ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) HAMAG BICRO useljava u Centar za kreativne industrije
Ispred zgrade Centra za kreativne industrije koja počinje useljavati svoje stanare danas je svečano uručen prvi Sporazum o suradnji s Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije, kratkog naziva HAMAG-BICRO.
„Taj je dokument prvi korak prema otvaranju izdvojenog ureda ovdje u Zadru, u zgradi Centra.
Suradnja s HAMAG-BICRO-om i do sada je bila dobra, a sada, kada će ovdje u Zadru postojati njihov izdvojeni ured, vjerujem da će biti još bolja.“, rekao je župan Božidar Longin dodajući kako će poduzetnici imati priliku brže dobiti sve potrebne informacije, savjete, svu onu pomoć koja bi im mogla zatrebati kako bi postali konkurentniji kako na domaćem, tako i na stranim tržištima.
„Ova kriza vezana za epidemiju koronavirusne bolesti koju, ujedno je i prilika za kvalitetnu analizu gospodarskog sektora te reorganizaciju poslovanja. Naša je Županija u toj krizi ponudila više programa pomoći poduzetnicima, konkretnije njih 7, a činit ćemo to i dalje. Da smo se, uz pomoć Vlade RH, uspješno nosili s krizom, pokazuje i statistika. Naime, krajem travnja imali smo 1700 zaposlenih više nego isti dan prošle godine, što je svakako vrlo značajan podatak i govori da spremni dočekujemo puno otvaranje gospodarstva i nadajmo se, uspješnu turističku sezonu.“, rekao je župan Longin.
Inače, Centar za kreativne industrije treća je zgrada poslovne infrastrukture koja je na području Zadarske županije izgrađena u posljednjih godinu dana, nakon Centra za razvoj i edukaciju u Poličniku te Poduzetničkog inkubatora u Biogradu. Ukupno je za tri spomenuta objekta osigurano 60 milijuna kuna bespovratnih sredstava.
„To dokazuje da želimo PAMETNU županiju, u skladu sa svim ključnim smjernicama EU-a. Zajednički nam je cilj je stvoriti što pozitivniju klimu za ulaganje te povezati sve ustanove i institucije koje pružaju potporu poduzetnicima kako bi ona bila učinkovitija i dostupnija.“, dodao je još župan i zahvalio HAMAG-BICRO-u na dosadašnjoj i budućoj suradnji.
Državni tajnik Šime Erlić ovom je prilikom rekao:
“Ovo je važna stvar za poduzetnike zato što se preko HAMAG BICRO-a plasiraju sredstva i potpore poduzetnicima, razni plasmani i financijski instrumenti koji se financiraju sredstvima Europske unije. Ono što je bitno znati jest da će u sklopu ove nove programske perspektive značajna sredstva upravo biti locirana za rast razvoj poduzetništva”
Gradonačelnik Branko Dukić izrazio je vjeru da će inovativni sektor kroz ovaj Centar, kao i novi koji se ukoro počinje graditi na Bilom brigu, otvoriti nova radna mjesta i donijeti projekte prihvatljive međunarodnom tržištu. „Zadarsko gospodarstvo raste i ide u korak sa svjetskim poduzetničkim trendovima, i zato su logična ulaganja u ovakve oblike poduzetništva. Okrenuli smo se inovativnosti, suvremenoj tehnologiji i najmodernijim informacijskim i telekomunikacijskim uslugama.“, istaknuo je Dukić.
Član uprave HAMAG – BICRO-a, Ante Janko Bobetko istaknuo je kako im je cilj pružiti kompletnu uslugu poduzetnicima od samog razvoja ideje do realizacije i izlaska na tržište.
“Želimo izgraditi cijeli jedan sustav savjetodavnih usluga koji će poduzetnicima omogućiti da budu još uspješniji. Naglasak stavljamo na razvoj dodatnih kompetencija kako bi poduzetnici bili što uspješniji i što konkurentniji”, rekao je Janko Bobetko.
Katarina Colić, ravnateljica ustanove INOVAcija, koja je ujedno nositelj projekta Centra vrijednosti 30 milijuna kuna (od čega je 20 milijuna kuna osigurano iz EU fondova, a 8 je osigurala Zadarska županija) danas je istaknula:
“Ovaj centar je specijalizirani poduzetnički inkubator za vizualnu industriju. Svi prostori unutar samog centra su namijenjeni poduzetnicima: tonski studio, foto studio, dvorane za edukaciju, caffe bar, multimedijalna dvorana i uredi. Koristim ovu priliku da najavim da ovaj tjedan izlazi i javni poziv za zakup poslovnih prostora u samom centru. Ovim sporazumom i otvaranjem HAMAG-BICRO ureda u Centru za kreativne industrije, Zadarska županija stvara poticajan poduzetnički sustav i potiče poduzetništvo odnosno mikro, male i srednje poduzetnike s područja Zadarske županije”, rekla je Colić
Nakon uručivanja ugovora, u Velikoj vijećnici Doma Županije član Uprave HAMAG- BICRO-a Ante-Janko Bobetko održao je i prezentaciju Podrška poduzetnicima u sjevernoj Dalmaciji putem Mreže poduzetničkih potpornih institucija.
ZADAR / ŽUPANIJA
OVE NEDJELJE: U Benkovcu duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
Duhovni susret za hrvatske branitelje i njihove obitelji održava se u nedjelju, 17. studenog, u župi Rođenja BDM u Benkovcu.
Susret počinje u 15 sati duhovnim nagovorom kojeg će održati o. Jozo Milanović, benediktinac iz samostana na Ćokovcu.
U 16 sati je euharistijsko klanjanje, a u 17 sati misno slavlje u župnoj crkvi Rođenja BDM u Benkovcu.
Misu u 23,30 sati za hodočasnike koji će pješice ići od Benkovca do Škabrnje, u benkovačkoj župnoj crkvi predvodi don Duje Kurtović. Nakon mise je noćni hod sudionika prema Škabrnji, gdje će sudjelovati na obilježavanju 33. godišnjice stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu.
Događaj organizira Povjerenstvo za osobe s posebnim potrebama i njihove obitelji, obitelji branitelja i žrtava Domovinskog rata Zadarske nadbiskupije.
***
Na 33. godišnjicu stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu, u ponedjeljak, 18. studenog, misu u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Škabrnji u 11 sati predvodi šibenski biskup Tomislav Rogić.
Nakon mise je polazak sudionika u koloni sjećanja ‘Korak po korak’ od crkve do groblja sv. Luke, gdje će kod spomen obilježja stradalih i središnjeg križa izaslanstva položiti cvijeće i svijeće, a svećenik će izmoliti molitvu odrješenja za pokojne.
Komemorativni program u sjećanju na žrtve Škabrnje počinje u 9,45 sati na lokaciji Ambar na ulazu u mjesto Škabrnja, na početku Ulice 18. studenog 1991., gdje se i dogodio zločin nad nedužnim civilima 1991. godine.
U 10,15 sati, od Ambara kreće Kolona sjećanja sudionika, hodnja do Spomen – obilježja masovne grobnice kod OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji. Tu će zajednički vijenac u ime svih Izaslanstava položiti izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata.
ZADAR / ŽUPANIJA
KOLJNOF 2024. / Zadrani Pablo i Tomislav Marijan Bilosnić na Međunarodnim književnim susretima u Mađarskoj
U Koljnofu (Kópháza), mjestu koje se nalazi u Gradišću, u zapadnoj Mađarskoj i pripada Jursko-mošonjsko-šopronskoj županiji, od petka 8. studenoga do ponedjeljka 11. studenoga 2024. godine održani su 16. međunarodni književni susreti Koljnof 2024.
Sudionici 16. Međunarodnih književnih susreta u Koljnof bili su članovi Društva hrvatskih književnika: Tomislav Marijan Bilosnić (Zemunik), voditelj susreta, prof. dr. sc. Joško Božanić (Vis), Vlasta Vrandečić Lebarić (Brač, Zagreb), prof., Biserka Glasnović Goleš (Zagreb), Nada Galant, (Žminj, Istra), Tomislav Milohanić, (Poreč, Istra) Davor Grgurić, predsjednik Ogranka DHK Rijeka (Delnice, Gorski kotar) i Pablo Bilosnić (Zadar).
Prvog dana susreta, hrvatski književnici posjetili su Petrovo selo (Szentpéterfa), najjužnije gradišćanskohrvatsko selo u zapadnoj Mađarskoj, gdje su odali počast preminulim kolegama i prijateljima, pjesnikinji Timei Horvat i pjesniku Lajošu Škrapići, na čijim su grobovima čitali svoje pjesme. Potom su nastupili u Etno muzeju u Petrovomo selu, gdje im se pridružio i dr. sc. Robert Hasjszan Panonski, direktor Panonskog instituta, iz susjednog Pinkovca (Güttenbacha), austrijskog dijela južnoga Gradišća.
Na putu prema Koljnofu pjesnici su se kraće zadržali u Hrvatskim Šicama, te se družili i razgovarali s predstavnicima hrvatske samouprave u tome mjestu. Navečer je održana pjesničko glazbena večer u restoranu „Levanda“ u Koljnofu. Hrvatskim gostima pridružili su se domaći pjesnicidr. Franjo Pajrić (Koljnof, Mađarska), inače domaćin i pokretač književnih susreta u Koljnofu, pjesnikinja i novinarka Ingrid Klemenčić, također iz Koljnofa, te poznati pjesnik Jurica Čenar, član DHK, iz Donje Pulje u Austriji, dok su iz Beča stigli pjesnici i glazbenici Josip Čenić i Mijo Bijuklić Mišo.
Program je započeo odavanjem počasti i sjećanjem na netom preminulog kolegu Ernesta Fišera, koji je višekratno sudjelovao na književnim susretima u Koljnofu. Susrete je biranim riječima, uz pozdrave sudionicima i posjetiteljima, otvorio Tomislav Marijan Bilosnić, dugogodišnji voditelj književnih susreta u Koljnofu, koji ove susrete prati od njihovih početaka.
U nastavku programa Bilosnić je predstavio novotiskane zbornike 15 godina književnih susreta u Koljnofu, i Oko njegove kuće šulja se Tigar. Riječ je o zbornicima koji sadržavaju književne priloge (poeziju, prozu, putopise, kritike) dosadašnjih sudionika književnih susreta u Koljnofu. Istom prigodom, uz čitanje pjesama i glazbene točke, pjesnici su predstavili i svoje novoizišle zbirke. Pjesničko-glazbena večer uz brojnu publiku, koja je došla i iz udaljenijih mjesta, produžila se duboko u noć.
Drugog dana susreta, u subota, 9. studenoga 2024. godine na koljnofskom groblju odana je počast hrvatskim književnicima Mati Šinkoviću i Mihovilju Nakoviću, a potom su se književnici uputili u Undu, gdje ih je dočekala kolegica, pjesnikinja Marija Huljev, koja živi u ovome mjestu. U ime Hrvatske narodnosne samouprave književnike je primila Sabina Balog.
Na seoskom trgu hrvatski su književnici čitali svoje radove, a njima su se pridružili i ovdašnji mladi literati. Za goste je priređena posebna gozba koju su priredile domaćice Unde.
U Prisiki (Peresznye), pjesnik i znanstvenik, sveučilišni profesor dr. sc. Šandor Horvat, (Narda, Mađarska), sudionike Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu,upoznao je s nedavno postavljenom izložbom „Naše Marije“ uMuzeju sakralne umjetnosti Hrvata u Mađarskoj, u rodnoj kući gradišćanskog svećenika don Štefana Dumovića. Po razgledanju muzeja, književnici su u Hrvatskom Židanu (Horvátzsidány) posjetili don Štefana Dumovića, koji ih je primio i ugostio u svome župnom dvoru. U Židanu je održan i spomen na hrvatskog umjetnika i slikara Luju Brigovića i pjesnika Ivana Horvata.
Na putu u Sambotel gdje se održavao Dan Hrvata u Mađarskoj, hrvatski književnici posjetili su grad Kiseg. U Kisegu, a potom i Sambotelu književnici su posjetili spomenike i kulturne institucije vezane za povijest i život Hrvata u ovom dijelu Gradišća. U Sambotelu su dijelom sudjelovali i u obilježavanju Dana Hrvata u Mađarskoj, na kojemu su se okupili hrvatski predstavnici iz svih dijelova Mađarske.
Istoga dana, u večernjim satima, u restoranu „Levanda“ u Koljnofu, održana je književna večer i nastavljeno predstavljanje knjiga sudionika književnih susreta. Sudionicima su se pridružili Ivan Rotter (Gerištof, Austrija), Dorotea Zeichmann – Lipković (Klimpuh, Austrija) i dr.sc. Herbert Gassner (Celindorf, Austrija).
U nedjelju, 10. studenoga, trećeg dana Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2024. književnici su se upoznali sa znamenitostima mjesta Koljnofa, koji je smješten na samoj granici nekadašnje Željezne zavjese. U podnevnim su satima sudjelovali u otvaranju spomenika Židovima u Gori, koji su ovdje 1944/45. godine stradali i ubijeni. U ime svih, dr. Franjo Pajrić otvarajući spomenik postavio je i pitanje: Zašto se ovo moralo dogoditi? Svjedoci ovog događaja, Marica Grubić, rođena Prešić, i Mátyás Grubić i sami su nazočili otvaranju spomenika.
Međunarodne književne susrete u Koljnofu posjetio je i veleposlanik Republike Hrvatske dr. sc. Mladen Andrlić sa svojim suradnicima. Potom je u Domu kulture u Koljnofu otpočela priredba Folklorno otpodne, na kojoj su nastupili tamburaši, folklorne grupe, plesači, muške i ženske klape iz Koljnofa, a na pozornici su im se svojim pjesmama pridružili i sudionici književnih susreta, pjesnici iz Hrvatske. Večer je nastavljena pučkim kazivanjem pjesama gradišćanskih pjesnika u interpretaciji Joška Grubić Babra.
Četvrtog, posljednjeg dana susreta, u ponedjeljak, 11. studenoga sudionici Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2024. posjetili su Osnovnu školu „Mihovil Naković“ u Koljnofu, gdje su se uz čitanje svojih radova družili s učenicima ove škole od petog do osmog razreda.
Potom ih je primio načelnik Općine Koljnof gospodin Matija Firtl, i upoznao s razvojem ovog mjesta, kojega su Međunarodni književni susreti, ucrtali na kulturnu kartu srednje Europe. Uslijedio je posjet gradu Šopronu, gdje su i završena ovogodišnja književna druženja u Koljnofu. Hrvatska pjesnička riječ tako se čula od, juga do sjevera Gradišća, od Petrova sela do Šoprona.
ZADAR / ŽUPANIJA
ULAZ BESPLATAN / U Kneževoj od petka izložba “Ljepota različitosti”
Iz Narodnog muzeja pozivaju na otvorenje izložbe LJEPOTA RAZLIČITOSTI – 18. INTERKULTURALNA ART – PROMOCIJA ZADAR 2024., u petak 15. studenog u 18h u Maloj izložbenoj dvorani Kneževe palače.
Izložba će biti otvorena do 30. studenog te je ulaz besplatan.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
KAD I KAMO U SHOPPING? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
VEČERAS U BENKOVCU: “Kad udari južina” u Domu kulture
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
Hrvatska3 dana prije
Hoće li od sljedeće godine padati cijene nekretnina? Evo što kaže agentica