Connect with us

Galerije

FOTOGALERIJA: Proslava 21. rođendana PP Vransko jezero

Objavljeno

-

Javna ustanova Park prirode Vransko jezero 4. listopada proslavila je svoj 21. rođendan. Uoči svog rođendana organiziran je bogat dvodnevni program. Prvi dan proslave bio je posvećen edukaciji djece, dok su drugi dan posjetitelji Parka, uz besplatan ulaz, mogli sudjelovati u brojnim aktivnostima.

U petak, 02. listopada, učenici Osnovne škole Sv. Filip i Jakov te Srednje škole Gračac, smjer tehničar zaštite prirode, sudjelovali su na volontersko-edukativnom programu obnove vlažne livade u organizaciji JU Parka prirode Vransko jezero i udruge Biom. U sklopu edukativnog dijela djeca su naučila važnost vlažne livade sudjelujući aktivno u njezinoj zaštiti. Osnovnoškolci su pokazali spretnost u presađivanju sadnica kupine, smokve i ostalih biljnih vrsta karakterističnih za naše podneblje, kako bi u rastu pticama bio osiguran dodatan izvor hrane i zelena barijera koja pticama omogućuje nesmetan boravak od obližnjih ceste i infrastrukture posjetitelja. Srednjoškolci su izvježbavali svoju snagu i vještinu poravnavanjem dijela livade kako bi se livada u narednim godinama mogla održavati košnjom.

U subotu, 03. listopada, unatoč jakom jugu posjetitelji su mogli birati razne aktivnost iz bogatog programa: volonterska akcija poravnavanja livade, promatranje ptica u ornitološkom rezervatu, uz stručno vođenje obilazak vidikovca Kamenjak, mini sajam lokalnih proizvoda, vožnja električnim vlakom ili iskušavanje spretnosti u adrenalinskom parku u šumi pored info centra Crkvine.

U ornitološkom rezervatu uz info centar Crkvine odvijala se u prijepodnevnim satima volonterska akcija poravnavanja neravnog dijela vlažne livade koja se nalazi se uz drvenu poučnu stazu kao neophodno hranilište brojnih vrsta ptica. Volonterskoj akciji u organizaciji JUPP Vransko jezero pridružili su se udruga Biom, Gradsko društvo Crvenog križa Zadar te brojni drugi volonteri ljubitelji prirode iz Pakoštana, Zadra i okolice. Volonteri su svojim rukama doprinijeli da „svaka ptica poželi sletjeti baš na ovu livadu“, kako je srednjoškolac Ivan komentarom motivirao svoje prijatelje iz razreda.

Istodobno u adrenalinskom parku uživali su i mali i veliki.

Ovaj vikend obilježava se i Europski dan promatranja ptica pa su sudionici stručnog vođenja u ornitološkom rezervatu uživali u promatranju ptica – brojnim patkama, čapljama, malim vrancima, pastiricama koje su hrabro odolijevale jakom jugu.

Posjetitelje su na jednom od najljepših vidikovaca na Jadranu, na Kamenjaku, dočekali i desetak lokalnih OPG-ova nudeći svoje domaće poljoprivredne proizvode i suvenire od lavande i drva.

Ovom prigodom Park je posjetila i Udruga orača iz Virovitičko – podravske županije uživajući u pogledu na cijelo jezero i otoke.

Za posjetitelje željne aktivnog provođenja slobodnog vremena u Parku bio je moguć najam bicikala.

Stručna služba na čelu s ravnateljem Danijelom Katičinom iz JU Parka prirode Vransko jezero se zahvaljuje učenicima i učiteljima te ravnateljima škola, izlagačima, volonterima, udrugama i svim posjetiteljima koji su ih ovom prilikom posjetili.

no images were found

 

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Galerije

Revizori: Hrvatska probila plafon u nepravilnom trošenju kohezijskog EU novca

Objavljeno

-

Europska unija nije uspjela u značajnijoj mjeri ispraviti “tvrdokorne” nepravilnosti u potrošnji proračunskog novca koji bi trebao ublažiti razlike među članicama, a odgovornost za manjkave mehanizme kontrole snose i vlasti i revizori zemalja EU-a i Europska komisija, upozorio je Europski revizorski sud (ECA).

Od 2014. do 2022. Unija je za koheziju izdvojila 409 milijardi eura, otprilike trećinu proračuna, a kontrolni mehanizmi potrošnje tog novca i dalje su manjkavi, i to na svim razinama, pokazala je ECA-ina analiza, objavljena jučer.

Članice bi mogle otkriti i spriječiti više nepravilnosti, naglasili su revizori.

Kohezijska politika spada među područja s najviše propusta u potrošnji iz sedmogodišnjeg proračuna EU-a
Komisija je pak objavila prenisku procjenu nepravilno potrošenog novca i nije dovoljno koristila raspoložive alate kako bi potaknula članice da poboljšaju kontrolni sustav, dodali su.

Upravo kohezijska politika spada među područja s najviše propusta u potrošnji novca iz sedmogodišnjeg proračuna EU-a, stoji u izvješću, a ukupna stopa nepravilnosti u potrošnji snižena je u razdoblju od 2014. do 2022. na 4.8 posto, sa šest posto u prethodnih sedam godina, izračunao je europski revizorski sud.

I Hrvatska probila plafon
Propisani plafon iznosi dva posto, a prekoračen je u svih sedam godina, u razdoblju od 2014. do 2022., dosegnuvši vrhunac od 6.7 posto u 2022.

“Naša analiza pokazuje da je Komisija u novim izračunima utvrdila da su stope neispravljenih grešaka značajno iznad propisanog plafona posebno česta pojava u pojedinim zemljama – u Grčkoj (u 45 posto “paketa jamstava”), Francuskoj (22 posto), Italiji (26 posto), Litvi (36 posto), Portugalu (36 posto) i Slovačkoj (39 posto)”.

Plafon je prekoračila i Hrvatska sa stopom neispravljenih grešaka u potrošnji kohezijskog novca od 15 posto, pokazuje izvješće. “Vlasti u paketima jamstava potvrđuju da su njihovi računi potpuni, točni i istiniti i da su interne kontrole programa (ili skupine programa) efikasne”, podsjećaju europski revizori.

Komisija potom prihvaća njihove račune i doznačuje preostali novac iz EU-a samo ako se u zaključku složi s tom tvrdnjom, uzimajući u obzir mišljenje revizora.

Propusne “linije obrane”
U piramidi kontrola prvu liniju obrane čine upravljačka tijela u državama članicama, koja su mogla spriječiti više od trećine grešaka, ističu revizori.

Drugu liniju obrane čine revizori zemalja-članica, koji su također odgovorni za propuste, “različite prirode i ozbiljnosti”, dodaju, navodeći da su otkrili greške u tom mehanizmu kontrole potrošnje kod 40 od 43 revizorska tijela.

Treća je linija obrane Europska komisija koja temelji procjene na kontroli članica. Ta je pak kontrola pouzdana tek u ograničenoj mjeri, upozoravaju revizori, istaknuvši i brojne nedostatke u EK-ovim alatima za otkrivanje, sprječavanje i ispravljanje pogrešaka.

Većina nepravilnosti u potrošnji kohezijskog novca rezultat je nepoštivanja propisanih uvjeta pri odobravanju rashoda i projekata. Na drugom je mjestu kršenje propisa o državnoj pomoći i javnoj nabavi.

 
Nastavi čitati

Galerije

FOTOGALERIJA Đir po gradu

Objavljeno

-

 
Nastavi čitati

Galerije

FOTOGALERIJA Kneževa palača – „Slike, odore i znakovlje iz Domovinskog rata“

Objavljeno

-

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu