Connect with us

Svijet

Srbija se zatvorila na par dana, BiH spominje lockdown. Evo stanja po Europi

Objavljeno

-

People photo created by prostooleh - www.freepik.com

U više zemalja zaraza se ponovo ubrzano širi pa se uvode strože mjere.

Hrvatska posljednjih tjedana bilježi rast novih slučajeva. No, kako je više puta rečeno iz Stožera, taj rast još uvijek nije dramatičan.

U susjedstvu su stvari znatno drugačije.

Srbija je u svjetskom vrhu po cijepljenju, ali opet ima velik rast novih slučajeva

Srbija u subotu, točno godinu dana od prvog službeno registriranog slučaja koronavirusa, bilježi visok broj novozaraženih koji posljednjih dana varira između 3000 i 4000.

Zdravstvene vlasti izvijestile su u subotu o 17 umrlih u prethodna 24 sata i 3519 novozaraženih.

Na bolničkom su liječenju 4182 pacijenta, od kojih je 169 na respiratoru.

Od početka epidemije obavljeno je više od tri milijuna testova na koronavirus, registrirano je ukupno 482.397 oboljelih, a službeni podaci govore o 4542 smrtna ishoda, uz stopu smrtnosti od 0.94 posto.

U Srbiju je u petak navečer stiglo još 500.000 doza kineskog cjepiva Sinopharm.

Srbija trenutačno, uz Sinopharm, koristi i cjepiva Pfizer-BioNTech, AstraZenecu te rusko cjepivo Sputnik V.

Prema službenim podacima od petka popodne, Srbija je dosad upotrijebila 1.613.682 doze cjepiva, u što se ubraja i više od 592.900 građana koji su primili i drugu dozu, što je u kampanji masovnog cijepljenja svrstava među vodećih desetak zemalja u svijetu i na prvo mjesto u regiji.

Uveli djelomični lockdown

Prema odluci Kriznog stožera, od subote u 12 sati do ponedjeljka u 6 svi kafići, teretane, cvjećarnice, knjižare i šoping-centri bit će zatvoreni. Radit će prehrambene trgovine, benzinske postaje, ljekarne i dostava hrane.

Tržnice i kazališta radit će do 21 sat. I dalje će se održati svi zakazani sportski događaji, utakmice i nastupi, ali bez prisutnosti publike.

Svi ugostiteljski objekti ostat će zatvoreni tijekom cijelog vikenda, osim kafića i restorana unutar hotela koji će smjeti posluživati samo goste s prijavljenim boravkom.

U ponedjeljak se sve vraća na staro, odnosno sve se ponovo otvara, osim što tada srednje škole prelaze na online nastavu, piše Blic.

U BiH govore o mogućnosti novog zatvaranja

BiH je posljednjih tjedana često spominjana kao država u kojoj mjera praktički nema, u kojoj nema cjepiva, ali u kojoj nema puno koronavirusa. Zadnjih dana i njima su počele značajno rasti brojke.

Tamošnji liječnici jučer su upozorili da bi iduća dva tjedna mogao značajno narasti broj novih slučajeva.

“Opet imamo neku vrstu izvanrednog stanja”, kazao je u petak predsjednik vlade Federacije BiH Fadil Novalić, koji je u Sarajevu okupio predsjednike vlada deset županija i ministre zdravstva na dogovor o tome kako ubrzati nabavku cjepiva.

Incidencija, odnosno broj novozaraženih na 100 tisuća stanovnika u jednom tjednu, u Sarajevu je jučer iznosila 490.

Ovog su tjedna dnevne brojke novozaraženih u cijeloj BiH probile granicu od 900, što se nije zbivalo još od početka prosinca prošle godine.

“Danas je situacija dramatična”, kazao je pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez upozoravajući da se BiH može suočiti sa situacijom u kojoj je bila Italija na početku pandemije. Po njemu je novo zatvaranje izvjesno ako se nešto ne promijeni. Širenje zaraze i cijepljenje nisu nužno povezani, što dokazuje i slučaj Srbije, u kojoj se zaraza širi unatoč masovnom procjepljivanju stanovništva, upozorio je.

Slovenska vlada: Možda nam prijeti novi val epidemije

Premda je ponovo dopustila rad srednjih škola te najavila popuštanje za rad ugostitelja na otvorenim terasama, slovenska vlada upozorava u petak da se stanje epidemije, godinu dana od prve potvrđene zaraze novim kornavirusom, pogoršava te da zemlji prijeti novi val, posebno zbog novih varijanti.

“Krivulje nam rastu, možda se nalazimo pred novim valom epidemije”, kazao je u petak na vladinoj konferenciji za novinare Milan Krek, ravnatelj nacionalnog Instituta za javno zdravlje. Posebno je izrazio zabrinutost zbog širenja britanske varijante koronavirusa, koja je u Sloveniji već potvrđena, a već je dominantna u nekim europskim zemljama, primjerice u Češkoj, ali i u susjednoj Italiji.

Janša je prošlog tjedna u parlamentu upozorio da je pred njegovom vladom, koju oporba optužuje za loše upravljanje epidemijom, nekoliko vrlo zahtjevnih mjeseci. Po Janšinim riječima, zemlja bi se zbog novih varijanti koronavirusa mogla naći pred dilemom treba li ustrajati na sadašnjim restrikcijama koje ne daju očekivane rezultate ili pak na nekoliko tjedana ponovo uvesti radikalnu karantenu i zaustaviti društveni život kao što je bio slučaj lanjskog proljeća.

Talijani odgodili izbore

Italija je zbog pandemije koronavirusa otkazala lokalne i regionalne izbore koji su se trebali održati krajem proljeća, objavila su dva izvora iz vlade u četvrtak, u vrijeme rasta novozaraženih novim varijantama virusa.

U prva četiri dana ovog tjedna broj novozaraženih koronavirusom narastao je za 25 posto u odnosu na prošli tjedan.

Vlada je u utorak naredila zatvaranje svih škola u najpogođenijim regijama te je produžila postojeće restrikcije kretanja i poslovnih aktivnosti.

Njemačka produžila stroge mjere, ali objavila i plan za popuštanje

Predstavnici savezne i pokrajinskih vlada Njemačke dogovorili su u srijedu produljenje mjera zatvaranja do 28. ožujka uz mnoge mogućnosti otvaranja ovisno o epidemiološkoj situaciji.

“Moramo poduzeti korake, ali to moraju biti koraci koji nas neće vratiti unatrag”, rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel u srijedu kasno navečer nakon sastanka s premijerima saveznih pokrajina.

Merkel je naglasila kako Njemačka “ne bezbrižno, ali s nadama” ulazi u novu fazu borbe protiv pandemije.

“2021. neće biti kao 2020., sada smo mnogo dalje. Sada imamo cjepiva i testove. Cjepivo je izlaz iz pandemije”, rekla je Merkel.

Njemačka kancelarka je objasnila kako u prvi plan borbe protiv širenja koronavirusa dolazi cijepljenje i testiranje.

Ona je najavila i više fleksibilnosti kod cijepljenja s listama čekanja kako bi što manje termina za cijepljenje ostalo neiskorišteno te cijepljenja i kod obiteljskih liječnika.

Strategija borbe protiv pandemije se, osim na ubrzanom cijepljenju, zasniva i na masovnom testiranju.

“Od sljedećeg tjedna svakom građaninu Njemačke na raspolaganju stoji jedan besplatni test tjedno”, rekla je Merkel.

Uvjeti za postupno otvaranje Njemačke

Njemačka kancelarka je isto tako najavila korake u postupnom otvaranju koji bi ovisili o sedmodnevnoj incidenciji.

Od 8. ožujka u Njemačkoj su ublažene mjere ograničenja privatnih kontakata. Tako bi ubuduće bio moguć susret osoba iz jednog domaćinstva s pet osoba iz nekog drugog domaćinstva. Do sada je bio dozvoljen susret sa samo jednom osobom iz drugog domaćinstva.

U regijama sa sedmodnevnom incidencijom ispod 35, odnosno ako broj novih slučajeva na 100.000 stanovnika u sedam dana bude manji od 35, bit će dozvoljen susret s osobama iz dva dodatna domaćinstva, s najviše deset osoba.

Trgovine smiju otvoriti vrata za mušterije kod incidencije ispod 50. Pri incidenciji iznad 50 dozvoljena je kupovina preko interneta uz mogućnost podizanja robe u samoj trgovini.

Terase restorana i kafića smiju primati goste u slučaju incidencije ispod 50 u trajanju od 14 dana.

Ovisno o incidenciji bit će dozvoljen i rad zooloških i botaničkih vrtova, muzeja, galerija i spomen-područja.

Bez obzira na incidenciju, od 8. ožujka je dozvoljen rad cvjećarnicama, trgovinama za vrtlarske potrebe te knjižnicama. Isto tako je od 8. ožujka ponovno dozvoljen rad pedikerima, kao i vozačkim školama i školama letenja.

Kod svih mjera otvaranja koje ovise o incidenciji je uvedena i tzv. “kočnica za nuždu” koja omogućuje vraćanje mjera zatvaranja u slučaju prelaska incidencije iznad vrijednosti od 100.

Pravilo o radu od kuće gdje god je to moguće je produljeno do kraja travnja.

Premijer Bavarske Markus Soeder je rekao kako se radi o “kompliciranim mjerama, ali mjerama koje ne ostavljaju prostora za interpretaciju”.

O daljnjim mjerama predstavnici savezne i pokrajinskih vlada raspravljat će ponovno 22. ožujka.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Nijedna boca nije prošla test: Europska vina puna ove “vječne kemikalije”

Objavljeno

-

By

unsplash

Nova istraga otkrila je raširenu kontaminaciju europskih vina s trifluorooctenom kiselinom (TFA) — postojanim nusproizvodom PFAS-a, grupe industrijskih kemikalija široko poznatih kao “vječne kemikalije”.

Niti jedno vino proizvedeno u posljednjih nekoliko godina u 10 zemalja EU-a nije prošlo analizu. U nekim je bocama utvrđeno da su razine 100 puta veće od onih koje se obično registriraju u vodi za piće.

Studija, koju je u srijedu objavila Pesticide Action Network (PAN) Europe, daje dodatan razlog za što hitnijim postupnim ukidanjem pesticida koji sadrže PFAS, skupinu kemikalija koje je napravio čovjek, a koje su dizajnirane da izdrže toplinu, vodu i ulje te da se odupru razgradnji u okolišu.

Prije 1988. ga nije bilo, danas 3000 veći od granice

Proizvodnja vina među najvećim je korisnicima pesticida u europskoj poljoprivredi, osobito fungicida, što vinograde čini vjerojatnim žarištem za nakupljanje kemikalija. Grožđe je posebno osjetljivo na gljivične bolesti, što zahtijeva često prskanje tijekom vegetacijske sezone, uključujući i neke proizvode koji sadrže PFAS spojeve.

Istraživači su otkrili da, iako se TFA nije mogao otkriti u vinima ubranim prije 1988., razine kontaminacije od tada su stalno rasle – dosegnuvši do 320 mikrograma po litri u bocama iz posljednje tri berbe, što je razina koja je više od 3000 puta veća od zakonske granice EU-a za ostatke pesticida u podzemnim vodama.

Autori studije povezuju ovaj porast s rastućom upotrebom pesticida na bazi PFAS-a i novijih fluoriranih rashladnih sredstava tijekom prošlog desetljeća.

“Ovo je znak upozorenja koju ne treba ignorirati”, rekao je Helmut Burtscher-Schaden iz austrijske nevladine organizacije Global 2000, koji je vodio istraživanje. “Ogromno nakupljanje transmasnih kiselina u biljkama znači da vjerojatno unosimo puno više ove vječne kemikalije putem hrane nego što se prije pretpostavljalo.”

Analizirano 49 vina, opasna i organska

Izvješće pod naslovom Poruka iz boce analiziralo je 49 vina, uključujući konvencionalne i organske proizvode. Iako su organska vina obično imala niže koncentracije TFA, nijedno nije bilo bez kontaminacije. Vina iz Austrije pokazala su posebno visoke razine, iako su istraživači naglasili da problem obuhvaća cijeli kontinent.

“Ovo nije lokalni problem, to je globalni problem”, upozorio je Michael Müller, profesor farmaceutske i medicinske kemije na Sveučilištu u Freiburgu, koji je proveo neovisnu studiju koja je potvrdila slične rezultate. “Nema više nezagađenih vina. Čak ni organski uzgoj ne može u potpunosti zaštititi od ovog zagađenja jer je transmasna masna kiselina sada sveprisutna u okolišu.”

Nalazi naglašavaju sve veći nadzor PFAS-a – široke klase fluoriranih spojeva koji se koriste u proizvodima od neljepljivog posuđa do pjene za gašenje požara i poljoprivrednih pesticida. Te su tvari cijenjene zbog svoje trajnosti, ali se pokazalo da se nakupljaju u okolišu iu živim organizmima, s poveznicama s rakom, oštećenjem jetre i reproduktivnim oštećenjima.

Dok su rizici dugolančanih PFAS odavno prepoznati, TFA su donedavno i regulatori i proizvođači smatrali relativno benignim. To se stajalište sada dovodi u pitanje. Studija koju je financirala industrija iz 2021. u skladu s EU-ovom uredbom o kemikalijama REACH povezala je izloženost TFA s ozbiljnim malformacijama fetusa kunića, što je navelo regulatore da predlože klasificiranje TFA kao “otrovne za reprodukciju”.

EU treba glasati o PFAS pesticidu

“Zbog toga je još hitnije djelovati”, rekla je Salomé Roynel, službenica za politiku u PAN Europe. Istaknula je da prema važećim pravilima EU-a o pesticidima, metaboliti koji predstavljaju rizik za reproduktivno zdravlje ne bi se smjeli otkriti u podzemnim vodama iznad 0,1 mikrograma po litri – granica koju TFA redovito premašuje i u vodi, a sada i u hrani.

Vrijeme objave izvješća dodaje politički pritisak samo nekoliko tjedana prije nego što zemlje članice EU-a trebaju glasovati o tome hoće li zabraniti flutolanil, PFAS pesticid koji je identificiran kao značajan emiter TFA. Pokretači kampanje tvrde da EU mora ići dalje, apelirajući na zabranu svih PFAS pesticida.

Moguće zamjene?

“Glasovanje o flutolanilu prvi je test o tome shvaćaju li kreatori politike ozbiljno ovu prijetnju”, rekao je Roynel. “Ali u konačnici, moramo eliminirati cijelu kategoriju ovih kemikalija iz poljoprivrede.”

Industrijske skupine će vjerojatno odstupiti, tvrdeći da su pesticidi na bazi PFAS-a i dalje ključni za zaštitu usjeva. No Müller se suprotstavlja toj tvrdnji, rekavši da su alternative dostupne: “Postoje alternative. Ideja da su te kemikalije bitne jednostavno nije istinita.”

Uz obuhvatnija ograničenja PFAS-a u EU-u o kojima se trenutno raspravlja, studija o vinu unosi novi moment u rasprave o tome kako se uhvatiti u koštac s kemijskim onečišćenjem i zaštititi opskrbu hranom u Europi.

“Što više odgađamo, to je zagađenje gore”, rekla je Burtscher-Schaden. “I zato što imamo posla s vječnim kemikalijama, svaka godina nedjelovanja zaključava štetu za generacije koje dolaze.”

Europska komisija odbila je komentirati izvješće.

 
Nastavi čitati

Svijet

Tifus postao otporan na antibiotike: Vraća se stara bolest koja ubija

Objavljeno

-

By

XDR Typhi nije samo otporan na antibiotike koji se uobičajeno daju, kao što su ampicilin, hloramfenikol i trimetoprim/sulfametoksazol, već raste i otpornost na nove antibiotike, kao što su fluorokinoloni i cefalosporini treće generacije

Tifusna groznica je možda rijetka u razvijenim zemljama, ali ova bolest, za koju se smatra da postoji tisućljećima , još uvijek predstavlja veliku opasnost, a prema istraživanju objavljenom 2022. godine, bakterija koja izaziva tifusnu groznicu razvija veliku otpornost na lijekove.

Raste otpornost bakterija na antibiotike

Trenutno su antibiotici jedini način za učinkovito liječenje tifusa, koji izaziva bakteriju Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi). Ipak, tijekom posljednja tri desetljeća, otpornost bakterija na oralne antibiotike raste.

Znanstvenici su sekvencionirali genom 3.489 sojeva S Typhia prikupljenih od 2014. do 2019. godine u Nepalu, Bangladešu, Pakistanu i Indiji i otkrili porast ekstenzivno otpornih na lijekove XDR Typhi.

XDR Typhi nije samo otporan na antibiotike koji se uobičajeno daju, kao što su ampicilin, hloramfenikol i trimetoprim/sulfametoksazol, već raste i otpornost na nove antibiotike, kao što su fluorokinoloni i cefalosporini treće generacije. Što je još gore, ovi se sojevi globalno šire velikom brzinom, piše Science Alert.

Dok većina slučajeva XDR Typhi potiče iz južne Azije, istraživači su identificirali skoro 200 slučajeva međunarodnog širenja od 1990. godine – većina je stigla u jugoistočnu Aziju, istočnu i južnu Afriku, ali su superbakterije tifusa također pronađene u Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Državama i Kanadi.

„Brzina kojom su se pojavili i širili visokorezistentni sojevi S Typhi posljednjih godina je razlog za zabrinutost i naglašava potrebu za hitnim proširenjem mjera prevencije, posebno u zemljama s najvećim rizikom“, rekao je specijalist za zarazne bolesti Jason Andrews sa Sveučilišta Stanford u vrijeme objavljivanja rezultata.

Znanstvenici već godinama upozoravaju na tifus otporan na lijekove.

Samo jedan efikasan

Šrvi XDR soj tifusa identificiran je u Pakistanu 2016, a do 2019. postao je dominantan genotip u naciji. Povijesno gledano, većina XDR sojeva tifusa pobjeđivala se antimikrobnim sredstvima treće generacije, kao što su kinoloni, cefalosporini i makrolidi. Međutim, u ranijim 2000-ih, mutacije koje daju otpornost na kinolone činile su više od 85 postotaka svih slučajeva u Bangladešu, Indiji, Pakistanu, Nepalu i Singapuru. Istovremeno je zavladala i rezistencija na cefalosporine i danas je ostao samo jedan oralni antibiotik: makrolid, azitromicin. I ovaj lijek možda neće djelovati još dugo.

Studija iz 2022. objavljena u The Lancet Microbe, otkrila je da se mutacije isto tako otporne azitromicin sada također šire, „ugrožavajući učinkovitost svih oralnih antimikrobnih sredstava za liječenje tifusa“. Iako XDR S Typhi još nije usvojio ove mutacije, ako bude – u ozbiljnoj smo nevolji. Ako se ne liječi, do 20 posto slučajeva tifusa može biti fatalno, a danas ima 11 milijuna slučajeva tifusa godišnje, prenosi Nova.

Potencijal još jedne zdravstvene krize

Buduće epidemije mogu se donekle spriječiti konjugovanim cjepivima protiv tifusa, ali ako se pristup ovim cjepivima ne proširi globalno, svijet bi uskoro mogao imati još jednu zdravstvenu krizu.

„Nedavna pojava XDR-a i S Typhi otpornog na azitromicin stvara veću hitnost za brzo širenje preventivnih mjera, uključujući upotrebu tifusnih konjugiranih cjepiva u zemljama s endemskim tifusom“, pišu autori. „Ovakve mjere su potrebne u zemljama u kojima je prevalencija otpornosti na antimikrobne lijekove među izolatima S Typhi trenutno visoka, ali s obzirom na sklonost međunarodnom širenju, ne bi trebalo biti ograničena na takvo okruženje.“

Zdravstveni stručnjaci tvrde da nacije moraju proširiti pristup cjepivima protiv tifusa i ulagati u nova istraživanja antibiotika. Otpornost na antibiotike jedan je od vodećih uzroka smrti u svijetu.

 
Nastavi čitati

Svijet

Upozorenja za vjernike koji idu u Vatikan i Rim: Evo i kada se može očekivati bijeli dim

Objavljeno

-

By

Pixabay

Putnici u Rim trebali bi očekivati ​​zatvaranje, ograničenja za posjetitelje i gužve u nekim od glavnih gradskih atrakcija, dok će turisti koji su rezervirali posjet Rimu sljedećih tjedana doživjet će grad u rijetkom povijesnom trenutku.

Nakon smrti pape Franje 21. travnja, bit će donesen niz vjerskih rituala i postupaka koji bi mogli utjecati na planove putovanja.

Papa rođen u Argentini preminuo je u ponedjeljak od moždanog udara, koji je izazvao komu i “nepovratno” zatajenje srca, objavio je Vatikan.

Očekuje se da će gužve i redovi biti posebno veliki, posebice s obzirom na to da proslave jubilarne 2025. godine Katoličke crkve već privlače povećan broj posjetitelja. Evo što trebate znati o očekivanim prekidima putovanja u Rimu ili, ako planirate putovanje da biste svjedočili nekim od vjerskih tradicija, gdje možete sudjelovati u njima.

Upozorenje za Rim: Zatvorene atrakcije i dugi redovi

Putnici u Rim sljedećih nekoliko tjedana upozoreni su da očekuju zatvaranje, ograničenja za posjetitelje i gužve u nekim od glavnih gradskih atrakcija.

Ključne rimske turističke lokacije unutar Vatikana – srca Katoličke crkve – sada će biti okupirane procedurama žalovanja i reizbora.Turisti bi trebali očekivati ​​ograničen pristup bazilici Svetog Petra, gdje će od sutra, 23. travnja, počivati ​​tijelo pape Franje.

Dok se ožalošćeni okupljaju kako bi odali počast, turisti koji žele posjetiti crkvu trebali bi očekivati ​​duge redove i pojačano osiguranje. Neka područja bazilike možda neće biti dostupna, uključujući kupolu. Vođeni obilasci bazilike obustavljeni su jer je pristup preko Sikstinske kapele.

Papa Franjo zatražio je da bude pokopan u bazilici Santa Maria Maggiore, velebnom svetištu pod zaštitom UNESCO-a, koje sadrži dio svetih jaslica i štovanu ikonu Djevice Marije kao zaštitnice rimskog naroda.

Pristup crkvi vjerojatno će biti ograničen zbog priprema za sprovod i ukop, prenosi Euronews.

Kada će Sikstinska kapela biti zatvorena?

Otprilike 15-20 dana nakon poglavareve smrti započet će konklava, legendarni proces određivanja sljedećeg pape. Na ovom strogo povjerljivom skupu rimokatolički kardinali zatvoreni su u Sikstinskoj kapeli dok se ne donese odluka.

Kao takva, prostorija koju krasi Michelangelova freska bit će zatvorena otprilike tjedan dana prije početka konklave i ostat će zatvorena tijekom cijelog procesa. Vjerojatno će se ponovno otvoriti nekoliko dana nakon završetka konklave, kao što je to bilo nakon smrti prethodnih papa, no točni datumi zatvaranja još nisu objavljeni.

Kapeli se pristupa kroz Vatikanske muzeje. Oni će ostati otvoreni za posjetitelje sa svim ostalim dijelovima dostupnima, uključujući Rafaelove sobe, prema turoperatoru Through Eternity Tours.

Obilasci Vatikanskih vrtova bit će obustavljeni iz sigurnosnih razloga, budući da se kardinali voze autobusima naprijed-natrag od kapele do svog smještaja kroz posjed.

Očekuju se milijuni u Rimu na sahrani

Iako može biti razočaravajuće odustati od razgledavanja Sikstinske kapele ili Bazilike svetog Petra, posjet u ovom razdoblju također može biti iskustvo koje se doživi jednom u životu (talijanski izraz iznimno rijetku prigodu ‘svaki put kad papa umre’).

Očekuje se da će posjetitelji iz cijelog svijeta doći u Rim sljedećih tjedana kako bi imali priliku svjedočiti ovom monumentalnom događaju za Katoličku crkvu.

“Povijesno gledano, tijekom smrti pape – kao što smo iskusili iz prve ruke u travnju 2005. za vrijeme smrti pape Ivana Pavla II. – putnici su svjedočili dubokom povijesnom trenutku”, rekao je James Ridgway, izvršni direktor Christian Travel Specialist ETS, za Travel Weekly.

“Dok su neka mjesta oko Bazilike svetog Petra i Vatikana zatvorena ili im je pristup ograničen, mnogi  putnici mogu sudjelovati u javnim okupljanjima, odavanjima spomena i molitvenim službama, što je izuzetno značajno iskustvo.”

Ako planirate putovanje u kratkom roku kako biste sudjelovali na nekim od pogrebnih i reizbornih događanja, trebali biste očekivati ​​više cijene leta.

“Definitivno ćemo vidjeti povećanje cijena letova za Rim i Italiju tijekom sljedećih nekoliko tjedana, jer se vjernici okupljaju kako bi odali počast i potencijalno vidjeli objavu novog Pape”, rekao je Angus Kidman, stručnjak za putovanja u Finderu, za australsku stranicu news.com.au.

Papino tijelo će od sutra do subote, 26. travnja, biti izloženo javnosti u crkvi Svetog Petra, kada će se održati sprovod na Trgu svetog Petra.

Očekuje se da će sprovod privući veliku publiku, vjerojatno veću od one koju je 2005. godine papa Ivan Pavao II. pratilo oko četiri milijuna ljudi.

Gdje svjedočiti objavi novog pape

Kad konklava počne, Trg svetog Petra ostat će otvoren, ali će biti krcat s posjetiteljima i medijima.

Ishod krugova glasovanja naznačuje se putem dima koji se ispušta iz dimnjaka kapele – crni za neuvjerljive, bijeli za uspješan izbor novog pape.

Prema National Catholic Reporteru, možete vidjeti dim iz kapelice dva puta dnevno – oko podneva nakon prva dva glasanja i ponovno u 19 sati nakon posljednjeg kruga glasovanja.

Bijeli dim mogao bi se pojaviti ranije, oko 10.30 ili 17.30 sati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu