Hrvatska
Elita i(li) neprijatelji
Tihomir Purda je napokon pušten, kako navodi srpsko tužiteljstvo, zbog nedostatka dokaza. I na to se nadovezuje najveći pravnik među skladateljima i najveći skladatelj među pravnicima, neimar posmrtne pripomoći i izvlačenja uloga iz stečajne mase Komercijalne banke – Ivo Josipović. Trenutni predsjednik Republike Hrvatske lijepo zbori – da nije bilo politike pomirenja, Tihomir Purda ne bi bio pušten (?!). Lijepo zvuči, ali s istinom i nije baš u nekoj velikoj korelaciji.
Tihomir Purda je pušten zato jer Tadićeva Srbija ne priznaje koncentracijske logore Miloševićeve Srbije. Dokazi su iskamčeni, batinama, maltretiranjima i sustavnim mučenjem i prijetnjama smrću. Zbog toga je pušten Tihomir Purda, a ne zbog politike pomirenja.
Srpskom pravosudnom ofenzivom, želi se revidirati povijest. Nije slučajno izdana tjeralica na osnovi koje je u Austriji uhapšen general Jovan Divjak Armije BiH, niti se slučajno ispituje uloga Vesne Bosanac u vođenju Ratne Bolnice u Vukovaru 1991. godine. Juraj Njavro je umro i stoga protiv njega neće biti istrage jer je liječio ranjene branitelje vukovarce. Liječio je i ranjene agresore čija politička elita radi sve što je moguće i nemoguće kako bi podijelili krivnju i relativizirali zločine koje su počinili gazeći Hrvatsku i ne samo Hrvatsku.
Kao što Vesna Bosanac i Juraj Njavro nisu bombardirali Vukovar tako ni Jovan Divjak nije granatirao Sarajevo. Ali, za Srbiju to je itekako upitno! Tko je to napao JNA? JNA, naravno, nije napala nikoga niti su ikoga napale srpske paravojne snage. Sve se napadalo samo, a Srbi su, naravno, žrtve – ma gdje bili.
Koliko je za Hrvatsku neprihvatljiva crno bijela podjela toliko je to za Srbiju itekako poželjno kako bi Srbija bila bijela, a svi ostali crni. I upravo zato treba inzistirati na tužbi za genocid. Jer već sada u Srbiji se ne zna tko je bio agresor, tko je razvalio Jugoslaviju i tko je na njenim ruševinama pokušao izgraditi Veliku Srbiju!
Tu bi sve Hrvatske Vlade i Predsjednici trebali dati svoj obol na međunarodnom planu, da se ponavlja iz dana u dan dok činjenice ne postanu općepoznato europsko javno dobro.
Nažalost, odgovora s Hrvatske strane nema. Dovoljno je videjti Jandrokovića, pa on niti ne zna da je tu bio neki rat. Ali je zato, bolje od premijerke, zapasao „stan“ na Šalati. Kupljen, naravno, samo po kojoj cijeni i od kojih novaca? To bude riješilo pravosuđe kad ova nesposobna Vlada zalegne.
Jadranka Kosor, bivša spikerica na radiju, a trenutno navodno najbolja pravnica među spraviteljicama krumpir-salate i najbolja spraviteljica krumpir-salate među pravnicima – na sastanku s Barackom Obamom zatražila je (kako ponižavajuće!) autogram na salvetici, da se hvali kad se vrati kući u Lipik, umjesto da je pojasnila tko je tko, tko agresor, a tko žrtva na prostoru upokojene druge Jugoslavije. Samim traženjem autograma na službenom sastanku pokazala je koliki su joj intelektualni kapaciteti. No, što je Jadranki Kosor promaklo, promaklo je i predsjedniku Ivi Josipoviću. Imaju vremena za sve i za svakoga osim za one koji su najviše dali da bi se oni opravdano ili neopravdano našli u foteljama u kojima su se našli.
Uz ovakvu političku elitu Hrvatskoj ni ne trebaju neprijatelji. Dovoljno je da je vode isti koji je vode i to je dovoljno da Hrvatska polako, ali sigurno nestaje i polako, ali sigurrno postaje kriva za ono što uopće nije učinila i nikako ne može biti kriva.
Srpsko pravosuđe razvlači sve i svakoga kako bi bacanjem prašine u oči što bolje prikrili zločine koje sve srpske vlade i predsjednici od Miloševića preko Koštunice do Tadića žele zatašakati ili barem marginalizirati. A naši Iveki i Jacice se toplo, priglupo smješkaju. Pomirljivo.
I nitko nikoga ne napada zato što je žena (napadaju li Angelu Merckel zato što je žena?) ili zato što je muškarac, već jedino zbog nesposobnosti za obnašanje funkcija na kojima se nalaze. A primjedba – napadaju me zato jer sam žena – dovoljno govori o intelektualnom potencijalu neizabrane premijerke!
Ili, pak, ona misli da je narod koji ju nije izabrao pun primitivaca i šovinista? Misli li ona uopće?
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet4 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Hrvatska4 dana prije
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Josip
7. ožujka 2011. at 14:46
Odlican clanak! Sve potpisujem!