Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) Novo ruho legendarnog zadarskog “Lovre” osvaja na prvu

Objavljeno

-

Legendarni zadarski i jedan od najstarijih hrvatskih café barova Lovre novim izgledom i sadržajem postaje mjesto u kojem ćemo ovoga ljeta zasigurno uživati. Prostorom koji se prostire na više od 200 m2  dominira crkva Sv. Lovre. Upravo ovo povijesno zdanje koje datira iz 19. stoljeća ovaj café bar razlikuje od svih drugih na ovim prostorima.

Crkva Sv. Lovre je iznimno zanimljiv spomenik graditeljske baštine koji privlači pozornost stručne javnosti. Nalazi se usred glavnog gradskog Narodnog trga te je jedna od rijetkih djelomično sačuvanih crkava u koju se ulazi kroz café bar. Crkva je restauirana i konzervirana 1988. godine te služi kao atraktivan izložbeni prostor u kojem sada možemo uživati u druženju s najmilijima.

Posebnu čast daju stropovi koji su na nekim dijelovima visoki i do osam metara. Prilikom obnove svaki detalj pomno je razrađen i usklađen s zahtjevima konzervatora. U Lovre se ulazi s trga na kojem je smještena vanjska terasa bara s koje puca pogled na cijeli trg. Vanjska terasa podijeljena je na gornji i donji dio, a ukupno ima kapacitet od četrdeset stolova. Uređena je dizajneriskim talijanskim namještajem, a popločenje je imitacija mramora s detaljima zlatnih pasica. Prekrasni veliki pitari s lovorom krase terasu kojoj tako daju pravi mediteranski štih. Prednji dio ovog jedinstvenog prostora rezerviran je za prostrani veliki šank te sjedeća mjesta kojem pažnju privlači plava boja plišanih stolica. Veliki zid priča je za sebe. Drvena konstrukcija koja se prostire njegovom cijelom dužinom nije ga prekrila već ističe njegovu povijesnu priču. Materijali koji su korišeni pri uređenju su drvo, kamen, čelik i pliš koji daje posebnu toplinu. Staklenim površinama dominiraju razigrane grafike koje bude emocije.

Renoviranjem se htjelo naglasiti sve ono što je najimpresivnije u samom prostoru, a to su prekrasni kameni zidovi i pod koji je nastavak postojeće crkvice. Primarni cilj bio je oživiti prostor te kroz godinu organizirti razne manifestacije, druženja, domjenke te proširiti ponudu s onog baznog ugostiteljskog. Uz samo uređenje Lovre postaje i posebno mjesto kada je gastro ponuda u pitanju. U ponudi je više od 60 vrsta vina, a u ponudu su uključeni svi vinari Zadarske županije. Među ostalim tu su i Fiolić Maraština, Degara Pošip, bijeli Sauvignon Bora te likeri od maraške koja je jedan od zaštitnih znakova grada. Posebnost ponude je i kroasan od maraške. U ponudi će  između ostalog biti i brojni proizvodi hrvatskih i talijanskih proizvođača iz nedavno otvorene zadarske La Riserie, a koje ćemo rado pripremati u vlastitiom domu. Koncept ponude mijenjat će se ovisno o godišnjim dobima.

Lovre je mjesto susreta i stvaranja novi uspomena kojih ćemo se rado sjećati.

Pogledajte fotogaleriju Ive Perinčić:

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu