Grad
Nadbiskup Puljić pozvao vjernike na hodočašće blaženom Alojziju Stepincu
Zadarska nadbiskupija organizira veliko Nadbiskupijsko hodočašće bl. Alojziju Stepincu u Zagreb u subotu, 21. ožujka u kojem će sudjelovati kler, redovništvo i vjernici laici predvođeni zadarskim nadbiskupom Želimirom Puljićem.
Tim povodom nadbiskup Puljić uputio je Pismo svećenicima, redovnicama i redovnicima,
katehetama i župnim suradnicima te svim vjernicima laicima kojim ih „najsrdačnije poziva“ da se priključe Nadbiskupijskom hodočašću u zagrebačku katedralu gdje će uz grob bl. Alojzija u subotu, 21. ožujka nadbiskup Puljić predvoditi svečano misno slavlje s početkom u 11,00 sati. U poslijepodnevnim satima predviđen je pohod u Krašić, mjesto rođenja i smrti našeg blaženika a postoji mogućnost i za pohod u nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu.
„Kada je sveti Ivan Pavao II. prvi put službeno došao u Hrvatsku 10. rujna 1994. g., uz osvrt na primjere svetosti ustvrdio je u zagrebačkoj katedrali kako je u povijesti hrvatskog naroda „najsvjetliji lik kardinal Alojzije Stepinac“. Snaga njegovog svjedočanstva bila je i ostala nadahnuće brojnim generacijama da su bili i ostali vjerni Kristu i njegovom evanđelju. Prije dvije godine obilježili smo 120. obljetnicu Stepinčeva rođenja (1898. g., Krašić) i 20. obljetnicu Stepinčeva proglašenja blaženim u Mariji Bistrici (4. listopada 1998.). Prošle i pretprošle godine brojne biskupije hodočastile su na grob Alojzija Stepinca. Uz to, u više gradova i biskupija diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine tijekom 2019. g. predstavljena je najnovija studijska knjiga o Stepincu, „Nada koja ne postiđuje“, koju je napisao mostarsk-duvanjski biskup mons. Ratko Perić. U tom vidu, na nedavnom susretu Svećeničkog vijeća razmatrali smo mogućnost da kao nadbiskupijska zajednica pođemo na grob dragog nam blaženika, u subotu uoči četvrte korizmene nedjelje, 21. ožujka 2020. godine“ poručuje nadbiskup Puljić u Pismu vjernicima.
Nadbiskup potiče župnike da kao voditelji župnih zajednica najavljuju taj događaj i motiviraju vjernike, uz konkretnu organizaciju. Preporučuje im da na sudjelovanje u hodočašću, uz sve župljane, potaknu osobito suradnike, vjeroučitelje, članove župnih vijeća, zborova, ministranata, mladih, članove molitvenih zajednica i skupina koje djeluju u župama, članove KUD-ova u narodnim nošnjama. Prijava hodočasnika dostavlja se u zadarski Ordinarijat najkasnije do utorka, 10. ožujka.
Polazak prema Zagrebu iz svih dijelova Zadarske nadbiskupije predviđen je u ranim jutarnjim satima 21. ožujka, a dolazak u Zagreb najkasnije oko 10 sati. U 10,30 sati započet će zajednička pobožnost hodočasnika u zagrebačkoj katedrali, a u 10,45 procesionalni ulazak skupina u narodnim nošnjama, ministranata, svećenika koncelebranata s predsjedateljem. Nakon svečane mise u katedrali, u vremenu od 12,30 sati mogućnost je za zavjetni ophod groba bl. Alojzija Stepinca i posjet Stepinčevom spomen-muzej pokraj katedrale. Poslijepodne je pohod Stepinčevom rodnom Krašiću i nacionalnom svetištu sv. Josipa u Karlovcu, već prema uputi voditelja.
„Ovo vrijeme prije hodočašća neka bude prigoda dublje upoznati vjernike s bogatom duhovnom baštinom našeg velikana, blaženog Alojzija. Neka se u vidu pripreme za to hodočašće nakon obilježavanja blagdana bl. Alojzija upriliči jedanput u tjednu, četvrtkom ili petkom, prigodna pobožnost (klanjanje, krunica, služba Riječi) s prigodnim svjedočanstvom i poticajima iz života bl. Alojzija. U danima priprave na hodočašće valja imati u vidu osobitu
snagu sakramenta pomirenja, pa hodočasnike poticati da pristupe svetoj ispovijedi. Dok se već sada počinjemo pripravljati za hodočašće, s nestrpljenjem i radošću čekamo dan kad ćemo se okupiti u katedrali našeg glavnog grada Zagreba, pa uz grob blaženoga Alojzija osobito moliti Božje svjetlo, nadahnuće i zaštitu“ poručuje nadbiskup Puljić vjernicima Zadarske nadbiskupije. Zainteresirani hodočasnici neka se prijave župnicima u župnim uredima.
Grad
Deset odličja atletičara AK Alojzije Stepinac u Dubrovniku
Na 6. Međunarodnom otvorenom prvenstvu Dubrovnika, na kojem je sudjelovalo preko 700 natjecatelja iz 28 klubova u više od 70 disciplina, atletičarke i atletičari AK Alojzije Stepinac iz Zadra osvojili su 10 medalja i tri četvrta mjesta.
Zlatne medalje osvojile su Paula Dominiković na 60 m, Petra Marasović u skoku u vis te Leona Petani na 800 m. Srebrne medalje pripale su Mihaelu Draževiću (kugla), štafeti 4×60 m limačice 2013. (Vita Gambiraža, Ita Halić, Ines Barančić, Iva Peroš) te Pauli Dominiković na 800 m. Brončana odličja osvojili su Matija Antišin u skoku u dalj, Tija Šestan na 60 m i Ines Barančić u dvije discipline – 60 m i skoku u dalj. Četvrta mjesta zauzeli su Lucija Ivon na 60 m, Rahela Miolović u bacanju kugle te Ita Halić na 60 m.
Uspješno su nastupili i ostali predstavnici kluba: Iva Peroš, Kate Bajlo, Roko Magaš, Iva Dražević, Zara Pašeta, Ina Grubešić, Aurora Ivulić, Sara Sturnela i Eva Torbarina.
„Ponosni smo na naše mlade sportaše koji su pokazali iznimnu borbenost i predanost. Ovi uspjesi rezultat su njihovog truda i zalaganja, kao i podrške koju smo dobili. Ogromne čestitke i zahvale našim domaćinima, Atletskom klubu Dubrovnik, na izvanrednoj organizaciji cjelokupnog natjecanja te prelijepom gostoprimstvu. U Dubrovniku se uvijek osjećamo kao da smo doma“, rekao je glavni klupski trener Slobodan Miolović.
Već u subotu, 26. listopada slijede nova atletska uzbuđenja. U organizaciji AK Alojzije Stepinac u Škabrnji će se održat Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u krosu s više od 350 sudionika.
Grad
Na Sveučilištu u Zadru 0tvoren Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori“
Povodom obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802. – Firenca, 1874. ) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori”, u partnerstvu sa Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri – Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika.
Sudionike je uime Znanstveno-organizacijskog odbora danas na početku programa pozdravila pročelnica Odjela za talijanistiku izv. prof. dr. sc. Ana Bukvić, zahvaljujući domaćim i stranim izlagačima, posebice predsjedniku udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia dr. Brunu Crevato-Selvaggiju, predstavniku Società Dalmata di Storia Patria Carlu Ciprianiju, umirovljenom profesoru i talijanistu Živku Nižiću, prof. dr. sc. Nedjeljki Balić-Nižić te izv. prof. dr. sc. Bošku Knežiću, predsjedniku Udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Zara.
Nakon izložbe Nikola Tommaseo u fondu Znanstvene knjižnice u Zadru, koju smo organizirali u svibnju te studentskog projekta Niccolò Tommaseo tra le due sponde dell’Adriatico, ponosni smo što ćemo ovaj niz događanja obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea zaključiti ovim skupom, i to upravo na Odjelu za talijanistiku, u zgradi koja je srce Sveučilišta u Zadru. Iako na Sveučilištu postoje suvremenije i uređenije dvorane, rijetke su s ovakvim pogledom, stoga smo odlučili upriličiti ovaj događaj u dvorani u kojoj generacije studenata talijanistike stječu svoja znanja. To je dvorana u kojoj se već desetljećima čitaju Dante, Petrarca, Boccaccio, Machiavelli, Goldoni i drugi pisci, istaknula je Bukvić.
Odjel za talijanistiku ponosno baštini dugu obrazovnu tradiciju podučavanja talijanskog jezika i književnosti te tradiciju proučavanja hrvatsko-talijanskih jezičnih, književnih i kulturnih prožimanja između dviju obala Jadrana. Doprinos istraživača Odjela za talijanistiku Sveučilišta u Zadr, izuzetan je i vrijedan, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije, znanstveni i stručni radovi objavljeni u Hrvatskoj i inozemstvu, znanstveni projekti, 14 izdanja međunarodnog znanstvenog skupa „Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana” s pripadajućim zbornicima te nedavno utemeljeni časopis SPONDE – Časopis za jezike, književnosti i kulture između dviju obala Jadrana.
Posebno mjesto u tim proučavanjima pripada Nikoli Tommaseu, slavnom Šibenčaninu, književniku, kritičaru, leksikografu, filozofu i prevoditelju. Njegov lik i djelo predmet su trajnog interesa filološke kritike do današnjih dana. Nikola Tommaseo neizostavno je ime i referenca u ostalim talijanističkim istraživanjima književnosti u Dalmaciji u 19. stoljeću. Ovaj skup razotkriva njegov doprinos kulturnoj i književnoj baštini Dalmacije u 19. stoljeću te baca svjetlo na odnose, utjecaje, odjeke i kolizije koje su imale dvije kulture u kontaktu, rekla je Bukvić.
Nakon izlaganja na Sveučilištu u Zadru sutrašnji dan posvećen je obilasku Šibenika te posjetu izložbi Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika.
Skup je organiziran u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto), posvećenog obilježavanju 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea, središnje ličnosti dalmatinskog devetnaestog stoljeća. U okviru istog projekta održat će se znanstveni skupovi u prosincu u Rimu, a u siječnju u Veneciji.
Grad
Izložba “Jedan svijet” u Providurovoj palači otvorena do 19. listopada 2024.
Izložba – Jedan svijet- , postavljena u prosincu 2022. u Providurovoj palači pod kustoskom koncepcijom Branka Franceschija ostaje otvorena za posjetitelje još do kraja ovog tjedna.
Reprezentativna djela iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Zagreb mogu se razgledati uz slobodan ulaz zaključno sa subotom, 19.10.2024.
Radno vrijeme izložbenih prostora Providurove i Kneževe palače je od utorka do subote od 10 do 20 sati.
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Svijet5 dana prije
Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci
-
Sport4 dana prije
SK ZADAR U VARAŽDINU / Bronca za Josipa Šaru u streličarstvu!
-
Sport4 dana prije
POSEBNA REGULACIJA PROMETA GRADOM / Sutra se održava zadarska božićna utrka – Zadar Christmas Run 2024.!