Najave
Radionica – Kako zlatovranu zajedno možemo spasiti od izumiranja?
Udruga Biom, Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode te Zavod za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti proglasili su 2020. godinu „Godinom zlatovrane“ u Hrvatskoj.
Tim povodom Javna ustanova Park prirode Vransko jezero poziva sve zainteresirane na radionicu koja govori o kritično ugroženoj vrsti ptice – zlatovrani te kako je njena ugroženost povezana s poljoprivredom, turizmom i Ravnim kotarima.
Radionica koja će se održati u petak, 31. siječnja u 10 sati u vijećnici Općine Pakoštane dio je projekta Javne ustanove Park prirode Vransko jezero „Zajedno za zlatovranu“ odabranog za financiranje u sklopu programa “Zeleni pojas“ u organizaciji Ine – Industrije nafte, d.d.. Trajanje projekta je od rujna 2019. do lipnja 2020. godine.
Park prirode Vransko jezero i neposredna okolica, jedno je od rijetkih preostalih područja za moguće gniježđenje zlatovrane. Jedna od mjera, uz postavljanje kućica za gniježđenjem zlatovrana, koju je već danas moguće provesti je upravo sadnja topola koje imaju dvojaku ulogu – poljoprivrednicima služe kao vjetrozaštitni pojasevi u svrhu smanjenja erozije tla vjetrom, a zlatovranama osiguravaju dom za gniježđenje. Kroz volontersku akciju sadnje topola i radionice s ključnim dionicima, u veljači se planiraju zajedno poduzeti aktivne mjere za zaštitu zlatovrane i time osigurati dugoročan opstanak njene populacije u Parku prirode i okolici. Na radionici će djelatnice Zavoda za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti dr. sc. Vesna Tutiš i dr. sc. Sanja Barišić prezentirat Stručnu podloga za prijedlog Plana upravljanja zlatovranom s akcijskim planom izrađenu 2019. godine.
U očuvanje zlatovrane se od ove godine značajnije planiraju uključiti Udruga Biom i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode (HDZPP). Ove udruge se već godinama bave očuvanjem divljih vrsta i njihovih staništa, prije svega ptica.
”Godina zlatovrane”, 2020. godina, će proteći u osvješćivanju javnosti o ugroženosti ptica poljoprivrednih staništa te o važnosti provođenja dobrih praksi u poljoprivrednoj proizvodnji s ciljem zaštite ptica i prirode, a time i našeg zdravlja.
Plan programa radionice:
10:00 – Uvodna riječ (Norma Fressel, Danijel Katičin)
10:30 – Mjere i aktivnosti Akcijskog plana za Zlatovranu (Vesna Tutiš, Sanja Barišić)
11:00 – Sadnja topola na području Jasena i Ornitološkog rezervata – izazovi i prilike (Sanja Barišić, Norma Fressel)
11:30 – Rasprava i zaključak
12:30 – Kava i domjenak
Kontakt za prijavu: 091/ 23 23 099 Norma Fressel
Grad
Grad Zadar i OŠ Zadarski otoci organiziraju obilježavanje 664. obljetnice Zadarskog mira
664. Obljetnica Zadarskog mira i 10. obilježavanje Zadarskog mira
petak, 18. veljače 2022. 11.00 sati, crkva sv. Frane u Zadru
*Kros Mira s početkom na Pozdravu Suncu koji završava ispred crkve sv. Frane (10.00 -11.00)
11.00 Svečani program u crkvi sv. Frane:
Svečano unošenje Zastave mira u sakristiju crkve Sv. Frane 11. 00
(glazbena pratnja OGŠ Svetog Benedikta – L. van Beethoven
Oda radosti – Zbor djece grada Zadra (izvode predstavnici više školskih zborova gradskih škola) Kordinatori: Igor Cecić, Magdalena Miočić i Tomislav Pehar
Pozdravne riječi
Dramsko-glazbeno-literarni program:
Zborovi osnovnih škola
Donatići: Hopes of Peace, recitacija, vokalno izvođenje: Zadre grade
OGŠ Svetog Benedikta, Instrumental
Knezovi i serdari posedarski, Vitezovi vranski: Uprizorenje potpisivanja ugovora
Kordinacija: Knezovi i serdari posedarski, Ante Boris Magaš, Vitezovi Zadarskog mira
KUD Kukljica: Sveta zemlja
——————————-
Formiranje povorke u Klaustru samostana 11.40
Molitva sv. Franje za mir, blagoslov – u Klaustru samostana Sv. Frane : Gvardijan fra Ivan Lelas i učenici. Puštanje balona za mir u srcu i svijetu, DFS Donatići
Svečana povorka sudionika, od crkve sv. Frane do crkve sv. Šime – 11.50, zaustavljanje ispred crkve sv. Marije, pjesma „Oda radosti“ , zborovi ZD škola. Kordinacija: Tomislav Pehar
Odlazak Kalelargom do Narodnog trga, ples – KUD „Zadarski tanac“ i „Kontea“- plesna skupina povijesnih plesova iz Konjščine
Crkva sv. Šime – razgled škrinje
don Josip Lenkić – prigodno će pozdraviti sudionike i izreći blagoslov djece i okupljenih
(Pjesma: „ Himan sv. Šimi“, KUD Sv. Šime, Rtina. Kordinacija: Anđelo Travica)
Grad
Nadbiskup Puljić pozvao vjernike na hodočašće blaženom Alojziju Stepincu
Zadarska nadbiskupija organizira veliko Nadbiskupijsko hodočašće bl. Alojziju Stepincu u Zagreb u subotu, 21. ožujka u kojem će sudjelovati kler, redovništvo i vjernici laici predvođeni zadarskim nadbiskupom Želimirom Puljićem.
Tim povodom nadbiskup Puljić uputio je Pismo svećenicima, redovnicama i redovnicima,
katehetama i župnim suradnicima te svim vjernicima laicima kojim ih „najsrdačnije poziva“ da se priključe Nadbiskupijskom hodočašću u zagrebačku katedralu gdje će uz grob bl. Alojzija u subotu, 21. ožujka nadbiskup Puljić predvoditi svečano misno slavlje s početkom u 11,00 sati. U poslijepodnevnim satima predviđen je pohod u Krašić, mjesto rođenja i smrti našeg blaženika a postoji mogućnost i za pohod u nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu.
„Kada je sveti Ivan Pavao II. prvi put službeno došao u Hrvatsku 10. rujna 1994. g., uz osvrt na primjere svetosti ustvrdio je u zagrebačkoj katedrali kako je u povijesti hrvatskog naroda „najsvjetliji lik kardinal Alojzije Stepinac“. Snaga njegovog svjedočanstva bila je i ostala nadahnuće brojnim generacijama da su bili i ostali vjerni Kristu i njegovom evanđelju. Prije dvije godine obilježili smo 120. obljetnicu Stepinčeva rođenja (1898. g., Krašić) i 20. obljetnicu Stepinčeva proglašenja blaženim u Mariji Bistrici (4. listopada 1998.). Prošle i pretprošle godine brojne biskupije hodočastile su na grob Alojzija Stepinca. Uz to, u više gradova i biskupija diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine tijekom 2019. g. predstavljena je najnovija studijska knjiga o Stepincu, „Nada koja ne postiđuje“, koju je napisao mostarsk-duvanjski biskup mons. Ratko Perić. U tom vidu, na nedavnom susretu Svećeničkog vijeća razmatrali smo mogućnost da kao nadbiskupijska zajednica pođemo na grob dragog nam blaženika, u subotu uoči četvrte korizmene nedjelje, 21. ožujka 2020. godine“ poručuje nadbiskup Puljić u Pismu vjernicima.
Nadbiskup potiče župnike da kao voditelji župnih zajednica najavljuju taj događaj i motiviraju vjernike, uz konkretnu organizaciju. Preporučuje im da na sudjelovanje u hodočašću, uz sve župljane, potaknu osobito suradnike, vjeroučitelje, članove župnih vijeća, zborova, ministranata, mladih, članove molitvenih zajednica i skupina koje djeluju u župama, članove KUD-ova u narodnim nošnjama. Prijava hodočasnika dostavlja se u zadarski Ordinarijat najkasnije do utorka, 10. ožujka.
Polazak prema Zagrebu iz svih dijelova Zadarske nadbiskupije predviđen je u ranim jutarnjim satima 21. ožujka, a dolazak u Zagreb najkasnije oko 10 sati. U 10,30 sati započet će zajednička pobožnost hodočasnika u zagrebačkoj katedrali, a u 10,45 procesionalni ulazak skupina u narodnim nošnjama, ministranata, svećenika koncelebranata s predsjedateljem. Nakon svečane mise u katedrali, u vremenu od 12,30 sati mogućnost je za zavjetni ophod groba bl. Alojzija Stepinca i posjet Stepinčevom spomen-muzej pokraj katedrale. Poslijepodne je pohod Stepinčevom rodnom Krašiću i nacionalnom svetištu sv. Josipa u Karlovcu, već prema uputi voditelja.
„Ovo vrijeme prije hodočašća neka bude prigoda dublje upoznati vjernike s bogatom duhovnom baštinom našeg velikana, blaženog Alojzija. Neka se u vidu pripreme za to hodočašće nakon obilježavanja blagdana bl. Alojzija upriliči jedanput u tjednu, četvrtkom ili petkom, prigodna pobožnost (klanjanje, krunica, služba Riječi) s prigodnim svjedočanstvom i poticajima iz života bl. Alojzija. U danima priprave na hodočašće valja imati u vidu osobitu
snagu sakramenta pomirenja, pa hodočasnike poticati da pristupe svetoj ispovijedi. Dok se već sada počinjemo pripravljati za hodočašće, s nestrpljenjem i radošću čekamo dan kad ćemo se okupiti u katedrali našeg glavnog grada Zagreba, pa uz grob blaženoga Alojzija osobito moliti Božje svjetlo, nadahnuće i zaštitu“ poručuje nadbiskup Puljić vjernicima Zadarske nadbiskupije. Zainteresirani hodočasnici neka se prijave župnicima u župnim uredima.
|
Najave
Državni arhiv poziva vas na izložbu i predavanje povodom “Noći muzeja 2020.”
Državni arhiv u Zadru u suradnji s Državnim arhivom u Šibeniku, Muzejom grada Šibenika i Narodnim muzejom Zadar Vas poziva na izložbu i prigodno predavanje u petak, 31. siječnja s početkom u 19:30 sati u Gradskoj loži povodom „Noći muzeja 2020.
19:30 – predavanje „Narodna stranka i hrvatska nacionalna integracija u Dalmaciji“ održat će izv. prof. dr. sc. Ante Bralić
20:00 – otvorenje izložbe „Ante vitez Šupuk i njegov grad“
Izložba „Ante vitez Šupuk i njegov grad“, pripremljena je povodom 180. obljetnice rođenja Ante Šupuka, najuspješnijeg šibenskog (grado)načelnika koji je udario temelje modernog Šibenika i ostavio trajan i neizbrisiv trag u povijesti Krešimirova Grada
Ovom prigodom izložbu „Blago arhiva Zadarske nadbiskupije“ , koja je postavljena u Izložbenoj dvorani Državnog arhiva u Zadru, R. Boškovića 1, u Noći muzeja 2020., u petak 31. siječnja moći će se razgledati od 18:00 do 22:00.
Ulaz je slobodan za sve zainteresirane.
|
-
Svijet5 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska4 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
IZ GRADA: Objavljena je lista prvenstva za POS. Evo tko je i na kojem rednom mjestu…
-
Tech3 dana prije
Četiri vampirska uređaja zbog kojih računi rastu