Connect with us

magazin

LJUBLJENJE KAO TERAPIJA Činjenice o francuskom poljupcu koje možda niste znali: Odličan je za zdravlje i vitku liniju

Published

on

Stručnjaci smatraju kako strastveni ‘francuski’ poljubac odlično djeluje na naše tijelo, uklanja stres, opušta, podiže samopouzdanje, a čak ima i sličan učinak kao vježbanje

Znate li da postoji znanost koja se bavi proučavanjem ljubljenja? Da, i zove se  – filematologija! Tijekom ljubljenja razmjenjujemo vodu, sol, bjelančevine i oko 25 milijuna mikroorganizama s našim partnerom. Jedna minuta ljubljenja sagorijeva 26 kalorija.

Francuska agencija za upoznavanje provela anketu među samcima – kakav poljubac im je najdraži? Svaki drugi čovjek je rekao kako bez strasti nema savršenog poljupca.

Ovo su još neki detalji ankete:

  • 45 posto je reklo kako im je važno umijeće nježnog dodira usnama.
  • 22 posto ne voli prevlažan i previše bučan poljubac.
  • 7 posto ispitanika priznalo je da im za vrijeme poljupca ne smetaju zvukovi koje proizvode.
  • 63 posto njih odbit će poljubac partnera koji je pio alkohol, većini se to čak i gadi. 
  • 41 posto samaca rado bi podučilo partnera umjetnosti ljubljenja, ako prvi poljubac nije bio baš najbolji.
  • 40 posto njih ne pridaje previše važnosti umijeću ljubljenja. 
  • 7 posto ispitanih odgovorilo je kako bi bili spremni odmah prekinuti vezu ako im prvi poljubac nije bio dovoljno dobar.

‘Francuski’ poljubac je dobar za zdravlje

Stručnjaci smatraju kako strastveni ‘francuski’ poljubac odlično djeluje na naše tijelo, uklanja stres, opušta, podiže samopouzdanje i čak ima učinak kao vježbanje. Naime, kažu kako poljubac u trajanju od jedne minute troši 29 kalorija – što bi u pola sata bilo čak 780 kalorija, a to je više nego što možete izgubiti bilo kakvim vježbanjem. Za usporedbu, to je količina kalorija koju pojedete u jednoj i pol čokoladi (150 grama) ili konkretnom obroku.

Osim što troši puno kalorija, tijekom ‘francuskog’ poljupca u tijelu se aktivira 30-ak mišića (kod poljupca zatvorenih usta tek dva). Također, dok se ljubite vaše tijelo izlučuje mnoštvo hormona i neurotransmitera – oni popravljaju raspoloženje (npr. adrenalin, serotonin i dopamin). Kod ljubljenja srce kuca ubrzano i tijelo se pojačano puni kisikom.

Još neke zanimljive činjenice o ljubljenju

  • 20.000 minuta u životu čovjek provede u ljubljenju.
  • Filematologija je znanost koja proučava ljubljenje.
  • Dvije trećine ljudi naginje glavu na desno dok se ljube.
  • Parovi koji se često ljube imaju puno kvalitetniju vezu – što je nekako i logično.
  • Najdulji poljubac je trajao 58 sati, 35 minuta i 58 sekundi – prema Guinnessovoj knjizi rekorda.
  • Filematofobija je strah od poljupca i ljubljenja. Usne su osjetljivije od genitalija.
  • Kod Rimljana su postojale tri kategorije ljubljenja: osculum – poljubac u obraz, basium – poljubac u usta i savolium – poljubac s jezikom.
  • Postoje tvrdnje da žena može doživjeti orgazam dok se ljube.
  • Muškarci koji poljube partnericu prije odlaska na posao su produktivniji.
  • Najduži poljubac na filmu trajao je 185 sekundi – radi se o filmu ‘You’re in the army now’, a ljubili su se glumci Jane Wyman i Reg Toomey.
  • U Americi se počinju ljubiti sa prosječno 15 godina starosti, a u Indiji – 19.
  • U ustima se nalazi na tisuće živčanih završetaka (100 puta više nego u vrhovima prstiju) koji potiču želju. To je razlog zašto je ljubljenje prije, za vrijeme i nakon seksa tako dobro.
  • Čak 40 posto muškaraca priznaje kako je dug i sočan poljubac najbolja uvertira u vođenje ljubavi.
  • Dvostruko je veća šansa da će muškarac završiti u krevetu s nekime tko se loše ljubi nego žena. To znači da je ženama umijeće ljubljenja puno važnije.
  • Studije su pokazale da muškarci koji poljube svoju partnericu barem jednom dnevno, u prosjeku žive pet godina duže. Stoga, češće ljubite svoju bolju polovicu, i u ime zdravlja.
  • Dvije trećine ljudi okreće glavu udesno dok se ljube. Neki stručnjaci vjeruju da je to povezano sa razvojem u maternici, a drugi kako je to jednostavno način da se izbjegne udaranje nosom u nos partnera, prenosi healthadore.com.
  • Neki evolucijski psiholozi smatraju da se navika ljubljenja zapravo razvila od dijeljenja hrane iz jednih usta u druga. 
  • Ljubljenje budi emocije i smanjuje razinu stresa. Razina kortizola se smanjuje, a oksitocina povećava. Kortizol je hormon stresa, a oksitocin hormon ljubavi.
  • Slina sadrži brojne informacije, tvrde znanstvenici, pa je ljubljenje možda i podsvjesno testiranje partnera. Ključnu ulogu u tome imaju feromoni – mirisi koja izlučuju naša tijela, a koji mogu razviti snažnu privlačnost između muškarca i žene.
  • Istraživači sa Sveučilišta Albany iz SAD-a otkrili su da muškarci i žene različito doživljavaju ljubljenje. U fazi udvaranja, većina žena neće pristati na seks ako se prije toga nisu ljubile s partnerom. Muškarcima poljupci nisu presudni za seks.
  • Istraživanje je pokazalo da su muškarci ti koji najčešće prvi počnu s francuskim poljupcem.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

NOĆ KAZALIŠTA / U subotu u KLZ “Kamo idemo, tata?”

Published

on

By

16. Noć kazališta održat će se u subotu, 16. studenog.  Hrvatsko narodno kazalište Zadar ove godine sudjeluje s predstavom “Kamo idemo, tata?” u režiji Vinka Radovčića, koja će se održati  u maloj dvorani Kazališta lutaka Zadar s početkom u 20 sati.

 Nastala u koprodukciji Drame Plus i HNK Zadar ova predstava inspirirana je motivima istoimenog romana Jean-Louisa Fourniera te donosi dirljivu i potresnu priču o očinskoj ljubavi, izazovima i svakodnevici roditeljstva.

Predstavu izvodi sjajni Ivan Raffaelli čija izvedba oživljava lik oca suočenog s dubokim i izazovnim pitanjima roditeljstva. Uzimajući istoimeni roman Jean-Louisa Fourniera kao polazišnu točku naše predstave, željeli smo istražiti dublje pitanje smisla života i pronalaska sreće unatoč teškim životnim situacijama kao i senzibilizirati gledatelje i razviti empatiju prema osobama koje su drukčije. 

Cijena ulaznice iznosi 5 eura. Ulaznice su u prodaji u subotu, 16. studenog od 11 do 13 sati na blagajni HNK Zadar i sat vremena prije početka predstave na blagajni Kazališta lutaka Zadar.  

 
Continue Reading

magazin

VEČERNJA SCENA / U petak u Kazalištu lutaka novi projekt Roka Nakića – “Samo naprijed, samo…”

Published

on

By

U sklopu Večernje scene ovog četvrtka, 14. studenog u 20 sati očekuje vas novi autorski projekt Roka Nakića pod nazivom “SAMO NAPRIJED, SAMO…” u produkciji Trećeprostora, uz potporu Grada Zadra, Zadarske županije te Zaklade Kultura nova.

O PREDSTAVI: Budućnost je izvjesna, stvarnost je ozbiljna. Ova tvrdnja je istinita. Za neke ljude čak i malo više. Zajedničkim snagama majka i odraslo muško mladunče na pragu nikad ispunjenog potencijala i nikad ostvarenog odlaska iz obiteljskog gnijezda će vam to pokušati i dokazati. Ali ova predstava nije samo to. Ona je i puno manje od toga. Baš kao i sudbine njenih likova…
Autor Roko Nakić vam nakon predstave ‘Najnormalniji od svih dana’ predstavlja i drugi dio svog triptiha o teškim gubitnicima.

SCENOGRAFIJA: Edo Nakić
VODITELJ TONA: Martina Vlahov
SURADNICA ZA SCENSKI POKRET: Anđela Bugarija

IGRAJU: Roko Nakić, Marijana Marjanović, Frane Dujić

Ulaznice se kupuju na blagajni prije predstave ili online, a rezervacija je moguća putem maila (klz@klz.hr).

Cijena ulaznice je 6,50 eura, a za učenike, studente i umirovljenike 3,50 eura.

 
Continue Reading

magazin

AstraZeneca: Ispitujemo svoje tablete za mršavljenje, prvi podaci su jako dobri

Published

on

By

Pixabay

AstraZeneca je objavila da je njezina eksperimentalna pilula za mršavljenje, licenca kineskog Eccogenea, sigurna i da se dobro podnosi već u ranoj fazi ispitivanja, uz nuspojave koje su u skladu s GLP-1 klasom lijekova.

Prva faza testiranja u kojoj je sudjelovalo 72-je ispitanika osmišljena je da bi se procijenila sigurnost i način na koji pacijenti podnose pilulu, kao što je to uobičajeno u najranijoj fazi kliničkih ispitivanja.

U ispitivanju su sudjelovali zdravi, nepretili dobrovoljci ili pacijenti s dijabetesom tipa 2.

Dobri rezultati ispitivanja ponukali su AstraZenecu da lijek uvede u drugu fazu kliničkih ispitivanja, kazala je na konferenciji za medije Sharon Barr, izvršna potpredsjednica tvrtke za istraživanje i razvoj biofarmaceutike.

Podatke je iznijela prije nego što su predstavljeni na konferenciji ObesityWeek u teksaškome gradu San Antoniju.

Jedno od faza ispitivanja lijeka, nazvano AZD5004, bit će fokusirano na smanjenje prosječne tjelesne težine kod pretilih ispitanika i sudionika ispitivanja s prekomjernom težinom, a očekuje se da će biti dovršeno do kraja 2025., rekla je Barr.

Kada je prije godinu dana AstraZeneca izvijestila da je licencirala eksperimentalnu pilulu protiv pretilosti tvrtke Eccogene za 2 milijarde dolara, rekla je kako vjeruje da bi terapija mogla prouzročiti manje nuspojava od trenutačnih injektivnih terapija poput Zepbounda tvrtke Eli Lilly i Wegovyja farmaceutske tvrtke Novo Nordisk.

Među tim nuspojavama su mučnina i povraćanje, ovisno o dozi, podsjetila je Barr na brifingu, dodavši da tijekom kliničkih ispitivanja AstraZenecinih lijekova nisu prijavljene ozbiljne nuspojave.

Izvršni direktor AstraZenece Pascal Soriot rekao je da je tvrtka optimistična u pogledu učinkovitosti pilule.

Eksperimentalna pilula za mršavljenje ove tvrtke povoljnija je u usporedbi s ostalima u kliničkom ispitivanju konkurentskih tvrtki jer je riječ o lijeku koji se koristi u ciljanoj terapiji i spada u skupinu takozvanih lijekova malih molekula ili monoklonalnih protutijela.

Prednost im je to što su ti lijekovi dovoljno mali da mogu ući u stanicu bez većih teškoća pa se prvenstveno koriste za “gađanje” ciljeva unutar stanice i mogu se kombinirati s ostalim lijekovima malih molekula.

Proizvode se u obliku tableta ili kapsula, rekla je Barr, istaknuvši kako je “to vrlo važno” s obzirom na činjenicu da više od 60 posto pretilih i ljudi s prekomjernom težinom ima barem još jedan komorbiditet.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu