ZADAR / ŽUPANIJA
U PAKOŠTANIMA ODRŽANA MISA ZA DOMOVINU I BLAGOSLOV HRVATSKOG STIJEGA Ministar Medved: “Važno je prenijeti na djecu istinu o Domovinskom ratu”
Misno slavlje za domovinu i hrvatske branitelje u župnoj crkvi Uzašašća Gospodinova u Pakoštanima u subotu 31. srpnja predvodio je pakoštanski župnik don Jerolim Lenkić.
Misa je služena u sklopu proslave Dana Općine Pakoštane kada se obilježava i Dan hrvatskih branitelja iz Općine Pakoštane kojih su 400 sudjelovali u Domovinskom ratu, a šestorica su poginuli.
Župnik Lenkić potaknuo je da budemo zahvalni „za svjetlo slobode i što imamo svoju državu“. Potaknuo je na zahvalnost prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu i braniteljima „koji su hrabro branili Lijepu našu“.
„Žrtva branitelja ugrađena je u temelje naše domovine. Oni su naši hrvatski mučenici. Zahvalni smo Bogu za majke i očeve koji su stoljećima bili postojani i vjerni hrvatskim i duhovnim korijenima, unatoč burnoj i teškoj, ali slavnoj prošlosti. Kušnje tijekom povijesti, zmajeve prijetnje i zastrašivanja uspjeli smo prebroditi uz Božju pomoć i molitvu krunice“ istaknuo je don Jerolim, naglasivši da je pobjeda ostvarena i uz veliku potporu hrvatskog naroda u inozemstvu, uz molitvu Bogu i s krunicom oko vrata. U teškim danima agresije na Hrvatsku snagu smo nalazili u marijanskim svetištima.
„Hrvatski branitelji obranili su naša ognjišta pod vodstvom prvog hrvatskog predsjednika Tuđmana, hrvatskih generala, časnika i Hrvatske vojske. Osobito su hrvatski branitelji darovali svoje živote za slobodu Lijepe naše. Zahvalni smo Bogu koji nam je po Majci Božjoj pokazivao put ohrabrenja, da smo sa strahopoštovanjem pred Bogom ljudima pokazali hrvatsku odlučnost i da volimo svoju domovinu. Majka Božja bila je za nas utočište u danima progonstva te smo u Bogu našli utjehu, pomoć, obranu i pobjedu pravednosti. I u prošlosti smo uvijek bili povezani u molitvi Mariji“ poručio je don Jerolim, poželjevši da nam Gospa i dalje bude „primjer i putokaz do Isusa Krista koji je središte Crkve i u središtu je naše povijesti, da bdije nad nama i da nas čuva“.
„Zahvalni smo velikom papi Ivanu Pavlu II. koji je svojim moralnim autoritetom prvi priznao Hrvatsku kao suverenu, slobodnu državu. Vjerovali smo Bogu koji obećava mir svome narodu i borili smo se protiv zla i uništavanja. Postilo se, zavjetovalo i molilo. To su činili hrvatski vojnici, Papa, biskupi, svećenici, redovništvo, umjetnici, radnici, težaci i mnogi javni djelatnici u društvu. Svatko je na svoj način dao doprinos miru. Dogodilo se čudo solidarnosti, osobito Hrvata iz inozemstva. Stizali su brodovi s hranom i drugim potrebnim sredstvima za ugroženi hrvatski narod. Nikada ne možemo zaboraviti da su Hrvati u inozemstvu s našim hrvatskim braniteljima bili jedno srce i jedna duša“ rekao je don Jerolim, moleći za milost poslušnosti Božjem glasu i našoj savjesti.
Budući da je taj dan bio i blagdan sv. Ignacija Lojolskog, don Jerolim je istaknuo kako je i sv. Ignacije isprva bio vojnik.
„Časteći Ignacija Lojolskog ispovijedamo zakon Evanđelja koji je jedina i cjelovita mudrost života. Taj veliki učitelj duhovnosti kršćanskog života imao je oko za postojeće stanje i milosrdnu dušu za ljude. Shvatio je da je milosrđe izričaj najuzvišenije ljubavi prema bližnjemu“ rekao je don Jerolim, dodavši da je sv. Ignacija „milost Božja vodila kroz oluje i bonace života. On je aktualan i za naše vrijeme jer je temeljitim opredjeljenjem za Boga, svojim jasnim moralnim i kršćanskim stavovima pokazao ljudima put do ispravnih načela“ rekao je don Jerolim.
Ignacije je rođen 1491. g. u Španjolskoj u doba kraljevstva i bitaka, vojske i vojnika. „Od svoje mladenačke dobi bio je vojnik pun života i zdravih ambicija. Vjerovao je u Boga, borio se sa španjolskim vojnicima protiv Francuza koji su bili zauzeli područje oko Španjolske. Ignacije i još jedan vojnik čuvali su jedino neosvojeno mjesto unutar jedne tvrđave. Ostali vojnici htjeli su se predati jer pobjedu nisu smatrali izglednom. Ignacije je stao pred vojnike i rekao: „Ne mogu se predati. Zašto bismo odustali? Nema predaje!“ podsjetio je župnik Lenkić.
Na svetkovinu Duhova, braneći tvrđavu Pamplonu, sv. Ignacije bio je ranjen. Nakon ozdravljenja hodočastio je u marijanska svetišta. „Govorio je da je Bog s njim postupio kao učitelj s djetetom i da bi uvrijedio Božje veličanstvo ako u to posumnja. Osjetio je Božji poziv da postane svećenik i odustao je od vojničke službe. Ignacije je izvrsno koristio darove od Boga, primao Božju snagu, njegovu hrabrost i inteligenciju, služeći Bogu i ljudima. Ignacije je bio prvi general Družbe Isusove kojom je upravljao 15 godina. Isusovci su značajni u prosvjetnom i intelektualnom radu s mladeži, čemu je bio posvećen i Ignacije, kao i duhovnoj formaciji povjerenog puka“ rekao je don Jerolim.
Na kraju mise župnik Lenkić blagoslovio je hrvatsku zastavu dugu šest metara, koja je nakon mise u procesiji odnesena od župne crkve do pakoštanske obale na novouređeno spomen – područje gdje je postavljena na jarbol visine 15 metara. Pakoštanci to mjesto tradicijski zovu štandarac.
Blagoslov i postavljanje te zastave na jarbol na pakoštanskom Trgu kralja Tomislava inicijativa je Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata iz Pakoštana.
Zastavu su od crkve do obale nosila pakoštanska djeca, kao znak budućnosti i želje da se na mlade prenese poštovanje žrtve za domovinu. Ispred djece su bili križ i hrvatski branitelji.
Bijelo mramorno postolje od kamena plano u koje je uklesan hrvatski grb, s čijeg se jarbola vijori hrvatski stijeg, projektirala je zadarska arhitektica Darka Perinčić, a izradio ga je kamenoklesarski obrt Mali Dolac kod Omiša. Taj je spomen prostor na početku svečanosti na pakoštanskoj rivi također blagoslovio župnik Lenkić.
S pozornice na rivi prigodnu riječ javnosti uputili su trojica govornika: u ime inicijatora podizanja te zastave Boris Bašić, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata iz Pakoštana, Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja i Milivoj Kurtov, načelnik Općine Pakoštane. Program je počeo minutom šutnje u počast poginulim hrvatskim braniteljima.
Bašić je podsjetio na povijest novouređenog štandarca na kojem se nalazi jarbol za podizanje hrvatske zastave u svečanim prigodama.
„Nekad davno na tom je mjestu štandarac bio mjesto okupljanja, rasprave i razgovora, raznih javnih proglasa. Služio je i kao stup srama za sve koje se htjelo posramiti pred javnošću ako su počinili nešto nezakonito i loše. Podizanjem hrvatske zastave za koju su mnogi prolili svoju krv, želimo ponovno istaknuti važnost toga mjesta i ulogu toga jarbola s kojeg će se vijoriti hrvatska zastava i predstavljati slobodu i mir“ poručio je Boris Bašić, istaknuvši da će branitelji iz Pakoštana podržati „značaj toga mjesta, da se isticanje hrvatske zastave na vrhu štandarca prenese na mlađe naraštaje i tako sačuva uspomena, vrijednost i simbolika štandarca u budućnosti Pakoštana“.
Izaslanik Vlade RH i njen potpredsjednik, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, rekao je da je sretan i ponosan što je u Pakoštanima u prigodi podizanja stijega u zahvalu hrvatskim braniteljima.
„Važno je podsjetiti našu javnost kroz što smo prošli u ratu i pozvati sve na zajedništvo, na pozitivan pristup i optimizam, da se znamo nositi sa svim izazovima. Čin postavljanja državnog stijega na jarbol nosi puno značenja u sebi“ rekao je ministar Medved i zahvalio udruzi pakoštanskih branitelja na čelu s Bašićem koji su to inicirali i ostvarili i uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja.
„Neka to bude mjesto okupljanja, sjećanja i mjesto ponosa. Mjesto koje će domoljubnu dimenziju i naše povijesne vrijednosti okupljati i prenositi na buduće generacije. Važno je prenijeti na djecu istinu o Domovinskom ratu, ohrabriti ih da se ne umore i da im inspiracija i uzor budu hrvatski branitelji. Kada im je teško, kad su pred raznim izazovima, neka pogledaju u taj visoko podignuti stijeg, neka u njemu vide svu žrtvu hrvatskih branitelja, da nikad ne odustanu u suočavanju s izazovima“ potaknuo je ministar Medved.
„Ponosni smo na naše hrvatske branitelje i na naša postignuća u proteklih 30 godina. Poglavito smo ponosni na sve naše pobjede. Uoči obljetnice Oluje, majke svih bitaka u Domovinskom ratu, programom u Pakoštanima započinjemo obilježavanje Oluje koja će se na središnji način obilježiti u Kninu, u znak zahvale svim hrabrim hrvatskim braniteljima koji su dali svoj doprinos i podnijeli svoju žrtvu. Posebna zahvala hrvatskim ratnim vojnim invalidima i obiteljima koji su izgubili svoje najmilije. Njima smo trajno zahvalni i oni su nama u Vladi inspiracija u donošenju teških odluka u izazovnom vremenu“ rekao je ministar Medved, poručivši: „Bez obzira na zahtjevnost i složenost donošenja odluka, nismo smetnuli s uma i zanemarili važnost očuvanja, sjećanja i ponosa na našu pobjedu u Domovinskom ratu. Vjerujem da će taj stijeg podignut visoko na jarbolu našim mladim generacijama biti putokaz i usmjerenje. Kada je teško našim mladima, neka se pogledom na taj stijeg sjete hrvatskih branitelja i naše žrtve koju smo kao narod podnijeli u Domovinskom ratu. Neka i mladima hrvatski branitelji budu inspiracija i svjetionik, osobito u situacijama kad je teško. Neka nikad ne biraju da li ostati živjeti u Pakoštanima i tu graditi budućnost ili ići negdje dalje. Moj poziv je: Ostanite ovdje, gradite budućnost svoje obitelji ovdje, uvijek imajući na umu da sloboda koju uživamo nije darovana, ona je krvlju plaćena“ poručio je ministar Medved.
Pozvao je narod da bude ponosan „na sve što smo zajedno učinili u proteklih 30 godina, da očuvamo snagu i zajedništvo“. Pohvalio je i zahvalio članovima braniteljskih udruga iz Pakoštana „na jedinstvu koje čuvaju u Pakoštanima. Svijetli ste primjer u tome. Očuvajte tu snagu, jer tu snagu moramo očuvati. Smognimo snage za nositi se s izazovima ovoga vremena. Imajmo u sebi vjeru i optimizam jer to nas je vodilo u najtežim danima, kroz povijest i u Domovinskom ratu. Neka dragi Bog čuva sve nas da možemo čuvati našu voljenu Hrvatsku“ potaknuo je ministar Medved, zahvalivši Pakoštancima na svemu što su učinili u Domovinskom ratu, na svemu što čine danas i ubuduće za Lijepu našu.
Načelnik Kurtov čestitao je braniteljima što su organizirali da se vrati „hrvatska zastava na hrvatsku rivu“. To je prvi korak na uređenju Trga kralja Tomislava i Obale Petra Krešimira IV. Taj spoj obale i trga branitelji su krenuli uređivati u sklopu projekta ukupnog uređenja središnjeg dijela mjesta Pakoštane.
Prije je na tom mjestu bio drveni stup obojan crven – bijeli – plavi i na njemu je bila manja hrvatska zastava, a 1950.-ih godina to su uklonile vlasti kojima je to smetalo.
„Dobra je suradnja Općine s braniteljskom udrugom i izradili smo projekt uređenja trga i obale. Proslavu Dana Općine Pakoštane vezali smo godinama uz naše branitelje. Svake godine prisjećamo se svih poginulih, nestalih, ranjenih i branitelja u poteškoćama i brinemo oko njih“ rekao je načelnik Kurtov.
Nakon govora, Boris Bašić, predsjednik udruge pakoštanskih branitelja podigao je zastavu na jarbol. Za to vrijeme klapa Pakoštane pjevala je himnu Lijepa naša.
Među braniteljima bili su ratni zapovjednici postrojbi Hrvatske vojske i policije predvođeni generalom Antom Gotovinom koji je također sudjelovao u misnom slavlju, Davor Prtenjača, predsjednik Udruge 4. gardijske brigade Zadarske županije, Ivica Vanjak, zapovjednik Poskoka 112. zadarske brigade, hrvatski ratni vojni invalidi i obitelji poginulih hrvatskih branitelja.
Projekt uređenja štandarca financijski i organizacijski podržali su Općina Pakoštane i načelnik Kurtov, Turistička zajednica Općine Pakoštane i njena predsjednica Danijela Vulin te Zadarska županija. „I to je znak kako suradnjom i zajedništvom možemo postići puno toga i ostaviti našoj djeci“ poručio je Boris Bašić u ime udruge pakoštanskih branitelja.
Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija
ZADAR / ŽUPANIJA
PRIJAVITE SE / Na Sveučilištu radionica “Kako se nositi s nepredvidivim životnim situacijama?”
Na radionici “Kako se nositi s nepredvidivim životnim situacijama?” zajedno ćemo istražiti tehnike i strategije za jačanje otpornosti i bolje suočavanje sa životnim izazovima. Očekuju vas korisni psihoedukativni savjeti, praktične vježbe i siguran prostor za razmjenu iskustava.
Radionica se održava povodom obilježavanja Dana grada Zadra.
Kada? 25.11. (ponedjeljak) od 17:00 do 19:00 sati
Gdje? Odjel za psihologiju, Šime Vitasovića 1, predavaonica SEP 102 (1. kat)
Voditelj radionice: Kristijan Žibrat, mag.psych.
Cilj: Osnažiti vas za bolju emocionalnu ravnotežu i otpornost!
Prijavite se na kzibrat22@unizd.hr i osigurajte svoje mjesto – vidimo se!
ZADAR / ŽUPANIJA
MEĐUNARODNI SKUP U OB ZADAR / Nove spoznaje u dijagnostici i liječenju malignih i nemalignih lezija
Opća bolnica Zadar bila je domaćin 6. skupa s međunarodnim sudjelovanjem “EUS i ERCP iz perspektive OB Zadar”, u organizaciji Odjela za gastroenterologiju i hepatologiju Klinike za Interne bolesti Opće bolnice Zadar, Hrvatskog gastroenterološkog društva te Hrvatskog liječničkog zbora – podružnice Zadar. Skup je bio namijenjen gastroenterolozima, abdominalnim kirurzima, citolozima, patolozima, onkolozima, liječnicima obiteljske medicine, medicinskim sestrama i tehničarima endoskopske struke.
Kratkim predavanjima prikazane su dijagnostičke i terapijske mogućnosti moderne gastroenterologije i mogućnosti moderne kirurgije u rješavanju jatrogenih komplikacija. Rasprava je iznjedrila brojne nove spoznaje u dijagnostici i liječenju malignih i nemalignih lezija hepatobilijarnog trakta i gušterače. Kako je interventna gastroenterologija dijelom “ušla” i u područje kirurgije, tako se mijenja i tijek bolesti, ali se ujedno i pronalaze nove metode zbrinjavanja komplikacija istih.
Prof.dr.sc.Rusimir Mesihović, gastroenterolog iz Slovenije, govorio je o dosezima i zamkama endoskopskog ultrazvuka dok je prof.dr.sc. Andre Bratanić, gastroenterolog iz KBC Split, iznio mogućnosti dijagnosticiranja neuroendokrinih tumora gušterače uz pomoć kontrastnog EUS-a. Opću bolnicu Zadar predstavljali su dr. Zvonimir Matas, gastroenterolog, koji je prikazao važnost praćenja i dijagnoze kronične upale gušterače uz pomoć EUS-a, dok je doc.prim.dr.sc.Melanija Ražov Radas, dr.med, prikazala nove metode zbrinjavanja proširenih krvnih žila želuca uz pomoć EUS-a.
U drugom dijelu skupa doc.dr.sc. Mislav Rakić, voditelj Odjela abdominalne kirurgije na KBC Dubrava u Zagrebu, pričao je o mogućnostima kirurške intervencije kod komplikacija endoskopskih procedura i kod teške upale gušterače. Doc.dr.sc.Tomislav Bokun, gastroenterolog iz KBC Dubrava, prikazao je endoskopsko odstranjenje tumora na papili duodeni – mjestu na tankom crijevu gdje se spajaju žućni vodovi i gdje utječe glavni vod gušterače. Doc.dr.sc.Žarko Ardalić, gastroenterolog iz KBC Split, govorio je o bilijarnoj drenaži kod karcinoma gušterače, a dr. Domagoj Lipošćak, gastroenterolog iz naše ustanove, pokazao je tehnike rješavanja kompliciranih slučajeva kamenaca unutar žućnih vodova.
Multidisciplinarni pristup svakom bolesniku zlatni je standard moderne medicine, složili su se svi sudionici koji su diskusiju nastavili i po završetku skupa.
Inače, u OB Zadar se dijagnostički i terapijski endoskopski ultrazvuk primjenjuje od 2009. godine i godišnje se obavi između 650-700 pregleda. Dijagnostički i terapijski ERCP (endoskopska retrogradna kolecistopankreatografija) se primjenjuje znatno dulje, više od 45 godina, s oko 550 procedura godišnje.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Učenici Katoličke OŠ ‘Ivo Mašina’ proslavili Dan škole
Učenici Katoličke OŠ ‘Ivo Mašina’ u Zadru proslavili su svoj Dan škole u srijedu, 20. studenog, u sportskoj dvorani te škole.
Učenici su izveli predstavu o životu Ive Mašine, naslovnika njihove škole, čiji je tekst napisala Ana Bišćan, učiteljica Hrvatskog jezika u toj školi. Uz kreativnu scenografiju, učenici su izvrsno prikazali sve etape Ivinog uzornog života, njegovu osobnost, obiteljski, školski i zatvorski život, od rođenja u Preku 21. srpnja 1927., do njegove smrti u kaznionici u Staroj Gradiški, 20. studenoga 1961., gdje je ubijen u 34. godini života. Dugo se nije znalo gdje mu je grob unutar zatvorskih zidina. Njegovi posmrtni ostaci preneseni su u njegovo rodno mjesto Preko 24. srpnja 1998. godine.
Mašina je rođen u pobožnoj obitelji roditelja Ive i Marice s devetero djece. Bio je najbolji učenik gimnazije u Zadru. U Zagrebu je bio izvrstan student povijesti na Filozofskom fakultetu, najbolji u generaciji. Akademik Jaroslav Šidak vidio ga je kao svog nasljednika na katedri povijesti. Mašini je UDBA više puta onemogućavala diplomirati na studiju povijesti. Zbog domoljubnih stavova, taj svjedok vjere i mučenik uhićivan je više puta od 1954. do 1957. godine. Sudilo mu se kao dijelu Preške grupe. Bio je drugooptuženi u tom političkom procesu. Osuđen je na 11 godina zatvora. Iz istražnog zatvora uspio je pobjeći. Neko vrijeme bio je u Ogulinu, no ponovno je uhićen i kazna mu je povećana na 15 godina. Godine 1959. osuđen je na 15 godina zatvora. Komunisti su osudili i Ivinog brata Veljka, a njihov brat Melkior završio je na Križnom putu hrvatskog naroda. Ivo Mašina je jedini vjernik laik u skupini svećenika i s. Agneze Petroša kao Slugu Božjih za koje je Zadarska nadbiskupija pokrenula proces kauze.
Nakon predstave, prisutnima se, među kojima su bili i roditelji i rodbina učenika, obratio don Roland Jelić, ravnatelj škole. „Želimo izvući iz povijesti tog velikana koji i danas može biti uzor. Vjerujem da učenici mogu puno crpiti iz onoga što je Mašina živio. Želimo osuvremeniti Mašinu i svake godine prikazati nešto drugo o njemu, dati ga kao uzor mladima“, rekao je don Roland. Podsjetio je da smo u molitvama i sjećanjima na heroje i stradalnike koji su dali živote u obrani domovine u Vukovaru i Škabrnji. „Dok su nam misli s njima, sjećamo se i heroja Ive Mašine, kršćanskog domoljuba koji je svoj život položio za ideale u koje je čvrsto vjerovao: Boga, vjeru i domovinu. Ime Ivo Mašina škola nosi s ponosom. Trudimo se s marljivošću i ljubavlju prema Bogu i domovini veslati kroz uzburkano more života i čuvati neprolazne obiteljske i kršćanske vrijednosti koje je Ivo isticao i živio s tolikim žarom i ponosom. Taj velikan djeci, mladima i starijima može biti uzor. Svi imamo neke uzore, a jedan nam može biti i Mašina: marljiv, pobožan i gorljivi borac kršćanskog domoljublja“, istaknuo je don Roland. Zahvalio je djeci što su prenijeli duh života Mašine kao svijetlog lika hrvatske povijesti. „S ponosom slavimo Dan škole na dan smrti našeg naslovnika. Molimo Boga da naš Ivo bude uzdignut na čast oltara“, poručio je ravnatelj Jelić.
Don Roland je zahvalio zadarskom nadbiskupu Milanu Zgrabliću „na svemu što čini za školu, što se odaziva doći na događanja u školi i time im pokazuje svoju očinsku brigu“. Jelić je zahvalio i umirovljenom zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću koji je prije nepunih šest godina osnovao tu katoličku OŠ „i time dao novi zamah u školstvu na području Zadarske nadbiskupije“, rekao je don Roland.
U prvoj generaciji bilo je upisano devet prvaša, a sada školu pohađa 377 učenika. „Škola se širi. Svi koji bi htjeli pohađati našu školu ne mogu biti upisani zbog nedostatka prostora. Vjerujem da ćemo sljedećih godina uspjeti oformiti nove kapacitete i omogućiti da i druga djeca koja žele doći u našu školu to mogu, nastojati živjeti ideale koje je živio Ivo i za koje se borio: Bog, vjera i domovina“, poručio je don Roland.
Za katoličku OŠ vlada najveće zanimanje u Zadarskoj županiji, od svih osnovnih škola. „Roditelji upisuju djecu u želji da ih odgajaju u tradicionalnim vrijednostima koje se gube. Ističu da se vrijednosti koje su oni imali kao djeca, koje su u njih ulagali njihovi roditelji i učitelji, razvodnjavaju. Upisom u našu školu, roditelji žele djecu donekle sačuvati od loših vanjskih utjecaja“, rekao je don Roland. Na svečanosti su bili i don Ante Dražina, ravnatelj Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar te ravnatelji tri zadarske OŠ: Markica Perić (Stanovi), Dražen Adžić (Šimuna Kožičića Benje) i Ante Barać (Petar Preradović).
Prigodnu riječ uputio je i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Čestitao je djeci, roditeljima i nastavnicima Dan škole. „Ova škola nije samo spomenik Ivi Mašini, nego je škola izgrađena za djecu. Vi ste škola, vi ste najdragocjenije, najvrjednije što škola ima i što se u njoj događa“, poručio je nadbiskup Zgrablić djeci. Zahvalio im je i čestitao za uloženi trud u predstavi i zahvalio je Bogu za život djece, roditelja i nastavnika.
„Bogu hvala da postojite, što ste izabrali ovu školu, da se u njoj možete odgajati kao što je činio i Ivo Mašina. Odgajao se u zdravom duhu. Bio je nadaren i što je primio od Boga kao darove, do kraja je iskoristio, trudio se. Bio je najbolji učenik i najbolji student, a nije završio studij zbog neprijateljskih okolnosti u svom životu. Radio je, vježbao svoj karakter, izgrađivao se u istinskog čovjeka i kršćanina. Gajio je najveće vrijednosti koje su vrjednije od školovanja i fakulteta te je bio smetnja i izložen progonu. Ali, izdržao je do kraja, ostao je vjeran u kušnji života i postao nam je ponos. Pokazao nam je koje su istinske vrijednosti“, rekao je mons. Zgrablić, potaknuvši djecu da se nadahnjuju na vrijednostima koje je živio Mašina, da se svi odgajamo i rastemo u tom duhu, da nasljedujemo to dobro koje čovjeka čini najvrjednijim. „Neka Ivo Mašina postane takav uzor da jednog dana bude proslavljen i čašću blaženstva i svetosti, kao i drugi Božji ugodnici Zadarske nadbiskupije koji su hrabro položili svoj život za ideale kršćanstva, ljudskosti i ljubavi prema domovini“, poručio je nadbiskup Zgrablić.
Ana Bišćan, učiteljica Hrvatskog jezika i autorica predstave, napisala je tekst uz pomoć kolegice Petre Milete na prijedlog ravnatelja Jelića, u želji da se u to uključi sve učenike. „Škola je puna talentiranih učenika i kreativnih učitelja. Učenici su tjednima vježbali. Hvala svim učiteljima što su sudjelovali u stvaranju rekvizita, izrade scenografije. Mašinu smo htjeli približiti djeci i odraslima. Htjeli smo pokazati rast Mašine od rođenja do smrti. Vrlo mali broj ljudi zna tko je Mašina. Iz njegovih sačuvanih tekstova i drugih izvora htjeli smo pokazati njegovu ljubav prema obitelji, vjeri i domovini. Da djeca svojim trudom, radom i glumačkim sposobnostima pokažu kolika je bila njegova ljubav, ali i njegova hrabrost, jer je u svakom trenutku uspio, pred bilo kim, suprotstaviti se i pokazati što on zapravo jest“, rekla je Bišćan.
U predstavi su sudjelovali učenici od 1. do 8. razreda. Iz svakog razreda je sudjelovalo nekoliko učenika. Djeca su pokazala veliku umješnost u svim zadacima. Vježbajući tekst naučili su puno o Mašini, što i nisu prije o njemu znali. „Nakon nekih scena ostali smo razgovarati o tome. Učenici viših razreda sami su nam predlagali što bi u nekom trenutku bilo dobro učiniti ili kako bi Ivo mogao reagirati na nešto. Predstava je zajednički rad svih nas i jako nam je drago da je uspjela“, poručila je Bišćan.
Zadarska nadbiskupija je osnivač Katoličke OŠ ‘Ivo Mašina’ Odlukom o osnivanju od 21. ožujka 2017., tadašnjeg zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića. Škola je počela s radom u rujnu 2018. u zgradi sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Iz godine u godinu broj učenika se povećavao. Početkom šk. god. 2021./2022., škola je premještena u novoizgrađenu suvremenu školsku zgradu u Novo naselje na zadarskom predjelu Bokanjac.
Na svečanosti Dana škole sudjelovao je i mons. Puljić. Pohvalio je predstavu o Mašini rekavši da je ona najbolji način kako dalje širiti glas među mladima o tako velikom čovjeku. „Ponosan sam što sam njega izabrao kao naslovnika škole jer se malo zna o Mašini. Tako zaboravljamo ljude. On je velikan naše prošlosti, velikan u svakom pogledu. Potječe iz brojne obitelji, s devetero djece, gdje se razvio u pozitivnu osobu; naučio je sa svojom braćom igrati se, učiti, pa i trpjeti. Bio je osobito nadaren i Božji čovjek. Dirljivo je njegovo pismo majci iz zatvora koju tješi za Božić, da je on napravio jaslice u zatvorskoj sobi, a brat će ih učiniti u njihovoj kući. Osobita je njegova zahvala nakon pričesti. Tu se osjetilo da je on zaista živio s euharistijom, za Isusa, s njime se družio, osjećao ga je kao dio sebe i moli ga: ‘Daj, Bože, da ostanem vjeran do kraja’. I ostao je vjeran do kraja. Možemo biti samo ponosni na Ivu Mašinu“, poručio je umirovljeni nadbiskup Puljić.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
-
Svijet4 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
SUBOTA UKRATKO / Požar u stanu na Poluotoku; eksplozija plinske boce u kući u Ulici Ljudevita Gaja
-
magazin5 dana prije
Znanstvenici otkrili: Ovih pet bolesti nasljeđujemo od roditelja!