Connect with us

Hrvatska

OBISTINJENE NAJAVE Z NET-A: Miho Zrnić Marinović iza rešetaka!

Objavljeno

-


Ugledni zadarski poduzetnik Miho Zrnić Marinović nakon oko mjesec i pol dana ozbiljne istrage od jučer je iza rešetaka, prvi je jučer objavio Z NET portal. Zanimanje domaćeg pravosuđa za ovog zadarskog poduzetnika, inače, naš je portal pratio od prvoga dana, odnosno od sredine prosinca, kada je cjelovit spis o poslovanju Zrnića i njegovih tvrtki otputovao iz zadarske policije za USKOK. Obzirom na težinu prikupljenog materijala, i na činjenicu da je već tada u pritvoru bio prvi Zrnićev poslovni partner, direktor Fonda za zaštitu okoliša Vinko Mladineo, jasno je bilo da je uhićenje neizbježno i da je samo pitanje dana – ili sata – kada će se Zrnić naći gdje je danas. Od tada, dakle od sredine prosinca, isto je iščekivao i sam Zrnić koji je u više navrata, po saznanju da bi mogao biti priveden, bježao iz zemlje, no u konačnici je ipak dolijao.
Ne vjerujući da bi jedan od, smatralo se, najuglednijih Zadrana mogao dočekati ovakvu sudbinu, gotovo svi mediji u vrijeme pisanja Z NET-a o ovome što će se dogoditi pokroviteljski su stajali uz Zrnića, no i takvi su danas odustali, a njihov glavni lokalni junak preko noći je pretvoren u najobičnijeg kriminalca.
Točne informacije, dakle, a koje je jedini objavljivao Z NET portal, govore da je zadarska policija u prosincu završila obradu nad Mihom Zrnićem Marinovićem, odnosno poslovanjem njegove tvrtke “Sirovina”. U vrijeme obrade, Zrnić je policiji navodno bio nedostupan i vjerovalo se kako je, shvativši da je u obradi, privremeno bio čak i napustio zemlju.
Predmet je po dovršetku obrade ustupljen USKOK-u (prije kakvih mjesec dana) i otamo se od tada očekivao sljedeći korak prema uglednom zadarskom poduzetniku. Tako se i dogodilo. Z NET u tijeku dana donosi detalje o uhićenju godine u Zadru, kao i prve reakcije zadarskih poduzetnika i prvih Zrnićevih suradnika i prijatelja, a koji su se već počeli ograđivati o njega…

Zadarski “kralj otpada”, kapetan Miho Zrnić Marinović, otkako je jedan od novijih hrvatskih uhićenika, Vinko Mladineo, došao na čelo Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 2004. godine, do danas postao jedan od najuspješnijih hrvatskih biznismena. Njegova tvrtka Sirovina odlagalište je praktički preko noći postala gigant koji mahom dobiva sve najskuplje i najosjetljivije poslove za čišćenje bivših tvornica od opasnog otpada. Prije samo 10 godina, Zrnić se bavio filmskom produkcijom.
Još 2006. gotovo nitko nije znao za njegovu tvrtku. Do posla u Obrovcu. Naravno, tada je prestao snimati filmove i bacio se isključivo na otpad. Tvrtka u kojoj je od 1992. godine suvlasnik, a zaposlio se ondje tek 2004. godine, kada je Mladineo postao direktor Fonda, danas je samo u njegovu vlasništvu i posluje kao nikada dosad.
Koja je tajna tako naglog poslovnog uspjeha? Zrnić je tijekom zadnje četiri godine nizao poslove koje mu dodjeljuju država i jedinice lokalne samouprave: sanacija bazena lužine i crvenog mulja u bivšoj tvornici glinice kod Obrovca, posao vrijedan 135 milijuna kuna (navodno, jer postoji verzija da je cijena radova u međuvremenu porasla, ali nikakve službene informacije iz Fonda za zaštitu okoliša nismo mogli dobiti), zatim dekontaminacija zemljišta šibenske Tvornice elektroda ferolegura, vrijedna 20 milijuna kuna koju je prvotno platio Fond, a u konačnici će je platiti ipak građani Šibenika. Osim toga, Sirovina je sanirala zadarski Polikem, odlagalište azbesta u Vranjicu i tvornicu Salonita u Splitu – posao vrijedan preko 100 milijuna kuna.
Kod Salonita je posao stvarno vrhunski obavljen: Zrnić je na tri mjeseca zaposlio radnike bivše tvornice da oni odnose opasni otpad i tako ispao “socijalno osjetljiv”. Mediji su pisali hvalospjeve o njemu zbog toga i, uistinu, jako je pohvalno za jednu državu, kada se tvornice masovno zatvaraju, uposliti onda radnike da ih – čiste. Tek nedavno su u javnost izašle činjenice kako je i taj posao u međuvremenu poskupio. Sve je platio Fond.

Posao s PET ambalažom
Nakon pritvaranja Vinka Mladinea, smijenjenog direktora Fonda za zaštitu okoliša, u medije su izašli i navodi o malverzacijama s reciklažom PET ambalaže – oko koje se okretalo također više stotina milijuna kuna. I tu je u igri – neizbježna tvrtka Sirovina odlagalište. Što god je radio Fond na čelu s pritvorenim Mladineom, gotovo uvijek je Miho Zrnić Marinović dobivao unosne poslove.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. mate

    21. siječnja 2011. at 9:00

    a je likujete sad. pa bio je i vaš šef pritvoren pa se nije pisalo

     
  2. Zdenko

    21. siječnja 2011. at 9:07

    što je i arijana bila zatvorena???

     
    • mate

      21. siječnja 2011. at 11:21

      ne arijana nego njen mentor. ribar iz novigrada. jasnije?

       
  3. ols

    21. siječnja 2011. at 10:09

    Zanimljivo da jedino z-net piše o ovome. Na niti jednom drugom hrvatskom portalu nema vijesti o ovome, a z-net 6 vijesti vezano za zrnića. Vi nešto gadno imate protiv njega čini mi se. Prenapuhujete vijest i obmanjujete javnost!

     
  4. znaor

    21. siječnja 2011. at 12:35

    A, treba napraviti nova odlagališta i sl. , ipak je to zlatna koka. Budući da je svugdje u svijetu djelatnost prikupljanja i odlaganja sirovina uvije nastojao kontrolirati organizirani kriminal, ništa čudno da se na ovaj način bori protiv konkurencije. Nitko tu nije nevin. Kad pogledate vlasničku strukturu sličnih firmi – sve postane jasno. Te poslove, kao i buduće, planira netko preuzeti, a možemo po navici pretpostaviti tko.

     
  5. fuseli

    21. siječnja 2011. at 12:54

    Problem je što vi pišete i najavljujete spektakl mjesecima. Svaki normalan i korektan portal objavio bi ovu vijest, a sa blaćenjem bi pričekao do nekakve eventualne osude ili kazne dotičnome. Vi imate deset “vijesti” na naslovnici o istoj stvari a koja se svodi na priveden na razgovor zbog sumnje. Čitava naslovnica vam je u jednoj vijesti, da je dotični poduzetnik priveden na obavijesni razgovor i eventualno zadržan u pritvoru … malo smiješno zar ne? Mei se čini da je tu riječ o fimi i plaćanju reketa HDZ u još jednom.

     
    • miho

      21. siječnja 2011. at 12:59

      hahaha..o fimi,da. pa tvoj gazda fuseli je iz price o fimi. sto si se prepo?

       
      • fuseli

        21. siječnja 2011. at 14:12

        aj to pismeno sastavi jer nitko ne može shvatiti o čemu pričaš.
        pretpostavljam da je još jedan plaćao fimi al kad i ako isplivaju dokazi znati će se nešto više. Komentiram da je neozbiljno optužiti bilo koga bez ikakvih dokaza i čudno i smiješno je da jedan lokalni web sve svoje vijesti zasniva na crtici o privođenju zrnića. Isto tako isti portal selektira vijesti o drugim zadarskim lokalnim smutljivcima, šerifima i političarima koji su sasvim sigurno zamračili znatno više, a mogle bi im se prikrpati i razne druge kriminalne kvalifikacije. Ili je pristranost i navijanje sad objektivnost i istraživačko novinarstvo? lol indeed.

         
  6. marko

    24. siječnja 2011. at 18:33

    a najbolje da preimenujete portal u miho zrnic net…bas me zanima o cemu ces pisati kad zavrsi cila ova predstava!haha

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena

Objavljeno

-

By

Pixabay/Ilustracija

Nad Europskim kopnom je polje visokog tlaka. Hladna suha zračna masa polarnog porijekla prodire istočno od Karpata prema Crnom moru i donosi manje zahlađenje u naše krajeve.

Prodorom hladnog zraka nad Panonsku nizinu vjetar okreće na sjeverni smjer, a uz obalu se stvaraju uvjeti za jaku anticiklonalnu buru.

Ciklonalni vrtlog nad Pirinejskim poluotokom slabo je pokretan i dalje se hrani energijom – iz razmjerno toplog Sredozemnog mora te se sporo popunjava. Počeo se premještati nad Zapadni dio Sredozemnog mora te će do kraja idućeg tjedna putovati uz sjevernu obalu Afrike prema istoku i donijeti obilne oborine Sardiniji, Siciliji, Tirenskom moru te jugozapadnoj obali Apeninskog poluotoka.

U našim južnim krajevima uzrokovat će promjenu vremena, zapuhat će jugo uz kišu, ali tek za 10 do 12 dana.

Kakvo nas vrijeme očekuje?

Danas će nakon jutarnje magle i jutarnjih temperatura od 3 do 6C u unutrašnjosti i toplijeg Jadrana s temperaturama od 13 do 17 dan biti pretežno sunčan i razmjerno toplo. U unutrašnjosti će se magla tijekom prijepodneva razići te će biti umjerene naoblake ostataka jutarnje magle. Na Jadranu će krajem dana iznenada punom snagom zapuhati bura koja će doseći maksimum u noći na nedjelju te će mjestimice na udare puhati olujnom jačinom. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 14 do 18, na Jadranu od 18 do 21.

U nedjelju u unutrašnjosti promjenljivo oblačno s jutarnjom maglom u dolinama i uz tokove rijeka. Na Jadranu i uz Jadran sunčano uz oblake burine kape na priobalnim planinama. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 3 a na Jadranu oko 11C. Puhat će slab do umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak a na Jadranu jaka bura mjestimice s olujnim udarima. Najviše dnevne temperature zraka od 12 do 15 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18.

U nastavku tjedna pod utjecajem anticiklone stabilno suho vrijeme uz jutarnje magle. Na Jadranu će bura od utorka oslabiti i skrenuti na sjeverozapadnjak. Zbog premještanja hladne zračne mase nad sjeveroistokom Europe manji pad temperature zraka, ali sve u okvirima srednjaka za početak studenog. U unutrašnjosti je mjestimice u noći i pred jutro moguć slab mraz.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Počinje ocjenjivanje državnih i javnih službenika! Evo kriterija i procedure…

Objavljeno

-

By

Vlada je na sjednici prihvatila dvije uredbe o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih službenika te postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, na snagu stupaju 1. siječnja iduće godine, a prve odluke o ocjenama donosit će se početkom 2026. Službenici će se ocjenjivati ocjenama ‘izvrstan’, ‘naročito uspješan, ‘uspješan’, ‘zadovoljava’ te ‘ne zadovoljava’.

Prema Uredbi o postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, koju donosi Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, učinkovitost rada zaposlenika javnih službi ocjenjivat će se primjenom općih i posebnih kriterija, a koji će se, s obzirom na specifičnost svake pojedine javne službe, propisati pravilnicima za svako područje javnih službi.

Prijedlogom je definirano da je neposredno nadređeni zaposlenik tijekom godine dužan kontinuirano pratiti rad i postupanje zaposlenika, poticati na kvalitetno i učinkovito izvršavanje radnih zadataka i primjereno ponašanje te pisanim putem upozoravati na propuste i nepravilnosti zaposlenika. U nedostatku hijerarhijske strukture, čelnik javne službe odredit će osobu zaduženu za praćenje rada zaposlenika i predlaganje ocjene.

Nadređeni predlaže ocjenu, uz koju se i prilaže izvješće o učinkovitosti koju vodi, ali zaposlenikova samoprocjena, te je dostavlja Povjerenstvu za predlaganje konačne ocjene najkasnije do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu, radi donošenja konačnog prijedloga ocjene.

Povjerenstvo za predlaganje konačne ocjene i Odbor za preispitivanje prijedloga ocjene

Povjerenstvo osniva i imenuje čelnik javne službe, a mora imati neparan broj članova, njih najmanje pet, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata, a konačni prijedlog ocjene donose najkasnije do kraja veljače za prethodnu godinu.

Ako je konačni prijedlog ocjene zaposlenika ‘izvrstan’ ili ‘naročito uspješan’, Povjerenstvo ga dostavlja i Odboru za preispitivanje prijedloga ocjene, koje, također, osniva čelnik javne službe. I taj odbor mora imati neparan broj članova, najmanje tri, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata.

Ocjena kao kriterij za plaću

Konačna odluka o ocjeni donosi se najkasnije do 15. ožujka za prethodnu godinu i unosi u Registar zaposlenih u javnom sektoru radi dodjele bodova u skladu s odredbama propisa o plaćama u javnim službama.

Uredba propisuje da zaposlenik može dobiti ocjenu ‘ne zadovoljava’ pod uvjetom da je najkasnije tri mjeseca prije isteka godine za koju se provodi ocjenjivanje pisanim putem upozoren na mogućnost dobivanja negativne ocjene, s pozivom na obvezu poboljšanja izvršenja obveze.

Radnici koji su u prethodnoj godini radili manje od šest mjeseci ne ocjenjuju se, a za razdoblja odsutnosti s rada zbog korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog, očinskog dopusta i skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju koja su trajala duže od šest mjeseci u kalendarskoj godini za koju se provodi ocjenjivanje, zaposlenik će se ocijeniti ocjenom ‘uspješan’.

Kod ocjenjivanja čelnika javne službe, neposredno nadređenog zaposlenika zamjenjuje tijelo koje je imenovalo čelnika javne službe.

Za ocjenu ‘ne zadovoljava’ – prekid službe

Što se tiče državnih službenika, postupak ocjenjivanja učinkovitosti rada provodit će se kroz tri faze – planiranje ključnih zadataka koje državni službenik treba obaviti, kontrolu učinkovitosti rada, pri čemu državni službenik i neposredno nadređeni službenik polugodišnje i na kraju kalendarske godine obavljaju pregled onoga što je do tada ostvareno te ocjenjivanje učinkovitosti rada, pri čemu nadređeni službenik ocjenjuje cjelokupni rad državnog službenika tijekom kalendarske godine.

Nadređeni će biti dužan pratiti rad državnog službenika i o tome voditi evidenciju, najkasnije do 31. srpnja tekuće godine provesti polugodišnju kontrolu, a od 1. siječnja do 15. siječnja tekuće godine i završnu kontrolu učinkovitosti rada.

Državnom službeniku i namješteniku, kao i službeniku i namješteniku u javnoj službi koji je ocijenjen ocjenom ‘ne zadovoljava’, prema Zakonu o plaćama u državnoj i javnim službama, prestaje državna služba u skladu s propisima o državnim službenicima, odnosno za javne službenike prestaje služba redovitim otkazom u skladu s općim propisom o radu.

Ministarstvo pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije predlaže tri grupe kriterija ocjenjivanja – opći, posebni i kriteriji za rukovodeće državne službenike.

Prijedlog ocjene daje neposredno nadređeni službenik uz koji se prilaže i samoprocjena državnog službenika, koji ima pravo dati i primjedbu na ocjenu, a konačni prijedlog ocjene daje nadređeni službenik koji rukovodi najvišom ustrojstvenom jedinicom.

‘Izvrstan’ i ‘naročito uspješan’

Prijedlog ocjene ‘izvrstan’ mora biti posebno obrazložen, a da bi postigao tu ocjenu državni službenik mora ostvariti bodove za ocjenu ‘naročito uspješan, propisuje se u prijedlogu Uredbe, imati iznimne rezultate u radu, posebice ako obavlja poslove u opsegu znatno većem od uobičajenog ili je inovativan i kreativan te aktivno sudjeluje u unapređenju upravnog područja ili se dodatno angažira na provedbi reformi i projekata u upravnom području u kojem je zaposlen.

Prijedlog ocjene ‘izvrstan’, kao i ‘naročito uspješan’ dostavlja se Odboru za preispitivanje prijedloga ocjena, koje osniva čelnik tijela.

Prve ocjene početkom 2026. godine

Uredbe stupaju na snagu 1. siječnja 2025., a prve odluke o ocjeni učinkovitosti rada prema kriterijima i načinu vrednovanja donosit će se početkom 2026. godine.

– Prva isplata dodataka na plaću za one službenike koji će u 2025. i 2026. godini prikupiti potreban broj bodova, odnosno njih 12, što znači da će biti ocijenjeni dvije uzastopne godine ocjenom ‘izvrstan’, očekuje se 2027. godine, rekao je ministar pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodatak na plaću za učinkovitost rada obračunava se na osnovnu plaću uvećanu za dodatak za radni staž i, prema Zakonu, za ostvarenih najmanje 12 bodova prilikom ocjenjivanja iznosi tri posto i povećava se s povećanjem ostvarenih bodova, a za ostvarenih najviših 120 bodova iznosi 30 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Evo kolike će božićnice dobiti zaposleni u državnim firmama

Objavljeno

-

By

Pixabay

Ako radite u državnoj firmi, božićnica vam je zagarantirana. Evo koliko će zaposleni dobiti pod bor. Cifre i nisu neke, osim u HEP-u.

HŽ Infrastruktura d.o.o. božićnicu će isplatiti svim radnicima, a određena je prema važećem Kolektivnom ugovoru. Božićnica će za 2024. godinu iznositi 250 eura po radniku. Ukupan predviđeni iznos za božićnice je 1,33 milijuna eura, rekli su za Dnevnik.hr u tvrtki.

Janaf svojim zaposlenima temeljem Kolektivnog ugovora uoči Božića daruje božićnicu u iznosu od 331,81 eura.

Svojim radnicima INA i ove godine isplaćuje naknade i potpore utvrđene važećim Kolektivnim ugovorom: prigodnu nagradu za Božić, tzv. božićnicu, u iznosu od 331,81 EUR neto te dar za djecu u visini od 132,72 EUR neto po djetetu. Isplatom božićnice obuhvaćeni su svi radnici u društvima INA Grupe, odnosno više od 8500 radnika, priopćili su.

Radnicima većine društava INA Grupe početkom prošle godine, uslijed inflatornih pritisaka, iznosi godišnjih bonusa ugrađeni su u fiksna mjesečna primanja koja su porasla svim zaposlenima, a pritom je zadržan i kvartalni bonus koji se radnicima isplaćuje ovisno o ostvarenju poslovnih rezultata i individualnom doprinosu, naveli su dodatno u priopćenju.

Hrvatske ceste pod borom svojim zaposlenima dat će 150,00 eura, jednako kao i prošle godine. Ukupni iznos isplate ovisi o broju zaposlenika u mjesecu isplate. Trenutni broj zaposlenika je 483

Hrvatska pošta isplatit će božićnicu u iznosu 500 eura, što je čak 300 eura iznad iznosa propisanog Kolektivnim ugovorom.

HEP će svojim djelatnicima isplatiti iznos od 497,71 eura po radniku.

Grad Zagreb će svojim djelatnicima sukladno odredbama Kolektivnog ugovora također isplatiti božićnice. Ona će za 3009 zaposlenika Gradske uprave za 2024. godinu iznositi 331,81 euro.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu