Connect with us

magazin

Ovo su četiri najzdravije vrste kruha koje biste trebali jesti

Objavljeno

-

Na policama trgovina možemo pronaći različite vrste kruha, ali neke su varijante značajno zdravije od drugih. Neke vrste kruha bogatije su vlaknima, vitaminima i mineralima, dok su druge nutritivno vrlo siromašne.

Donosimo četiri najzdravije vrste kruha koje možete izabrati.

1. Kruh od kiselog tijesta

Kiselo tijesto dobiva se postupkom fermentacije koji se temelji na kvascu i bakterijama koje se prirodno pojavljuju da bi se tijesto diglo. Fermentacija pomaže smanjiti broj fitata, poznatih i kao fitinska kiselina, koji se vežu za određene minerale i smanjuju njihovu apsorpciju.

Kiselo tijesto može biti i lakše probavljivo od drugih vrsta tijesta, vjerojatno zbog prebiotika i probiotika koji se stvaraju tijekom procesa fermentacije. Probiotici su zdrave bakterije koje se nalaze u vašem tijelu i u određenoj hrani, dok s prebiotici neprobavljiva vlakna koja hrane te bakterije. Dovoljna količina i jednih i drugih dobra je i probavu i za rad crijeva.

Osim toga, smatra se da kruh od dizanog tijesta ima nizak glikemijski indeks. To je zato što bakterije u kiselom tijestu mogu smanjiti brzinu probve škroba, što posljedično znači da konzumacija ovakvog kruha neće izazvati veliki skok šećera od krvi.

Kiselo tijesto možete praviti i od integralnog i od bijelog brašna. Iako svaka varijanta nudi određene blagodati vezane uz fermentaciju, kiselo tijesto od cjelovitog pšeničnog prašna sadrži više vlakana, željeza i drugih hranjivih tvari.

2. Kruh od cjelovitih žitarica

Cjelovite žitarice znače da je netaknuto čitavo zrno, uključujući i klicu i mekinje. Mekinje, odnosno tvrdi vanjski sloj, sadrže puno vlakana, a mekinje i klice sadrže i proteine, masti, vitamine, minerale i korisne biljne spojeve. Zato su cjelovite žitarice, uključujući cjelovitu pšenicu, bogatije vlaknima i smatraju se hranjivijima od rafiniranih žitarica, kojima se obrađivanjem uklanjaju mekinje i klice.

Hrana bogata cjelovitim žitaricama nudi brojne blagodati, poput smanjenog rizika od dijabetesa tipa dva, srčanih bolesti, ali i određenih vrsta raka, piše Healthline.

Međutim, treba istaknuti da mnogi proizvođači označavaju da je kruh napravljen od cjelovitih žitarica, čak i kad je napravljen od rafiniranog brašna pa obratite pozornost i na to. Potražite kruh u kojemu je kao prvi sastojak navedeno brašno od stopostotnog cjelovitog zrna i ne sadrže skrivene nepotrebne sastojke, poput dodanih šećera ili biljnih ulja.

3. Kruh od zobenih žitarica

Zobeni kruh obično se pravi od kombinacije zobi, cjelovitog pšeničnog brašna, kvasca, vode i soli. Osim toga, zobeni kruh je vrlo zdrav izbor zato što je zob vrlo hranjiva i povezana s nizom zdravstvenih blagodati.

Zob je posebno bogata vlaknima i hranjivim sastojcima, koji uključuju i magnezij, vitamin B1, željezo i cink. Vlakna u zobi, poznata i kao beta glukan, mogu pomoći u snižavanju razine kolesterola, regulaciji šećera u krvi i smanjenju visokog krvnog tlaka.

Ipak, samo zato što kruh na svojoj etiketi ima zob ili zobene pahuljice, ne znači da je zdrav. Neki od njih sadrže samo malu količinu zobi, a zapravo su izrađeni od rafiniranog brašna, dodanih šećera i ulja. Da biste pronašli hranjiviji zobeni kruh, potražite onaj u kojemu se kao prva dva sastojka navode zob i integralno brašno.

4. Kruh od lanenih sjemenki

Laneni kruh, napravljen prvenstveno od integralnih brašna i lanenih sjemenki, jedan je od najzdravijih kruhova, zato što su i lanene sjemenke vrlo hranjive i imaju brojne zdravstvene prednosti. Izvrstan su izvor alfa-linolenske kiseline, omega-3 masne kiseline koja se nalazi u biljnoj hrani. Lanene sjemenke bogate su i spojevima zvanima lignani, koji mogu djelovati kao antioksidansi u vašem tijelu i zaštititi vas od određenih vrsta raka.

Prilikom kupovine lanenog kruha obavezno tražite onaj koji ima minimalan broj sastojaka, poput cjelovite pšenice ili proklijalog brašna od cjelovitih žitarica, kvasca, vode, soli i sjemenki lana.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Najveća u Europi? Zadarska sfinga “ispunjava želje” prolaznika

Objavljeno

-

By

foto: TZ Grada Zadra

Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju, piše N1 portal.

Zašto sfinga u Zadru?

Velika sfinga u Egiptu, amblem drevnog misticizma i arhitektonske veličine, tisućljećima stražari nad Gizom. Uzdižući se u pozadini piramida, ova kolosalna građevina potaknula je beskrajna pitanja o svom podrijetlu, svrsi i enigmi svog postojanja, navodi punkufer.hr.

O najpoznatijoj sfingi na svijetu više možete doznati ovdje, a jednu od najvećih sfingi u Europi pronaći ćete u Zadru. Zadarsku skulpturu od kamena i betona, visoku tri, a dugu pet metara, izradio je konzervator Giovanni Smirich u perivoju svoje vile po uzoru na egipatske čuvarice grobnica i tajni. Sfinga s ljudskom glavom i lavljim tijelom ima ruke umjesto prednjih šapa s bazenom u obliku školjke.

“Često je ponavljana ideja je kako je skulpturu sfinge Smirich podignuo kao uspomenu svojoj supruzi, ali ona nije povijesno potvrđena. Naime, iako znamo da je njegova supruga Attilia preminula 1917. godine, a kao godina izgradnje skulpture najčešće se navodi 1918. godina, točna godina zasad je nepoznata.

Izraz lica same skulpture dugo se držao za Attilijin portret, ali je ta teza odbačena. Među brojnim urbanim legendama postoji i maštovita legenda o blagu koje je zakopano u trupu sfinge. Vođeni ovom mišlju neki su pojedinci zaista pokušali doći do navodnog blaga i pritom skulpturi nanijeli oštećenja.

Druga legenda kaže kako se u samoj skulpturi nalazi skrivena prostorija“, otkrivaju autori na internetskoj stranici posvećenoj zadarskoj sfingi, te dodaju kako tajna prostorija dokazano ne postoji. Među brojnim legendama, koje se vežu uz zadarsku sfingu, najviše se priča o onoj da ispunjava ljubavne želje onima koji joj se obrate za pomoć.

Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.

Ulaz u Perivoj, koji se smjestio na 20 minuta hoda od gradske jezgre, je besplatan i otvoren tijekom cijeloga dana kroz godinu. Glavni ulaz nalazi se na cesti koja prati morsku obalu, drugi ulaz je iz Ulice S. S. Kranjčevića, a treći ulaz je s poligona. Do ulaza u Perivoj na Obalu kneza Trpimira, dovest će vas i autobus. Autobusna stanica udaljena je 50 metara od samih ulaznih vrata.

 
Nastavi čitati

magazin

OVE SUBOTE: “Kad udari južina” u benkovačkom Domu kulture!

Objavljeno

-

By

Nakon uzbudljivih filmskih naslova i stand-up nastupa, s velikim uzbuđenjem vraćamo se tamo gdje sve počinje – na kazališne daske!

Po prvi puta u Benkovcu, predstava “Kad udari južina” s fantastičnim glumicama Jagodom Kumrić i Petrom Kraljev donosi novu energiju, humor i emocije koje samo kazalište može prenijeti.

Osim što ih možete gledati na kazališnim daskama u predstavi “Kad udari južina,” ove talentirane glumice osvojile su srca publike i kroz svoje uloge u popularnoj seriji “Kumovi” na Novoj TV!

Jagoda Kumrić i Petra Kraljev u Kumovima briljiraju svojim izvedbama, unoseći autentičnost i toplinu u svoje likove. Njihove uloge donose dinamične priče i često smiješne, ali i emotivne trenutke koji seriju čine jedinstvenom. Gledatelji diljem Hrvatske prepoznaju i vole njihovu energiju, a svakom novom epizodom oduševljavaju svojim talentom.

Jagoda Kumrić i Petra Kraljev već su dobro poznata imena na hrvatskoj kazališnoj i televizijskoj sceni, a njihovi talent i strast za glumom osvajaju publiku u svakoj ulozi. Njihova suradnja u predstavi “Kad udari južina” pokazala je koliko su moćne zajedno na sceni, donoseći humor, emociju i energiju koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Datum: 9.11.2024.

Vrijeme: 20:00

Lokacija: Dom kulture Benkovac

Cijena ulaznice: 10 € (ulaznice možete kupiti svaki radni dan do 16:00 sati i sat vremena prije početka predstave)

Ne propustite urnebesnu komediju “Kad udari južina” u Benkovcu!

KAD UDARI JUŽINA – komedija

Igraju: Jagoda Kumrić i Petra Kraljev
Tekst: Petra Kraljev i Igor Weidlich
Režija: Nevena Vukes
Grafičko oblikovanje: Kristina Gudac
Produkcija: B GLAD Produkcija

Kad udari južina, mnoge istine koje želimo i ne želimo izreći isplivat će na površinu i dovesti jedno veliko prijateljstvo na kušnju! Nova komedija s Petrom Kraljev i Jagodom Kumrić u ulogama u kakvima ih još niste imali priliku vidjeti!

Mimi i Gita najbolje su prijateljice u svojim ranim tridesetima, poput sestara , ali njihovo dugogodišnje poznanstvo sad je već pred velikim izazovima  jer su se u njihove živote uvukli neki novi trenuci prikrivanja istine, brutalne (ne)iskrenosti  i čak ljubomore.

Gita je flegmatična i pomalo razmažena bogatašica  koja dane krati upijajući mudrosti Žuži Jelinek  i smišljajući najgore scenarije koji se mogu dogoditi njezinoj ljubavnoj vezi, dok je Mimi otkačena žena bez dlake na jeziku, koja ne može proći dan bez cigarete  i alkohola.

Mimi dolazi Giti otkriti novost u svom životu, ali ono što je trebalo biti rečeno u nekoliko riječi pretvara se u urnebesnu i emotivnu ‘igru bez granica’  u kojoj svaka krije svoje adute. Hoće li njihovo prijateljstvo preživjeti?  Je li zaista uvijek najvažnije biti u pravu? 🤷‍♀️I koliko će cigareta Mimi popušiti prije nego tenzije između nje i Gite doslovno eksplodiraju?

Hoće li njihovo prijateljstvo preživjeti? Koliko istina može stati u jednu noć?  Koliko cigareta će Mimi popušiti prije nego sve eksplodira?

Dođite i saznajte u ovoj nevjerojatnoj “igri bez granica”!

 
Nastavi čitati

magazin

Recept za kruh od samo dva sastojka: “Točno poput kiselog tijesta”

Objavljeno

-

By

Pexels

Obožavatelji hrane pohvalili su jednostavan recept koji koristi samo dva sastojka, koji je “točno poput kiselog tijesta”.

Emily Scott, autorica kuharice What I Ate For Breakfast (Što jedem za doručak), podijelila je jednostavan recept putem Instagrama, dokazujući da ne trebate mijesiti i dizati tijesto satima. Njenoj štruci treba manje od sat vremena da se dovrši i može se u potpunosti napraviti ufritezi na vrući zrak (eng. air fryer)

Objasnila je da se recept odnosi na osnovni recept za tijesto od dva sastojka, samodizajućeg brašna i jogurta. Ako vam se tijesto previše lijepi, možete u smjesu dodati još malo brašna.

Emily je u objavi napisala: “Ostali ste bez kruha? Jeste li znali da možete napraviti štrucu kruha od tijesta od 2 sastojka (samo brašno i jogurt)?

“Nema potrebe za dizanjem ili gnječenjem, ovo se stvarno brzo spoji i odličan je prečac. Tekstura nije tako lagana i pahuljasta kao štruca napravljena s kvascem (sličnija kiselom kruhu), ali je mekana s ukusnom, hrskavom koricom i savršen je za tostiranje ili uživanje u toplim šnitama iz pećnice premazana maslacem”, poručila je.

Video pogledajte OVDJE.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu