Hrvatska
Momčilo Drača tuži Hrvatsku za duševne boli i traži milijun kuna odštete
Jutros je na Županijskom sudu u Zadru bilo ročište Momčilu Drači koji je tužio Republiku Hrvatsku za duševne boli i potražuje milijun kuna kako bi svoje patnje naplatio.
Momčilo Drača rođen je 02. listopada 1967. godine u Islamu Grčkom. Bio je osumnjičen za ratni zločin, za sudjelovanje u ubojstvu 43 civila u Škabrnji 18. studenog 1991. godine.
Uhićen je na temelju međunarodne tjeralice 31. svinja 2000. godine u Mađarskoj gdje je proveo u pritvoru dva mjeseca da bi ga potom izručili u Zadar. U kaznanom postupku koji se vodio protiv njega za ratni zločin jedna je žena tvrdila da je on činio zločine u Škabrnji, ali kada ga je trebala identificirati nije ga prepoznala. Da bi zatim Županijsko državno odvjetništvo u Zadru predložilo istražnom sucu prekvalifikaciju kaznenog djela i primjenu Zakona o oprostu prema kojem je Drača oslobođen sumnje za ratni zločin, a za oružanu pobunu je amnestiran prema Zakonu o oprostu iz 1996. godine. Njega je za ratni zločin nad civilima u Škabrnji opružio njegov sumještanin iz Islama Grčkog koji je tvrdio kako je Momčilo Drača zajedno sa ocem Milanom i očevim bratom sudjelovao u zločinu nad civilima u Škabrnji.
Nakon što obzirom na Zakon o oprostu dolazi do njegove abolicije odnosno oprosta, on podnosi tužbu protiv Republike Hrvatske tražeći milijun kuna za duševne boli.
Danas se dakle Momčilo Drača pojavio na zakazanom ročištu na zadarskom Županijskom sudu. Na ročištu koje je bilo prije dva mjeseca nije se pojavio, a kao razlog je naveo snijeg zbog kojeg nije mogao doći u Zadar jer trenutno živi u Srbiji.
Danas je pred sucem Markom Barakom sat vremena iznosio svoje argumente. Priznaje kako je sudjelovao u oružnoj pobuni protiv Hrvatske ali kao dio sanitetskog osoblja, haubičke jedinice stacionirane cijelo vrijeme rata u Zemuniku. Istaknuo je na današnjem ročištu, kako ne poznaje nikoga tko je počinio ratni zločin nad škabrnjskim civilima. Nadalje je Drača naveo kako mu je 2000. godine odvjetnik bio Marko Marinović koji mu je svoje odvjetničke usluge naplatio deset tisuća maraka, a odvjetnik koji ga je zastupao u Mađarskoj četiri tisuće maraka.
Radio je kaže, kao građevinski radnik zarađujući 1300 maraka, te je svaki vikend odlazio u Njemačku po auta kojima je švercao. Dobivao je 300 maraka po autu. Posjećuje psihijatra dva do tri puta godišnje, brak mu se raspao, a on se osjeća nesigurno i stigmatizirano.
Osim što potražuje milijun kuna od Republike Hrvatske za duševne boli, traži također i obnovu kuće u Islamu Grčkom gdje dolazi tri puta godišnje.
Valja napomenuti kako je u zadarskom pritvoru boravio u isto vrijeme kada i Zorana Banić koja je kazala kako nikada za takvu osobu nije čula u sanitetu dok je bila u Zemuniku. Iduće ročište zakazano je za petnaest dana kada bi se trebali dostaviti njegovi neuropsihijatrijski nalazi, te neuropsihijatrijsko vještačenje.
Odvjetnik Momčila Drače Ivan Šalina kazao nam je da ne smije potvrditi ništa vezano uz postupak, rekao je tek kako je rasprava odgođena na neodređeno vrijeme.
Do danas nažalost ostaje nejasno zašto nikada nitko nije odgovarao za strašne zločine koji su počinjeni nad civilima u Škabrnji.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
persa
14. veljače 2011. at 14:36
Teška li je hrvatska šutnja, teža od olova. Tko će imati snage vratiti ovom narodu samopoštovanje, tko će utješiti žalosne a žrtvama vratiti dostojanstvo.
Sad su samo brojke i one žalosne crne vriće bez identiteta.
I nije Momčilo Drača problem ovog naroda, njegov problem su ” voljene vodje”, korumpirano sudstvo, potkupljivi pojedinci i onaj poznati hrvatski jal.
Momčilo Drača zasad samo uspješno pliva našim vodama.
toni
14. veljače 2011. at 20:44
“Posjećuje psihijatra dva do tri puta godišnje, brak mu se raspao, a on se osjeća nesigurno i stigmatizirano.” Zar je ovaj opis sudu poslužio za nabrijavanje odštete i honorara Marku Marinoviću?Što reći osim nek mu Bog sam sudi kad već Hrvatsko sudstvo nezna.
tulipan
14. veljače 2011. at 21:24
kad šalina brani draču to je- bratstvo i jedinstvo, jer za koju tisuću kuna triba ismijati škabrnjske žrtve, ali nekad su drače branile šaline i bili pobre i kumovi, e to ti je patriotizam i odvjetnička čast
Bare
18. veljače 2011. at 20:39
TULIPANE NESKRIVAJ SE IZA NICKA I NEPRICAJ PIZDARIJE, AKO NE POZNAŠ OBITELJ ŠALINA DOBRO PROVJERI TKO SU NAM KUMOVI A AKO IMAŠ ŠTO RECI RECI TO MENI U LICE A NE OVAKO HUŠKAČKI I KUKAVIČKI !!!!!!BIJEDO I JADE!!!!! IZADJI IZ BIVSEG SISTEMA I PRESTANI SE PONASATI UDBASKI!!!!
ajuzdravlje
14. veljače 2011. at 21:41
Zašto o ovome samo piše z net? Gdje su drugi hrvatski mediji ili je zanimljivije pisti s kim je severina zabrijala. Žalosno.
Stvarno triba imat debeli obraz pa tražiti odštetu nakon vlastitog priznanja o sudjelovanju u krvavom ratu. A Šalina , kao i Marinović ljudski je ološ bez premca. Nadam se da će sudac donijeti pravednu presudu.
Bare
18. veljače 2011. at 20:46
DA SI ZDRAV-A BAS I NISI I ZA TEBE VAZI ISTO STO I ZA TULIPANA STIM DA ON NOSI PRAVI NICK !!!!!
Vjernik
15. veljače 2011. at 9:30
Znet uvik piše o onome o čemu drugi ne pišu – šteta što nisu nacinalni medij
Bare
18. veljače 2011. at 21:00
NAPADATE I VRIJEDJATE LJUDE KOJI SAMO RADE SVOJ POSAO A NEPITATE TKO JE IZGLASAO ZAKON O OPROSTU I ZASTO ON VRIJEDI ZA SRBE A ZA HRVATSKE BRANITELJE NE!!!!!!