Hrvatska
U pandemijskoj godini Hrvati uštedjeli više nego ikada
Pandemijska godina ostat će zapamćena po dramatičnom padu BDP-a, ali i po rekordnom rastu štednje građana. No popuštanje restriktivnih mjera donosi promjene što je osobito vidljivo u turističkom prometu.
Prema podacima HNB-a stopa štednje kućanstava u Hrvatskoj se 2020. godine iznosila je 14,4 posto što znači da su Hrvati svaku sedmu zarađenu kunu lani stavili sa strane. Koliko je ta stopa štednje neuobičajeno visoka govori činjenica da za gotovo 4 postotna boda nadmašuje višegodišnji prosjek.
Glavni razlozi ekstremne štednje leže u pandemiji koronavirusa. Uvedene epidemiološke mjere onemogućile su potrošnju dijela robe i usluga, a potrošnja se dodatno smanjila i zbog opreza samih građana, koji su i smanjili mobilnost, ističe se u analizi HNB-a o štednji kućanstava tijekom pandemije, prenosi tportal.
Također, nepovoljni gospodarski učinci pandemije povećali su nesigurnost u smislu sigurnosti posla i stabilnosti dohotka, što je potaknulo štednju iz predostrožnosti.
Slični trendovi prisutni su u cijeloj Europskoj uniji. U većini zemalja članica EU-a stopa štednje porasla je 2020. godine i više nego u Hrvatskoj – prosječan porast za EU iznosio je 6,4 postotna boda (6,8 postotnih bodova za europodručje), a među zemljama Srednje i Istočne Europe samo je u Mađarskoj stopa štednje porasla manje nego u Hrvatskoj (2,6 postotnih bodova).
Rast štednje nastavio je i u ovoj godini, ali sporijim tempom. Krajem prvog tromjesečja ukupna financijska imovina kućanstava dosegnula je 545 milijardi kuna ili 2 posto više nego na kraju prethodnog tromjesečja. Najveći dio dodatne štednje građana slijeva se u bankovne depozite, i to uglavnom depozite na transakcijskim računima. Tome su pridonijeli pojačana kolebljivost financijskih tržišta, iznimno niske kamatne stope i sklonost prema likvidnim oblicima imovine zbog izražene neizvjesnosti.
Hrvati u bankama drže 271 milijardu kuna, 152 milijarde kuna plasirano je u osiguranjima i mirovinskim fondovima, a oko 100 milijardi kuna uloženo je u vlasnički kapital, dionice i investicijske fondove.
Prema procjenama analitičara, ‘prisilna’ štednja akumulirana zbog nemogućnosti potrošnje činila je tijekom 2020. najveći dio porasta štednje, pa se ocjenjuje da je njezin doprinos ukupnom porastu u Hrvatskoj otprilike 77 posto, a da je u europodručju čak i malo veći.
No poboljšanje epidemiološke situacije i postupno ukidanje restriktivnih mjera doveo je do promjene raspoloženja građana. Vidljivo je to u kretanju stopa potrošnje u ovoj godini, čiji oporavak je glavni pokretač rasta BDP-a. Zahvaljujući rastu potrošačkog optimizma u prvih šest mjeseci promet u trgovini na malo porastao je nominalno 14 posto, a kad se odbije inflacija 12,6 posto.
A pravo ‘popuštanje kočnica’ donosi nam turistička sezona. U srpnju je zabilježen ohrabrujući oporavak dolazaka koji je dosegnuo 80 posto pretpandemijske razine, a iz Ministarstva financija stižu još bolje vijesti. Vrijednost svih izdanih računa u srpnju je 5,5 posto veća nego u istom mjesecu 2019. godine što ukazuje na pojačanu potrošnju, osobito u ugostiteljskim objektima.
Kako su domaći gosti tradicionalno najbolji potrošači, za očekivati je da će štednja u ovoj godini biti na osjetno nižoj razini nego lani. Ipak, nema naznaka da bi moglo doći do njezinog pada jer je prekomjerni višak štednje iz pandemijske godine uglavnom koncentriran u kućanstvima s višim dohocima, koja su manje sklona promjenama u potrošnji.
Hrvatska
Sve je više viroza, liječnici upozoravaju: Najviše dominiraju ove infekcije
Liječnici imaju sve više posla, što je uobičajeno za ovo doba godine. Haraju viroze, a čekaonice u domovima zdravlja se pune.
Nakon blagdanskih dana, kažu, nešto je povećan i broj crijevnih viroza. Sve je više i slučajeva gripe, pa liječnici upozoravaju – treba paziti na higijenu, izbjegavati veća okupljanja u zatvorenim prostorima, a u slučaju pojave simptoma potražiti liječničku pomoć kako bi se spriječile moguće komplikacije.
“Pojačani su pregledi, pojačane su posjete. Jako puno pacijenata se javlja te puno ljudi ima respiratorne simptome – kašalj, suh, vlažan, sekrecija na nos i grlobolje”, objasnila je liječnica obiteljske medicine Jana Car za Dnevnik.hr.
“Najviše dominiraju respiratorne infekcije, ako gledamo kroz cijeli prosinac tu su bile rinovirusne infekcije, adenovirusne ako govorimo o djeci, a ubrzo je uslijedio i značajniji porast osoba oboljelih od gripe i respiratorno-sincicijskog virusa”, rekao je infektolog Zoran Barušić.
Hrvatska
Na snazi niz upozorenja. Snijeg pada diljem kopna, na obali moguća jaka nevremena
Stigla je najavljena promjena vremena. Diljem kopna pada snijeg, a u dijelovima zemlje već se stvara snježni pokrivač. Snijeg pada u Lici, Gorskom kotaru, ali i u unutrašnjosti – U Zagrebu, Karlovcu, Sisku, Bjelovaru, Kutini…
Kako najavljuju meteorolozi, očekuje se stvaranje snježnog pokrivača na kopnu, posebno u gorskim predjelima, gdje bi moglo pasti i preko 30 centimetara novog snijega.
Na Jadranu su lokalno mogući izraženi pljuskovi s grmljavinom, osobito na krajnjem jugu. Prema večeri sa sjeverozapada postupno razvedravanje i prestanak oborine.
Vjetar prijepodne umjeren sjeveroistočni i sjeverozapadni, prolazno na udare i jak. Na Jadranu će umjeren do jak jugozapadnjak i jugo okretati na buru, lokalno na udare i olujnu, tijekom jutra na sjeveru, a krajem dana na krajnjem jugu.
Temperatura zraka između -2 i 3, na Jadranu od 6 do 11 Celzijevih stupnjeva. Navečer osjetno hladnije.
Na snazi upozorenja
DHMZ je danas za središnje i gorske predjele upalio žuti alarm zbog snijega i moguće poledice te obilnih padalina. Na obali je na snazi žuti alarm zbog mogućih jakih grmljavinskih nevremena, ali i zbog jakog jugozapadnog vjetra, koji će okretati na buru.
HAK poslao upozorenje vozačima
“Zbog promjenjivih meteoroloških uvjeta, prije polaska na put informirajte se o stanju u prometu na internetskim stranicama ili aplikaciji Hrvatskog autokluba (informacije su dostupne u realnom vremenu kada nastupe promjene za pojedine skupine vozila, o čemu odlučuju nadležne cestarske službe u RH) i provjerite meteorološke uvjete na internetskim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda”, objavio je Hrvatski autoklub.
Kolnici su mokri i skliski od kiše, a u Gorskom kotaru, Lici, središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj mjestimice pada snijeg. Vozačima savjetujemo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama te na put ne kreću bez zimske opreme, dodali su.
Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na cestama u Lici i Gorskom kotaru.
Za sav promet zatvorene su (zbog snijega ili srušenih stabala):
- ŽC4030 Duzluk – Kutjevo
- ŽC4100 Gornji Vrhovci – Poljanska
- ŽC4253 Slatinski Drenovac – Jankovac
- ŽC5217 Bruvno – Mazin – Dobroselo – Donji Lapac.
U nastavku petka i dalje tmurno uz kišu i snijeg, no već poslijepodne sa sjeverozapada postupno razvedravanje. Umjeren do jak jugozapadnjak zamijenit će bura, u unutrašnjosti pušu sjeveroistočnjak i sjeverozapadnjak na istoku Hrvatske.
U subotu će biti od jutra duž Jadrana pretežno sunčano, u unutrašnjosti mjestimice s maglom koja se može dugotrajnije zadržavati. Jutro će na kopnu biti hladno, stoga treba računati na pojavu mraza, a vozače se poziva na oprez zbog poledice uslijed niskih temperatura. Bura će oslabjeti.
Stabilizacija će biti kratkog vijeka i već tijekom nedjelje sa zapada će navirati oblaci, ponovno će zapuhati jugo i jugozapadnjak, na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru može pasti malo kiše prema kraju dana.
Hrvatska
PROGNOZA / Najprije ugriz zime, zatim južina i kiše. Evo što nas čeka za vikend
Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.
Pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, susnježica i snijeg padaju u dijelu unutrašnjosti, većinom u Gorskom kotaru, središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, u većini predjela pada kiša, lokalno obilnija, na snazi je viši stupanj upozorenja putem sustava Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda. Kolnici su mokri i skliski u mnogim područjima, vozače se poziva na oprez iz Hrvatskog autokluba.
U nastavku petka i dalje tmurno uz kišu i snijeg, no već poslijepodne sa sjeverozapada postupno razvedravanje. Umjeren do jak jugozapadnjak zamijenit će bura, u unutrašnjosti pušu sjeveroistočnjak i sjeverozapadnjak na istoku Hrvatske.
U subotu će biti od jutra duž Jadrana pretežno sunčano, u unutrašnjosti mjestimice s maglom koja se može dugotrajnije zadržavati. Jutro će na kopnu biti hladno, stoga treba računati na pojavu mraza, a vozače se poziva na oprez zbog poledice uslijed niskih temperatura. Bura će oslabjeti.
Stabilizacija će biti kratkog vijeka i već tijekom nedjelje sa zapada će navirati oblaci, ponovno će zapuhati jugo i jugozapadnjak, na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru može pasti malo kiše prema kraju dana.
-
magazin2 dana prije
(FOTOGALERIJA) POSJETILI SMO E-SHAPE CENTAR U VESLAČKOJ / Evo kako u 30 minuta odraditi vrhunski trening i “tretman” za kožu i celulit…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PLANIRAJTE KUPOVINU NA VRIJEME! Većina trgovina danas zatvara već u 16 sati. Evo detaljan popis…
-
magazin4 dana prije
NARODNA VJEROVANJA / Evo kako ne smijete ući u Novu godinu!
-
magazin4 dana prije
FENG SHUI OTKRIVA: Šest stvari s kojima treba ući u Novu godinu…