Zadar
BOGATI PRINOSI S PLODNIH POLJA RAVNIH KOTARA Jure Matešić iz Raštana uzgojio 100.000 klipova kukuruza šećerca
U polju Birkuša imam izdašnu bušotinu iz koje vodu koristim za navodnjavanje dva hektara kukuruza u sustavu kap na kap. Za kupnju sjemena, sadnju i uzgoj kukuruza šećerca pridržavam se stručnih uputa inženjera agronoma Ivice Vrankulja iz Polače, dok mi je za pokretanje ovogodišnje proizvodnje financijski pomogao Mladen Surać iz Murvice, kazao je Jure Matešić, poljoprivrednik iz Raštana Donjih
Za slasni kukuruz šećerac mnogi će reći da se isključivo uzgaja u Slavoniji i Baranji, ali to nije tako.
Na više od dva hektara plodnog tla u Ravnim kotarima, u mjestu Raštane Donje nalazi se imanje Jure Matešića, gotovo nepregledno zeleno-žuto more kukuruza visine do 2,5 metara s oko 100.000 klipova kukuruza šećerca.
– Ponekad čovjek u poslu treba imati i sreće koja je preduvjet uspjeha. A ja sam nakon prošlogodišnjeg zaista lošeg prinosa kukuruza i svojevrsnog bankrota imao sreću da sam sreo prijatelja Mladena Suraća iz Murvice, koji mi je puno pomogao u sufinanciranju troškova ovogodišnje proizvodnje te iskusnog i nadasve stručnog agronoma, inženjera Ivicu Vrankulja iz Polače, koji mi je bez ijedne kune nadoknade pomogao savjetima i znalačkim odabirom sjemena, rekao je Matešić, 62-godišnji poljoprivrednik iz Raštana Donjih.
Ravni kotari su uz Neretvansku dolinu najplodniji dio priobalne Hrvatske.
– Da ideju pretvorim u djelo pomogla mi je prije četri ili pet godina i moja Općina Sv. Filip i Jakov na inicijativu načelnika Zorana Pelicarića Pece i njegovog tadašnjeg zamjenika, sumještanina Marina Katuše. Proširio se i uredio tzv. kozji put pa sada do ovih plodnih, Bogom danih polja, umjesto na tovaru se dolazi traktorom i kombijem, ali i najluksuznijim osobnim vozilom, zahvaljujući na pomoći rekao je Matešić.
Pomoglo mu je i to, kaže, što u polju ima bušotinu za vodu duboku 24 metra, a pitku vodu već na 12 metara, koju bez redukcije koristi za navodnjavanje kukuruza u sustavu kap na kap.
– Cijevi za navodnjavanje ima k’o od Raštana do Splita. Tu je i struja koju mi daje obitelj Demo, a i dio polja koje mi je ustupio rođak. Moj vid zahvale je, između ostalog, da svima kojima je potrebno poklanjam kukuruznu trstinu za stočnu hranu, ali i klipove ovog zdravog, jestivog i slatkog kukuruza, naglasio je Matešić.
Matešić kaže da uz pravilne tehnike uzgajanja i njegu kukuruz uspijeva gotovo na svim tlima, ali da nedostatak vode uzrokuje uvijanje lišća, pa da se zato mora uzgajati uz navodnjavanje.
– Osim uvjeta postoje i agrotehničke mjere uzgoja kojih sam se po uputama inženjera Vrankulja pridržavao prilikom kupnje sjemenja, sadnje i uzgoja kukuruza šećerca, objašnjava Matešić koji kukuruz sije ručno – zrno po zrno u međurednom razmaku i razmaku u redu, što je i na licu mjesta praktično pokazao.
– Kukuruz sijem uz pomoć krute šuplje gume duge nešto više od metra. U nju stavljam zrno po zrno i tako ga sijem na određeni razmak, na svim redovima na dva hektara polja. Treba biti strpljiv, imati puno dobre volje te cilj za proizvodnju kukuruza šećerca, poručio je Matešić koji ipak ne otkriva sve tajne uspješne proizvodnje kukuruza šećerca na kojoj bi mu zasigurno zavidjeli i Slavonci i Baranjci.
Za razliku od običnog kukuruza, koji se koristi kao stočna hrana i bere kada je zreo, kukuruz šećerac bere se dok još nije sasvim dozrio, to jest kada zrna još nisu suha i tvrda.
– Tada je nakon kuhanja ili pečenja najbolji i najukusniji. Kuhani kukuruz vole i djeca i odrasli, a ako ga sami spremate, potrebno ga je kuhati 20-ak minuta nakon što voda proključa, malo posoliti i on je za prste polizati, topi se u ustima, tvrdi Matešić dodajući i kako je kukuruz dobar za zaštitu organizma od štetnog utjecaja slobodnih radikala.
– Kako tvrde stručnjaci, a navode to i u pustoj literaturi koju sam pročitao i prolistao, kukuruz šećerac, osim što daju brzo raspoloživu snagu, ujedno i štiti od raka, bolesti srca, očne mrene, Alzheimerove bolesti. Spas je za cijelo tijelo, zaključio je Jure Matešić, koji na polju Birkuša ima i kampersku kućicu koja mu služi za noćnu stražu i prevenciju od mogućih krađa.
Vrankulj: Matešić zaslužuje sve pohvale i nagrade
Juri Matešiću treba dati najveću nagradu za uzgoj kukuruza šećerca u Ravnim kotarima i priobalnoj Hrvatskoj. Kao svojevrsni pionir proizvodnje kukuruza šećerca u Ravnim kotarima svojim radom, trudom i upornošću, te uz pomoć sustava navodnjavanja kap na kap, postigao je pravo poljoprivredno čudo, prinose izuzetno kvalitetnog kukuruza za svaku pohvalu, kaže dipl. ing. agronomije Ivica Vrankulj iz Polače, stručni savjetnik za sjeme povrća za Dalmaciju u Agrimatco d.o.o. iz Petrijevca kod Osijeka, distributera sredstva za zaštitu bilja, gnojiva i profesionalno sjeme povrća renomiranih svjetskih proizvođača.
U Ravnim kotarima je raznolikost proizvodnje zaista izuzetno najizraženija. Stasala su mala povrtlarska imanja, a pravi poljoprivredni pokreti su vinarstvo i maslinarstvo. Brendiran je čitav niz vrhunskih vina i ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Zahvaljujući Juri Matešiću na dobrom putu je i da kukuruz šećerac postane još jedan uspješan brend Ravnih kotara, mišljenja je Ivica Vrankulj, koji je Matošiću dao kvalitetnu stručnu podršku i preporučio sjeme kukuruza.
“Kukuruz sijem uz pomoć krute šuplje gume duge nešto više od metra. U nju stavljam zrno po zrno i tako ga sijem na određeni razmak, na svim redovima na dva hektara polja. Treba biti strpljiv, imati puno dobre volje te cilj za proizvodnju kukuruza šećerca. – Jure Matešić
Izvor: Zadarski list
Sport
Besplatni seminar za košarkaške suce u Zadru
Udruga košarkaških sudaca Zadarske županije organizira besplatni seminar za košarkaške suce, pomoćne suce i statističare.
Rok za prijavu je 16.10.2024. , prijaviti se može na mail udrugakszz@gmail.com ili na mobitel 0912345813.
Grad
PRIOPĆENJE SDLSN RH O KRIZI U GRADU ZADRA: Gradsko vijeće Grada Zadra odbija proračun. Zaposlenici gradske uprave ostaju bez plaće?
Zaposlenici gradske uprave Grada Zadra trebaju biti ispred političkih prepucavanja vijećnika Gradskog vijeća Grada Zadra! Zaposlenici gradske uprave Grada Zadra trebaju dobiti veće plaće! Čak 56 posto zaposlenika Grada Zadra ima plaću ispod 1.000 eura neto i to s prijevozom!
Naime, gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić suglasan je sa sindikalnim prijedlogom o povećanju osnovice 30 posto i povećanju novčane naknade za troškove prehrane na 100 eura za zaposlenike gradske uprave Grada Zadra, no ako Gradsko vijeće do 7. rujna ne izglasa Proračun za 2024., dogovoreno povećanje, koje je već ukalkulirano u prijedlog Proračuna, neće biti realizirano.
I ne samo povećanje. U slučaju ne donošenja Proračuna za 2024. bit će blokirano kompletno funkcioniranje grada, a time dovedena u pitanje egzistencija svih korisnika gradskog proračuna i njihovih obitelji.
Stoga, SDLSN RH poziva na odgovorno ponašanje te izglasavanje Proračuna Grada Zadra za 2024. Istodobno, poduzet će sve raspoložive radnje sa svrhom zaštite svojih članova.
Grad
Provale u Zadru: Krade se zlatni nakit, novac, torbice
Jučer, 02. rujna u Zadru evidentirane su tri provale, na gradskom predjelu Maslina nepoznati počinitelj je provalio u stan odakle je otuđio novac, zlatni nakit te sunčane naočale u vlasništvu 25-godišnje strane državljanke. Materijalna šteta je oko tisuću eura.
Na gradskom predjelu Puntamika nepoznati počinitelj je provalio u kuću 76-godišnjaka odakle je otuđio zlatni nakit i torbicu, čime ga je oštetio za nekoliko tisuća eura.
U Kožinu nepoznati počinitelj je provalio u kuću 65-godišnjakinje odakle je otuđio zlatni nakit i novac. Materijalna šteta je oko tisuću eura.
Protiv nepoznatog počinitelja ili više njih se državnom odvjetništvu podnose kaznene prijave zbog teške krađe.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin5 dana prije
VAŽNO! S Višnjika objavili upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović
-
magazin4 dana prije
SUBOTA U KULTU: Izložba Priča o Marku Ostarčeviću (Thrift Playboy)
-
Hrvatska5 dana prije
CIJENE LETE U NEBO / Evo koliko bi mogao koštati kilogram odojka i janjetine za blagdane