Connect with us

Hrvatska

Šime Copić: "Rekli su da tražimo jednog nestalog vatrogasca, a ja sam naišao na pet mrtvih"

Objavljeno

-

Dražen Slavica (foto: Z NET/ Žeminea Čotrić)
Na Županijskom sudu u Zadru danas je nastavljeno suđenje Draženu Slavici, bivšem zapovjedniku Šibensko-kninske vatrogasne zajednice. Slavicu Državno odvjetništvo tereti za organizacijske propuste pri gašenju požara na Kornatima, kojom prilikom je poginulo dvanaest vatrogasaca.
Na prošlom suđenju, kada je svjedočio tadašnji dežurni operativni Blačić, došlo je do saznanja da je Slavica znao za tragediju i svjesno je šutio i zapovjedio da se o njoj ne govori, kako centru 112 tako i šefu Pomorske policije.
Danas su ispitana tri nova svjedoka, tadašnji vatrogasci, Nenad Alviž i Šime Copić djelatnici JVP Šibenik i Ivica Perković, pripadnik DVD Zablaće. Sva trojica su za vrijeme tragedije bila na Kornatu no na drugim lokacijama od stradale grupe vatrogasaca.
Alviž je bio u prvoj grupi koju je helikopter ostavio, dok je druge vozio na drugo požarište. On je rekao kako su oni krenuli gasiti vatru koja je prijetila kućama te da im je i kanader došao pomoći. Bacio je 10ak bacanja i otišao. Nakon što su iskontrolirali vatru krenuli su na južni dio otoka pomoći ljudima s vatrom koja je prijetila njihovim kućama. Tada je Alviž čuo od pripadnika DVD Vodice kako govore da ih je otac preminulog Ante Mikulina zvao i prenio sinove riječi da su okruženi i da će izgorjeti. Alviž je kontaktirao s dežurnim operativnim nakon toga u više navrata no ovaj mu je prešutio o tragičnim događanjima i govorio je kako se ništa nije dogodilo. Kasnije su Alviža ponovno kontaktirali, ali samo da ga pitaju koliko je vatrogasaca bilo u helikopteru i tko je sve s njim. On je rekao kako ih je bilo 23. Tada mu je rečeno samo kako je jedan vatrogasac nestao. Potom su Alviž i kolege samovoljno krenuli tražiti tog nestalog, ali naišli su na mrtve. Nazvali su Slavicinog zamjenika Miloševića i rekli mu da se ne radi o jednom vatrogascu već o više njih i da ima mrtvih. U međuvremenu je došla i specijalna policija i pripadnici vojske koji su kasnije ostali čuvati mrtve. Alviž je naglasio kako je bilo ružno vidjeti poginule vatrogasce, a da nitko ih nije čuvao. Nakon što su pronašli i zadnjeg stradalog, policija je preuzelo mjesto nesreće, a Alviž i ostatak kolega prebačeni su ujutro s brodom na Murter.
Ivica Perković je u izviđanju izgubio mobitel i stanicu te je s kolegom pošao tražiti to, a u međuvremenu je helikopter otišao pa su ostali s Josipom Klaricom, ocem pokojnog Dina. Upravo Perković je pronašao unesrećene i pokušao im pomoći tako da im je davao piti jer su zapomagali da im treba vode. Vratio se u uvalu po vodu, a kada je prvi put zatekao unesrećene samo je jedan od njih bio mrtav. Isto tako Perković je rekao kako nije osjetio nikakav čudan miris, pa ni benzina, već samo miris zapaljenih tijela.
Šime Copić bio je u grupi koja je čekala kruške kao što im je rečeno da će ih dobiti, ali nisu. Njega i kolege vatra je ugrozila te su se oni povlačili prema moru u uvalu. Pokušavali su ugasiti vatru no nije im išlo dobro jer su vremenski uvjeti bili teški. Kada su kontaktirali s Dinom Klarićem rekli su mu da im kanader pomaže gasiti na što se Dino iznenadio jer nije znao da je kanader na požarištu iako je on bio zapovjednik požarišta. Mikulin je i njih stalno zvao nakon sinovih stravičnih riječi, no oni nisu znali što se događa. Rekli su mu da zove Slavicu, ali od njega nije dobivao odgovor. Kada je Copić dobio Slavicu i pitao ga što se događa jer dobivaju dojave s kopna da se nešto događa, ovaj je rekao ništa i da ne može razgovarat. Potom je pitao i Blačiča što se događa, a on mu je isto odgovorio. Kasnije su ih iz Šibenika kontaktirali samo da vide gdje su i koliko ih je, nakon čega su im rekli da jedan vatrogasac nedostaje. Dobili su naredbu da čekaju policiju prije potrage, no Copić i još trojica to nisu poslušali već su sami krenuli u potragu.
– Ja sam vidio svijetla i reflektirajuću traku od opreme. Vidio sam da ima više usmrćenih i nije mi bilo jasno jer smo mi išli tražiti jednog vatrogasca. Nazvao sam Miloševića da mu kažem da se radi o više ljudi, a on se šokirao. Mi smo mrtve vatrogasce našli bez da ih je itko nadgledao ili čuvao, što je strašno. Bili su napušteni. Tek oko 3 u noći sam počeo shvaćati što se dogodilo jer nam nitko ništa nije govorio. Kada smo našli zadnjeg vatrogasaca, vratili su nas u uvalu i ujutro prevezli brodom na Murter.
Copić je potvrdio da je čuo prepirku Slavice i Crvelina oko toga zašto s helikopterom idu i otac i sin, na što je Slavica rekao kako on o tome sam odlučuje. Isto tako čuo je kako se reklo Slavici da pripadnici DVD-a ne bi trebali ići. Crvelin je naglasio kako pripadnici DVD-a nisu kvalificirani za ovaj požar te da on ne želi biti odgovoran za njih, a Slavica mu je samo rekao kako on nije mjerodavan da o tome odlučuje.
Copić je Slavicu opisao kao čovjeka koji gleda svoj probitak i kojem nije stalo do ljudi već samo do vatrogastva.
Suđenje se nastavlja sutra u 09:30 sati kada će biti ispitana tri nova svjedoka.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu