Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

CROMARIS FORMIRAO TROČLANU UPRAVU Predsjednik Ivan Leko, članovi Giuseppe Virzì, te Zadranin Dane Desnica

Predsjednikom Uprave imenovan je Ivan Leko, dok su za članove Uprave imenovani Dane Desnica i Giuseppe Virzì. Dosadašnji pak direktor tvrtke, Goran Markulin, ostaje raditi u sustavu Adrisa kao savjetnik novoizabrane Uprave Cromarisa

 

Objavljeno

-

Cromaris, vodeći hrvatski i šesti proizvođač brancina i orade u svijetu, koji posluje u sastavu Adris grupe, današnjom odlukom Nadzornog odbora dobio je novu, tročlanu Upravu tvrtke. Predsjednikom Uprave imenovan je Ivan Leko, dok su za članove Uprave imenovani Dane Desnica i Giuseppe Virzì. Dosadašnji pak direktor tvrtke, Goran Markulin, ostaje raditi u sustavu Adrisa kao savjetnik novoizabrane Uprave Cromarisa.

Kao što stoji u obrazloženju, Adris grupa je od osnutka Cromarisa 2009. godine u razvoj Cromarisa uložila više od milijardu kuna, što je rezultiralo snažnim rastom svih poslovnih pokazatelja, otvaranjem novih tržišta, širenjem proizvodnog portfelja te tehnološkim i proizvodnim unapređenjima. S obzirom da tvrtka ulazi u novi, vrlo zahtjevan ciklus rasta i razvoja, radi ostvarenja ambicioznih ciljeva, potrebna je prilagodba organizacijske strukture novim tržišnim okolnostima, te je stoga imenovana nova, tročlana Uprava Društva, čiji četverogodišnji mandat započinje 1. travnja ove godine.

Poslovodstvo Adrisa zahvalilo je Goranu Markulinu na iznimnom angažmanu i postignutim rezultatima u rastu i razvoju Cromarisa.

Ivan Leko

Rođen u Slavonskom Brodu 4. kolovoza 1973. Nakon završene gimnazije upisuje PMF u Zagrebu, gdje 1997. stječe zvanje dipl. ing. kemije. Kao pripravnik zapošljava se u Odjelu osiguranja kvalitete tadašnje Tvornice duhana Rovinj, a u sljedećim godinama obnaša različite rukovodeće funkcije unutar proizvodnje u tvornicama duhana u Zagrebu i Rovinju.

Osnutkom TDR-a d.o.o., Ivan preuzima funkciju direktora operacija gdje rukovodi cjelokupnim vertikalno integriranim opskrbnim i proizvodnim lancem. Od 2009. član je Uprave TDR-a, te član NO Hrvatskih duhana d.d. i Istragrafike d.d. Uz različite edukacijske programe i module na Adris akademiji, IEDC i London Business School, 2013. Ivan je diplomirao na Executive MBA programu IESE Business School u Barceloni.

Prodajom TDR d.o.o. 2015., Ivan postaje direktor operacija i član Uprave regije Adria British American Tobacco-a. Od lipnja 2020., Ivan je zaposlen u Adris grupi d.d. kao direktor za unaprjeđenje poslovanja s fokusom na upravljanje nekretninama i razvojne projekte.

Sretno oženjen, ponosan roditelj četvero djece, uz koje ipak stigne trčati duge pruge, proizvoditi svoje maslinovo ulje i pivo, te ponekad i roni.

Dane Desnica

Rođen u Zadru 22. ožujka 1980. Nakon završene srednje škole u Zadru upisuje Prehrambeno-biotehnološki fakultet u Zagrebu, gdje 2004. stječe zvanje dipl. ing. preh. teh.. Kao pripravnik 2004. zapošljava se u Tankerkomerc d.d. Zadar, te, nakon završenog pripravničkog staža, u Marituni d.d., kao tehnolog prerade ribe i uzgoja tune. Godine 2010. pridružuje se Cromarisovom timu, na poziciji rukovoditelja Cromarisovih uzgajališta na području Dalmacije, a od 2014. zadužen je za sva Cromarisova uzgajališta. Od 2017. radi na poziciji direktora cijele Cromarisove proizvodnje, što uz uzgoj uključuje mrjestilište u Ninu i pogon za sortiranje i preradu u Zadru.

Oženjen je i otac dvoje djece. Osim s obitelji, slobodno vrijeme provodi na nogometu i šetnji sa psom.

Giuseppe Virzi

Giuseppe se pridružio Cromarisu 2018. godine. S više od 20 godina bogatog iskustva u međunarodnom poslovanju i vođenju kulturno raznolikih timova, razvio je razumijevanje i uvažavanje kulturnih razlika unutar tima i pridonio da te razlike pridonesu uspješnom načinu poslovanja.

Kao bivši atletičar, nositelj talijanskog juniorskog rekorda u skoku u dalj punih 18 godina sa skokom od 7,92 m, Giuseppe je posvjedočio važnosti timskog rada, predanosti i discipline.

Godine 1996. sportska ga je karijera dovela u SAD, San Diego, gdje je radio za najveći svjetski lanac zdravstva i fitnesa, brzo se penjući u korporacijskoj strukturi na vodeće pozicije. Godine 2009. većinski dioničar dodijelio mu je vođenje inovativnog projekta u Europi. Nakon njegova završetka, sa suprugom Amerikankom i troje djece odlučio je ostati u Italiji.

Prije nego što se pridružio Cromarisu i Adris grupi, Giuseppe je više od pet godina radio u Atlantic grupi, nadgledajući uglavnom kategoriju Sport Nutrition i njenu distribuciju na glavnim tržištima (Italija, Velika Britanija, Španjolska, Njemačka, Francuska).

Giuseppe je završio MBA iz poslovnog upravljanja na Kalifornijskom sveučilištu u San Diegu. U slobodno vrijeme uživa na otvorenom, putovanjima i sportskim priredbama za mlade.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

BURA, MRAZ, POLEDICA… / Sunčano i sve hladnije. Do kraja tjedna temperatura jedva iznad 10°C!

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas pretežno sunčano. Ujutro u unutrašnjosti lokalno slab mraz, a u nizinama i magla. Vjetar na kopnu većinom slab. Na Jadranu mjestimice umjerena, podno Velebita i jaka bura, lokalno s olujnim udarima poslijepodne u slabljenju. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 10 i 15, a na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije od 18 do 22 °C.

U srijedu pretežno sunčano, osobito na Jadranu i u najvišem gorju. U unutrašnjosti, osobito u nizinama, ujutro mjestimice magla ili niski oblaci koji se ponegdje mogu i dulje zadržati. Vjetar uglavnom slab, a podno Velebita mjestimice umjerena bura. Minimalna temperatura zraka od -1 do 2, u najvišem gorju malo viša, a na Jadranu uglavnom od 9 do 14 °C. Maksimalna većinom između 10 i 14, a na Jadranu te unutrašnjosti Istre i Dalmacije između 18 i 22 °C.

IZGLEDI VREMENA:

U unutrašnjosti pretežno sunčano, osobito u gorju. U nizinama ujutro magla ili niski oblaci koji se mjestimice mogu zadržati i veći dio dana, a lokalno je moguća i slaba rosulja. Jutra hladna uz slab mraz. Najviša dnevna temperatura zraka u blagom padu, a u predjelima s dugotrajnom maglom bit će osjetno niža. Na Jadranu će prevladavati sunčano uz slabu do umjerenu buru i sjeverozapadnjak, a temperatura zraka bez veće promjene.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu