Connect with us

Svijet

Stoljetni misteriji: 5 skrivenih blaga koja i danas fasciniraju

Objavljeno

-

Potrage za skrivenim blagom opet su ‘u modi’, zahvaljujući nacističkom vlaku koji je navodno lociran u Poljskoj. Mi vam donosimo listu nekih još uvijek neotkrivenih

1. Blago koje je sakrio američki kolekcionar

Milijunaš, pisac i kolekcionar umjetnina Forrest Fenn 1988. je godine saznao da boluje od raka. No, prije nego što ode dva metra pod zemlju, čovjek je poželio sakriti vlastito blago za kojim će tragati generacije. U tome je definitivno i uspio, ali tek 2010. godine, s obzirom da je ipak pobijedio opaki rak.

Blago je sakrio negdje u Rocky Mountainsu, a procjenjuje se da vrijedi između jednog i tri milijuna dolara. Iako je Fenn kasnije napisao čak dvije knjige s tragovima i uputama kako do blaga, ni danas, pet godina kasnije, još ga nitko nije pronašao.

Istraživači su išli toliko daleko da su uhodili Forresta Fenna, iskopali grobove njegovih roditelja i brata i slično. Ukoliko se i sami želite odvažiti na takvu avanturu, preporučujemo vam blog Dala Neitzela ili pak neslužbeni Facebook page lova na skriveno blago.

2. ‘Blago iz Lime’

Nakon što su osvojili imperij Inka u 16. stoljeću, Španjolci su se dokopali ogromnih bogatstava. Većina vrijednosti spremljena je u Limi sve do 1820. godine kada su Španjolci zbog pobune bili prisiljeni premijestiti ga.

Za to je pak zadužen britanski kapetan William Thompson koji je blago planirao odvesti u svojem jedrenjaku ‘Mary Dear’. No, pohlepa je bila jača od Britanaca pa su pobili španjolske čuvare i – naravno – sakrili blago. No, Španjolci su ih se dokopali i smaknuli cijelu britansku posadu, osim Thompsona. On im je obećao da će otkriti lokaciju na kojoj je blago zakopano.

Španjolce je preusmjerio prema Cocos Islandu (blizu današnje Kostarike), a kada su došli do obale, Thompson i njegov pomoćnik uspjeli su pobjeći u džunglu. Španjolci ih nikada nisu pronašli te su tako ostali bez blaga.

Povjesničari tvrde da bi skriveno blago danas vrijedilo oko 200 milijuna američkih dolara, a mnoga pitanja o blagu vjerojatno nikada neće biti odgovorena. Jesu li možda Thompson i njegov pomoćnik otkopali blago i uživali u njemu do kraja života, daleko od pogleda Španjolaca? Je li ono uopće bilo zakopano na otoku na koji su usmjerili Španjolce?

3. Nacističko blago u austrijskom jezeru ‘Toplitz’

U nekoliko posljednjih mjeseci Drugog svjetskog rata, nacisti su u jezeru ‘Toplitz’ potopili nekoliko kontejnera iz još uvijek ne u potpunosti poznatih razloga. Nekoliko tih kontejnera je pronađeno i u njima su bile lažne novčanice zemalja Saveznika ogromne vrijednosti.

One su navodno trebale poslužiti silama Osovine da pomoću inflacije unište ekonomije zemalja Saveznika u sklopu operacije ‘Operation Bernhard’.

Nažalost, na mjestu na kojem se navodno nalaze kontejneri nalaze se desetine teških trupaca koje otežavaju pristup lokaciji i drastično povećavaju mogućnost utapanja i teških ozljeda. Ronioci koji su imali dovoljno hrabrosti zaroniti blizu kontejnera kažu kako su vidjeli i potopljeni avion, no mnogi vjeruju da kontejneri sadrže neprocjenjivo bogatstvo u obliku zlata, dijamanata i umjetnina.

Potraga za nacističkim zlatom toliko je eskalirala da su austrijski stručnjaci 2009. godine zatražili stoljetnu zabranu uranjanja u jezero zbog velike štete koju to nanosi okolišu.

4. Zlatna sova skrivena u Francuskoj

Sredinom 1993. godine čovjek pod pseudonimom ‘Max Valentin’ navodno je negdje u ruralnom dijelu Francuske zakopao zlatnu sovu ogromne vrijednosti. Ponudio je milijun franaka prolazniku sove, ali i 11 naputaka koji su trebali biti od pomoći svim zainteresiranim lovcima na blago.

No, čak ni to nije bilo dovoljno da se sova pronađe, iako se pritom dogodilo nekoliko incidenata. U jednom od njih istraživači su uspjeli zapaliti vrlo staru crkvicu.

Nažalost, godine mukotprnih potraga nikada nisu urodile plodom, a vjerojatno nikada ni neće s obzirom da je misteriozni Valentin umro 2009. godine. On se u medijima posljednji puta oglasio 1997. godine kada je rekao da je sova provjereno još uvijek na svojem mjestu te kako joj je netko čak došao vrlo blizu. No, očito ne dovoljno blizu.

Vjerujemo da će jednoga dana netko ipak ‘upecati’ zlatnu sovu, no sve do tog trenutka cijeli će slučaj i dalje biti obavijen velom tajnovitosti.

5. Blago iz legende o ‘El Doradu’

Prije nekoliko tisuća godina, davno prije no što su Španjolci došli na teritorij današnje Kolumbije, vođa plemena ‘Muisca’ redovito je ulazio u jezero ‘Guatavita’ posipan zlatnom prašinom bacajući pritom u jezero zlato i druge vrijednosti kao poklon božanstvima.

Radi se o drevnoj legendi, no s obzirom da ljudi već stoljećima u jezeru zaista i nalaze zlato, čini se da u cijeloj toj priči itekako ima i istine.

Jezero ‘Guatavita’ inače se nalazi nekoliko sati od Bogote, glavnog grada Kolumbije, te u centru legende o El Doradu. Španjolci su još 1536. godine pokušali isušiti jezero, što su ponovili još nekoliko puta. Svaki put su zaista i naišli na manje količine zlata, a prilikom jednog isušivanja poginulo je nekoliko stotina ljudi.

Posljednji pokušaj isušivanja izveden je 1911. godine. Tada je iz jezera ispumpana sva voda, no mulj na dnu se stvrdnuo i opet onemogućio potragu za eventualnim blagom.

Kolumbijska vlada danas zabranjuje čak i plivanje u jezeru, a najpametnije mu se uopće ne približavati, iako to mnogi turisti i lovci na blago rade i dalje.

Legenda o El Doradu tako živi i dalje. Svi zainteresirani za legendu izronjene predmete, blago i artefakte mogu vidjeti u Muzeju zlata u Bogoti. Najpoznatiji izložak pronađen u jezeru je kipić ‘The Muisca Raft’ koji je izrađen oko 1500 godina prije Krista.

 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Povlači se lijek s tržišta EU-a. HALMED objavio detalje

Objavljeno

-

By

Pexels

Lijek Alofisel (darvadstrocel) se povlači s tržišta Europske unije. Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da se lijek povlači uslijed toga što više ne pokazuje kliničku korist koja bi opravdala daljnju primjenu.

Sveobuhvatni podaci o lijeku relevantni za odobrenje za stavljanje lijeka u promet u EU-u, uključujući rezultate ispitivanja ADMIRE-CD II, pokazuju da klinička korist lijeka Alofisel više nije dokazana da bi opravdala daljnju primjenu u zemljama EU-a, odnosno korist lijeka više ne nadmašuje rizike povezane s njegovom primjenom.

U randomiziranom, placebom kontroliranom kliničkom ispitivanju ADMIRE-CD II koje istražuje jednokratnu primjenu lijeka Alofisel u liječenju kompleksnih perianalnih fistula u 568 bolesnika s Crohnovom bolešću, nije postignuta primarna mjera ishoda kombinirane remisije u 24. tjednu, niti bilo koja od sekundarnih mjera ishoda.

Navedeno ispitivanje je bilo obvezna mjera koja se morala provesti nakon davanja odobrenja, a koja je bila prethodno usuglašena s Europskom agencijom za lijekove (EMA) kod davanja odobrenja za stavljanje lijeka u promet, kako bi se potvrdila klinička korist lijeka, priopćio je HALMED.

Nakon 13. prosinca 2024, na području EU/EEA novi bolesnici ne smiju se liječiti lijekom Alofisel.

 
Nastavi čitati

Svijet

Na Telegramu otkrivena zastrašujuća mreža silovatelja

Objavljeno

-

By

Pexels

U desecima grupa na Telegramu korisnici razmjenjuju ideje o tome kako drogirati i zlostavljati žene. Dijele se i snimke.

Više od godinu dana istraživački tim STRG_F-a (NDR-ov istraživački format) promatrao je desetke grupa za razgovor na platformi za razmjenu poruka Telegram, dokumentirajući povijesti razgovora, fotografije i videozapise iz grupa s nekoliko stotina do desetaka tisuća članova, prenosi DW.

U tim razgovorima korisnici razmjenjuju upute o tome kako drogirati ljude radi seksualnog napada, pa čak i silovanja, a da ne budu primijećeni.

Među sobom nude svoje partnerice drugim korisnicima za silovanje.

Najavljuju se silovanja, a prate ih odgovarajući snimci.

Čini se da su pogođene žene iz neposredne okoline korisnika: radi se o njihovim sestrama, majkama, djevojkama ili suprugama.

Neki tvrde da njihova partnerica nema ništa protiv toga. Mnogi, međutim, ponosno pišu kako žene o tome ništa ne znaju.

Jedan korisnik u razgovoru opisuje svoju navodnu partnericu: “Sad je pijana i pod sedativima. Nadam se da ću se uskoro zabaviti.”

Drugi korisnici odgovaraju oduševljeno: “Wow, fantastično! Kako izgleda?”

Nakon toga šalje fotografije.

U nekim slučajevima navodna silovanja događaju se uživo pred publikom na internetu.

U jednom dokumentiranom slučaju Nijemac je ponudio svoju suprugu na silovanje, navodeći da je već naručio narkotike preko interneta.

“Nokaut kapi” šokiraju toksikologe

Korisnici razmjenjuju savjete i upute o upotrebi lijekova te oglašavaju različite pripravke za tzv. nokaut, dijeleći poveznice na internetske trgovine.

Istraživački tim STRG_F uspio je naručiti liqid ectasy, takozvane “nokaut kapi”, maskirane kao proizvod za njegu kose.

Toksikolog Folker Auwerter iz Sveučilišne bolnice u Freiburgu u njima je pronašao nekoliko opasnih supstanci: medetomidin, veterinarski anestetik, flualprazolam, dizajnerski benzodiazepin, i skopolamin, lijek protiv mučnine.

Toksikolog Auwerter izrazio je šok. Takav sastav nije poznat i ne može se otkriti standardnim testovima.

“Ovo je nova razina”, kaže Auwerter.

Također je zabrinut što se anestetik prodaje kao serum za kosu, jer bi mogao ostati nezamijećen čak i tijekom policijskih pretraga.

Savezni ured kriminalističke policije (BKA) STRG_F je još prije više od godinu dana obaviješten o takvim Telegram grupama.

Međutim, iz taktičkih razloga istrage nisu mogli pružiti konkretne informacije.

“Osim toga, ako su počinjena kaznena djela, postoji mogućnost prijave određenih grupa pružatelju usluga s prijedlogom da se izbrišu.”

Telegram je, na novinarski upit, odgovorio da reagira na odgovarajuće prijave korisnika i istražnih tijela: “Telegram provodi politiku nulte tolerancije prema zloupotrebi svoje platforme. Svi korisnici koji budu uhvaćeni u takvim aktivnostima bit će odmah blokirani.”

Tijekom istraživanja neke su grupe izbrisane, a neaktivni članovi uklonjeni.

No, stalno se pojavljuju novi linkovi za poziv u druge grupe, što ukazuje na duboko ukorijenjenu mrežu silovatelja, piše DW.

 
Nastavi čitati

Svijet

Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci

Objavljeno

-

By

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je 1988. godine pozvala na globalno iskorjenjivanje dječje paralize (poliomijelitis). U roku od deset godina, jedan od tri soja poliovirusa već je bio praktički iskorijenjen – što znači trajno smanjenje bolesti na nula novih slučajeva širom svijeta.

Poliomijelitis je izrazito zarazna bolest uzrokovana poliovirusom. Napada živčani sustav i može dovesti do potpune paralize u roku od nekoliko sati. Virus ulazi kroz usta i razmnožava se u crijevima. Zaražene osobe izlučuju poliovirus u okoliš fekalno-oralnim putem.

Otprilike jedan od svakih 200 slučajeva infekcije rezultira nepovratnom paralizom, obično nogu. Od onih koji ostanu paralizirani, pet do deset posto ih umire zbog paralize dišnih mišića.

No, od spomenute 1988. globalni broj slučajeva poliovirusa smanjen je za više od 99 posto i danas je prisutan samo u Pakistanu i Afganistanu.

Međutim, u posljednjih nekoliko mjeseci poliovirus je otkriven u otpadnim vodama u Njemačkoj, Španjolskoj i Poljskoj. Ovo otkriće ne potvrđuje infekcije u populaciji, ali predstavlja upozorenje za Europu, koja je proglašena slobodnom od polija 2002. Svaki nedostatak u pokrivenosti cijepljenjem mogao bi dovesti do ponovnog izbijanja bolesti.

Sojevi poliovirusa podrijetlom iz regija gdje je virus ostao u cirkulaciji uzrokovali su izbijanje među necijepljenim osobama u Tadžikistanu i Ukrajini 2021. te u Izraelu 2022. Nasuprot tome, u Velikoj Britaniji, gdje je poliovirus otkriven u otpadnim vodama 2022., nije zabilježen nijedan slučaj paralitične bolesti.

Ove informacije ukazuju na različite učinke detekcije poliovirusa. Zašto? U područjima s nedovoljno imuniziranim stanovništvom virus se može široko širiti i uzrokovati paralizu. No, u zajednicama s visokim postotkom cijepljenja virus često ostaje ograničen na infekcije bez simptoma (“asimptomatske”) ili je otkriven samo u otpadnim vodama, prenosi The Conversation.

U tom smislu, sama detekcija virusa u okolišu može poslužiti kao “kanarinac u rudniku ugljena”. Upozorava zdravstvene vlasti da provjere pokrivenost cijepljenjem i poduzmu mjere poput jačanja kampanja cijepljenja, poboljšanja pristupa zdravstvenoj skrbi i unaprjeđenja praćenja bolesti kako bi spriječili izbijanje epidemija.

Rutinsko testiranje otpadnih voda u tri zemlje otkrilo je specifičan soj poliovirusa povezan s cjepivom. U nijednoj od tih zemalja nije zabilježen slučaj polija. No, također je moguće da ga je osoba nedavno cijepljena oralnim cjepivom s oslabljenim virusom izlučila u otpadne vode, gdje je virus kasnije evoluirao dok nije ponovno mutirao do razina koje uzrokuju paralizu.

Postoji druga vrsta cjepiva. Inaktivirano cjepivo protiv polija (IPV) ne može se vratiti u opasan oblik. Međutim, ono je skuplje i složenije za primjenu, jer zahtijeva educirane zdravstvene radnike i složenije postupke. To može ograničiti mogućnost njegove primjene u siromašnim zemljama – često tamo gdje je potreba za cijepljenjem najveća.

To ne znači da oralno cjepivo nije dobro. Naprotiv, ono je odigralo ključnu ulogu u iskorjenjivanju određenih sojeva poliovirusa globalno. Pravi problem nastaje kada pokrivenost cijepljenjem nije dovoljna.

Stoga, svako daljnje kašnjenje ili prekid programa cijepljenja mogao bi biti katastrofalan. Potrebno je uložiti više napora kako bi se zaštitili programi imunizacije i spriječilo poništavanje desetljeća napretka. Pandemija COVID-a podsjetila nas je da virusi ne poznaju granice. Osiguranje široke, trajne cijepljenosti naša je najbolja obrana protiv ponovnog pojavljivanja polija.

Upozorenje koje su pokrenuli sustavi nadzora otpadnih voda u Španjolskoj, Poljskoj i Njemačkoj naglašava kako nadzor temeljen na otpadnim vodama pruža javnozdravstvenim vlastima još jedno oružje u borbi protiv zaraznih bolesti. I omogućava pravovremenu reakciju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu