Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

VELIKO IZVJEŠĆE HZJZ-a: Zadarska županija druga po 14-dnevnoj stopi oboljelih! Od početka pandemije, na našem području preminula 251 osoba!

Objavljeno

-

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je Izvješće za prethodnih sedam dana i dnevno izvješće za Republiku Hrvatsku na dan 1. kolovoza 2021.

Trenutno u Republici Hrvatskoj postoje 32 testna mjesta koja provode RT-PCR metodom analizu prikupljenih uzoraka na COVID-19. Svi obrađeni uzorci upisuju se u nacionalnu platformu pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje koja je dostupna svim županijskim zavodima za javno zdravstvo.

Epidemiološki pokazatelji na dan 1. kolovoza 2021.

  • Kumulativna 7-dnevna stopa za Republiku Hrvatsku: 27,8/100 000
  • Kumulativna 14-dnevna stopa za Republiku Hrvatsku: 52,9/100 000
  • Županije s kumulativnom 7-dnevnom stopom većom od 50/100 000 stanovnika: Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska, Zadarska
  • Županije s kumulativnom 14-dnevnom stopom većom od 100/100 000 stanovnika: Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska, Zadarska
  • Ukupni broj testiranja u posljednjih tjedan dana: 41.049, -13,6% u odnosu na prošli tjedan
  • Udio pozitivnih testova u ukupnom broju testiranja u posljednjih tjedan dana: 2,8 %
  • Ukupan broj testiranja i udio pozitivnih testova u ukupnom broju testiranja: 2.305.717; 15,8 %
  • Broj novih slučajeva na intenzivnoj njezi na 100 000 stanovnika u posljednjih tjedan dana: 0,3/100 000
  • Broj smrtnih slučajeva u posljednjih tjedan dana: 18
  • Ukupna stopa smrtnih slučajeva na 1 000 000 stanovnika: 2.021,4/1 000 000

Geografska distribucija novih slučajeva COVID-19 po županijama

U dvotjednom razdoblju od 19.7.-1.8.2021. sve županije zabilježile su novooboljele slučajeve bolesti COVID-19.

Najviše novooboljelih bilježi Splitsko-dalmatinska, a slijedi Grad Zagreb te Zadarska županija i Dubrovačko-neretvanska županija.

Najmanje novooboljelih zabilježeno je u Virovitičko podravskoj i Požeško-slavonskoj županiji.

Najveća 14-dnevna stopa potvrđenih slučajeva na da 1. kolovoza zabilježena je u Dubrovačko-neretvanska županiji, a slijede Zadarskoj te Splitsko-dalmatinska županija.

Na donjoj slici prikazan je odnos dnevnog broja potvrđenih slučajeva i dnevnog broja hospitaliziranih slučajeva.

Broj hospitaliziranih slučajeva po danu kretao između minimalnih 8 i maksimalnih 25, a u odnosu na dnevni broj potvrđenih slučajeva minimalnih 5,6% do maksimalnih 44,4 %

Slika 5. prikazuje odnos brojeva hospitaliziranih slučajeva i ukupnog broja tjednih slučajeva.

U odnosu na ukupan broj potvrđenih slučajeva u zadanom tjednom periodu, 11,0 % slučajeva je hospitalizirano, što predstavlja rast u odnosu na prošlotjednih 9,1 %.

Na respirator je u istom periodu stavljeno 12 osoba, što čini 1,1 % u odnosu na ukupan broj potvrđenih slučajeva:

Dobno-spolna raspodjela COVID-19 smrtnih slučajeva

Ukupno je od početka epidemije preminulo 8.263 osoba. Većina preminulih osoba imala je značajne komorbiditete ili su bili visoke životne dobi.

Prosječna dob preminulih osoba iznosi 76,3 godina.

3.203 osobe preminule su na respiratoru.

Pregled situacije po dobi i spolu:

Testiranja

U posljednjih je tjedan dana provedeno 41.049 PCR testova na virus SARS-CoV-2, a broj potvrđenih slučajeva bio je 1.137 što znači da je udio potvrđenih slučajeva u testiranjima u posljednjih tjedan dana 2,8 %.

U posljednjih 14 dana provedeno je 72.346 testiranja, a broj potvrđenih slučajeva bio je 2.163, odnosno 3,0 %. Ukupno je od početka epidemije provezeno 2.305.717 testiranja, a pozitivno je bilo 15,8 %.

Provođenje cijepljenja u razdoblju 26.7.-1.8.2021.

U posljednjih tjedan dana utrošeno je 74.699 doza cjepiva, odnosno 21,8 % manje u odnosu na prethodni tjedan. 27.973 utrošenih doza bilo je prva doza, dok je 46.726 bilo druga doza. Na centralnoj razini u prethodnom je tjednu zaprimljeno 129.810. Utrošeno je 89,2 % doza cjepiva od ukupno zaprimljenih u županijama i gradu Zagrebu.

Otpočetka provedbe cijepljenja zaključno s 1. kolovoza utrošeno je 3.080.719 doza cjepiva, a cijepljeno je je 40,6% ukupnog stanovništva, odnosno 48,8% odraslog stanovništva.

Zaključno s 1. kolovoza 1.647.156 osoba cijepljeno je barem jednom dozom, a od njih je cijepljenje završeno za 1.485.510 osoba (1.433.563 osoba cijepljeno s dvije doze te 51.947 osoba cijepljeno cjepivom Jannsen), što čini 44,08% odraslog stanovništva.

Najveći obuhvat cijepljenih prvom dozom postignut je u Gradu Zagrebu (46,8% ukupnog stanovništva, odnosno 56,6% odraslog stanovništva), a završeno cijepljenje u najvećem je obuhvatu ostvareno također u Gradu Zagrebu (42,4% ukupnog, odnosno 51,3% odraslog stanovništva).

Udio cijepljenih raste porastom dobi. U dobi 65 godina i više cijepljeno je 581.993 osoba s jednom dozom (68,2%) i 542.638 s drugom dozom (63,6%).

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu