Hrvatska
Epidemiolozi: “Ne preporučujemo istodobno cijepljenje protiv gripe i covida”
Četiri slučaja sezonske gripe zabilježena su već u Hrvatskoj, bitno ranije u odnosu na zimsko vrijeme, kad gripa obično stiže u ove krajeve.
Kako Novi list doznaje u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ), riječ je o turistima kojima je gripa potvrđena na području Dalmacije. Ove se godine očekuje nešto jača sezona gripe u odnosu na lanjsku, kad praktički uopće nije bilo oboljelih, a cijepljenje se očekuje početkom studenog.
Prema informacijama iz HZJZ-a, pacijenti kod kojih je dijagnosticirana gripa imali su simptome COVID-a pa su testirani, a kad je test bio negativan, testirali su ih i na gripu, s pozitivnim rezultatom. Pojava gripe u ovo doba godine iznenadila je i same epidemiologe, jer se prvi slučajevi oboljelih u Hrvatskoj obično potvrde u listopadu ili studenom. Jedno od objašnjenja je da je takvih slučajeva bilo i ranijih godina, ali su simptomi bili blagi pa se nije radio test. Ove se godine puno testira, pa je zato veća vjerojatnost otkriti i druge viruse.
“Unatoč ranoj pojavi virusa gripe, ne očekujemo ništa neuobičajeno. Gripe neće biti ništa više nego inače. Bit će je svakako više od nule, koju smo imali prošle godine, ali to neće biti ništa što bi nas iznenadilo”, kaže dr. Diana Mayer, epidemiologinja HZJZ-a.
Kompletan protokol vezan uz cijepljenje protiv gripe bit će, kaže predstavnica HZJZ-a, nepromijenjen. Cjepivo će u Hrvatsku stići krajem listopada, kada će početi i cijepljenje zainteresiranih.
Evo kome se preporučuje cijepljenje protiv gripe
Dvojbe oko toga trebaju li se građani cijepiti i protiv gripe i protiv COVID-a epidemiolozi nemaju. Preporuke koje su vrijedile ranijih godina ostaju na snazi: cijepljenje protiv gripe preporučuje se starijim osobama i rizičnim skupinama, odnosno kroničnim bolesnicima i imunokompromitiranim osobama. Uz to, cijepiti bi se trebali i zdravstveni radnici i radnici u socijalnoj skrbi, kažu u HZJZ-u.
U pogledu tajminga cijepljenja, stručnjaci smatraju da je svima onima koji bi se htjeli cijepiti i protiv COVID-a i protiv gripe ipak bolje pričekati između apliciranja dvaju različitih cjepiva, nego cijepiti se objema cjepivima istovremeno.
“Zapravo, cijepiti se smije istodobno. Ali smatramo da je bolje pričekati između jednog i drugog cjepiva dva tjedna, kako bismo, u slučaju da bude nekih nuspojava, znali koje ih je cjepivo izazvalo”, objašnjava epidemiologinja Mayer.
Prema posljednjim podacima ECDC-a s kraja kolovoza, u čitavoj je Europi niski intenzitet gripe zamijećen samo u Slovačkoj, dok je ostatak EU-a praktički bez gripe. Ove sezone očekuje se da će cirkulirati dva soja virusa gripe A – Victoria (H1N1) i Cambodia (H3N2) te B – Washington i Phuket. Proteklih mjeseci obišli su južnu hemisferu, a prema njima definirano je i cjepivo za ovu sezonu.
Simptomi gripe i COVID-a vrlo su slični, pa je ove dvije virusne bolesti lako zamijeniti. Povišena tjelesna temperatura, kašalj, opća slabost, glavobolja i bolovi u mišićima karakteristični su za obje zaraze. Kihanje i curenje iz nosa, koji su česti pratitelji gripe, kod koronavirusa, međutim, nisu uobičajeni, dok će oboljeli od COVID-a češće imati suhi kašalj u odnosu na one ‘gripozne’, piše Novi list.
Hrvatska
PROVJERITE ZALIHE! Zbog salmonele opozvani smrznuti pileći bataci
Zbog utvrđene bakterije Salmonella Enteritidis s tržišta je opozvana serija otkoštenih i smrznutih “TataMata” – pilećih bataka i zabataka koje proizvodi Valipile iz Sesvetskog Kraljevca, a na tržište stavlja Stanić, izvijestili su iz Državnog inspektorata.
Riječ je isključivo o proizvodu s oznakom ‘LOT 24084, rok trajanja 16.07.2025.’, koji nije u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća o mikrobiološkim kriterijima za hranu.
Hrvatska
BLIŽI SE CRNI PETAK / Iz udruge potrošača savjetuju na što valja pripaziti: “Mnogi to koriste kao mamac”
Crni petak (Black Friday) dan je velikih sniženja i rasprodaja u trgovinama kojim u Sjedinjenim Američkim Državama već desetljećima počinje vrijeme božićne kupovine. Unatrag petanestak godina taj se konzumeristički običaj udomaćio i u Hrvatskoj.
No i prije Crnog petka, koji će ove godine biti 29. studenoga, već traje tzv. Crni mjesec koji se proteže kroz cijeli studeni tijekom kojeg mnoge trgovine, ponajviše internetske, već nude robu po sniženim cijenama. U prvom redu odjeću, obuću i elektroničke uređaje.
Neke trgovine imaju i tzv. Crni tjedan koji traje završno s Crnim petkom. U stvari, Crni petak je dobar način trgovcima da “počiste” zalihe i isprazne skladišta uoči božićne potrošačke groznice.
U Hrvatskoj nema “američkih” popusta
No, kako kaže Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača (HUZP) Crni petak u Hrvatskoj ni izdaleka nije sličan onomu u Americi. Malogdje kod nas kupci spavaju ispred trgovina kako bi ujutro, čim prodavači otvore vrata, bili među prvima u grabljenju robe po iznimno niskim cijenama.
“Tamo se zaista na Crni petak televizor ili nešto slično može kupiti za bagatelu pa kupcima onda vrijedi prespavati pred trgovinom”, pomalo ironično dodaje Knežević.
Scena histeričnih gužvi i naguravanja kod nas praktički nema, a i popusti su manji od onih američkih gdje sežu do 80 pa i 90 posto.
“Ljude povede euforija kupovine pa zanemare jedno”
Knežević kaže da se Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača dosta kupaca javlja nakon Crnog petka “kad im se pokvari nešto što su kupili”. Stoga napominje da i kupovina na Crni petak podliježe istim zakonima i pravilima kao i svaka druga kupovina. Usprkos tomu i Crni petak ima svojih “crnih rupa”.
“Mnogi trgovci koriste Crni petak kao mamac. Oglašavaju sniženja i do 70 ili 80 posto, a kada se dođe i pogleda, toga nigdje nema”, dodaje.
Šefica HUZP-a kaže kako je Britanski savez potrošača 2021. godine radio istraživanje u 230 trgovina koje je pokazalo da su u čak 92 posto slučajeva cijene na Crni petak bile jednake kao i prije tog dana. Stoga (pre)poručuje potrošačima u Hrvatskoj da provjere kakve su bile cijene prije tog dana.
“Ljudi čuju da je Crni petak i povede ih euforija sniženja, misle da će nešto povoljno kupiti pa pritom zanemare koliko je nešto ranije koštalo i je li sniženje zaista pravo.”
Savjeti kupcima uoči Crnog petka
Uoči Crnog petka HUZP je objavio na svojim stranicama nekoliko savjeta kupcima koji planiraju toga dana krenuti u šoping po sniženim cijenama.
Isticanje cijena
Na svim proizvodima i kod fizičke i online kupnje, mora biti istaknuta snižena cijena, ali i najniža cijena u zadnjih 30 dana. To će potrošačima pomoći pri provjeri je li istaknuti popust pravi.
Povrat robe i rokovi
Kada je u pitanju povrat ispravne robe, niti jedan zakon nije obvezao trgovce da moraju uzeti natrag kupljeni proizvod i potrošaču vratiti novac ili zamijeniti za drugi proizvod. To je prepušteno isključivo dobroj volji i dobroj poslovnoj praksi trgovaca. Neki trgovci vraćaju novac, neki daju vrijednosne bonove za kupnju kod njih, neki mijenjaju za neki drugi proizvod, a neki ništa od toga. Različite su prakse i u rokovima u kojima se roba može vratiti. Negdje je to 7 dana, negdje 14, a negdje 30 dana. Sve to treba provjeriti u prodavaonici prije kupnje.
Online kupovina
Sve je veća popularnost online trgovine. Nakon Crnog petka slijedi Cyber Monday i kupci trebaju biti oprezni pri kupnji iz udobnosti vlastitog doma jer na internetu ima više od 6.000 lažnih, prevarantskih stranica. Prije online kupovine provjerite internetsku stranicu na besplatnom servisu iffy.cert.hr.
Roba kupljena putem weba može vratiti u roku od 14 dana od dana kupnje, bez navođenja razloga (troškove povrata snosi potrošač), a trgovac je dužan potrošaču vratiti novac u roku od 14 dana od dana primitka robe.
Račun i jamstveni list
Za sve proizvode kupljene na Crni petak vrijede odredbe zakona koje se odnose na materijalni nedostatak i jamstvo. Uzmite i sačuvajte račun, jamstveni list. Posebno pazite ako kupujete produženo jamstvo – provjerite što to jamstvo pokriva i kako se aktivira, poručuju iz HUZP-a te dodaju da bi sve uočene nepravilnosti trebalo prijaviti tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata.
Hrvatska
FOTO / Na Zavižanu pada snijeg
Na Zavižanu jutros pada snijeg.
Prema prognozi DHMZ-a, danas će diljem zemlje biti pretežno oblačno, tek su na Jadranu ponegdje sunčana razdoblja, a potkraj dana djelomično razvedravanje očekuje se na sjeverozapadu.
Mjestimice će biti malo kiše, a u višem gorju susnježice i snijega, što se i vidi na fotografijama sa Zavižana.
Najviša dnevna temperatura uglavnom između 2 i 7, na Jadranu od 11 do 16 °C.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana ago
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
magazin3 dana ago
Jesu li znanstvenici zaista pronašli pilulu koja može zamijeniti 10 kilometara trčanja?
-
Svijet3 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
magazin5 dana ago
Ovo su poslovi koje možete sami pokrenuti, ne trebate puno uložiti, a zarada je odlična