Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) ZADAR ORGAN FESTIVAL OTVORILA “PJESMA SIRENA” Pogledajte svečano otvorenje 3. Zadar Organ Festivala na Pozdravu suncu

Objavljeno

-

Foto: Marko Pavlović

Početak rujna u Zadar je donio pravo glazbeno osvježenje. Sinoć, u predivnom noćnom ambijentu na kraju zadarske rive kod Pozdrava suncu, svečano je otvoreno treće izdanje Zadar Organ Festivala. Bio je to za svakog namjernog i slučajnog gledatelja uistinu pravi spektakl, nezaboravni spoj električnih orgulja i suvremenog plesa, praćen šumom valova i zvukovima Morskih orgulja.

Na koncertu simboličnog naslova „Pjesma sirena“ nastupila je sama organizatorica festivala,
orguljašica Tea Kulaš. Povezujući svoje godinama brušene vještine i kreativne ideje, osmislila je originalni performans na otvorenom na kojem su joj se pridružile i druge „sirene“. Radi se o četiri mlade i talentirane plesačice Zadarskog plesnog ansambla – Patriciji Gospić, Nataši Kusturi, Korini Oltran i Maji Petani. Njihovu koreografiju potpisuje umjetnica Matea Bilosnić, poznata pod umjetničkim imenom Meteo. Pravo iznenađenje bilo je vidjeti i samu orguljašicu u plesnom pokretu koji je ranije snimljen upravo s namjerom da se prenosi na velikom platnu praćen svirkom orgulja.

Inače, Tea Kulaš, mlada Zadranka s adresom u Grazu, osim što je diplomirala orgulje i muzikologiju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, već se dugi niz godina bavi suvremenim plesom. Mnogi je Zadrani poznaju kao nekoć jednu od aktivnijih plesačica Zadarskog plesnog ansambla, gdje je neko vrijeme vodila i plesne grupe.

Nešto preko sat vremena brojna je zadarska publika uživala u cijeloj paleti glazbenih razdoblja – od baroka i njegovih predstavnika J. S. Bacha i G. F. Händela, preko impresionističkog C. Debussyja, do suvremenijih djela Louisa Viernea, Najija Hakima i Flora Peetersa. Sve je to bilo moguće zahvaljujući orguljama nizozemske radionice Mixtuur koje su dopremljene u Zadar upravo za potrebe ovog festivala. Uz izvrstan instrument i sjajne umjetnice, prekrasan ambijent Pozdrava suncu zajamčio je dobro raspoloženje, a performans koji oduzima dah obilježio je glazbenu sezonu zadarskog ljeta.

Pred nama je još sedam koncerata Zadar Organ Festivala. Koncerti će se održavati u razmaku od nekoliko dana, na atraktivnim lokacijama u Zadru, Bibinjama i u Pagu. Sljedeći koncert očekujemo već u subotu, 4. rujna u 20 sati, kada će crkva Uznesenja BDM u Bibinjama postati pozornica za neobični austrijski duo. Na orguljama će nastupiti Klaus Kuchling, a saksofon će svirati Hannes Kawrza. Isti koncert glazbenici će ponoviti sutradan, u nedjelju 5. rujna, u crkvi sv. Stošije u Zadru u 20 sati.

Ulaz na koncerte je besplatan uz dobrovoljnu donaciju. S nekoliko dana odmaka, dijelovi koncerata ili cijeli koncerti će se prikazati na YouTube kanalu Zadar Organ Festivala.

Piše: Dora Dunatov

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu