Connect with us

Hrvatska

UKINUTA NEUTRALNOST Je li ovo kraj interneta kakvog poznajemo?

Objavljeno

-

Američki Savezni odbor za komunikacije ukinuo je regulaciju iz 2015., donesenu za vrijeme predsjednika Baracka Obame, kojom se davatelje internetskih usluga (ISP) obvezuje da svim korisnicima osiguraju jednaku brzinu veze i pristup svom online sadržaju.

Ovom je odlukom internet iz statusa komunalne usluge, odnosno “Title II” statusa iz Zakona o komunikacijama, prebačen natrag u mnogo slabije reguliran “Title I”, čime je praktički dokinut princip univerzalno poznat kao “neutralnost interneta”. Kao što se vidi iz glasanja FCC-a – tri republikanska člana glasala su protiv, dva demokratska za – ovaj je potez dio šire kampanje deregulacije i ukidanja Obamine ostavštine pod svaku cijenu, koju vode predsjednik Donald Trump i njegovi republikanci u Kongresu i Senatu.

U većini svijeta internet ni sad nije slobodan

Drugim riječima, pružateljima internetskih usluga više se ne zabranjuje da ubrzavaju, usporavaju, blokiraju ili naplaćuju bilo koji sadržaj, aplikaciju ili web stranicu kojoj potrošač želi pristupiti. Američki operateri će, ako žele, sada moći umjetno usporiti internetsku vezu i onda naplaćivati punu brzinu po višoj tarifi (tzv. internet u dvije brzine), naplaćivati različitu tarifu ovisno o lokaciji, usporiti ili učiniti nedostupnim usluge konkurenata, odnosno tvrtki koje im ne plaćaju naknadu, ili manje-više sve čega se sjete kako bi povećali svoj profit. Jedini uvjet koji pritom imaju je onaj da obavijeste potrošača o tome u ugovoru – samo što, znamo i sami, ugovore nitko ne čita.

Kako bismo bolje shvatili što ova iznimno kontroverzna promjena znači za budućnost interneta, kako u Americi tako i u ostatku svijeta, obratili smo se stručnjaku za računalnu sigurnost i direktoru tvrtke DefenseCode, Lucijanu Cariću.

On nam je odmah napomenuo kako internet ni dosad nije bio potpuno slobodan: “Ovo je zapravo vrlo loša odluka, po meni, jer internet se i zasniva na tome da je neutralan i, zapravo, način na koji internet operira, način na koji se na njemu slobodno dijele sadržaji i njima pristupa je dobar. On je dobar u svojoj mehaničkoj funkcionalnosti, na način na koji je dostupan kao sustav i na način pristupa sadržajima za one koji se njime koriste.

Međutim, ono što treba znati je to da, zapravo, u većini svijeta internet nije slobodan. Možda je mi u demokracijama zapadnog stila imamo, ali u većini svijeta internet nije slobodan, on se na razne načine ograničava ili cenzurira. Davatelji usluga već sudjeluju u tome da bi mogli doći do tog tržišta, npr. u Kini, Iranu, Pakistanu, Turskoj, Rusiji… To su velike, mnogoljudne zemlje u kojima građani nemaju pristup svim sadržajima.”

Ključ je sad u rukama EU-a

“Ono što mislim je da, ako se svijet ne povede za tim – a nažalost, za one koji ne vole previše slobodu na internetu to bi mogao biti dobar signal, ali s druge strane, ako se druge zemlje, npr. Europska unija ne povede za time, onda sustav ograničen samo na SAD u globalnoj mreži neće baš funkcionirati i stvari će silom prilika ostati takve kakve jesu. Znači, vi već sada imate određenu nejednakost prema tome koliko tko može platiti, npr. za snagu svoje veze, pa u nekim slučajevima i za prijenos podataka, sve je to uglavnom jeftino, ali nije nužno besplatno. Znači, već sada to ne funkcionira na jednak način.

Ni infrastruktura u svim zemljama nije jednako razvijena, recimo, Hrvatska je često bila apostrofirana kao zemlja koja je pri dnu EU-a po brzini i pristupu internetu. Situacija nije idealna, ovime postaje još manje idealna, i mislim da je ključ momentalno u rukama EU-a. Ako se EU ne povede za tom odlukom, a ja mislim da najvjerojatnije neće, onda će ta odluka ostati orijentirana samo na Ameriku”, kaže Carić.

“Vi u nekim naprednim zemljama, mislim da se radi o skandinavskim, imate internet koji je doveden na razinu ljudskog prava, i u tim zemljama će se teško takvo nešto provesti. Ali budući da one nisu glavno tržište ni nositeljice glavne infrastrukture, nažalost, odlučit će glavna tržišta i glavna infrastruktura. A glavno tržište za internet usluge je i dalje SAD i naravno da te telekomunikacijske korporacije, koje često imaju problema s nuđenjem sadržaja, traže nove načine kako da povećaju svoju dobit.

Posebno naplaćivanje pristupa bilo bi vrlo opasno

Znakovito je da je Google stao protiv te mjere, što je logično s obzirom na njihovu filozofiju. Mislim da većina ovih velikih pružatelja sadržaja, poput društvenih mreža, neće biti sretni s ovom mjerom, ali opet, sve te firme već provode određenu cenzuru u zemljama čije vlade to zatraže. Ali bilo bi vrlo loše kad bi se, osim same veze, naplaćivao i pristup određenim siteovima jer bi ti siteovi bili stavljeni u neravnopravan položaj. To bi direktno utjecalo na razvoj poduzetništva, na mogućnost da male firme prosperiraju i to je vrlo opasno područje. Nadam se da to ipak neće proći na taj način jer se jedan dio slobodnog svijeta ipak neće s time složiti, ali vidjet ćemo”, ocjenjuje Carić.

Pitali smo ga stoji li i predviđanje da će internet odsad početi sve više nalikovati na kabelsku televiziju. “Sadržaji na internetu ipak nisu usporedivi s televizijskim sadržajem jer, u slučaju TV paketa, onaj koji daje sadržaj sam ne želi da ga vi besplatno gledate, ali internetskim siteovima nije u interesu da drugi naplaćuju za pristup njihovom siteu. To je suprotno suštini interneta kao otvorene mreže slobodnog pristupa, koja dozvoljava da se slobodno šire sadržaji i ideje, da im se slobodno pristupa.

Vidjet ćemo kako će se ova odluka provoditi, hoće li biti izazova protiv nje na sudu, kako će reagirati tržište – stvara se mogućnost konkurencije, ako određeni ISP-ovi krenu tim putem, a da im drugi kontriraju. Puno je pitanja zbog kojih treba pričekati kakav će biti razvoj situacije”, rekao nam je ovaj stručnjak.

Telekomunikacijske tvrtke drže “šapu” na krajnjem korisniku

“Većina infrastrukture je u Americi, ali krajnji pružatelji usluge nisu nužno. Na kraju krajeva, može se dogoditi da se ti serveri presele negdje drugdje, recimo u Europu. Mislim da ovo ipak nije kraj interneta kakvog poznajemo jer, prvo, internet je puno širi od SAD-a, a drugo, internet je već sada djelomično reguliran. U kratkom roku mislim da neće doći do narušavanja neutralnosti interneta, ali nekakvo emuliranje satelitske televizije zaista bi značilo kraj interneta jer to više ne bi bila mreža kakva je sada.

Oni koji bi tu trebali biti zabrinuti bi bili veliki servisi koji žive od interneta, kao Amazon, a pogotovo firme koje tek traže svoje mjesto na njemu. Tvrtke koje su za ovu mjeru su uglavnom telekomunikacijske, koje imaju svoju “šapu” na krajnjim korisnicima u velikoj mjeri i koje bi htjele monetizirati taj svoj položaj, što bi bila podrška monopolu”, pojašnjava Carić.

Njegov zaključak je ipak umjereno optimističan: “Stvar definitivno nije gotova jer nijedna zemlja, ma koliko moćna bila, ne može sama odrediti prirodu interneta. Među ostalim, EU se pokazao prilično tvrd prema raznim tvrtkama. Stoga, ako EU ostane pri obrani internetske neutralnosti, onda će situacija biti prilično zanimljiva jer ćemo imati dva tabora, pa će se vrlo brzo dogoditi odljev korisnika u slobodniji tabor.”

Trumpov ravnatelj FCC-a: Neutralni internet zaustavlja inovaciju, zagovornici šire histeriju

Sama rasprava o ukidanju internetske neutralnosti u FCC-u bila je vrlo žustra, popraćena prosvjedima izvan zgrade, a u jednom trenutku prostorija je bila i evakuirana zbog dojave o bombi. Demokratska članica odbora Mignon Clyburn opisala je uredbu kao “žestoko spinanu, pravno slabu odredbu koja je štetna za potrošače, korisna korporacijama i uništava slobodu interneta”.

Kontroverzna je bila i sama obavezna procedura javne rasprave prije donošenja uredbe: FCC je primio rekordnih 22 milijuna komentara, da bi se naknadno ispostavilo da su čak 7.5 milijuna tih komentara bile lažne poruke, poslane od strane botova, u korist ukidanja internetske neutralnosti. U isto vrijeme, odbor je ignorirao još veći broj poruka javnosti koje pozivaju na njenu zaštitu.

No Trumpov ravnatelj FCC-a, Ajit Pai, inače bivši zaposlenik telekomunikacijskog diva Verizon, opravdava deregulaciju interneta tvrdnjom da ograničenje ionako nije bilo potrebno. Pai, kako prenosi The Verge, odavno tvrdi da internetska neutralnost spriječava inovacije i širenje infrastukture internetskih operatera, s čime se dotične tvrtke slažu. Poznata stranica za gledanje serija i filmova Netflix je tako javno kritizirala “odluku da se ubije neutralnost interneta koja je donijela eru kreativnosti, inovacija i građanskog angažmana bez presedana”.

Prema Paiju, upozorenja velikog dijela civilnog društva, političara i IT tvrtki (Google, Facebook, Twitter i Netflix samo su najveće među njima) temelje se na “hipotetskoj šteti i histeričnim proročanstvima o propasti”, a jučer je on prilikom rasprave dao sličan argument: “Internet nije bio pokvaren 2015. Nismo živjeli u nekoj digitalnoj distopiji. Glavni problem koji potrošači imaju s internetom nije, niti je ikad bio, to što im pružatelj interneta blokira pristup sadržaju. Problem im je bio to što uopće nemaju pristup internetu.”

U Portugalu mobilni operateri već “cijepaju” internet

Ipak, ono što Pai govori nije potpuno točno. Naime, čak i s dosadašnjom regulacijom, tvrtke su znale blokirati suparničke aplikacije ili usluge, činiti vlastite dostupnijima, a kako se čini iz slučaja s Netflixom, i usporavati rad konkurentskih streaming-usluga. A sada će moći činiti puno više. Iako su, kako piše Wired, najveći američki operateri AT&T, Comcast i Verizon obećali da neće blokirati ili usporavati sadržaj, za očekivati je da će iskoristiti novi manevarski prostor na suptilnije načine i vidjeti koliko daleko mogu otići.

Nadalje, kako piše New York Times, zagovornici neutralnog interneta upozoravaju da bi operateri ipak mogli početi tretirati internet kao satelitsku televiziju – slažući i prodavajući dijelove popularnih internetskih sadržaja u paketima, kao što već prodaju programe TV kanala. Da ovo nije samo “hipotetski” rizik, svjedoči i primjer iz Portugala, gdje mobilni teleoperateri već nude upravo takve pakete. A u slučaju da počnu naplaćivati naknadu za punu brzinu interneta od tvrtki koje posluju na internetu, malene tvrtke i start-upovi naći će se u nepovoljnoj početnoj poziciji u odnosu na gigante poput Applea, Amazona ili Googlea.

Krajnji rezultat mogao BI biti monopol ili oligopol “velikih igrača” koji su na tu poziciju i došli upravo zahvaljujući otvorenoj platformi koju internet pruža. Bez takvih jednakih uvjeta, Mark Zuckerberg i njegov Facebook nikad ne bi izbacio iz igre MySpace, a Netflix i HBO ne bi postali ravnopravni konkurenti televizijskim kućama. Internet bi, drugim riječima, izgubio kreativni potencijal, dinamiku i slobodu koji su ga i učinili najvažnijim fenomenom našeg digitalnog doba.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Što kaže statistika o ženama u Hrvatskoj? Potplaćene su i loše zastupljene u vlasti, ali dominiraju u dva područja

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Udio žena u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske je 51,6 posto. Osim što ih je više, žene su u prosjeku starije od muškaraca. No, prema većini ostalih statističkih pokazatelja, žene su u lošijem položaju od muškaraca.

Ovoga petka objavljena je godišnja publikacija Državnog zavoda za statistiku (DZS) “Hrvatska u brojkama”. Publikacija donosi pregled odabranih statističkih pokazatelja iz ukupno 24 statistička područja. Iz njih smo izvukli podatke koji govore o tome kakav je položaj žena u državi i društvu.

Žena je više i u prosjeku su starije od muškaraca

Udio žena u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske je 51,6 posto. Osim što ih je više, žene su u prosjeku starije od muškaraca. Prosječna starost žena je 46 godina,a muškaraca 42,6 godina. U proteklih pola stoljeća (od popisa stanovništva 1971. godine) prosječna starost žena povećala se za 10,5 godina, dok su muškarci u prosjeku “ostarjeli” 10,2 godine. Podaci DZS-a također pokazuju da je očekivano trajanje života pri rođenju za žene 81,7 godina, a za muškarce 75,4 godine.

Državni zavod za statistiku

Od 1971. naovamo prosječna starost ukupnog stanovništva povećala se s 34 na 44,3 godine što stanovništvo Hrvatske danas svrstava među najstarije u Europi.

Više nezaposlenih žena nego muškaraca

Lani je u Hrvatskoj ukupno bilo 1.663.522 zaposlenih osoba, a od toga su 774.932 bile žene. U odnosu na 2022. godinu broj zaposlenih bio je veći za 2,7 posto, a broj zaposlenih žena porastao je za 2,5 posto. Zaposlenih u pravnim osobama bilo je 1.439. 796, a od toga 681.608 žena. I tu je žena bilo više za 2,5 posto u odnosu na 2022. godinu.

Od 19 područja djelatnosti, muškarci brojčano prevladavaju u jedanaest, a žene u osam. Muškaraca je najviše u građevinarstvu, dok je udio žena najveći u sferi obrazovanja gdje ih je čak 80,1 posto od ukupnog broja zaposlenih.

Lani je prosječan broj nezaposlenih osoba bio 108.921, a od toga je žena bilo 62.141 ili 57,1 posto.

Državni zavod za statistiku

Žene u prosjeku imaju za 141 euro manju plaću

Prema podacima DZS-a, u 2022. godini prosječna mjesečna bruto plaća zaposlenih žena iznosila je 1.294 eura ili 141 euro manje od prosječne mjesečne bruto plaće zaposlenih muškaraca, koja je iznosila 1.435 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća bila je oko 1.000 eura, ona zaposlenih žena također niža od neto plaće zaposlenih muškaraca. Najveća neto plaća za žene isplaćena je u djelatnosti “Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja”, a iznosila je 1.199 eura, dok je najniža isplaćena u djelatnosti “Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti” u iznosu od 696 eura. Najveća prosječna isplaćena neto plaća za muškarce također je bila isplaćena u djelatnosti “Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja” u iznosu od 1.677 eura, a najniža, kao i kod žena, u djelatnosti “Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti”, ali u iznosu od 782 eura.

Žena s akademskim titulama više nego muškaraca

Prošle godine u Hrvatskoj je akademski naziv steklo 511 sveučilišnih specijalista, a od toga 332 žene ili 65 posto od ukupnog broja. Akademski stupanj steklo je i 806 doktora znanosti, odnosno doktora umjetnosti, a žena je i tu bilo više – 56,3 posto.

U prošloj akademskoj godini na visokim učilištima bilo je zaposleno ukupno 18.647 nastavnika i suradnika u nastavi. Udio žena u odnosu na muškarace manji je samo u znanstveno-nastavnim zvanjima gdje je muškaraca 4.717, a žena 4.456. No žena je više u nastavnim zvanjima (1.768 naspram 1.635 muškaraca), u suradničkim zvanjima (2.566 žena i 1.929 muškaraca), u stručnim zvanjima (751 žena i 550 muškaraca) te među gostujućim profesorima ili nastavnicima (150 žena i 125 muškaraca).

Premalo žena u političkoj vlasti

Na parlamentarnim izborima održanima u travnju ove godine, izabran je neznatno veći broj zastupnica u odnosu na prošli saziv Hrvatskog sabora. Sada ih je 37, a u prošlom sazivu bile su 34. U aktualnoj Vladi RH šesnaest je ministara i samo dvije ministrice (ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković). U prethodnoj vladi bile su četiri ministrice.

Državni zavod za statistiku

U 20 hrvatskih županija 78 posto župana i njihovih zamjenika su muškarci. Samo dvije županije vode žene – Martina Furdek Hajdin Karlovačku, a Antonija Jozić Požeško-slavonsku županiju. U devet županija žene su na položajima zamjenica župana. Slično je i u gradovima gdje je samo 22,2 posto gradonačelnica ili zamjenica gradonačelnika. U općinama je situacija još lošija po žene. Tek je 12,2 posto načelnica općina ili zamjenica načelnika.

Žene dominiraju pravosuđem

Dok su u političkoj vlasti debelo podzastupljene, pravosuđe je područje u kojem žene dominiraju. Na županijskim sudovima sutkinja je 68,1 posto. Na općinskim sudovima još ih je više – 75 posto.

Isto je i na specijaliziranim sudovima. Sutkinje dominiraju na trgovačkim sudovima (77,6 posto) i upravnim sudovima (65,2 posto). Na visokom upravnom sudu 90,5 posto su sutkinje, na Visokom trgovačkom sudu 73,3 posto, na Visokom kaznenom sudu 66,7 posto, a na Visokom prekršajnom sudu 63,2 posto. Među odvjetnicima 55,2 posto su muškarci, a 44,8 posto žene.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

HTZ: U listopadu 3,9 milijuna noćenja – najviše u Dubrovniku, Zagrebu, Splitu, Zadru i Poreču!

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Od početka godine u Hrvatskoj je ostvareno 616 tisuća turističkih dolazaka više nego lani, a u listopadu je bilo osam posto više dolazaka i noćenja, izvijestila je Hrvatska turistička zajednica.

Prema prvim nepotpunim podacima eVisitora, u Hrvatskoj je tijekom prvih deset ovogodišnjih mjeseci ostvareno 20,5 milijuna dolazaka i 106,6 milijuna noćenja, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja rast od tri posto u dolascima i jedan posto u noćenjima.

To znači da je u odnosu na lani ostvareno 616 tisuća dolazaka više i 694 tisuće više noćenja.

Najviše Nijemaca

Tijekom prvih deset mjeseci najviše noćenja ostvarili su gosti s tržišta Njemačke (22,2 milijuna), Hrvatske (12,6 milijuna) i Slovenije (10,7 milijuna).

Najviše noćenja ostvareno je u Dubrovniku, Rovinju, Splitu, Poreču i Umagu.

Prema vrsti smještaja, turisti su najviše noćili u objektima u domaćinstvu (39,3 milijuna), hotelima (24,3 milijuna) i kampovima (20,7milijuna).

U listopadu je ostvareno 1,2 milijuna dolazaka i 3,9 milijuna noćenja, što u odnosu na isti mjesec prošle godine predstavlja rast od osam posto u dolascima i noćenjima.

Najviše noćenja ostvareno je u Dubrovniku, Zagrebu, Splitu, Zadru i Poreču.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Berač šafrana na Velebitu zamijenio otrovnu biljku za začin. Spašavao ga HGSS

Objavljeno

-

By

Pixabay

Sezona je branja šafrana, začina za koji se govori da je jedan od najskupljih na svijetu. Njegova popularizacija u našim krajevima potaknula je berače da krenu u potragu za ljubičastim cvjetovima. No stručnjaci upozoravaju da je biljka koja nalikuje šafranu otrovna, a prije nekoliko dana jednog je berača od smrti spašavao i HGSS.

Umalo kobna greška

Otrovnu biljku koja se zove mrazovac unesrećeni je zamijenio za jesenski šafran.

U ovome slučaju su spašavatelji stanice Gospić, koji pokrivaju to područje Južnog Velebita, pristupili osobi i u koordinaciji sa hitnom helikopterskom medicinskom službom zatražili da ga se hitno prebaci u bolnicu jer je osoba već tada bila u dosta teškom stanju, rekao je za HRT Jadran Kapović iz HGSS-a.

U pitanju su bile minute. Opasne situacije događaju se i u drugim dijelovima Hrvatske. Pokraj polja jestivog šafrana u Žeravi, nedaleko od Zadra, neki mještani beru mrazovac misleći da se radi o jestivom začinu.

“Primjer jestivog šafrana i primjer mrazovca koji u biti nije jestiv. Znači po čemu se razlikuju? Mrazovac je puno manji, i svjetliji. Jestivi šafran je veći, unutarnje stigme su mu veće, dok su ovom koji nije jestiv, koji je otrovan, manje”, objasnio je Zvonimir Baričević, uzgajivač šafrana.

Nužnost opreza

Uzgajivač ekološkog šafrana upozorava kako se ovaj cvijet u polju ne može pronaći slučajno.

“To se ne može dogoditi na način da je nama polje tu, pa je ptica prenijela sjeme. Šafran je lukovica koju ne može ptica tek tako posaditi okolo”, kaže Baričević.

Konzumacija mrazovca može dovesti i do smrtnih posljedica.

“Radi se o smrtonosnoj biljci, koja zapravo može dovesti do hospitalizacije i do smrti. U principu dolazi do neurotoksičnih poteškoća, može doći do prestanka disanja. Prvo dolazi do mučnine, povraćanja, poteškoća sa radom srca,” rekao je Frane Herenda, fitoaromaterapeut.

Branje samoniklog bilja sa sobom nosi velike opasnosti. Neke su biljke smrtonosne već na dodir. Stoga ih, bez detaljnog poznavanja, ne treba dirati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu