ZADAR / ŽUPANIJA
DUKIĆ PREDSTAVIO NOVE COVID MJERE ZA PODUZETNIKE: Krediti do 200 milijuna kuna za likvidnost i investicije poduzetnika
Gradonačelnik, Branko Dukić, zajedno s pročelnikom UO za gospodarstvo, obrtništvo i razvitak otoka, Ivicom Katićem, na konferenciji za medije predstavio je dva nova financijska instrumenta Grada Zadra za kreditiranje poduzetništva i obrta „COVID 19 – zajam za investicije“ i „COVID 19 – zajam za očuvanje likvidnosti“, putem kojih će Grad Zadar subvencionirati kamate na kredite. Ukupni kreditni potencijal za oba programa je 200 milijuna kuna, kamata kod ugovorenih sedam banaka kreće se od 2,5 do 3 posto, od čega je 1 posto pokriveno gradskim programom. Razdoblje počeka kredita za likvidnost je do godinu dana, a za investicije je do dvije godine.
– Kao što smo i najavili pokrećemo novu mjeru potpore zadarskim poduzetnicima i obrtnicima kako bismo im dodatno olakšali poslovanje u ovim iscrpljujućim uvjetima epidemije. Objavit ćemo, dakle, Javne pozive za dva programa kojima subvencioniramo kamate kredita za likvidnost i za investicije, istaknuo je na predstavljanju novih poticajnih mjera za zadarske poduzetnike i obrtnike gradonačelnik Dukić te naglasio kako je Grad Zadar mjere pripremio uz konzultacije s gospodarskom i obrtničkom komorom, čiji su predstavnici sudjelovali u današnjem predstavljanju, a vodeći računa o ugroženoj likvidnosti naših poslovnih subjekata, ali i o potrebnoj pomoći za pokretanje novih investicija.
Gradonačelnik Dukić ovom je prigodom podsjetio na dosadašnje mjere Grada Zadra za pomoć lokalnom poduzetništvu i obrtništvu:
– U ovoj krizi nas od početka krase solidarnost i zajedništvo. Stalno pratimo situaciju, slušamo prijedloge i probleme gospodarstva i u skladu s mogućnostima dopunjavamo mjere. Gradskim je proračunom kroz mjere umanjenja cijene ili oslobađanja naplate zakupa poslovnih prostora i javne površine te rasterećenja dijela naplate komunalne naknade do sada izravno osigurano oko 10 milijuna kuna potpora, a ovom novom mjerom još dodatnih 9,5 milijuna. Ono što je dobro svakako je broj zaposlenih koji je na području naše županije čak za tisuću veći nego u ožujku prošle godine. Mjere Vlade za očuvanje radnih mjesta su dale rezultat. Nadam se kako će zadarski poduzetnici i obrtnici i u ovoj mjeri pronaći svoj interes, a mi u gradskoj upravi nastavit ćemo pratiti njihove potrebe. Zajedno ćemo prevladati i ovu krizu i spremni dočekati puno otvaranje gospodarstva, zaključio je gradonačelnik Dukić.
Predsjednici obje komore, gospodarske i obrtničke, Denis Ikić i Ante Lukačić, ovom su prigodom pohvalili napore Grada i istaknuli dobru suradnju tijekom čitavog pandemijskog razdoblja, a u cilju pomoći lokalnom gospodarstvu koje najvećim dijelom čine mikro, mali i srednji poduzetnici.
Korisnici i uvjeti kreditiranja
Program kreditiranja poduzetništva i obrta putem subvencioniranja kamate kredita za očuvanje likvidnosti i kredita za investicije kroz financijske instrumente „COVID-19 – zajam za očuvanje likvidnosti“ i „COVID-19 – zajam za investicije“ u Gradu Zadru:
Korisnici Programa su mikro, mali i srednji subjekti malog gospodarstva koji su registrirani i posluju na području Grada Zadra, obavljaju djelatnost tijekom cijele godine, imaju najmanje 1 (jednog) zaposlenog na puno radno vrijeme te koji ispunjavaju uvjete za realizaciju kredita sukladno pravilima poslovnih banaka koje su sa Gradom Zadrom zaključile Ugovor o provedbi Programa.
Nakon upućenog poziva prema svih 14 banaka koje posluju na području Grada Zadra za iskazivanje interesa za poslovnu suradnju i provedbu navedenih Programa, sa 7 banaka koje su iskazale interes za poslovnu suradnju i koje su udovoljile uvjetima iz Programa sklopljeni su Ugovori o poslovnoj suradnji i provedbi Programa (Addiko Bank d.d., Agram Banka d.d., Erste&Steiermärkische Bank d.d., OTP banka d.d., Podravska banka d.d., Raiffeisenbank Austria d.d., Zagrebačka banka d.d.).
Kamatne stope iznose od 2,5% do 3,00% godišnje, a Grad subvencionira redovnu kamatnu stopu u visini 1,00 p.p. godišnje.
Namjena kredita:
1. kredit za očuvanje likvidnosti – kunski kredit za financiranje tekućeg poslovanja:
nabava sirovina, repromaterijala, poluproizvoda, sitnog inventara, podmirenje obveza prema dobavljačima, troškovi radne snage, opći troškovi tekućeg poslovanja, refinanciranje postojećih nepovoljnih kredita, podmirenje kratkoročnih obveza prema financijskim institucijama, državi
2. kredit za investicije – kunski kredit za:
-kupnja, izgradnja, uređenje, rekonstrukcija ili proširenje gospodarskih objekata,
-kupnja nove opreme ili novog dijela opreme.
Iznosi kredita:
1. kredit za očuvanje likvidnosti – od 100.000,00 do 1.000.000,00 kuna (najviše jedan kredit po poduzetniku).
2. kredit za investicije – od 200.000,00 do 2.000.000,00 kuna (najviše jedan kredit po poduzetniku).
Rok otplate kredita:
1. kredit za očuvanje likvidnosti – do 3 godine, uključujući rok korištenja do 6 mjeseci i poček do 1 godine.
2. kredit za investicije – do 10 godina, uključujući rok korištenja do 12 mjeseci i poček do 2 godine.
U Proračunu Grada Zadra za 2021. godinu planirana su sredstva u iznosu od 1.500.000,00 kuna za subvencioniranje kamate na kredite za očuvanje likvidnosti, odnosno 500.000,00 kuna za subvencioniranje kamate na kredite za investicije.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…