Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

MILENIJSKI PROJEKT Počela obnova zadarske rive! Neće biti velikih radova dok traje turistička sezona

Objavljeno

-

„S današnjim danom otvoreno je gradilište obnove zadarske rive”, obznanio je ravnatelj
Lučke uprave Zadar Robert Škifić na početnoj konferenciji projekta “Rekonstrukcija i
izgradnja lučke infrastrukture Grad Zadar-Poluotok”, koja je održana jutros u dvorištu Doma
Zadarske županije.

Projekt se sastoji od tri faze: sanacije obalnog zida Obale kralja Petra Krešimira IV. u duljini
od 905,82 metara te širini od 5,0 do 5,6 metara, rekonstrukcije i dogradnje postojećeg gata u
dužini od 15 metara, čime se vraća u povijesne dimenzije te rekonstrukcije zaobalnog dijela
Liburnske obale, u duljini od 600 m i širini od 5 m.

„Moram zahvaliti našem gostu, državnom tajniku Josipu Bilaveru, inicijatoru ove lijepe priče
koja za nas Zadrane puno znači, ne toliko materijalno koliko emotivno. Nastojat ćemo sa svim
sudionicima radove provesti što blaže, kako bismo što manje ometali turiste i građane koji
žive na Poluotoku. Bit će to tehnički zahtjevno, s obzirom na skučen prostor, ali nadam se da
će svi građani i turisti imati puno razumijevanja za radove jer ovo je milenijski projekt za nas
Zadrane“, rekao je Škifić.

Po provedenom postupku javne nabave, odabrana je ponuda Zajednice ponuditelja Adriaing
d.o.o. sa sjedištem u Kopru, Republika Slovenija i Adriaing d.o.o. Buje, u iznosu od
47.798.253,94 kuna bez PDV-a te s rokom dovršetka radova od 27 mjeseci. Zbog potreba gradilišta, koje je otvoreno uz zgradu Sveučilišta u Zadru, prometna regulacija u dijelu ulica
Mihovila Pavlinovića, Ruđera Boškovića i Ante Kuzmanića bit će na snazi do 1. studenog ove
godine.

Zbog obvezujućih EU rokova, radovi su morali početi usred turističke sezone no Bilaver
umiruje građane.

„Neće biti klasičnih velikih radova dok je turistička sezona. Toga se ne treba bojati jer svima
nam je stalo do toga da sezona potraje što dulje i da turisti uživaju u gradu. Nakon toga radovi
će se zahuktati. Sinoć, na spajanju zadnjeg elementa konstrukcije Pelješkog mosta, cijela
Hrvatska je bila sretna i ponosna. Kao što je predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao kako
je to hrvatski projekt, ja bih rekao da obnova rive treba biti zadarski projekt. Vjerujem da su
oni koji su bili protiv toga sada uvidjeli kako smo na dobrom putu i da je ovo bilo nužno.
Nadam se da ćemo, nakon što riva bude gotova, svi skupa biti ovdje bez obzira na to kojoj
političkoj opciji pripadali ili tko je inicirao ili podržao projekt. Svi skupa moramo biti ponosni
na to jer ćemo imati umiveno lice cijelog Poluotoka“, poručio je Bilaver, kojemu je ovo
osobno najdraži među 22 projekta Ministarstva mora, prometa i infrastrukture koja nazivaju
velikom renesansom na hrvatskoj obali.

Gradonačelnik Zadra Branko Dukić istaknuo je kako se ovim projektom uređuje obala oko
čitavog grada, duplo duža od uređene šetnice na gradskim bedemima.

„Pored obnovljene šetnice na rivi, ne zaboravimo kako ćemo uređenjem Liburnske obale
dobiti vrhunsku lučku infrastrukturu. Nakon nevere koja se dogodila 2018. godine, najavili
smo rekonstrukciju i u dogovoru s resornim ministarstvom krenuli u pripreme. Imali smo
gotove projekte, troškovnike, dozvole, ali postupci koji slijede do samog početka radova
imaju svoj slijed i trajanje. Ipak, imamo znanje i iskustvo u pripremi EU projekta više nego
ijedan grad u Hrvatskoj, a imamo i vrhunsku suradnju s Vladom čija se učinkovitost i sposobnost pokazuje i u ovom projektu. Za kraj, dvije rečenice koje ponavljam zadnjih godina – budimo strpljivi i tolerantni prema radovima koji slijede. Čitav je grad veliko gradilište:
aglomeracija, Tuđmanova, uskoro križanje na zaobilaznici i sad obalni pojas oko Poluotoka.
Završit će i ti radovi, a riva će nam opet zablistati, poručio je gradonačelnik Dukić.

Značaj projekta istaknuo je i predsjednik Upravnog vijeća Lučke uprave Zadar i župan Zadarske županije Božidar Longin.

“Ovo je važan i povijesan trenutak. Riva je srce i žila kucavica gradova na moru i mjesto na kojem se sve događa – od šetnji do prvih ljubavi. Izvođačima želim da odrade kvalitetan i dobar posao, a nama svima puno radosti i veselja na obnovljenoj rivi i mulu”, poručio je Longin.

Ukupna vrijednost projekta je 67.489.388,11 kuna, od čega 56.616.917,39 kuna sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda, dok nacionalni doprinos iznosi 9.991.220,72 kuna. Više informacija o projektu možete pronaći na službenoj web stranici: https://zadarska-riva.hr/

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu