Hrvatska
Munjes: "To nisam bio ja nego netko drugi"
Na Županijskom sudu u Zadru nastavljena je rasprava u slučaju Nikole Munjesa kojega optužnica sumnjiči da je kao pripadnik milicije tzv. “Republike Srpske Krajine”, 22. rujna 1991. godine, u mjestu Perušić kraj Benkovca, prijetio i fizički zlostavljao mještane hrvatske nacionalnosti. Navodno je Munjes bez ikakva povoda Duju Pešuta tukao nogama i kundakom puške te da ga je potom i ugrizao za vrat govoreći mu da će mu se napiti ustaške krvi nakon čega mu je vojničkom bajunetom zarezao vrat i polizao krv s noža. Nakon toga nastavio ga je udarati kundakom po glavi, a kad se Grgo Pešut umiješao riječima da će ubiti pravedna čovjeka. Optuženi Munjes odgovorio mu je da se “ustaše i zmije tuku u glavu”.
Raspravi je trebala nazočiti sudska vještakinja Elizabeta Dadić Hero, ali je zbog bolesti opravdala svoj izostanak. Kao svjedoci su pristupili Dujo i Ante Pešut. Obojica su ostali pri svojim iskazima danim na raspravi 18. siječnja 2011.
Dujo Pešut je u svom iskazu naveo da se događaja iz 1991. nerado sjeća te da ih nastoji zaboraviti i potisnuti. Noćne more imao je tri mjeseca nakon što je otišao iz Perušića na pravoslavni Božić 1992., isto tako noćne more su mu se vratile i kad se 1995. vratio natrag u Perišić i trajale su dva do tri mjeseca. A zbog 42 dana koje je proveo živeći u grobu i dan danas kada prođe pored groblja doživi nelagodu. Sami pozivi suda su ga uznemirili i zbog trauma imao je prometnu nesreću.
Kad mu je predsjednik vijeća pokazao fotografiju Munjesa na sprovodu, gdje on ima maskirnu uniformu na sebi i crvenu kosu, Dujo Pešut Munjesa nije prepoznao.
– Na slici prepoznajem pravoslavnog popa. A ova osoba ima urednu kosu a ja se sjećam osobe neuredne kose, izjavio je Dujo Pešut.
Na upit branitelja optuženog je li siguran da ga je zlostavljao Munjes, Dujo Pešut je odgovorio da u tom trenutku kada ga je udarao nije znao ime i prezime osobe koja to čini.
– Od brata Ante i drugih ljudi koji su ga prepoznali saznao sam tko me je udarao, rekao je Dujo.
Kada je sudac pokazao fotografiju svjedoku Anti Pešutu on je prepoznao da je optuženik osoba crvene kose u maskirnoj uniformi.
– U Perušiću nitko nije činio ta djela iz Bukovića, nikog drugog nisam vidio nego Munjesa, izjavio je Ante Pešut na upit ima li koja druga osoba koja bi mogla biti slična Munjesu a da je počinila to djelo.
U vještačkom nalazu psihijatrice Elizabete Dadić Hero između ostalog stoji da je Nikola Munjes emocionalno nezrela osoba, povodljiva, dissocijalna i bez jačih obiteljskih i prijateljskih veza, s poremečajem ličnosti koja odluke donosi u trenutku bez većeg promišljanja, niskog praga tolerancije. U nalazu se ne navodi dijagnoza, ni duševna bolest.
Prilikom iznošenja završnih govora došlo je do obrata jer se okrivljeni sjetio točnog imena i prezimena osobe koja je to djelo napravila, odnosno, koja je grupa milicajaca bila u Perušiću.
– To djelo nisam ja napravio, znam osobu koja je to napravila, po karakteristikama koje je opisao Dujo Pešut to bi mogao biti Željko Ležaja iz Biljana. Njemu je u to vrijeme bio ubijen brat i ponašao se kao luđak, iznio je Nikola Munjes.
Munjes je iznio da je za taj događaj saznao iza sprovoda Cupaću i to u stacionaru milicije u Benkovcu, za to su mu rekli Micko i kolega Zoran Dobrić. Sa Željkom Ležajom nije nikada razgovarao, ali ipak mu se sjeća boje glasa. Po izgledu Ležaja je bio niži i deblji od njega, plave kose do ramena. Ipak taj podatak nije iznio u svojoj obrani 19. siječnja 2011. jer je smatrao je da nije vrijeme za njegovo iznošenje. Iskaz je bio kontradiktoran jer je rekao da je za događaj saznao kada je pročitao optužnicu u istražnom zatvoru u Crnoj Gori.
Odvjetnik optužbe iznio je da je Sud na temelju stanja još 1995. godine zaključio da je optuženik počinio krivično djelo protiv čovječnosti i međunarodnog prava i dobio je kaznu zatvora od 9 godina. U ponovljenom postupku svjedoci optužbe su detaljni, vjerodostojni i istovjetni prijašnjim iskazima, a Ante Pešut prepoznao je optuženog. Obrana optuženog nelogična je i usmjerena ka izbjegavanju kaznene odgovornosti. Stoga, optužba je donijela zaključak da je okrivljeni postupao i počinio ovo kazneno djelo za koje se tereti.
U svojim navodima zastupnik obrane u završnoj riječi iznio je da do danas nije točno utvrđeno kojeg se datuma djelo dogodilo.
– Imamo činjenicu da se u miliciji SAO Kraine radilo 24 sata i poslije bilo slobodno 48 sati. Sahrana Cupaću bila je 21. rujna 1991. Pošto je Munjes bio određen od pretpostavljenih da bude na sahrani, bio je slobodan taj dan.
Svjedok Ante Pešut pojavio se tek u ovom slučaju, u prethodnom nije bio. On je jedini svjedok koji je poznavao Nikolu Munjesa jer su se susretali. Nakon odvoženja Duje i Grge Pešuta intervenira susjed Jugoslav. Ante Pešut spominje i kao jednog od učesnika Momčila Pupovca zvanog Kena “To je neka specijalna grupa koja harači”
Munjes je po intelektualnim kvalitetama bio običan milicioner i najčešće je radio na osiguranju.
Iskaz Ante Pešuta koji kategorički tvrdi da je Munjes počinitelj je presmion i svjedok se htio sudu pokazati u drugačijem svjetlu. Prča o petnaestorici do zuba naoružanih osoba, milicionera i on kao Hrvat da je mogao pozvati na riječ “Žuti što to radiš?” O psihozi življenja u Perušiću najbolje pokazuje Dujo Pešut koji se skrivao i spavao 42 dana u grobu. Ante je nakon toga događaja 2 dana poslije, što pokazuju činjenice, prešao na suverenitet RH.
Nijedan od oštečenih nije prepoznao Nikolu Munjesa. Jedino je svjedok Ante Pešut sa sto postotnom sigurnošću prepoznao okrivljenog, to najbolje dokazuje dio iskaza “Zaključili smo da se radi o Munjesu”.
Na današnjoj fotografiji iz toga vremena Dujo Peštu nije prepoznao Munjesa, ranije je tvrdio da je ta osoba imala žutu, kratku kosu. Munjes je na fotografiji nosio “bubi frizuru” i crvenu kosu.
Grgo Pešut nije prepoznao okrivljenog. Zlostavljač je bio kratko ošišan.
U kamionu kojim su odvezeni u Benkovac Dujo i Grgo Pešut, bez obzira na prisutnu dozu straha, mogli su sigurno vidjeti osobu koja ih je zlostavljala. A oni nisu prepoznali tu osobu.
Krucijalna su svjedočenja oštečenika koji ga nisu prepoznali.
Postoji ozbiljna sumnja da bi optuženi počinio djelo za koje ga se tereti po klauzuli IN DUBIO PRO REA, bio je završni govor branitelja.
Optuženik se pridružio završnom govoru branitelja tvrdeći da to djelo nije počinio, ali da za svako drugo kazneno djelo koje je počinio treba odgovarati. Pod time je mislio na krađu automobila u Bruškoj zbog čega je i bio suspendiran.
Obajava presude bit će sutra u 10:30 sati.
Hrvatska
Ciklonalni vrtlog nad Španjolskom utjecat će i na vrijeme u Hrvatskoj, poznato i kada stiže promjena
Nad Europskim kopnom je polje visokog tlaka. Hladna suha zračna masa polarnog porijekla prodire istočno od Karpata prema Crnom moru i donosi manje zahlađenje u naše krajeve.
Prodorom hladnog zraka nad Panonsku nizinu vjetar okreće na sjeverni smjer, a uz obalu se stvaraju uvjeti za jaku anticiklonalnu buru.
Ciklonalni vrtlog nad Pirinejskim poluotokom slabo je pokretan i dalje se hrani energijom – iz razmjerno toplog Sredozemnog mora te se sporo popunjava. Počeo se premještati nad Zapadni dio Sredozemnog mora te će do kraja idućeg tjedna putovati uz sjevernu obalu Afrike prema istoku i donijeti obilne oborine Sardiniji, Siciliji, Tirenskom moru te jugozapadnoj obali Apeninskog poluotoka.
U našim južnim krajevima uzrokovat će promjenu vremena, zapuhat će jugo uz kišu, ali tek za 10 do 12 dana.
Kakvo nas vrijeme očekuje?
Danas će nakon jutarnje magle i jutarnjih temperatura od 3 do 6C u unutrašnjosti i toplijeg Jadrana s temperaturama od 13 do 17 dan biti pretežno sunčan i razmjerno toplo. U unutrašnjosti će se magla tijekom prijepodneva razići te će biti umjerene naoblake ostataka jutarnje magle. Na Jadranu će krajem dana iznenada punom snagom zapuhati bura koja će doseći maksimum u noći na nedjelju te će mjestimice na udare puhati olujnom jačinom. Najviše dnevne temperature u unutrašnjosti od 14 do 18, na Jadranu od 18 do 21.
U nedjelju u unutrašnjosti promjenljivo oblačno s jutarnjom maglom u dolinama i uz tokove rijeka. Na Jadranu i uz Jadran sunčano uz oblake burine kape na priobalnim planinama. Jutarnje temperature u unutrašnjosti oko 3 a na Jadranu oko 11C. Puhat će slab do umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak a na Jadranu jaka bura mjestimice s olujnim udarima. Najviše dnevne temperature zraka od 12 do 15 u unutrašnjosti, a na Jadranu oko 18.
U nastavku tjedna pod utjecajem anticiklone stabilno suho vrijeme uz jutarnje magle. Na Jadranu će bura od utorka oslabiti i skrenuti na sjeverozapadnjak. Zbog premještanja hladne zračne mase nad sjeveroistokom Europe manji pad temperature zraka, ali sve u okvirima srednjaka za početak studenog. U unutrašnjosti je mjestimice u noći i pred jutro moguć slab mraz.
Hrvatska
Počinje ocjenjivanje državnih i javnih službenika! Evo kriterija i procedure…
Vlada je na sjednici prihvatila dvije uredbe o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih službenika te postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, na snagu stupaju 1. siječnja iduće godine, a prve odluke o ocjenama donosit će se početkom 2026. Službenici će se ocjenjivati ocjenama ‘izvrstan’, ‘naročito uspješan, ‘uspješan’, ‘zadovoljava’ te ‘ne zadovoljava’.
Prema Uredbi o postupku, kriterijima i načinu ocjenjivanja rada zaposlenih u javnim službama, koju donosi Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, učinkovitost rada zaposlenika javnih službi ocjenjivat će se primjenom općih i posebnih kriterija, a koji će se, s obzirom na specifičnost svake pojedine javne službe, propisati pravilnicima za svako područje javnih službi.
Prijedlogom je definirano da je neposredno nadređeni zaposlenik tijekom godine dužan kontinuirano pratiti rad i postupanje zaposlenika, poticati na kvalitetno i učinkovito izvršavanje radnih zadataka i primjereno ponašanje te pisanim putem upozoravati na propuste i nepravilnosti zaposlenika. U nedostatku hijerarhijske strukture, čelnik javne službe odredit će osobu zaduženu za praćenje rada zaposlenika i predlaganje ocjene.
Nadređeni predlaže ocjenu, uz koju se i prilaže izvješće o učinkovitosti koju vodi, ali zaposlenikova samoprocjena, te je dostavlja Povjerenstvu za predlaganje konačne ocjene najkasnije do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu, radi donošenja konačnog prijedloga ocjene.
Povjerenstvo za predlaganje konačne ocjene i Odbor za preispitivanje prijedloga ocjene
Povjerenstvo osniva i imenuje čelnik javne službe, a mora imati neparan broj članova, njih najmanje pet, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata, a konačni prijedlog ocjene donose najkasnije do kraja veljače za prethodnu godinu.
Ako je konačni prijedlog ocjene zaposlenika ‘izvrstan’ ili ‘naročito uspješan’, Povjerenstvo ga dostavlja i Odboru za preispitivanje prijedloga ocjene, koje, također, osniva čelnik javne službe. I taj odbor mora imati neparan broj članova, najmanje tri, od kojih najmanje jedan mora biti predstavnik radnika/sindikata.
Ocjena kao kriterij za plaću
Konačna odluka o ocjeni donosi se najkasnije do 15. ožujka za prethodnu godinu i unosi u Registar zaposlenih u javnom sektoru radi dodjele bodova u skladu s odredbama propisa o plaćama u javnim službama.
Uredba propisuje da zaposlenik može dobiti ocjenu ‘ne zadovoljava’ pod uvjetom da je najkasnije tri mjeseca prije isteka godine za koju se provodi ocjenjivanje pisanim putem upozoren na mogućnost dobivanja negativne ocjene, s pozivom na obvezu poboljšanja izvršenja obveze.
Radnici koji su u prethodnoj godini radili manje od šest mjeseci ne ocjenjuju se, a za razdoblja odsutnosti s rada zbog korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog, očinskog dopusta i skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju koja su trajala duže od šest mjeseci u kalendarskoj godini za koju se provodi ocjenjivanje, zaposlenik će se ocijeniti ocjenom ‘uspješan’.
Kod ocjenjivanja čelnika javne službe, neposredno nadređenog zaposlenika zamjenjuje tijelo koje je imenovalo čelnika javne službe.
Za ocjenu ‘ne zadovoljava’ – prekid službe
Što se tiče državnih službenika, postupak ocjenjivanja učinkovitosti rada provodit će se kroz tri faze – planiranje ključnih zadataka koje državni službenik treba obaviti, kontrolu učinkovitosti rada, pri čemu državni službenik i neposredno nadređeni službenik polugodišnje i na kraju kalendarske godine obavljaju pregled onoga što je do tada ostvareno te ocjenjivanje učinkovitosti rada, pri čemu nadređeni službenik ocjenjuje cjelokupni rad državnog službenika tijekom kalendarske godine.
Nadređeni će biti dužan pratiti rad državnog službenika i o tome voditi evidenciju, najkasnije do 31. srpnja tekuće godine provesti polugodišnju kontrolu, a od 1. siječnja do 15. siječnja tekuće godine i završnu kontrolu učinkovitosti rada.
Državnom službeniku i namješteniku, kao i službeniku i namješteniku u javnoj službi koji je ocijenjen ocjenom ‘ne zadovoljava’, prema Zakonu o plaćama u državnoj i javnim službama, prestaje državna služba u skladu s propisima o državnim službenicima, odnosno za javne službenike prestaje služba redovitim otkazom u skladu s općim propisom o radu.
Ministarstvo pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije predlaže tri grupe kriterija ocjenjivanja – opći, posebni i kriteriji za rukovodeće državne službenike.
Prijedlog ocjene daje neposredno nadređeni službenik uz koji se prilaže i samoprocjena državnog službenika, koji ima pravo dati i primjedbu na ocjenu, a konačni prijedlog ocjene daje nadređeni službenik koji rukovodi najvišom ustrojstvenom jedinicom.
‘Izvrstan’ i ‘naročito uspješan’
Prijedlog ocjene ‘izvrstan’ mora biti posebno obrazložen, a da bi postigao tu ocjenu državni službenik mora ostvariti bodove za ocjenu ‘naročito uspješan, propisuje se u prijedlogu Uredbe, imati iznimne rezultate u radu, posebice ako obavlja poslove u opsegu znatno većem od uobičajenog ili je inovativan i kreativan te aktivno sudjeluje u unapređenju upravnog područja ili se dodatno angažira na provedbi reformi i projekata u upravnom području u kojem je zaposlen.
Prijedlog ocjene ‘izvrstan’, kao i ‘naročito uspješan’ dostavlja se Odboru za preispitivanje prijedloga ocjena, koje osniva čelnik tijela.
Prve ocjene početkom 2026. godine
Uredbe stupaju na snagu 1. siječnja 2025., a prve odluke o ocjeni učinkovitosti rada prema kriterijima i načinu vrednovanja donosit će se početkom 2026. godine.
– Prva isplata dodataka na plaću za one službenike koji će u 2025. i 2026. godini prikupiti potreban broj bodova, odnosno njih 12, što znači da će biti ocijenjeni dvije uzastopne godine ocjenom ‘izvrstan’, očekuje se 2027. godine, rekao je ministar pravosuđa, javne uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.
Dodatak na plaću za učinkovitost rada obračunava se na osnovnu plaću uvećanu za dodatak za radni staž i, prema Zakonu, za ostvarenih najmanje 12 bodova prilikom ocjenjivanja iznosi tri posto i povećava se s povećanjem ostvarenih bodova, a za ostvarenih najviših 120 bodova iznosi 30 posto.
Hrvatska
Evo kolike će božićnice dobiti zaposleni u državnim firmama
Ako radite u državnoj firmi, božićnica vam je zagarantirana. Evo koliko će zaposleni dobiti pod bor. Cifre i nisu neke, osim u HEP-u.
HŽ Infrastruktura d.o.o. božićnicu će isplatiti svim radnicima, a određena je prema važećem Kolektivnom ugovoru. Božićnica će za 2024. godinu iznositi 250 eura po radniku. Ukupan predviđeni iznos za božićnice je 1,33 milijuna eura, rekli su za Dnevnik.hr u tvrtki.
Janaf svojim zaposlenima temeljem Kolektivnog ugovora uoči Božića daruje božićnicu u iznosu od 331,81 eura.
Svojim radnicima INA i ove godine isplaćuje naknade i potpore utvrđene važećim Kolektivnim ugovorom: prigodnu nagradu za Božić, tzv. božićnicu, u iznosu od 331,81 EUR neto te dar za djecu u visini od 132,72 EUR neto po djetetu. Isplatom božićnice obuhvaćeni su svi radnici u društvima INA Grupe, odnosno više od 8500 radnika, priopćili su.
Radnicima većine društava INA Grupe početkom prošle godine, uslijed inflatornih pritisaka, iznosi godišnjih bonusa ugrađeni su u fiksna mjesečna primanja koja su porasla svim zaposlenima, a pritom je zadržan i kvartalni bonus koji se radnicima isplaćuje ovisno o ostvarenju poslovnih rezultata i individualnom doprinosu, naveli su dodatno u priopćenju.
Hrvatske ceste pod borom svojim zaposlenima dat će 150,00 eura, jednako kao i prošle godine. Ukupni iznos isplate ovisi o broju zaposlenika u mjesecu isplate. Trenutni broj zaposlenika je 483
Hrvatska pošta isplatit će božićnicu u iznosu 500 eura, što je čak 300 eura iznad iznosa propisanog Kolektivnim ugovorom.
HEP će svojim djelatnicima isplatiti iznos od 497,71 eura po radniku.
Grad Zagreb će svojim djelatnicima sukladno odredbama Kolektivnog ugovora također isplatiti božićnice. Ona će za 3009 zaposlenika Gradske uprave za 2024. godinu iznositi 331,81 euro.
-
Hrvatska3 dana prije
ZNATE LI KADA I ŠTO SLAVIMO? 31. listopada je Svjetski dan štednje, 1. studenog Svi sveti, a pokojnih se sjećamo 2. studenog…
-
Hrvatska2 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA7 sati prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…