Hrvatska
PLENKOVIĆ: “Pad broja novozaraženih koronavirusom ohrabruje, ali je i dalje visok. Moramo ustrajati u odgovornom ponašanju”
Premijer Plenković istaknuo je danas kako se drugi tjedan zaredom broj slučajeva zaraze koronavirusom smanjuje – u posljednjih sedam dana zabilježen je pad od čak 22 posto. “To su ohrabrujući znakovi, međutim brojke su i dalje visoke i upravo sada ne smijemo misliti da je opasnost od zaraze iza nas, nego naprotiv ustrajati na odgovornom ponašanju svih u društvu”, poručio je. Još je jednom pozvao sve građane da se cijepe istaknuvši da prednosti cijepljenja daleko nadmašuju eventualne rizike od nuspojava.
Otvarajući današnju, 56. sjednicu Vlade, predsjednik Vlade Andrej Plenković osvrnuo se na aktualne teme u proteklome tjednu.
Prije nekoliko dana u Okučanima je obilježena 26. obljetnica Vojno-redarstvene operacije Bljesak.
“Odali smo još jednom počast hrvatskim braniteljima, vojnicima, policajcima, onima koji su u ovoj briljantnoj operaciji deblokirali autocestu prema istoku i prekinuli blokadu koja je postojala u zapadnoj Slavoniji još od 1991. godine. Na taj su način nagovijestili da je Hrvatska vojska snažna i da je u stanju ići dalje sa zadaćama i u konačnici organizirati Vojno-redarstvenu operaciju Oluja”, istaknuo je premijer Plenković.
Poručivši da je sloboda najveća vrijednost koju imamo još je jednom u ime cijele Vlade zahvalio hrvatskim braniteljima i istaknuo privrženost Vlade zaštiti digniteta Domovinskog rata i poštovanja prema svim hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima, a osobito onima koji su poginuli za Hrvatsku.
U Hrvatsku stižu znatno veće količine cjepiva
Osvrnuo se potom na trenutnu epidemiološku situaciju.
Istaknuo je da je dobro što već drugi tjedan zaredom bilježimo pad broja potvrđenih novih slučajeva zaraze koronavirusom, nakon tri tjedna stagnacije toga broja te izvijestio da je prošloga tjedna zabilježen pad od 10 posto, a u zadnjih tjedan dana pad je od čak 22 posto.
“To su ohrabrujući znakovi, međutim brojke su i dalje visoke i upravo sada ne smijemo misliti da je opasnost od zaraze iza nas, nego naprotiv, ustrajati na odgovornom ponašanju svih u društvu kako bismo pridonijeli smanjenju broja novozaraženih”, poručio je predsjednik Vlade.
Dodao je da će tome zasigurno pridonijeti i ljepše vrijeme te dolazak puno većeg broja cjepiva i podsjetio da će u Hrvatsku od 1. svibnja do 30. lipnja na tjednoj bazi stizati znatno veće količine cjepiva.
Te veće količine podrazumijevaju dodatnu mobilizaciju svih županijskih zavoda za javno zdravstvo, istaknuo je predsjednik Vlade, i mobilizaciju svih koji su uključeni u cijepljenje kako bi se što veći broj građana cijepio.
Na 47 potvrđenih slučajeva zaraze, jedan je smrtni, a od 80 tisuća cijepljenih može se dogoditi jedan slučaj sumnje
“Ponavljam još jednom – cijepljenje je dobro, cijepljenje je korisno, prednosti cijepljenja nad mogućim rizicima od nuspojava su puno, puno veće”, poručio je premijer Plenković.
Važnost cijepljenja premijer je ilustrirao navodeći neke bitne brojeve.
Na 341 tisuću potvrđenih slučajeva zaraze od koronavirusa, koliko ih je od početka epidemije u Hrvatskoj, do jučer ih je nažalost preminulo 7315 osoba. To daje jedan smrtni slučaj na 47 potvrđenih slučaja zaraze.
A, što se tiče nuspojava, može se dogoditi jedan slučaj sumnje na 80 tisuća cijepljenih.
“Prema tome, daleko je veći rizik za zdravlje od zaraženosti Covidom nego od cijepljenja. Pozivam sve da koriste četiri moguća načina kako da se prijave za cijepljenje”, kazao je premijer i naveo da je jedan način prijave kontaktirati svog obiteljskog liječnika, drugi prijaviti se putem besplatnog telefona 0800 0011, treći je preko županijskih zavoda za javno zdravstvo i četvrti preko platforme Cijepi se.
Vlada je u Covid krizi stala iza hrvatskih radnika i umirovljenika
Od ostalih tema izdvojio je obilježavanje Međunarodnog praznika rada i podsjetio je da je zadnjih 15 mjeseci Vlada imala u fokusu upravo radnike kroz politiku očuvanja radnih mjesta.
“Za plaće radnika isplatili smo poslodavcima oko 10 milijardi kuna. To je mjera koju je koristilo oko 680 tisuća radnika. Na taj smo način očuvali zaposlenost koja je, kada je danas usporedimo s predkriznim razdobljem, čak i povoljnija nego što je bila prošlo proljeće”; istaknuo je predsjednik Vlade.
Uz naknadu od 4.000 kuna, naknadu za skraćeno radno vrijeme, pokrivanje fiksnih troškova, oprost poreza i doprinosa, naglasio je premijer, napravljeni su vrlo važni i snažni iskoraci za prava radnika u hrvatskom društvu u okolnostima krize uzrokovane pandemijom koronavirusa.
Osigurana su i sredstva za hrvatske umirovljenike, kroz takozvani covid dodatak, što je premijer ocijenio važnom i potrebnom gestom i doprinosom njihovom standardu i kvaliteti života.
U tom je kontekstu najavio da će sutra, s ministrom Aladrovićem, u Portugalu sudjelovati na socijalnom summitu, a zahvalio je i socijalnim partnerima Vlade na kontinuiranom dijalogu i suradnji na dobrobit hrvatskih radnika.
Za incident u Borovu nema opravdanja, u Hrvatskoj nema mjesta za netrpeljivost prema manjinama
Premijer Plenković je i danas najoštrije osudio provokaciju i govor mržnje skupine navijača koja se dogodila u Borovu selu.
“Za to nema i ne može biti opravdanja, osobito ne na dan kad smo se s pijetetom prisjetili mučki ubijenih 12 hrvatskih redarstvenika.
U hrvatskom društvu nema mjesta za netrpeljivost prema pripadnicima srpske nacionalne manjine ili bilo koje druge manjine u Hrvatskoj.Mi ćemo se tome uvijek najsnažnije suprotstavljati i jasno osuđivati širenje mržnje prema bilo kojem od naših sugrađana jer se zalažemo za društvo u kojem se svi dobro osjećaju i Hrvatsku doživljavaju kao svoju domovinu.
Osim toga, taj izgred protivan je interesima Hrvatske, i to sigurno nije nikakav domoljubni čin, nego posve suprotno.
Nije teško zamisliti da će biti i onih koji će u takvim nedopustivim ispadima zlurado nastojati izjednačiti žrtvu i agresora i tražiti nekakva jalova opravdanja za svoja nedjela prije 30 godina. To je razlog više za jasnu osudu”, poručio je predsjednik Vlade.
Kako bi odgovorni bili primjereno sankcionirani, policija je reagirala i privela one koji su sudjelovali u ovoj provokaciji i nedopustivom incidentu, dodao je premijer Plenković.
Politika jačanja vatrogastva
Premijer Plenković zahvalio je svim hrvatskim vatrogascima, čiji je dan obilježen prekjučer primopredajom 90 novih vatrogasnih vozila vrijednih 55 milijuna kuna, što je vrlo važna investicija u opremanje vatrogasnih postrojbi.
Premijer Plenković istaknuo je da je ta investicija na tragu Vladine politike jačanja vatrogastva i podsjetio da je u mandatu ove Vlade donesen novi Zakon o vatrogastvu, Hrvatska vatrogasna zajednica transformirana je u razinu središnjeg državnog ureda, osigurala veća sredstva u proračunu, a financira i kvalitetnu i modernu opremu.
Na kraju uvodnog obraćanja premijer je naveo da je ovih dana obilježena i 30 obljetnica osnutka 3. gardijske brigade Kune u Vinkovcima i još jednom im zahvalio na doprinosu i Domovinskom ratu.
Hrvatska
Što kaže statistika o ženama u Hrvatskoj? Potplaćene su i loše zastupljene u vlasti, ali dominiraju u dva područja
Udio žena u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske je 51,6 posto. Osim što ih je više, žene su u prosjeku starije od muškaraca. No, prema većini ostalih statističkih pokazatelja, žene su u lošijem položaju od muškaraca.
Ovoga petka objavljena je godišnja publikacija Državnog zavoda za statistiku (DZS) “Hrvatska u brojkama”. Publikacija donosi pregled odabranih statističkih pokazatelja iz ukupno 24 statistička područja. Iz njih smo izvukli podatke koji govore o tome kakav je položaj žena u državi i društvu.
Žena je više i u prosjeku su starije od muškaraca
Udio žena u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske je 51,6 posto. Osim što ih je više, žene su u prosjeku starije od muškaraca. Prosječna starost žena je 46 godina,a muškaraca 42,6 godina. U proteklih pola stoljeća (od popisa stanovništva 1971. godine) prosječna starost žena povećala se za 10,5 godina, dok su muškarci u prosjeku “ostarjeli” 10,2 godine. Podaci DZS-a također pokazuju da je očekivano trajanje života pri rođenju za žene 81,7 godina, a za muškarce 75,4 godine.
Od 1971. naovamo prosječna starost ukupnog stanovništva povećala se s 34 na 44,3 godine što stanovništvo Hrvatske danas svrstava među najstarije u Europi.
Više nezaposlenih žena nego muškaraca
Lani je u Hrvatskoj ukupno bilo 1.663.522 zaposlenih osoba, a od toga su 774.932 bile žene. U odnosu na 2022. godinu broj zaposlenih bio je veći za 2,7 posto, a broj zaposlenih žena porastao je za 2,5 posto. Zaposlenih u pravnim osobama bilo je 1.439. 796, a od toga 681.608 žena. I tu je žena bilo više za 2,5 posto u odnosu na 2022. godinu.
Od 19 područja djelatnosti, muškarci brojčano prevladavaju u jedanaest, a žene u osam. Muškaraca je najviše u građevinarstvu, dok je udio žena najveći u sferi obrazovanja gdje ih je čak 80,1 posto od ukupnog broja zaposlenih.
Lani je prosječan broj nezaposlenih osoba bio 108.921, a od toga je žena bilo 62.141 ili 57,1 posto.
Žene u prosjeku imaju za 141 euro manju plaću
Prema podacima DZS-a, u 2022. godini prosječna mjesečna bruto plaća zaposlenih žena iznosila je 1.294 eura ili 141 euro manje od prosječne mjesečne bruto plaće zaposlenih muškaraca, koja je iznosila 1.435 eura.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća bila je oko 1.000 eura, ona zaposlenih žena također niža od neto plaće zaposlenih muškaraca. Najveća neto plaća za žene isplaćena je u djelatnosti “Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja”, a iznosila je 1.199 eura, dok je najniža isplaćena u djelatnosti “Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti” u iznosu od 696 eura. Najveća prosječna isplaćena neto plaća za muškarce također je bila isplaćena u djelatnosti “Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja” u iznosu od 1.677 eura, a najniža, kao i kod žena, u djelatnosti “Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti”, ali u iznosu od 782 eura.
Žena s akademskim titulama više nego muškaraca
Prošle godine u Hrvatskoj je akademski naziv steklo 511 sveučilišnih specijalista, a od toga 332 žene ili 65 posto od ukupnog broja. Akademski stupanj steklo je i 806 doktora znanosti, odnosno doktora umjetnosti, a žena je i tu bilo više – 56,3 posto.
U prošloj akademskoj godini na visokim učilištima bilo je zaposleno ukupno 18.647 nastavnika i suradnika u nastavi. Udio žena u odnosu na muškarace manji je samo u znanstveno-nastavnim zvanjima gdje je muškaraca 4.717, a žena 4.456. No žena je više u nastavnim zvanjima (1.768 naspram 1.635 muškaraca), u suradničkim zvanjima (2.566 žena i 1.929 muškaraca), u stručnim zvanjima (751 žena i 550 muškaraca) te među gostujućim profesorima ili nastavnicima (150 žena i 125 muškaraca).
Premalo žena u političkoj vlasti
Na parlamentarnim izborima održanima u travnju ove godine, izabran je neznatno veći broj zastupnica u odnosu na prošli saziv Hrvatskog sabora. Sada ih je 37, a u prošlom sazivu bile su 34. U aktualnoj Vladi RH šesnaest je ministara i samo dvije ministrice (ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković). U prethodnoj vladi bile su četiri ministrice.
U 20 hrvatskih županija 78 posto župana i njihovih zamjenika su muškarci. Samo dvije županije vode žene – Martina Furdek Hajdin Karlovačku, a Antonija Jozić Požeško-slavonsku županiju. U devet županija žene su na položajima zamjenica župana. Slično je i u gradovima gdje je samo 22,2 posto gradonačelnica ili zamjenica gradonačelnika. U općinama je situacija još lošija po žene. Tek je 12,2 posto načelnica općina ili zamjenica načelnika.
Žene dominiraju pravosuđem
Dok su u političkoj vlasti debelo podzastupljene, pravosuđe je područje u kojem žene dominiraju. Na županijskim sudovima sutkinja je 68,1 posto. Na općinskim sudovima još ih je više – 75 posto.
Isto je i na specijaliziranim sudovima. Sutkinje dominiraju na trgovačkim sudovima (77,6 posto) i upravnim sudovima (65,2 posto). Na visokom upravnom sudu 90,5 posto su sutkinje, na Visokom trgovačkom sudu 73,3 posto, na Visokom kaznenom sudu 66,7 posto, a na Visokom prekršajnom sudu 63,2 posto. Među odvjetnicima 55,2 posto su muškarci, a 44,8 posto žene.
Hrvatska
HTZ: U listopadu 3,9 milijuna noćenja – najviše u Dubrovniku, Zagrebu, Splitu, Zadru i Poreču!
Od početka godine u Hrvatskoj je ostvareno 616 tisuća turističkih dolazaka više nego lani, a u listopadu je bilo osam posto više dolazaka i noćenja, izvijestila je Hrvatska turistička zajednica.
Prema prvim nepotpunim podacima eVisitora, u Hrvatskoj je tijekom prvih deset ovogodišnjih mjeseci ostvareno 20,5 milijuna dolazaka i 106,6 milijuna noćenja, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja rast od tri posto u dolascima i jedan posto u noćenjima.
To znači da je u odnosu na lani ostvareno 616 tisuća dolazaka više i 694 tisuće više noćenja.
Najviše Nijemaca
Tijekom prvih deset mjeseci najviše noćenja ostvarili su gosti s tržišta Njemačke (22,2 milijuna), Hrvatske (12,6 milijuna) i Slovenije (10,7 milijuna).
Najviše noćenja ostvareno je u Dubrovniku, Rovinju, Splitu, Poreču i Umagu.
Prema vrsti smještaja, turisti su najviše noćili u objektima u domaćinstvu (39,3 milijuna), hotelima (24,3 milijuna) i kampovima (20,7milijuna).
U listopadu je ostvareno 1,2 milijuna dolazaka i 3,9 milijuna noćenja, što u odnosu na isti mjesec prošle godine predstavlja rast od osam posto u dolascima i noćenjima.
Najviše noćenja ostvareno je u Dubrovniku, Zagrebu, Splitu, Zadru i Poreču.
Hrvatska
Berač šafrana na Velebitu zamijenio otrovnu biljku za začin. Spašavao ga HGSS
Sezona je branja šafrana, začina za koji se govori da je jedan od najskupljih na svijetu. Njegova popularizacija u našim krajevima potaknula je berače da krenu u potragu za ljubičastim cvjetovima. No stručnjaci upozoravaju da je biljka koja nalikuje šafranu otrovna, a prije nekoliko dana jednog je berača od smrti spašavao i HGSS.
Umalo kobna greška
Otrovnu biljku koja se zove mrazovac unesrećeni je zamijenio za jesenski šafran.
U ovome slučaju su spašavatelji stanice Gospić, koji pokrivaju to područje Južnog Velebita, pristupili osobi i u koordinaciji sa hitnom helikopterskom medicinskom službom zatražili da ga se hitno prebaci u bolnicu jer je osoba već tada bila u dosta teškom stanju, rekao je za HRT Jadran Kapović iz HGSS-a.
U pitanju su bile minute. Opasne situacije događaju se i u drugim dijelovima Hrvatske. Pokraj polja jestivog šafrana u Žeravi, nedaleko od Zadra, neki mještani beru mrazovac misleći da se radi o jestivom začinu.
“Primjer jestivog šafrana i primjer mrazovca koji u biti nije jestiv. Znači po čemu se razlikuju? Mrazovac je puno manji, i svjetliji. Jestivi šafran je veći, unutarnje stigme su mu veće, dok su ovom koji nije jestiv, koji je otrovan, manje”, objasnio je Zvonimir Baričević, uzgajivač šafrana.
Nužnost opreza
Uzgajivač ekološkog šafrana upozorava kako se ovaj cvijet u polju ne može pronaći slučajno.
“To se ne može dogoditi na način da je nama polje tu, pa je ptica prenijela sjeme. Šafran je lukovica koju ne može ptica tek tako posaditi okolo”, kaže Baričević.
Konzumacija mrazovca može dovesti i do smrtnih posljedica.
“Radi se o smrtonosnoj biljci, koja zapravo može dovesti do hospitalizacije i do smrti. U principu dolazi do neurotoksičnih poteškoća, može doći do prestanka disanja. Prvo dolazi do mučnine, povraćanja, poteškoća sa radom srca,” rekao je Frane Herenda, fitoaromaterapeut.
Branje samoniklog bilja sa sobom nosi velike opasnosti. Neke su biljke smrtonosne već na dodir. Stoga ih, bez detaljnog poznavanja, ne treba dirati.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…