Sport
Čudo na Maksimiru! Dinamo izbacio Tottenham iz Europske lige
Nogometaši Dinama napravili su nevjerojatan preokret, nadoknadili dva pogotka zaostatka iz londonskog dvoboja protiv Tottenham Hotspura i s tri pogotka Mislava Oršića izborili plasman u četvrtfinale Europske lige.
U osnovnih 90 minuta junak Dinamovog trijumfa poništio je Tottenhamovu prednost iz prvog dvoboja. Sjajnim udarcem s lijeve strane kaznenog prostora u suprotne rašlje Mislav Oršić je u 62. minuti donio prednost hrvatskom prvaku, a preciznim završetkom akcije u 83. minuti na asistenciju Atiemwena odveo je utakmicu u produžetak. Konačnih 3-0 postavio je solo prodorom i preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora u 106. minuti.
Dinamo će se tako u petak (13 sati) u Nyonu naći u bubnju s osam najboljih klubova Europske lige i prvi put u više od pola stoljeća igrati u četvrtfinalu nekog europskog klupskog natjecanja.
U Dinamovoj početnoj postavi u odnosu na londonski dvoboj Damir Krznar je napravio samo jednu promjenu: Marina Leovca je na lijevom boku zamijenio 21-godišnji Bartol Franjić, na poziciji na kojoj je standarno bio ozlijeđeni Joško Gvardiol.
Jose Mourinho je ozlijeđenog Korejca Sona u napadu zamijenio Lucasom Mourom, a umjesto Ndombelea na poziciji defenzivnog veznog zaigrao je Winks.
Iako je u uzvratni dvoboj pred praznim tribinama maksimirskog stadiona ušao sa zaostatkom od dva pogotka, Dinamo nije počeo bezglavo jurišati prema vratima Huga Llorisa. No, prvi udarac unutar okvira već je u 2. minuti uputio Mislav Oršić. No, njegov pokušaj s 25 metara nije bio dovoljno snažan, ni posebno precizan da bi gostujući čuvar mreže bio u problemima.
Tottenham je u 10. minuti odigrao prvu smisleniju akciju. Kane je odlično uposlio Dele Allija koji je iz prve pucao s ruba kaznenog prostora, ali je to loše učinio.
Dinamo je opasnije zaprijetio u 23. minuti. Prvo je Oršićev udarac završio u bloku, potom je s ruba kaznenog prostora pokušao i Franjić, ali je i taj udarac blokiran. Tijekom te akcije Lamela je zaradio žuti karton, jer je u skoku za loptom laktom udario Arijana Ademija.
Tottenham je imao potpunu kontrolu posjeda, a nešto konkretnije je momčad Josea Mourinha od toga počela imati u završnih 20 minuta prvog poluvremena. U 27. minuti je Lauritsen ostao “jedan na jedan” s Kaneom i nekako uspio zaustaviti najboljeg Tottenhamova strijelca. Samo minutu poslije Theophile-Catherine je u zadnji trenutak ušao u blok i spriječio udarac Lamele s desetak metara.
Najbolju priliku za pogodak Dinamo je propustio u 35. minuti. Lovro Majer je povukao kontranapad, odigrao dodavanja s Franjićem i Ademijem, a kad je ponovno pokušao proigrati svog kapetana, lopta mu se odbila od gostujućeg braniča. Majer je ostao sam na 14 metara, gađao je donji desni kut Llorisovih vrata, ali je lopta prohujala pokraj vratnice. Da je pogodio, Dinamo bi vodio.
Minutu poslije Sanchez je na vrijeme uklizao i spriječio novu opasnu akciju, ali je prisilio Llorisa na intervenciju kako lopta ne bi završila u mreži.
U 44. minuti Harry Kane je nakon Lucasovog proigravanja ostao “oči u oči” s Dominikom Livakovićem. Hrvatski reprezentativni vratar je na vrijeme Kaneu ušao u udarac i spriječio da najbolji topnik Spursa Dinamu postigne i treći pogodak u ova dva dvoboja osmine finala Europske lige.
Dinamo je bolje započeo drugo poluvrijeme i bio opasniji od Tottenhama kad je imao loptu u nogama. Prva prilika ukazala se u 49. minuti, kad je na ubačaj Oršića iz dobre pozicije pucao Bruno Petković, ali je njegov udarac blokirao Dier.
Najbolji Dinamov strijelac još se u boljoj prilici našao u 58. minuti. Ostao je sam na desetak metara iskosa s desne strane, ali je njegov udarac lijevom nogom otišao visoko iznad gola.
No, sve dobro što je Dinamo napravio u prvih sat vremena dvoboja došlo je na naplatu u 62. minuti. Lovro Majer je povukao kontranapad kroz sredinu igrališta i pravovremenom loptom proigrao Mislava Oršića na lijevoj strani. Dinamov reprezentativac je na rubu kaznenog prostora jednim potezom i korakom u desno slomio Auriera, a potom projektilom u suprotne rašlje svladao Huga Llorisa. Pravi pogodak s Oršićevim potpisom.
Samo tri minute poslije Dinamo je mogao i do drugog pogotka. Bruno Petković je u srcu kaznenog prostora primio loptu i mogao pucati iz okreta, ali je odlučio vratiti prema Jakiću koji je imao čist udarac s ruba kaznenog prostora, ali je pucao visoko preko vrata.
Prve prijetnje Tottenhama donijele su Mourinhove zamjene. U 74. minuti je Lo Celso pucao s ruba šesnaesterca. Lopta je od bloka malo i promijenila smjer, ali je Livaković bio priseban i obranio.
U 74. minuti je Lucas Moura imao dobru priliku u kaznenom prostoru, ali je njegov udarac prošao pokraj vratnice.
U 83. minuti nova erupcija oduševljenja na Dinamovoj klupi i na terenu, a isprovocirao ju je opet Mislav Oršić. Sjajnu akciju odigrali su hrvatski prvaci. Lopta je kao ‘po špagi’ od Petkovića preko Ademija došla do Atiemwena na desnom krilu. Nigerijski napadač se probio u kazneni prostor, a onda precizno uputio prizemnu loptu na deset metara gdje je utrčao Oršić i po sredini vrata pogodio mrežu za 2-0 i izjednačenje londonskog rezultata, što je Dinamu donosilo produžetak.
Ukupnu pobjedu Tottenhamu mogao je u 85. minuti donijeti Harry Kane. Na ubačaj Garetha Balea dobro je pucao glavom, ali su zajedničkim snagama Livaković i Theophile-Catherine spriječili pogodak.
U produžetku je ponovno Dinamo bolje počeo i prvi došao na korak do pogotka. U 94. minuti su se Gavranvić i Atiemwen bili u prilici pucati s ruba kaznenog prostora, ali nije bilo posla za Llorisa. No, to je bio samo nagovještaj za akciju u 96. minuti.
Marin Leovac je dobio odličnu loptu u kaznenom prostoru, ostao sam pred Llorisom, ali je njegov udarac desnom nogom bio neprecizan. Činilo se da bi udarac lijevom bio opasniji.
Prva prijetnja Tottenhama dogodila se u 102. minuti. Theophile-Catherine je zaustavio Kaneov prodor po desnoj strani, ali ne i povratnu loptu prema Baleu koji je pucao snažno s 20-ak metara. Srećom, lopta je prošla pokraj lijeve vratnice Dinamovog gola.
Englezi su počeli pritiskati prema kraju prvog dijela produžetka i stvorili nekoliko obećavajućih situacija, no Livaković nijednom nije morao intervenirati, jer su dobar posao obavili obrambeni igrači ispred njega.
U 106. minuti još jedan bljesak Mislava Oršića doveo je Dinamo na rub čudesnog preokreta. Sjurio se između trojice Tottenhamovih igrača, došao do ruba kaznenog prostora i desnom nogom naciljao bliži kut. Lloris se ispružio, ali nije mogao spriječiti drugi europski ‘hat-trick’ brzonogog Oršića u utakmici karijere.
Za plasman u četvrtfinale Europske lige i izbacivanje momčadi koja je prije dvije godine bila europski doprvak, “plavi” su trebali još samo 14 minuta sačuvati svoju mrežu.
U 115. i 116. minuti hrvatski prvak i njegovi navijači preživjeli su 60 sekundi užasa, a Dominik Livaković stekao status drugog Dinamovog junaka. Prvo je obranio udarac Lo Celsa sa 14 metara, a ono što je napravio minutu poslije je pravo čudo. Spetljali su se Dinamovi obrambeni igrači kod desne vratnice, lopta se otkotrljala na suprtonu stranu do Kanea koji je pucao s desetak metara i kad se činilo da ništa ne može zaustaviti pogodak, Livaković se bacio poput mačke i spriječio gol koji bi slomio srca Dinamovih navijača.
Ivanušec je u 121. minuti izašao sam pred Llorisa, ali ga nije uspio zaobići i staviti točku na ovu utakmicu koju je obilježio Mislav Oršić – prvo ime najvećeg preokreta u Dinamovoj povijesti nastupa u europskim kupovima.
DINAMO – TOTTENHAM HOTSPUR 3-0 (0-0, 2-0)
Stadion Maksimir
Sudac: Davide Massa (Italija)
Strijelci: 1-0 Oršić (62), 2-0 Oršić (83), 3-0 Oršić (106)
DINAMO: Livaković – Ristovski (od 90. Stojanović), Lauritsen, Theophile-Catherine, Franjić (od 81. Leovac) – Majer (od 82. Gavranović), Jakić (od 75. Atiemwen), Ademi (od 118. Perić) – Ivanušec, Petković (od 90. Mišić), Oršić
TOTTENHAM HOTSPUR: Lloris – Aurier (od 107. Bergwijn), Sanchez, Dier, Davies (od 91. Reguilon) – Sissoko, Winks (od 68. Ndombele) – Lamela (od 60. Bale), Alli (od 68. Lo Celso), Moura (od 85. Vinicius) – Kane
Sport
PK JADERA NA SV. KRŠEVANU / Niz osobnih rekorda i normi za PH sa mitinga u Zadru
16./17.11.2024. na bazenu Višnjik održan je 15. Sveti Krševan. Na natjecanju se okupilo 560 plivača i plivačica iz Češke i Hrvatske, a PK Jaderu su pod vodstvom trenera Ante Džaje, prof., predstavljali: Jana Batur, Matej Brkić, Gabriel Bušić, Antonio Dobrić, Gabriel Kovačević, Karlo Maričić, Klara Maruna, Niko Milin, Noa Miočić, Adrian Pavić, Marcel Prenđa, Erika Sommer Bem, Marin Šimičević, Jelena Šimunac, Cvita Vlatković, Jakov Vučenović, Vito Vukoša. Svi naši plivači su isplivali osobne rekorde, a posebne pohvale idu članovima koji su isplivali norme za kadetsko Prvenstvo Hrvatske.
Najvrijednije plasmane je isplivao Antonio Dobrić (2011) koji se u 4 discipline plasirao među 10 najbržih plivača u kategoriji. Tako se na 4.mjesto plasirao u disciplinama 100m prsno (1:17.73) i 50m slobodno (27.99), dok se na 5. mjesto plasirao u disciplinama 200m prsno (2:49.84) i 50m prsno (35.72). Mešu 10 najbržih plivačica u svojoj kategoriji plasirala se i Erika Sommer Bem (2013) koja je zauzela 4.mjesto u disciplini 100m leptir (1:26.51), dok se u disciplini 100m mješovito plasirala na 7.mjesto s vremenom 1:22.45. Adrian Pavić (2011) je zauzeo 7.mjesto u disciplini 100m slobodno (1:03.63) te 9. mjesto na 50mslobodno (28.81) istu poziciju je zauzela i Jelena Šimunac (2012) u disciplini 200m prsno s vremenom 3:30.35.
Na ovom natjecanju norme za PH su isplivali Antonio Dobrić, Adrian Pavić, Noa Miočić i Klara Maruna. Norme je isplivala i Erika Sommer Bem ali kao mlađi kadet jos uvijek nema pravo nastupa na PH
Sport
Dalićeva Hrvatska, momčad koja jedva čeka da primi gol
Hrvatska nogometna reprezentacija uzela je bod (1:1) protiv Portugala u zadnjem kolu Lige nacija. To joj je bilo dovoljno da potvrdi drugo mjesto u skupini i drugi put zaredom ode na završnicu natjecanja, među osam najboljih ekipa koje će se boriti za plasman na Final Four.
Bila su to dva dijametralno suprotna poluvremena. Prvo u kojem Hrvatska nije postojala, u kojem su gosti vodili i u kojem je izgledalo kao da se čeka s koliko golova razlike će završiti utakmica. No, u drugom su Hrvatska i Dalić pokazali ono što znamo još od utakmice s Engleskom u polufinalu Mundijala u Rusiji – ova ekipa je gospodar kaosa.
Potpuna nemoć u prvom dijelu
Za razliku od utakmice u Glasgowu, Dalić se odlučio vratiti na 3-5-2 formaciju u kojoj je uz tri centralna stopera Borna Sosa zaigrao na lijevom, a Ivan Perišić na desnom boku. Kao što je pomoćnik Dražen Ladić rekao prije utakmice, ideja je bila da Gvardiol, Ćaleta-Car i Šutalo kontroliraju protok lopte i budu ključ u izgradnji napada.
No, gotovo ništa nije funkcioniralo kako treba. Perišić i Sosa su se jako teško nosili s Leaom, Cancelom i Semedom, koji su im ulazili iza leđa, a bez doprinosa dvojice bočnih igrača u napadu, Hrvatska je imala isti problem kao u Glasgowu.
U napadu je kronično falilo širine, Hrvatska je igrala na jako suženom i ograničenom prostoru i u tim uvjetima je puno lakše gubila loptu protiv kompaktne i fizički moćne suparničke momčadi. Bez mogućnosti da u kontinuitetu drži loptu, često je gubila posjed i ritam. To je na drugoj strani otvaralo velike koridore iza leđa bekova koji su Portugalci sjajno koristili. Momčad koja je uglavnom prisiljena napadati nisko postavljene blokove sada je imala puno prostora u tranziciji i s lakoćom je dolazila pred Livakovićeva vrata.
Gol je zabila baš iz jedne direktne lopte preko čitave hrvatske obrane. Uz to je zapucala još dvije sjajne šanse, a previše puta je ušla u zadnju trećinu terena, gdje je, uz malo više koncentracije, mogla i do drugog gola. I dok su hrvatski navijači s nestrpljenjem slušali vijesti iz Škotske, Hrvatska je napravila veliku promjenu.
Kaos u kojem je Hrvatska gospodar
Ozlijeđeni Kovačić i Sosa su izašli iz igre, a ušli su Jakić i Pašalić. Dalić je odlučio prijeći na formaciju s četiri igrača u zadnjoj liniji, a u veznjaku Atalante je dobio dodatnog igrača koji može raditi pritisak na zadnju liniju Portugala i dolaziti u završnicu.
Hrvatska je u novoj formaciji izgledala bitno drugačije. Hrvatska je na krilnim pozicijama visoko podignula Perišića i Baturinu, što je potisnulo portugalske bekove 10-15 metara unazad i otvorilo prostor za Gvardiola i Jakića da dođu visoko gore. Tu je dobivena ključna pozicijska bitka i Portugalci su, kako je utakmica odmicala, sve teže i teže izlazili preko bokova.
U takvoj postavci je Hrvatska imala puno bolju strukturu da pokupi odbijene lopte. Umjesto da, kao u prvom poluvremenu, osvojene lopte Portugala završavaju kontrama iza leđa hrvatskoj obrani, one su vrlo brzo ponovno dolazile u posjed Hrvatskoj.
S Budimirom, Kramarićem i Pašalićem u igri, završavanje akcije centaršutom je imalo smisla, a pred gol je stalno dolazio i Gvardiol. “Nije tipično za beka, ali kad vidiš da ima prostora, zašto ne ići naprijed? Pogotovo jer znam da je veznim igračima najljepše kad se napada dubina. Napadačima je to teško jer su okupirani protivničkim igračima tako da im treba netko iz drugog plana”, poručio je nakon utakmice.
Uz Gvardiolov priznati i nepriznati gol, Hrvatska je u drugom dijelu pogodila stativu i imala jednu fantastičnu priliku koju je Budimir zamalo ugurao u gol. Bilo je i u drugom dijelu kriznih trenutaka koje je trebalo preživjeti, Livaković je imao svoju sada već klasičnu spasiteljsku obranu lopte koju su svi vidjeli u golu, ali Hrvatska se još jednom izvukla.
Hrvatska je momčad koja uživa u kaosu kada se drugi gube
To joj je pošlo za rukom zato što je utakmicu u kojoj je gubila bitku prebacila u divlje vode u kojima je preuzela potpuni rizik i bez prevelikih taktičkih finesa, na momentum i energiju pritisnula suparnika. Stvorila je kaos u kojem se suparnik slabije snalazi i to nije fenomen od jučer.
Vrlo slična je bila ranije spomenuta utakmica na Mundijalu u Rusiji kada je Engleska na poluvremenu vodila 1:0. Kane je uz to promašio dva zicera u jednoj akciji, a Hrvatska je izgledala kao da ju je nervoza pojela.
No, u drugom dijelu je na teren izašla Hrvatska u kojoj je svaki igrač djelovao kao da je na poluvremenu u njega ušao novi život. Kao što je komentator BBC-ja tad rekao: “Ne mogu vjerovati da su ono iz prvog i drugog poluvremena iste momčadi.”
Istu stvar gledali smo na prethodnom Euru. Hrvatska je igrala i dominirala tek kada joj je gorjelo pod nogama (zadnjih pola sata protiv Italije) ili kada bi prva primila gol (Španjolska, Albanija). Zapravo, u Dalićevom mandatu je to postalo pravilo.
Hrvatska je pod njegovim vodstvom na velikim natjecanjima (ako u to uključimo i Ligu nacija) odigrala 17 utakmica u kojima je suparnik zabio barem jedan gol. Od tih 17 utakmica, suparnik je poveo u njih čak 14. To sugerira velike probleme s pripremom utakmice.
Isto tako, činjenica da je Hrvatska u 10 od tih 14 utakmica na kraju ipak došla do pozitivnog rezultata sugerira da je ona momčad ritma i momentuma, koja zna podignuti tempo u kasnijim fazama utakmice i koja se generalno jako dobro snalazi u situacijama u kojima utakmica više ni po čemu ne liči na ono kako je pripremljena. Na neki način, Dalićeva Hrvatska je momčad koja kao da jedva čeka da dobije gol kako bi postala opasna.
To je velika prednost u odnosu na praktički sve najbolje reprezentacije, ali i zadnji Euro je pokazao da nije moguće uzdati se samo u to. Prvo poluvrijeme protiv Portugala bilo je jedno od najslabijih u novijoj eri reprezentacije i dugo netko nije tako nadigrao Dalićevu momčad. U predstojećim, nikad kraćim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, prostora za ispravljanje greške neće biti puno.
Sport
SPORTSKI VIKEND / Na Višnjiku plivanje, košarka, nogomet, odbojka…
Subota, 16. studenoga
PLIVANJE: U organizaciji PK Zadar povodom obilježavanja Dana grada Zadra na bazenu Zatvorenog plivališta održava se 15. po redu međunarodni miting „Sveti Krševan“. Natjecanje počinje u 14:30, a mali i veliki bazen građanstvu neće biti dostupni u periodu od 13:00 do 20:00h.
NOGOMET: papaline NK Zadarnova 3 – NK Velebit (G) 09:10h, mlađi pioniri NK Arbanasi – RNK Split 10:30h, pioniri NK Arbanasi – RNK Split 12:00h, pionirke ŽNK Donat – ŽNK Hajduk 14:00h, kadetkinje ŽNK Donat – ŽNK Hajduk 15:30h
KOŠARKA: ŽKK Zadar – KAŽL, susret osmine finala Kupa Ružice Meglaj Rimac, početak u 16:00h u dvorani 3. Košarkaški turnir „Gradu s ljubavlju“ od 09:00 do 14:00h u dvoranama 3 i 4.
ODBOJKA: OK Zadar– OK Rovinj, natjecanje Kupa Hrvatske Vinko Dobrić u 16:00h u dvorani broj 4.
Nedjelja, 17. studenoga
PLIVANJE: Miting se nastavlja i u nedjelju, jutarnji program počinje u 09:00h, a popodnevni dio u 15:00h, bazeni također neće biti dostupni građanstvu, i to od 08:00 do 20:00h.
NOGOMET: pioniri NK Zara – NK Abeceda 09:00h, seniorke ŽNK Donat – ŽNK Siget 13:00h, kadeti HNK Zadar – NK Omladinac 15:00h, juniori, HNK Zadar – NK Omladinac 16:50h
KOŠARKA: Košarkaški turnir „Gradu s ljubavlju“ od 09:00 do 14:00h u dvoranama 3 i 4.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
SUBOTA UKRATKO / Požar u stanu na Poluotoku; eksplozija plinske boce u kući u Ulici Ljudevita Gaja
-
magazin5 dana prije
Znanstvenici otkrili: Ovih pet bolesti nasljeđujemo od roditelja!