ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) BOUTIQUE CLUB I RESTORAN NA PLAŽI ZRĆE OTVARA NOVO POGLAVLJE ZABAVE I GASTRONOMIJE NA JADRANU TATTVA PAG – mjesto koje vrijedi posjetiti i iskustvo koje treba doživjeti
Ceremonija vatre, gastronomija s potpisom čudesnog Istoka, glazba i ugođaj najpoznatijeg festivala na svijetu, Burning Mana, te interijer koji vodi u neki drugi svijet, samo su dio jedinstvene priče koja se krije iza potpisa novog mjesta na otoku Pagu
Pag, 28. lipnja 2021. – Sve je počelo s trokutom. Paškim trokutom. Tamo, na plaži, s koje se pruža pogled na moćne planine, na otoku koji djeluje poput pustinje među drugim otocima uz obalu, tamo gdje pušu snažni vjetrovi, postoji mjesto okupljanja gdje se susreće pet elemenata. Upravo tamo započela je nova priča imena Tattva Pag, a riječ je o boutique klubu i restoranu na plaži, koji predstavlja sasvim drugi svijet od slavne slike partijanja na Zrću. Iza svega se krije Boris Šuljić, vlasnik uspješnog restorana Boškinac i cluba Kalypso, koji se ponovno odvažio na veliki iskorak te podizanje ljestvice i novih trendova u industriji zabave i gastronomije.
Slavlje prirode, njezinih enigmatskih putova i pet elemenata – zemlje, vode, vatre, zraka i etera, koji se skrivaju u nama i oko nas– filozofija je Tattve Pag, a poziva na dodir nekoliko različitih svjetova, povezujući sva naša osjetila. Interijer i koncept osmislile su Ana Penavić iz tvrtke Madres te Sanja Britt Jusić, koja stoji iza Nera Etwa Business Design & Interiors, a glavna inspiracija bio im je paški trokut jer je upravo trokut alkemijski simbol za elemente. Prostor odiše ručno rađenim namještajem iz Maroka te unikatnim komadima poput beduinskog šatora od vune i devine dlake, koji kreira ugodu i osigurava ugodnu temperaturu tijekom najvećih vrućina. Tu su i posebno odabrani komadi unikatnih egzotičnih antikviteta koji daju interijeru posebnu i jedinstvenu notu te opušteni organski nomadski osjećaj u prostoru. Pomalo podsjećajući na beach klubove u Mykonosu ili meksičkom Tulumu te svjetski poznati festival Burning Man, ovo se mjesto izdvaja ne samo vizualnim potpisom već i zabavnim i kulinarskim konceptom zbog kojeg itekako vrijedi uskoro posjetiti Pag.
Smješten je tik uz more i podijeljen na nekoliko različitih cjelina. Sama plaža omogućuje posjetiteljima da upijaju jadransko sunce, a svako mjesto na plaži sastoji se od dvije zasebne ležaljke, marokanskog stolića i suncobrana. Tattva Lounge je idealan za veće grupe koje žele provesti opušten dan na plaži jer je riječ o prostoru koji je opremljen udobnim sofama i namještajem, a koji poziva na odmor, zabavu i opuštenu klopu s društvom. Za male grupe koje traže cool ambijent, Tattva preporučuje druženje u njihovom Kashbahu koji ima jastučiće za sjedenje na podu ispod palmi blizu DJ-a, a okružen je prirodnim kamenim stepenicama, dočaravajući tako oazu usred pustinje. Za one koji vole malo ekskluzivnija privatna okupljanja, osmišljen je Möet Desert Camp, a riječ je o dijelu kružnog oblika, s jastučićima na podu, savršenom za poticanje povezanosti i zajedništva.
Srce iskustva Tattve upravo je restoran na otvorenom, koji nudi puno više od puke eksplozije okusa. PokrivenKhaimom, beduinskim šatorom ručno izrađenim u marokanskoj Sahari, u ovom će restoranu posjetitelji nahraniti i tijelo i dušu. Na jelovniku inspiriranom s pet elemenata, nalazi se sve što slavi paško tlo i more, kao i blagodati zdravih specijaliteta otoka Paga.Duboko ukorijenjena u lokalne tradicije prehrane, uz sastojke s tržnica otoka Paga, kuhinja predstavlja fuziju mediteranskih, bliskoistočnih i sjevernoafričkih elemenata poput bogateberberske plate, ribljeg tanginea s cucusom te paganskog burgera.
Na Pagu su prisutni svi elementi osim vatre, a upravo je on prezentiran kroz nastupe i odabir izvođača koji odišu posebnom energijom te duhom. Glazba u Tattva Pagu fuzija je svjetskih ritmova – downtempo, duboki tribal house i topla elektronička glazba, dio su svakodnevnog repertoara, a zvukovi su inspirirani paškim krajolikom i snažnom energijom koja iz njih izvire.
Ceremonija vatre zaštitni je znak ovog koncepta, a riječ je ookupljanjima oko vatre u noćima oko mlađaka ili punog mjeseca, kada su velovi među svjetovima najtanji. Prva u nizu ovihposebnih ceremonija, koje počivaju na zajedničkim iskustvima,stvarajući uspomene i slaveći čistu ljudsku povezanost, održala se 26. lipnja, kada je Tattva Pag i službeno otvorila svoja vrata, a sljedeće se očekuju 10. srpnja, kad je Mladi mjesec u Raku, 24.srpnja, s punim mjesecom u Vodenjaku, 7. kolovoza, koji predstavlja posljednju mjesečevu četvrt u Lavu te 21. kolovoza,koji slavi prva četvrt u Vodenjaku.
Više informacija o clubu i restoranu Tattva Pag može se pronaći na službenoj internetskoj stranici kluba, Facebook stranici te Instagram profilu.
ZADAR / ŽUPANIJA
OVE NEDJELJE: U Benkovcu duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
Duhovni susret za hrvatske branitelje i njihove obitelji održava se u nedjelju, 17. studenog, u župi Rođenja BDM u Benkovcu.
Susret počinje u 15 sati duhovnim nagovorom kojeg će održati o. Jozo Milanović, benediktinac iz samostana na Ćokovcu.
U 16 sati je euharistijsko klanjanje, a u 17 sati misno slavlje u župnoj crkvi Rođenja BDM u Benkovcu.
Misu u 23,30 sati za hodočasnike koji će pješice ići od Benkovca do Škabrnje, u benkovačkoj župnoj crkvi predvodi don Duje Kurtović. Nakon mise je noćni hod sudionika prema Škabrnji, gdje će sudjelovati na obilježavanju 33. godišnjice stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu.
Događaj organizira Povjerenstvo za osobe s posebnim potrebama i njihove obitelji, obitelji branitelja i žrtava Domovinskog rata Zadarske nadbiskupije.
***
Na 33. godišnjicu stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu, u ponedjeljak, 18. studenog, misu u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Škabrnji u 11 sati predvodi šibenski biskup Tomislav Rogić.
Nakon mise je polazak sudionika u koloni sjećanja ‘Korak po korak’ od crkve do groblja sv. Luke, gdje će kod spomen obilježja stradalih i središnjeg križa izaslanstva položiti cvijeće i svijeće, a svećenik će izmoliti molitvu odrješenja za pokojne.
Komemorativni program u sjećanju na žrtve Škabrnje počinje u 9,45 sati na lokaciji Ambar na ulazu u mjesto Škabrnja, na početku Ulice 18. studenog 1991., gdje se i dogodio zločin nad nedužnim civilima 1991. godine.
U 10,15 sati, od Ambara kreće Kolona sjećanja sudionika, hodnja do Spomen – obilježja masovne grobnice kod OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji. Tu će zajednički vijenac u ime svih Izaslanstava položiti izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata.
ZADAR / ŽUPANIJA
KOLJNOF 2024. / Zadrani Pablo i Tomislav Marijan Bilosnić na Međunarodnim književnim susretima u Mađarskoj
U Koljnofu (Kópháza), mjestu koje se nalazi u Gradišću, u zapadnoj Mađarskoj i pripada Jursko-mošonjsko-šopronskoj županiji, od petka 8. studenoga do ponedjeljka 11. studenoga 2024. godine održani su 16. međunarodni književni susreti Koljnof 2024.
Sudionici 16. Međunarodnih književnih susreta u Koljnof bili su članovi Društva hrvatskih književnika: Tomislav Marijan Bilosnić (Zemunik), voditelj susreta, prof. dr. sc. Joško Božanić (Vis), Vlasta Vrandečić Lebarić (Brač, Zagreb), prof., Biserka Glasnović Goleš (Zagreb), Nada Galant, (Žminj, Istra), Tomislav Milohanić, (Poreč, Istra) Davor Grgurić, predsjednik Ogranka DHK Rijeka (Delnice, Gorski kotar) i Pablo Bilosnić (Zadar).
Prvog dana susreta, hrvatski književnici posjetili su Petrovo selo (Szentpéterfa), najjužnije gradišćanskohrvatsko selo u zapadnoj Mađarskoj, gdje su odali počast preminulim kolegama i prijateljima, pjesnikinji Timei Horvat i pjesniku Lajošu Škrapići, na čijim su grobovima čitali svoje pjesme. Potom su nastupili u Etno muzeju u Petrovomo selu, gdje im se pridružio i dr. sc. Robert Hasjszan Panonski, direktor Panonskog instituta, iz susjednog Pinkovca (Güttenbacha), austrijskog dijela južnoga Gradišća.
Na putu prema Koljnofu pjesnici su se kraće zadržali u Hrvatskim Šicama, te se družili i razgovarali s predstavnicima hrvatske samouprave u tome mjestu. Navečer je održana pjesničko glazbena večer u restoranu „Levanda“ u Koljnofu. Hrvatskim gostima pridružili su se domaći pjesnicidr. Franjo Pajrić (Koljnof, Mađarska), inače domaćin i pokretač književnih susreta u Koljnofu, pjesnikinja i novinarka Ingrid Klemenčić, također iz Koljnofa, te poznati pjesnik Jurica Čenar, član DHK, iz Donje Pulje u Austriji, dok su iz Beča stigli pjesnici i glazbenici Josip Čenić i Mijo Bijuklić Mišo.
Program je započeo odavanjem počasti i sjećanjem na netom preminulog kolegu Ernesta Fišera, koji je višekratno sudjelovao na književnim susretima u Koljnofu. Susrete je biranim riječima, uz pozdrave sudionicima i posjetiteljima, otvorio Tomislav Marijan Bilosnić, dugogodišnji voditelj književnih susreta u Koljnofu, koji ove susrete prati od njihovih početaka.
U nastavku programa Bilosnić je predstavio novotiskane zbornike 15 godina književnih susreta u Koljnofu, i Oko njegove kuće šulja se Tigar. Riječ je o zbornicima koji sadržavaju književne priloge (poeziju, prozu, putopise, kritike) dosadašnjih sudionika književnih susreta u Koljnofu. Istom prigodom, uz čitanje pjesama i glazbene točke, pjesnici su predstavili i svoje novoizišle zbirke. Pjesničko-glazbena večer uz brojnu publiku, koja je došla i iz udaljenijih mjesta, produžila se duboko u noć.
Drugog dana susreta, u subota, 9. studenoga 2024. godine na koljnofskom groblju odana je počast hrvatskim književnicima Mati Šinkoviću i Mihovilju Nakoviću, a potom su se književnici uputili u Undu, gdje ih je dočekala kolegica, pjesnikinja Marija Huljev, koja živi u ovome mjestu. U ime Hrvatske narodnosne samouprave književnike je primila Sabina Balog.
Na seoskom trgu hrvatski su književnici čitali svoje radove, a njima su se pridružili i ovdašnji mladi literati. Za goste je priređena posebna gozba koju su priredile domaćice Unde.
U Prisiki (Peresznye), pjesnik i znanstvenik, sveučilišni profesor dr. sc. Šandor Horvat, (Narda, Mađarska), sudionike Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu,upoznao je s nedavno postavljenom izložbom „Naše Marije“ uMuzeju sakralne umjetnosti Hrvata u Mađarskoj, u rodnoj kući gradišćanskog svećenika don Štefana Dumovića. Po razgledanju muzeja, književnici su u Hrvatskom Židanu (Horvátzsidány) posjetili don Štefana Dumovića, koji ih je primio i ugostio u svome župnom dvoru. U Židanu je održan i spomen na hrvatskog umjetnika i slikara Luju Brigovića i pjesnika Ivana Horvata.
Na putu u Sambotel gdje se održavao Dan Hrvata u Mađarskoj, hrvatski književnici posjetili su grad Kiseg. U Kisegu, a potom i Sambotelu književnici su posjetili spomenike i kulturne institucije vezane za povijest i život Hrvata u ovom dijelu Gradišća. U Sambotelu su dijelom sudjelovali i u obilježavanju Dana Hrvata u Mađarskoj, na kojemu su se okupili hrvatski predstavnici iz svih dijelova Mađarske.
Istoga dana, u večernjim satima, u restoranu „Levanda“ u Koljnofu, održana je književna večer i nastavljeno predstavljanje knjiga sudionika književnih susreta. Sudionicima su se pridružili Ivan Rotter (Gerištof, Austrija), Dorotea Zeichmann – Lipković (Klimpuh, Austrija) i dr.sc. Herbert Gassner (Celindorf, Austrija).
U nedjelju, 10. studenoga, trećeg dana Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2024. književnici su se upoznali sa znamenitostima mjesta Koljnofa, koji je smješten na samoj granici nekadašnje Željezne zavjese. U podnevnim su satima sudjelovali u otvaranju spomenika Židovima u Gori, koji su ovdje 1944/45. godine stradali i ubijeni. U ime svih, dr. Franjo Pajrić otvarajući spomenik postavio je i pitanje: Zašto se ovo moralo dogoditi? Svjedoci ovog događaja, Marica Grubić, rođena Prešić, i Mátyás Grubić i sami su nazočili otvaranju spomenika.
Međunarodne književne susrete u Koljnofu posjetio je i veleposlanik Republike Hrvatske dr. sc. Mladen Andrlić sa svojim suradnicima. Potom je u Domu kulture u Koljnofu otpočela priredba Folklorno otpodne, na kojoj su nastupili tamburaši, folklorne grupe, plesači, muške i ženske klape iz Koljnofa, a na pozornici su im se svojim pjesmama pridružili i sudionici književnih susreta, pjesnici iz Hrvatske. Večer je nastavljena pučkim kazivanjem pjesama gradišćanskih pjesnika u interpretaciji Joška Grubić Babra.
Četvrtog, posljednjeg dana susreta, u ponedjeljak, 11. studenoga sudionici Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2024. posjetili su Osnovnu školu „Mihovil Naković“ u Koljnofu, gdje su se uz čitanje svojih radova družili s učenicima ove škole od petog do osmog razreda.
Potom ih je primio načelnik Općine Koljnof gospodin Matija Firtl, i upoznao s razvojem ovog mjesta, kojega su Međunarodni književni susreti, ucrtali na kulturnu kartu srednje Europe. Uslijedio je posjet gradu Šopronu, gdje su i završena ovogodišnja književna druženja u Koljnofu. Hrvatska pjesnička riječ tako se čula od, juga do sjevera Gradišća, od Petrova sela do Šoprona.
ZADAR / ŽUPANIJA
ULAZ BESPLATAN / U Kneževoj od petka izložba “Ljepota različitosti”
Iz Narodnog muzeja pozivaju na otvorenje izložbe LJEPOTA RAZLIČITOSTI – 18. INTERKULTURALNA ART – PROMOCIJA ZADAR 2024., u petak 15. studenog u 18h u Maloj izložbenoj dvorani Kneževe palače.
Izložba će biti otvorena do 30. studenog te je ulaz besplatan.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
KAD I KAMO U SHOPPING? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
VEČERAS U BENKOVCU: “Kad udari južina” u Domu kulture
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
Hrvatska3 dana prije
Hoće li od sljedeće godine padati cijene nekretnina? Evo što kaže agentica