što ne bi bilo moguće da je u pitanju bio eruptivni požar.
Slavicin odvjetink Čedo Prodanović pitao je Klarića tko je odgovoran za intervencije dolaskom na mjesto požara na što mu je Klarica rekao kako je to bio njegov sin Dino, no sve radnje na terenu bile su unaprijed isplanirane od strane Slavice.
Nakon dugog ispitivanja Josipa Klarića krenulo je svjedočenje Volimira Miloševića. On je u to vrijeme bio zamjenik Dražena Slavice, odnosno zamjenik zapovjednika Vatrogasne postrojbe Šibenik. U svom iskazu rekao je kako su taj dan meteorološki uvjeti bili pogodni za požare te su bili pozvani na veći oprez. On je bio sa Slavicom u Skradinu kada su dobili dojavu o požaru. Potom su krenuli u vojarnu na heliodrom. Milošević je bio zadužen da vrati vozilo s kojim će biti prevezene kruške na Murter, a od tamo na Kornat. Zašto je samo jedna kruška prevezena rekao je da ne zna. Miloševića su pitali tko je nakon dojave o požaru donosio bilo kakve odluke on je rekao Slavica. No, Milošević je naglasio kako Slavica nije morao provjeravati da li svi imaju uvjet za desant i da li su DVD-ovci koji su im poslani punoljetni jer se očekuje da jesu ako su već tu poslani. Isto tako Milošević je morao potvrditi da je kanader koji je maknut s Kornata ne bi li išao na požar u Vodice, mora biti maknut po naredbi Slavice. Međutim, rekao je također kako je Dino Klarić kao voditelj smjene bio glavni na požarištu.
Nakon duge rasprave, za kraj je predstavnik obitelji poginulih Igor Marinović, otac pokojnog Ivana, pitao Miloševića da li je dobio naređenje od Slavice da prenese vodu za piće s drugom kruškom, na što mu je ovaj odgovorio negativno. Potom ga je upitao:
„ A tko je bio odgovoran za kruške onda?“
Milošević je rekao kako je za to bio zadužen DVD Tisno.
„A tko je trebao biti u kontaktu s njima”, pitao je Marinović.
Milošević nije dao suvisli odgovor, ali i to će se razjasniti sutra, kada će biti ispitan glavni operativni, Blačić.
Suđenje se nastavlja u sudnici Borisa Babića u 09:30.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. Mirko

    19. siječnja 2011. at 9:58

    A puštite čovika jer svi dobro znate da oni rade po naređenjima iz vrha svoje stranke a svi dobrio znamo u kojoj su oni stranci.
    Jer da nisu u toj stranci ne bi bili na zapovjednim mistima di jesu, a da ne slušaju naređenja iz stranke ne bi bili u stranci!

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu