Hrvatska
Što je britanski soj i zašto se puno brže širi među ljudima?
Razlog za paniku ipak ne postoji, jer proces mutacije sam po sebi ne znači automatski da je virus postao i opasniji. Neke mutacije u konačnici znaju i znatno oslabiti virus
Britanski soj korona virusa (nazvan VUI 202012/01) koji se pojavio i u Hrvatskoj, imamo tri zabilježena slučaja, osim što se brže širi, jer je 70 posto zarazniji, čini se ima i malo drugačije simptome od originalnog.
Britanski NHS (National health Service) upozorio je na sedam simptoma na koje treba obratiti pozornost jer se češće pojavljuju kod osoba zaraženih novim, mutiranim sojem korona virusa.
Tako, uz već dobro poznate simptome poput vrućice, suhog kašlja i gubitka osjeta mirisa i okusa, posebnu pozornost treba obratiti i na simptome kao što su umor, gubitak apetita, glavobolja, proljev, zbunjenost, bolovi u mišićima i osip.
Virus koji je odgovoran za izbijanje COVID-19, radi se o SARS-CoV-2, je (baš kao i u slučaju svih koronavirusa) takozvani RNA-virus sa stupnjem mutacije od gotovo jedne mutacije – mjesečno.
Te različite varijante objašnjavaju i zbog čega uzročnik neke bolesti u određenim regijama svijeta prouzroči val infekcija različitog intenziteta – odnosno zašto različiti ljudi na vrlo različit način reagiraju na infekcije.
Britanski soj otkriva više mutacija “spike proteina” (šiljasti izdanci) korona virusa. Njemu nedostaju dvije aminokiseline, to je vjerojatno razlog zbog kojeg se virus može lakše i brže širiti.
Taj proces u kojem je virus ostao bez aminokiselina naziva se delacija. Već tijekom ljeta je slična delacija uočena i na istoku Azije. Tamo je mutirana varijanta SARS-CoV-2 prouzročila blaže infekcije, zato što je korona virus očito u međuvremenu oslabio.
U normalnim okolnostima je ljudsko tijelo u stanju zaštititi se samo od virusa. Organizam producira antitijela koja ga onda brane od virusa i čine imunim protiv uzročnika bolesti. No, kada je uzročnik već mutirao, a antitijela koja posjeduje “programirana” za obranu od starije verzije virusa, onda ta antitijela imaju znatno manji učinak. To je razlog zbog kojeg redovito imamo hunjavicu. Naše je tijelo doduše već ranije produciralo antitijela protiv hunjavice, ali naš organizam još nije uspio proizvesti odgovarajuća nova antitijela za mutaciju virusa, odnosno uzročnika bolesti.
Razlog za paniku ipak ne postoji, jer proces mutacije sam po sebi ne znači automatski da je virus postao i opasniji. Neke mutacije u konačnici znaju i znatno oslabiti virus.
Hrvatska
POZIV NA ZAJEDNIŠTVO I OBNOVU / Božićna čestitka nadbiskupa Kutleše: “Božić je izvor mira, slobode i nade”
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša u svojoj božićnoj čestitci za 2024. godinu pozvao je vjernike i sve ljude dobre volje na obnovu odnosa s Bogom, bližnjima i samima sobom, ističući kako je Božić trajni izvor mira, jamstvo slobode i zalog nade.
U poruci nadbiskup naglašava kako je Božić prilika za prepoznavanje Božje prisutnosti u svijetu te poziv na življenje u duhu evanđelja, osobito uoči Svete jubilarne 2025. godine.
Božić – izvor mira
– Božić nije tek sjećanje na daleku prošlost, već trajni izvor Božjeg mira u sadašnjosti, poručio je nadbiskup Kutleša. Naglasio je da se istinski mir postiže samo u blizini Boga te da se vjernici ne bi smjeli zagledati u prošlost, nego prepoznati Božju ljubav u sadašnjem trenutku.
Božić – jamstvo slobode
Podsjećajući na riječi anđela u svetoj noći Isusova rođenja, nadbiskup je istaknuo kako smo svi miljenici Božji te da je obitelj ključno mjesto gdje se rađa istinska sloboda. Kada roditelji molitvom, ljubavlju i zajedništvom grade svoj dom, stvaraju prostor za slobodu djece Božje, rekao je Kutleša, pozvavši vjernike na strahopoštovanje prema životu kao temelju prave slobode.
Božić – zalog nade
Božićno dijete, koje simbolizira Božju snagu u malenosti i slabosti, potiče vjernike na izgradnju svijeta ispunjenog ljubavlju i dobrotom. Dajmo se izazvati milinom Božje ljubavi i prepoznajmo znakove nade u svojoj sredini, pozvao je nadbiskup, naglašavajući važnost otvorenosti budućnosti i zalaganja za evanđeoske vrijednosti.
Poziv na zajedništvo i obnovu
– Dragi vjernici, sveto božićno vrijeme nije samo vrijeme slavlja, nego i prilika za obnovu našeg odnosa s Bogom, s drugima i sa samima sobom. Pred jaslicama, u ozračju gostoljubivosti Marije i Josipa, jednostavnosti pastira i mudrosti kraljeva, u Bogu koji je postao čovjekom prepoznajmo izvor pravoga mira, jamstvo naše slobode i čvrst temelj nade koja nas otvara budućnosti. Otvorimo svoja srca božanskom Djetetu, dopustimo da nas njegova ljubav preobrazi te budemo nositelji nade u svijetu koji često tone u tjeskobu i besmisao. U ovom duhu svima želim blagoslovljen Božić te radosnu i mirom ispunjenu jubilarnu 2025. godinu, poručuje zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.
Hrvatska
Plenković uputio čestitku: “Neka nas Božić ohrabri u svim izazovima i osnaži u društvenoj osjetljivost”
Premijer Andrej Plenković u božićnoj čestitki hrvatskim građanima u domovini i inozemstvu poručio je kako je “zajednička obveza, na temeljima kršćanske solidarnosti, nastaviti graditi društvo jednakih prilika za sve, vodeći računa o dostojanstvenom životu svakog čovjeka”.
”Drage Hrvatice i Hrvati, u domovini i inozemstvu, dragi sugrađani, uime Vlade i osobno od srca vam želim sretan Božić – blagdan mira i nade duboko ukorijenjen u tradiciju i običaje hrvatskog naroda. Neka vama i vašim obiteljima donese obilje radosti, ljubavi, uzajamnog poštovanja i razumijevanja”, stoji u čestitki koju je u utorak uputio premijer Andrej Plenković.
Božićno vrijeme prilika je da se prisjetimo svega što smo učinili u proteklom razdoblju, a i trenutak je u kojem vrijedi zastati i promisliti o budućnosti pred nama, dodao je.
“Naša je zajednička obveza, na temeljima kršćanske solidarnosti, nastaviti graditi društvo jednakih prilika za sve, vodeći računa o dostojanstvenom životu svakog čovjeka. Neka nas Božić ohrabri u svim izazovima i osnaži u društvenoj osjetljivosti prema svima koji u ovo blagdansko vrijeme trebaju našu pomoć”, poručio je premijer Penković zaželjevši svima blagoslovljen i čestit Božić.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.